Köpeğiniz Evde Yalnız Kalırsa Dikkat Edilecekler

Yazar:

Köpeklerimizi gittiğimiz her yere götürmemiz mümkün olmadığı için çoğu zaman evde yalnız kalmaları gerekir. Bu durum hem köpek sahipleri hem de köpekler için sıkıntı ve mutsuzluk verici olsa da kaçınılmazdır. Gündüzleri evimizden uzaktayken geride bıraktığımız dostlarımızın bu süreci konforlu şekilde geçirmelerini sağlamak durumundayız. Çünkü sürekli olarak sahibi ile vakit geçiren ve ondan ilgi bekleyen köpekler sahiplerinden ayrı kaldıklarında duygusal olarak olumsuz etkilenebilirler. Bunun için evde yalnız kalmaya alıştırılmaları gerekir. Fakat bir köpeği evde yalnız kalmaya alıştırmak zaman ve emek isteyen bir süreçtir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa pek çok sorun ile karşılaşılabilir. Peki, köpekler evde ne kadar yalnız kalabilir? Köpekleri evde yalnız bırakmak ne gibi sorunlara yol açar? İşte, bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Köpekler Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Köpeklerin evde yalnız kalabilecekleri süre ile ilgili net bir bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü her köpek eşsizdir ve ihtiyaçları farklıdır. Ancak köpeklerin evde yalnız kalması ile ilgili veteriner hekimler ve köpek eğitmenleri tarafından çok zorunlu kalınmadığı sürece maksimum önerilen süre 6 ya da 7 saat kadardır. Ayrıca bir köpeğin evde tek başına vakit geçirebileceği süre; yaşına, genel sağlık durumuna ve aldığı eğitime göre de değişiklik gösterebilir. Özellikle yavru ve yaşlı köpekler bu konu da çok daha hassastır ve özel bir ilgi gerektirirler.

Elbette köpekler sahipleri olmadan da günlerce hayatta kalabilirler. Ancak bundan günlerce tek başına bırakılabilecekleri sonucu kesinlikle çıkarılmamalıdır. Çünkü köpeklerin sahiplerinden uzun süre ayrı kalmaları, onları hem zihinsel hem de fiziksel olarak önemli ölçüde etkilemektedir.

Köpeğinizi yalnız bırakmanız gerektiğinde, üzücü şeylerle karşılaşmamak için önlem almayı ihmal etmeyiniz.

Bunların yanı sıra bir köpeğin evde yalnız kalabileceği süre sahibiyle ne kadar zamandır bir arada olduğuyla da alakalıdır. Bu anlamda eğer köpeğiniz ile uzun süredir birlikteyseniz ve evinizde kendisini güvende hissediyorsa onu bırakıp gittiğinizde geri döneceğinizi de biliyordur. Bunun için siz evden ayrıldığınızda ilk zamanlarda olduğu kadar endişe yaşamayacaktır. Fakat köpeğinizi yakın bir zamanda sahiplendiyseniz ve yalnız kalmaya henüz alışmadı ise tek başına kaldığında strese girer, endişelenir ve hatta terk edilmiş hisseder.

Sonuç olarak köpekleri evde yalnız bırakmak olumsuz duygular yaşamalarına neden olabilir. Bu anlamda köpeğinizin gün içerisinde 6 – 7 saatten daha fazla yalnız kalması gerekecekse bir arkadaşınızdan onunla kısa süreli de olsa vakit geçirmesini isteyebilirsiniz. Böylece sizi beklediği süreci daha rahat atlatabilir. Ancak böyle bir imkanınız da yoksa köpek sahiplenme kararınızı yeniden gözden geçirmenizi öneririz.

köpekleri yalnız bırakmak
Köpeğiniz bir süre için yalnız bırakmanız gerekiyorsa, oyalanması için oyuncak ve çiğneme kemiklerini vermeyi unutmamalısınız.

Köpekleri Yalnız Bırakmak Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olur?

Bir köpek, doğada sürüsü tarafından terk edildiğinde zayıf ya da hasta ise yaşamını yitirmesi uzun süre almayacaktır. Sağlıklı ve sürüsü ile bütünleşmiş bir köpek asla geride bırakılmaz. Yani köpeklerin sosyal yapılarında yalnız kalmak yoktur. Bu nedenle köpekleri evde yalnız bırakmak ciddi davranış bozuklukları ve bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Bahsedilen davranış bozuklukları ve hastalıkları ise kısaca aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Sürekli sahipleri ile birlikte yaşayan köpekler evde ilk kez yalnız kaldıklarında sahiplerini bulamadıkları için sürekli havlayabilirler. Bu da komşuların rahatsız olmasına neden olabilir. Yine köpekler öfkelenerek evden dışarıya çıkmaya çalışabilirler. Evden dışarı çıkmayı deneyen fakat başarılı olamayan bir köpek, evdeki eşyalara zarar vermeye başlar ve bu durum sakinleşene dek sürebilir. Yani köpeğinizi uzun süre tek başına bırakırsanız eve döndüğünüzde dağınık bir ev ve parçalanmış eşyalar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Köpeklerin evde yalnız kalması eve tuvaletini yapma gibi olumsuzluklar ile karşılaşmaya neden olabilir.
  • Evde yalnız kalan köpekler pek çok duygusal problem yaşayabilir. Bu problemler arasında; terk edilme korkusu, istenmediğini düşünme, korku, stres, endişe ve depresyon da yer alır.
  • Yalnız bırakılan köpeklerin bağırsak floraları ve vücut sistemleri olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun nedeni ise ihtiyaçları olduğunda tuvaletlerini yapamamalarıdır. Unutulmamalıdır ki, bir köpek tuvaletini en çok 6 – 8 saat kadar tutabilir. Bu süreden daha fazlası kesinlikle sağlıklı değildir.

Köpeğinizi Evde Yalnız Bırakmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpeğinizin uzun süre evde yalnız kalması durumunda neler yaşayabileceğinden yukarıda bahsettik. Ancak bunları gözünüzde büyüterek karamsarlığa kapılmamalısınız. Çünkü dünya üzerinde milyonlarca köpek sorun çıkarmadan evde yalnız kalabiliyor. Siz de köpeğinizi evde yalnız bırakmadan önce alacağınız birkaç önlem ile bunu başarabilirsiniz.

Yalnız Bırakmadan Önce Birlikte Yürüyüş ve Egzersiz Yapın!

Sevimli dostunuzu evde yalnız bırakmadan önce onu dışarıya çıkartıp biraz yürüyüş ve egzersiz yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu, çalışıyorsanız sabahları en az 40 – 60 dakika erken kalkmanız anlamına gelir. Ancak uykunuzdan fedakarlık ederek köpeğiniz ile yapacağınız 20 dakikalık bir yürüyüş ve egzersiz, enerjisini atmasını ve rahatlamasını sağlayacaktır. Böylece evden çıkışınız daha kolay olacağı gibi enerjisini atan köpeğiniz tüm gün sorun çıkartmadan sizi bekleyecektir.

Evden Çıkmadan Mamasını Vermeyi Unutmayın!

Köpeklerin pek çoğu günde en az 2 öğün beslenir. Bu nedenle köpeğinizin gün içerisinde açlık stresi yaşamaması için sabah yeterince beslenmesini sağlamalısınız. Ayrıca önüne mutlaka temiz ve bol su da bırakmalısınız. Böylece köpeğiniz yalnız kalmayı sorun etmeyecek ve gün boyu rahat ve mutlu olacaktır.

Siz Yokken Güvende Olduğundan Emin Olun!

Köpekleri evde yalnız bırakmak gerekli önlemler alınmadığı sürece riskli bir durumdur. Bu nedenle köpeğinizi evde bırakacaksanız hangi önlemleri almanız gerektiğini de bilmelisiniz. Öncelikle evcil dostunuzun siz evde yokken bir yere takılıp yaralanmasını ya da boğulmasını önlemek için tasmasını çıkarmalısınız. Ayrıca evinizdeki tüm pencere ve camları kapattığınızdan emin olmanız gerekir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi köpeğiniz evde yalnız kalmaya alışkın değilse sizi bulamadığında strese girebilir ve evden çıkmak isteyebilir.

Köpeğinizi evde yalnız bıraktığınızda, etrafta ona zarar verebilecek herhangi bir şey olmadığından emin olun. Örneğin zararlı olabilecek bitkiler veya ortalıkta dolaşan elektrik kabloları gibi…

Bunların yanı sıra evinizde köpekler için zehirli bitkiler varsa önlem almalısınız. Unutmayın ki, sıkılan dostunuz yalnızca evdeki eşyalar ile değil bitkilerle de oynamak isteyebilir. Ayrıca elektrik kablolarını ve prizleri güvenli hale getirmelisiniz.

Ona Meşgul Olabileceği Oyuncaklar Bırakın!

Köpeğinizin tüm günü sıkılmadan ve endişe yaşamadan rahat geçirmesi için evden çıkmadan köpek çiğneme kemikleri ve sevdiği oyuncakları önüne bırakmalısınız. Siz yokken oyuncakları ile oynayacak ve varsa çiğneme kemikleri sayesinde evinizdeki eşyalara zarar vermeyecektir.

Tüm bunların yanı sıra köpekler saati takip edemezler ancak günlük rutini takip edebilirler. Bu nedenle işten ya da okuldan çıktığınızda çok oyalanmadan önce eve gitmeli; tüm gün yolunuzu bekleyen tüylü dostunuzun beslenme, egzersiz ve oyun ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Köpeklerde Egzersizin Önemi konulu yazımızda ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: