Kedilerin Sert Oyun Oynamasını Önlemek

Yazar:

Kediler, birbirleriyle oyunlar oynamaktan büyük keyif alırlar. Birlikte oynadıkları oyunlar, onlar için eğlenceli bir aktivite olduğu kadar fiziksel kondisyonlarını artırması ve egzersiz ihtiyaçlarını gidermesi bakımından da önemlidir. Ayrıca gün içerisinde oyunlar oynayan hareketli kedilerin problem çözme becerileri gelişir ve kendi türünden olanlar ile sosyalleşme imkanı bulurlar. Ancak kedi yavruları ve genç kediler, oyunlar sırasında sert davranabilir ve sahte saldırılar yapabilirler. Birbirlerine vurur, tekme atar ve ısırırlar. Tüm bunları yaparken büyük keyif alırlar. Kedilerin oyun sırasındaki bu davranışları insanlara yöneldiğinde yanlış anlaşılır. Oysa kedilerin amacı birbirleriyle olduğu gibi insanlarla da eğlenmektir. Bunun için sırnaşırlar ve oyun oynarken sert davranabilirler. Kedilerin oyun sırasında saldırgan ve kaba davranışları önlenmezse durum şiddetlenebilir, birbirlerini ya da insanları yaralayabilir ve ciddi zararlar verebilirler. Bu nedenle kedilerin sert oyun oynaması ciddi boyutlara ulaşmadan önlenmelidir.

Kedilerin Sert Oyun Oynaması Nasıl Önlenir?

Kediler, yalnız oyun ve sosyal oyun olmak üzere iki farklı oyun davranışı sergilerler. Yalnız oyun; iplik, karton ya da çeşitli kedi oyuncakları ile tek başına oynadıkları oyunlardır. Sosyal oyun ise diğer kedilerle ya da insanlar ile oynadıkları oyunlar olarak tanımlanabilir. Daha önce de değindiğimiz üzere kediler oyunlarını insanlara yönlendirdiklerinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü eğlence amaçlı yaklaşırken bazen oyun arkadaşlarını tırmalayabilir ya da ısırabilirler. Bu ısırık ve çizikler çok acı verici olabilir. Bunun için kedilerin sert oyun oynaması vakit kaybetmeden önlenmelidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, bazı kedi türleri diğerlerine göre sert davranmaya ve saldırmaya daha meyillidir. Eğer oyun sırasında saldırgan davranışlar sergileyen bir kediniz varsa bunu önlemek için aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çeşitli Oyuncaklar ile Onu Yönlendirin

Kedilerde gerçek saldırganlık ile oyunu birbirinden ayırmak bazen zor olabilir. Bu durumda yapılması gereken kedinin vücut dilini gözlemlemektir. Kediler oyunlar sırasında genellikle ağızlarını yarı açık bir şekilde tutar ve sık sık atlarlar. Yine agresif karşılaşmalar sırasında homurdanma ya da tıslama gibi davranışlar görülebilir. Kedilerde agresiflik görüldüğünde hemen müdahale edilmeli ve ilgileri oyuncaklara yönlendirilmelidir.

Kediler, genellikle toplar ve kedi oltaları ile oynamayı severler. Bunun için kedi topu oyuncakları ya da ucunda farklı figürler olan kedi oltaları arasından seçim yapabilirsiniz. Yine bir şeyleri kovalamayı ve yakalamayı seven tüylü dostunuza hareket eden fare oyuncakları da satın alabilirsiniz. Kediniz için alacağınız bu oyuncaklar sayesinde davranışlarını yönlendirebilir ve sert oyun oynamasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca minik dostunuza sık sık karton kutu, rulo ya da kağıt torba gibi yeni nesneler vermenizde de fayda bulunmaktadır.

kedilerin sert oyun oynamasını önlemek
Özellikle yavru kediler birbirleri ile oyun oynarken giderek sertleşen bir oyun oynama eğilimindedir. Eğer bu oyunu insanlarla oynuyorlarsa bu sertlik can yakıcı olabilir.

Kediniz ile oyun oynamak için günde en az iki kez 15 – 20 dakika kadar zaman ayırmalısınız. Ayrıca bacaklarınıza saldırmaması için yanınızda çeşitli oyuncaklar taşımanızda da fayda vardır. Böylece kedide saldırganlık geliştiğinde oyuncak vererek dikkatini farklı yöne çekebilirsiniz.

Kediniz İçin Oyun Arkadaşı Edinin

Kedilerin sert oyun oynaması genç ve aktif bir oyun arkadaşı edinerek de önlenebilir. Bu sayede birbirleri ile oyunlar oynar ve enerjilerini atabilirler. Ancak kedileriniz oynarken birbirlerine de zarar verebilirler. Bunların önüne geçmek adına içinde çeşitli oyuncakların bulunduğu karmaşık bir ortam yaratabilirsiniz. Eğer birbirlerine karşı sert davranışlar sergileyecek olurlarsa oyun alanından dışarıya çıkararak oyunu sonlandırmalısınız. Ayrıca evcil dostlarınızı belli aralıklar ile kontrol etmeniz, onları dizginlemeniz adına faydalı olabilir.

Kedinizi Kısırlaştırabilirsiniz

Kısırlaştırılmamış kediler, kısırlaştırılmış olanlara göre daha saldırgan bir yapıya sahiptir. Ancak bu, her kısırlaştırılmamış kedinin saldırgan olduğu anlamına gelmez. Ancak kedilerde kısırlaştırma daha sakin bir yapıya sahip olmalarını sağlar. Ayrıca bu operasyon sonrası daha sosyal olur, sahiplerini ve evlerini daha çok benimserler. Bu anlamda kedinizin hem oyunlar sırasında hem de diğer zamanlarda daha uyumlu olmasını istiyorsanız onu kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz.

Kediniz ile Oyun Oynarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kediniz yavruyken elleriniz ya da ayaklarınız ile oynaması eğlenceli gelebilir. Ancak büyüdüğünde vücudunuzun herhangi bir yeri ile oynaması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu anlamda eğer kediniz oyun oynarken sert tavırlar sergiliyorsa el kuklası ya da eldiven gibi sizinle oynamasını sağlayacak oyuncaklardan uzak durmanız gerekir. Eğer minik dostunuz ile oynamak için bu tarz oyuncakları tercih edecek olursanız, bir süre sonra elinizi mi yoksa oyuncağımı ısırdığını fark edemez duruma gelebilir. Bu nedenle ciddi şekilde canınız yanabilir.

kedilerin sert oyun oynaması
Sert oynayan bir kediniz varsa mümkün olduğu kadar yakından oyuna dahil olmayın. Ama kedi oltası veya diğer kedi oyuncakları ile oyuna dahil olabilir ve enerjisini harcamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca sert oynayan kediler için lazer kedi oyuncağı da işe yarayabilir.

Kedilerin sert oyun oynaması cezalandırılarak önlenemez. Bu nedenle oyun sırasında kedinizin sert davranışlarına kesinlikle yavaş da olsa ona vurarak cevap vermemelisiniz. Aksi halde korkar, strese girer ve içine kapanır. Bu da kedinin daha da agresif bir hal alması anlamına gelir. Ayrıca kediniz birlikte oynarken vurmanızı bir ceza olarak değil, kendi sert oyununa karşılık olarak algılayabilir. Bu da daha sert davranışlara yeltenmesine neden olacaktır. Bunun için kedinizle gün içerisinde belli bir süre vakit geçirmek ve diğer zamanlarda kendi oyuncakları ile oynamasını izlemek çok daha uygundur. Oyuncakları ile oynamaktan daha fazla keyif aldığını fark ettiğinde size saldırmaktan da vazgeçecektir.

Kedinizin oyun sırasındaki sert hareketleri nedeniyle kesinlikle kaçmamalı ya da onu ayağınız ile durdurmaya çalışmamalısınız. Çünkü kaçmanız ya da ayağınız ile müdahale etmeniz saldırgan davranmasını engellemediği gibi daha da saldırganlaşmasına yol açabilir. Kedinizin küçük saldırılarının ilerleyen zamanlarda daha da ciddi boyutlara ulaşmasını istemiyorsanız daha yavruyken oyuncak eğitimi vermenizde fayda bulunmaktadır.

Evcil dostunuzun oyun oynarken sert davranmasını önlemek için uyguladığınız hiçbir yöntem işe yaramadıysa farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. Örneğin, sert davrandığında sprey şişesi ile su sıkabilirsiniz. Yine ellerinizi birbirine vurup ses çıkartarak dikkatini dağıtabilir ve oyunu durdurabilirsiniz. Kedinin agresif davranışlarının durmasının ardından yine oyuncaklarına yönlendirmelisiniz.

Son olarak kedilerde saldırganlık sorunu için ciddi bir emek ve zaman harcamak gerekir. Bu süreçte sabırsız olmak, kedinin saldırgan davranışlara devam etmesine neden olur. Bunun için sabırlı davranmalı ve tüylü dostunuzun enerjisini sizin yerinize oyuncakları ile atmasını sağlamalısınız. Agresif kediler, iyi davranış ve eğitimler ile nasıl oyun oynamaları gerektiğini öğrenebilir ve sert davranışlarına son verebilirler. Ancak kedinizin sert davranışlarının giderek daha da arttığını fark eder ve bunu çözemeyecek duruma gelirseniz bir veteriner hekime danışmanızda fayda bulunmaktadır. Kedinizdeki saldırganlığı kendi başınıza çözemediğiniz zaman ısrarcı davranmak yerine bir uzmandan yardım almak, sorunu daha kısa sürede çözmeniz adına fayda sağlayacaktır.

Agresif Kedilerle Anlaşmak konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: