Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazar:

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kısırlaştırma, kedilerin üremesini imkansız hale getiren bir cerrahi işlemdir. Veteriner hekimler tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında erkek kedilerin testisleri alınmaktadır. Yine dişi kedilerde kısırlaştırma sırasında ise yumurtalıklar ve uterus cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır. Kısırlaştırmanın kedi sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında da dişi kedilerin yumurtalık ve rahim kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırması yer almaktadır. Yine erkek kedilerde kısırlaştırma ise kedinin testis problemlerine maruz kalma olasılığını azaltmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı kedilerin kısırlaştırılması hemen hemen bir gerekliliktir. Ancak kısırlaştırılan kedilerde hormonal bazı değişiklikler yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak fiziksel aktivitesi azalan kediler kilo almaya yatkın hale gelmektedir. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için kısırlaştırılmış kedi maması ile beslenmeleri oldukça önemlidir. Peki, kısırlaştırılmış kedi mamasının özellikleri nelerdir?

Kısırlaştırılmış Kedi Maması ve İçerik Özellikleri

Kedi sahipleri, kısırlık ameliyatı sonrasında kedilerin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili bilgilenmelidir. Çünkü kısırlaştırma operasyonu sonrasında hormonal değişiklikler yaşayan kedilerin yaşam tarzı da değişir. Özel bir bakıma ihtiyacı olan bu kedilerin beslenmesi içerisinde kısırlaştırılmış kedi mamalarının önemli bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde pek çok kedi maması markası tarafından kısır kediler için özel mamalar üretilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki, kısır kedi maması özel bir mama çeşididir ve birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle mamanın içeriğinde kedinin sağlığını bozacak ürünler olmadığından emin olunmalı ve kaliteli kedi maması markaları arasından seçim yapmalıdır.

kısırlaştırılmış kedi maması nedir? çeşitleri nelerdir?

Kısır kediler için özel olarak üretilen mamaların barındırdıkları yağ oranı oldukça önemlidir. Çünkü bu mamaların yağ oranı diğer mamalara oranla daha az olmalıdır. Bu doğrultuda normal bir mama içerisinde %20 yağ bulunurken, kısırlaştırılmış kedi maması içerisinde %10 civarında yağ yer alır. Yine kısır kedi mamalarının içeriğinde yer alan protein miktarı da önemlidir. Proteinler, kediler için her dönemde önemli temel moleküllerdir. Fakat kısırlık dönemlerinde hastalıklar ile mücadele edebilmeleri adına mutlaka protein bakımından zengin mamalar ile beslenmeleri gerekmektedir.

Kısırlaştırılmış kedi maması içeriğinde dengeli oranda magnezyum, kalsiyum ve fosfor bulunmalıdır. Ancak fazla oranda yer almaları böbrek ve idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Bunun için kısır kediler için mama tercihi yaparken içeriğinde hangi oranda fosfor, kalsiyum ve magnezyum yer aldığına mutlaka dikkat edilmelidir.

Kısır kedi mamaları incelendiğinde genellikle taurin içerdikleri görülebilir. Taurin, bir aminoasittir ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Yine köpekler bu aminoasidi doğal olarak üretebilen canlılardır. Fakat kediler için aynı durum geçerli değildir. Bu nedenle dışarıdan taurin takviyesi almaları gerekir. Bunun en ideal yolu ise kısır kedi maması tüketmeleridir. Çünkü bu mamalar, önemli miktarda taurin içermektedir.

Bunların yanı sıra kısır kediler için hazırlanan mamalar yapay koruyucu içermez. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan bu mamalar kemik sağlığını da desteklemektedir.

Kısır Kedi Maması Çeşitleri

Kısırlaştırılmış kedi mamaları, kedilerin yaşına uygun şekilde üretilmektedir. Bu doğrultuda yavru, yetişkin ve yaşlı kedi mamaları arasından seçim yapılabilir. Yavru kediler için özel olarak hazırlanan kısır kedi mamaları,  dişi ve erkek yavrular için sağlıklı ve dengeli beslenme sağlar. Yine yavruların bağışıklığını güçlendiren bu mamalar, kilo kontrolü sağladığı gibi idrar yolu sağlığı için faydalıdırlar. Kısırlaştırılmış yetişkin kediler için uygun kuru mamalar ise, içerdikleri taurin sayesinde kalp ve göz sağlığını korur. Yetişkin kedilerin dişlerinde plak oluşumunu engelleyen ve taze nefes almayı sağlayan bu mamalar, kalsiyum içeriği sayesinde ağız ve diş sağlığının korunmasında etkin rol oynamaktadır.

Kısırlaştırılmış yaşlı kedilerin beslenmesi için tercih edilebilecek kuru kedi mamaları ise çiğnenmesi ve sindirimi kolay mamalardır. İçerdikleri yüksek lif oranı sayesinde doygunluk sağlar ve obezitenin önüne geçerler. Ayrıca düşük fosfor seviyesi sayesinde yaşlı kedilerin böbrek yetmezliği yaşama riskini de düşürürler.

kısırlaştırılmış kedi maması nedir?

Kısır kedi mamaları aynı zamanda içerik bakımından da oldukça çeşitlidir. Düşük tahıllı, somon balıklı, tavuklu, ton balıklı, hindili, ciğerli, sığır etli gibi seçenekleri bulunan bu mamalar; 1,5 kg, 3 kg, 12 kg ve 15 kg gibi farklı miktarlarda satışa sunulmaktadır.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Kullanımının Kedi Sağlığı Açısından Önemi

Kedilerde kısırlaştırma işlemi sonrası beslenmeleri ile ilgili gerekli önlemler alınmaması, hızlı bir şekilde kilo almalarına ve hatta obeziteye neden olmaktadır. Aşırı kilolu kedilerde fiziksel aktivitenin azaldığı kolaylıkla gözlemlenebilir. Yine kısırlaştırılmış kedilerde alınan her kilo; diyabet, mesane kanseri, nefes alma güçlüğü ve kalp hastalığı riskini de artırmaktadır. Bu nedenle en ideal olanı bir veteriner hekime danışarak kısır kedilere özel mamalar ile beslenmelerini sağlamaktadır. Çünkü kısırlaştırılmış kedi maması çeşitleri yüksek protein içerdikleri gibi kolaylıkla sindirilebilirler. Ayrıca düşük oranda karbonhidrat içeren bu mamalar, kısır kedilerde kilo kontrolü sağlamak adına oldukça etkilidir.

Kedilerin böbrek ve idrar keselerinde taş oluşumunun birçok nedeni olabilir. Stres, susuzluk ya da ilerleyen yaş gibi nedenler ile oluşan bu taşlar, yanlış beslenme nedeniyle de meydana gelebilir. Bu nedenle de kısırlaştırılmış erkek kedilerin beslenmeleri konusunda hassas davranılmalı; pH seviyesi ile kalsiyum, fosfor ve magnezyum oranı bakımından dengeli kedi mamaları tüketmeleri sağlanmalıdır. Kısır kediler için özel olarak üretilen mamalarda ise kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerin dengesi dikkatlice belirlenmektedir.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nasıl Kullanılmalı?

Kısırlaştırılmış kediler normal kedi mamaları ile de beslenebilirler. Fakat bu durumda kedi sahiplerinin kediyi çok iyi bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Aksi halde kısırlaştırma sonrasında hormonal değişimler yaşayan kediler hızla kilo alabilirler. Normal mama kullanımı sırasında mamanın miktarını kedinin kilosuna göre sürekli ayarlayarak denge sağlamak oldukça zordur. Bu nedenle kısır kedi beslenmesi için en pratik yöntem, kedinin yaşına uygun bir kısır kedi maması kullanmaktır. Ancak mamanın üzerinde yazan kullanım talimatlarına ve beslenme tablosuna mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde gereğinden fazla miktarda tüketilen kısır kedi maması kedinin kilo almasının önüne geçemeyeceği gibi daha da kilo almasına neden olabilir. Bu nedenle mutlaka mama paketi üzerinde tavsiye edilen kullanım miktarına uyulmalıdır. Ayrıca kuru mama tüketen kedilerin yaş mama tüketen kedilere göre daha fazla su içmeye ihtiyaç duydukları unutulmamalı ve mama kaplarının yanına mutlaka taze su bulundurulmalıdır. Buna rağmen kedi su içmeyi reddederse haftada birkaç kez kısırlaştırılmış kedi konservesi verilebilir.

Kedi ve Köpek Mamalarında Tazelik Önemli mi? konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: