Kedimi Evde Yalnız Bırakabilir Miyim ?

Yazar:

Kediler yalnızlığı sever, kedinizin temel ihtiyaçlarını sağladığınız, güvenlik önlemlerine dikkat ettiğiniz ve pencere önünde dışarıyı seyredebileceği bir oturma alanı oluşturduğunuz  sürece hiçbir sorun olmayacaktır. Ancak kedinizi evde tek başına bırakacağınız süre önemli. Kedinizi bir gün boyunca evde bırakacaksanız içme suyu, günlük ihtiyacı için yeteri kadar mama ve temiz kum ile dolu bir kedi tuvalet kabı bulundurmanız yeterli olacaktır. Hele birde pencere önü kedi hamağı varsa değmeyin keyfine.

Kedinizi 2 günden daha fazla evde tek başına bırakmayı düşünüyorsanız bir arkadaşınızdan yardımcı olmasını istemelisiniz. En azından günde 1 kez uğrayıp kontrol etmesi yeterli olacaktır.

Özellikle sıcak yaz aylarında havasız kalmaması gerekir. Aşırı sıcak havalar kedinizde ısı çarpmasına neden olabilir ve istenmeyen kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle mutlaka hava alabileceği bir pencere veya balkon olmalıdır. Açık pencere ve balkonlar için kedinizin güvenliğini sağlamanız gerekir. Aksi halde dışarı kaçabilir veya düşebilir. Bu amaçla eğer kendiniz bir çözüm üretemezseniz, pencere koruma ızgarası veya balkon filesi gibi emniyet ürünlerinden satın alabilirsiniz. Bu koruma araçları sayesinde kediniz evde özgür bir şekilde gezebilir ve hava alabilir.

Kedimi Evde Yalnız Bırakabilir miyim

Kış aylarında ise özellikle cam önünde, kalorifer üzerine takılan kedi hamağı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede dışarıyı seyrederek tüm gün sıkılmadan kalabilir.

Ev içerisinde kediniz için tüm alanların değil, tek bir odanın kullanımına ayrılması, onun güvenliği içinde faydalı olacaktır.

Kedinizi deterjanların veya kimyasalların olduğu bir yerde, banyo veya mutfak gibi tehlike riski olan mekanlarda bırakmamalısınız.

Kedimi Evde Yalnız Bırakabilir miyim ?

Kedinizin evde kalacağı oda da kuytu bir kenarda tuvaletini, kolay ulaşabileceği bir noktada mama ve suyunu koymalısınız. Birkaç günden fazla yalnız kalacak kediniz için hazneli mama kabı edinebilirsiniz. Saklamalı mama kabı olarak adlandırılan 3, 6, 8 litreye kadar mama saklama haznesi olan bu kaplar sizin için ideal bir çözüm olabilir. Kedinizi yalnız bırakacağınız gün sayısına göre saklamalı mama kabı büyüklüğünü seçebilirsiniz. Ancak bu kapların bir dezavantajı, yedikçe mamanın dökülerek yerine dolmasıdır.  Eğer obur bir kediniz varsa, bu dezavantajı ayarlanabilen miktarda mama dökme seçeneği olan otomatik mama kabı alarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Kediler için su içmek, özellikle böbrek sağlığının korunması için çok ama çok önemli. Bu nedenle evde yalnız bırakacağınız kedinizin susuz kalmaması için gerekli tedbiri almalısınız. Depolama haznesi olan mama kapları gibi hazneli su kaplarından da sizin için uygun olan bir tanesini seçebilirsiniz. Veya sürekli devri daim yaparak suyun temiz kalmasını sağlayan filtre sistemi olan kedi su sebili de tercih edebilirsiniz.

Kediler

Kedinizin mama, su ve tuvalet ihtiyacının yanı sıra önem taşıyan bir diğer ihtiyacı da kedi tırmalama tahtasıdır.

Kediler gün içerisinde oyun, gerinme ve tırnaklarını törpülemeye ihtiyaç duyarlar. Onu yalnız bırakacağınız mekanda tırmalama ağacı bulundurmaz iseniz eve geldiğinizde koltuklarınızı sağlam bulamayabilirsiniz.

Kedinizi birkaç günden fazla süre ile evde yanız bırakacaksanız, kum kabına normalde kullandığınızdan daha fazla kedi kumu doldurmalısınız. Eşelenerek atıkları kapatmak isteyeceğinden ihtiyaç duyabilir, ayrıca kum miktarının fazla olması, koku miktarını da azaltacaktır.

Evde yalnız kalan kedinizin sıkılmaması için bir kaç oyuncak bırakabilirsiniz. Bu amaçla seçeceğiniz oyuncakları, kedi oyun kulesi, pati darbesi ile hareket eden oyun çemberleri ve çıngıraklı top gibi çiğneyerek parçalayamayacağı oyuncaklardan seçmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra kedinizin sizi özleyebileceğini de unutmamalısınız. Kokunuzun sinmiş olduğu, kazak, battaniye ve benzer bir eşyanızı da onun yanı başına koyarak kendini yalnız ve terk edilmiş hissetmemesini sağlayabilirsiniz.

Belki okumak istersiniz: Kedi Çimi Nedir? İhtiyaç Mı ?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: