Kedilerin Mutfak Tezgahına Çıkması Nasıl Önlenir?

Yazar:

Evinde kedi besleyen kişilerin en önemli problemlerinden birisi fazlasıyla başına buyruk evcil dostlarının eğitimidir. Kedilerde köpekler için uygulanan yöntemlerin işe yaramaması nedeniyle pek çok kedi sahibi kedilerinin eğitilmesinin mümkün olmadığını düşünür. Aslına bakılırsa kedilerin eğitimi belli oranda mümkündür. Ancak bu, yapmalarını istediğimiz değil istemediğimiz davranışlar üzerine verilebilecek bir eğitimdir. Ayrıca kedi dostlarımız üzerinde bu eğitim de her zaman olumlu sonuçlar vermeyebilir. Kedilerin eğitilemeyen evcil hayvanlar olarak bilinmelerinin nedeni ise kendi istek ve ihtiyaçlarına göre hareket etmeleri ve son kararı kendilerinin vermesidir. Bunun için kedilerin mutfak tezgahına çıkması gibi istenmeyen durumlarda sabırlı ve gerçekçi olmak gerekir. Eğer kediniz tüm çabalarınıza rağmen beklentilerinize olumlu yanıt vermiyorsa onu kesinlikle cezalandırmamalısınız. Ceza, kedinizde hiçbir şekilde işe yaramayacağı gibi sizden uzaklaşmasına da neden olabilir. Eğer kedinizin mutfak tezgahında dolaşmasını istemiyorsanız bunun önüne onu cezalandırmadan da geçebilirsiniz. Peki, kediler neden mutfak tezgahına çıkmak isterler?  Kedilerin mutfak tezgahına çıkmasını engellemek için neler yapılmalı?

Kediler Neden Mutfak Tezgahına Çıkmak İsterler?

Kediler ile zaman geçirmek çok keyiflidir ancak bazen evdeki bazı alanlara yaklaşmalarını istemeyiz. Bu alanların başında da mutfak gelir. Kediler ise mutfak tezgahlarına çıkmaya bayılırlar. Yapılan araştırmalara göre kedilerin bu davranışının altında yatan nedenlerden birisi dinlenmek için daha çok yüksek alanları seçmeleridir. Kediler, yaratılışları gereği keşfetmeyi seven canlılardır. Etraflarında ve kapanan bir kapının ardından tam olarak ne olup bittiğini, tezgahların üzerinde ne olduğu keşfetmek isterler. Ayrıca doğada yaşayan kedilere bakıldığında da genellikle avlanmak üzere yüksek yerleri tercih ettikleri görülür. Tüm bu nedenlerle de içgüdüsel olarak evdeki yüksek alanlardan birisi olan mutfak tezgahlarına çıkar, burada yatar ve bulundukları bölgeyi kontrol altına alırlar.

Kedilerin mutfak tezgahına çıkması tezgahın üzerinde yer alan yiyeceklerin tadına bakmak istemelerinden de kaynaklanabilir. Yine musluktan su damlıyor olabilir. Kedi, tezgahın üzerine atlayarak taze su içmek isteyebilir. Bunların yanı sıra tezgah kedinin yolunun üzerinde bulunuyorsa bu durumda mutfak tezgahına atlamak isteyecektir.

Kedilerin Mutfak Tezgahına Çıkmasını Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi mutfak tezgahları kediler için sosyal alanlardır. Mutfak tezgahının üzerinde ne olduğunu merak eder ve tezgaha çıkmaya çalışırlar. Kedilerin mutfak tezgahına atlaması oldukça normal bir davranıştır. Çünkü tezgahta onlar için bir aktivite vardır. Özellikle sahipleri tezgahta yemek yapıyorsa onların önüne geçmek neredeyse imkansızdır. Siz tezgahta yemek yaparken kedinizin tezgahta durmasından rahatsızlık duymuyor olabilirsiniz. Fakat evinizdeki diğer bireyler ya da misafirleriniz bu durumdan rahatsız olabilirler. Hatta misafirleriniz hijyenik olmadığını düşündükleri için sunduğunuz yemekleri yemeyebilirler. Bu ve benzeri durumlar ile karşılaşmamak adına kedinize tezgahın üzerine çıkmamayı öğretmelisiniz. Kedilerin mutfak tezgahına çıkmasını engellemek için uygulayabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

Çift Taraflı Bant Kullanın!

Kedilerin mutfak tezgahına çıkmasını engellemek için çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Çünkü kediler üzerlerine yapışan her şeyden nefret ederler. Bir kez hoşlarına gitmeyen bir şeyle karşılaştıklarında ise ona karşı ilgilerini kaybedebilirler. Bu doğrultuda kedinizin mutfak tezgahınıza olan ilgisini kaybetmesi için tezgaha çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. Bunun için bantları isterseniz parça parça isterseniz de şerit halinde yapıştırabilirsiniz. Sevimli dostunuz öncelikle merak ettiği için patisi ve burnu ile bantı inceleyecektir. Ancak bant patisine ve burnuna yapışarak onu rahatsız ettiğinde tezgahın üzerine bir daha çıkmayacaktır.

Çift taraflı bantı kedinizi tehlikeli olduğunu düşündüğünüz yerlerden uzak tutmak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat bantı bu bölgelerde en az iki hafta kadar bekletmenizde yarar bulunmaktadır. Bu süre içerisinde kediniz o bölgelerde rahat edemediğini kabul eder ve kısa süre içerisinde oraları ziyaret etmekten vazgeçer.

Bunların yanı sıra kedilerin mutfak tezgahına çıkmasını engellemek için alüminyum folyo da kullanılabilir. Alüminyum folyo tezgahın onlar için rahatsız bir hale gelmesine neden olacaktır. Ancak bu yöntemin çift taraflı bant kadar etkili olduğunu söyleyemeyiz. Hatta bazı kedilerin folyoyu tırmalayıp kendilerine oyun alanı yarattıkları dahi görülebilir.

kedilerin mutfak tezgahına çıkması nasıl engellenir?
Kedinizi mutfak tezgahından uzak tutmak için bir takım önlemler almaya çalışabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bir kediyi eğitmek her zaman mümkün olmayabilir ve her hangi bir konu hakkında son kararı her zaman kediniz verir.

Farklı Oyun Alanları Oluşturun!

Kedinizin tezgahın üzerine zıplamasından şikayetçiyseniz zıplama, atlama ve tırmanma ihtiyaçlarını giderebileceği yeni oyun alanları yaratmalısınız. Kediler doğal yaşam ortamlarında tırmanmaya alışık canlılardır. Yani aslında tezgahlara bize sıkıntı vermek için zıplamazlar. Bu anlamda kedinizin tırmanma ihtiyacını giderebilmesi için kedi ağacı satın alabilirsiniz. Kedi ağacını onun en sevdiği bir yere yerleştirmenizde fayda vardır. Böylece kontrollü olarak tırmanabilir. Kediniz mutfak tezgahı yerine kedi ağacına tırmanıyorsa davranışı pekiştirmek için ödüllendirmenizde yarar vardır.

İlginizi çekebilir: Kedi Tırmalama Tahtası ve Evleri

Eğer kedinizin canı sıkılıyorsa onunla daha fazla oynamalısınız. Çünkü kedilerin mutfak tezgahına tırmanması bazen ilgi görme isteğinden kaynaklanabilir. Kedinizle daha çok oynarsanız ilgi isteği azalacaktır.

Kedi Uzaklaştırıcı Sprey Uygulayın!

Kedi uzaklaştırıcı sprey, kedinizin tezgaha çıkmasını engellemek adına kesin çözüm olabilir. Çünkü bu spreyler içerdikleri kokular sayesinde kedileri istenmeyen bölgelerden uzak tutmayı sağlarlar. Bunun için bir kedi uzaklaştırıcı sprey satın alarak kedinizin tezgahtan tamamen uzak durduğundan emin olana kadar tezgaha uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kedi Eğitim Ürünleri

Kedilerin mutfak tezgahına çıkmasını engellemek adına evdeki malzemelerden de faydalanılabilir. Örneğin, beyaz sirke ile tezgahınızı sildikten sonra üzerine nane yağı damlatın. Bu uygulama, kedinizin hoşuna gitmeyecek ve tezgaha atlamasını önleyecektir. Yine tükettiğiniz limon ve portakalların kabuklarını tezgahın üzerine bırakabilirsiniz. Kediler narenciyelerden nefret eden canlılardır. Tezgahta narenciye kokusunu duyan kedinizi böylece uzak tutabilirsiniz.

Sesli Olarak Uyarın!

Sevimli dostunuzu tezgahtan uzak tutmak için tezgaha atladığında onu “hayır” diyerek uyarmalısınız. Ayrıca buna mutlaka bir parmak şıklatma veya el çırpma sesi eşlik etmelidir. Bunu sürekli yapacak olursanız evcil dostunuz önünde sonunda çıkardığınız seslerin azarlama ile bağlantısı olduğunu öğrenecektir. Ancak hiçbir zaman kedinizi yüksek bir ses tonuyla azarlamamalı ve ona vurmamalısınız. Çünkü cezalandırma kedinizin tezgaha çıkma davranışını bırakması bir yana, sizden soğumasına ve kaçmasına neden olacaktır.

Son olarak kedilerin mutfak tezgahına çıkmasını engellemek için bazı kedi sahipleri su tabancası ya da sprey şişesi ile üzerlerine su sıkmayı tercih ederler. Bu yöntem ile kedinin tezgahtan uzaklaşması sağlanabilir. Ancak davranışı tamamen ortadan kaldırdığını söyleyemeyiz. Çünkü kediler bu yöntemde yaptıkları harekete değil daha çok sprey şişesine odaklanırlar. Bu durumda aynı davranışı etrafta kimse yokken tekrar edebilirler. Bu nedenle kedinizin tezgaha çıkma davranışını ortadan kaldırmak için bahsettiğimiz diğer yöntemleri uygulamanız daha etkili olacaktır.

Siyam Kedisi ve Özellikleri konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: