Kedilerde Tırnak Kesimi ve Önemi

Yazar:

Kedilerde tırnak kesimi sevimli dostlarımız kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli ve önemli olan bakım konularından birisidir. Bunun gibi beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçların yanı sıra kedi bakımı ile ilgili konuları ihmal etmemeli ve gerekli özeni sağlamalıyız. Aslında temizlik konusu kediler söz konusu olduğunda çok da zor değildir. Çünkü kediler kendilerini yalayarak temizledikleri için bizim bu konuda fazla bir şey yapmamıza gerek kalmaz. Düzenli aralıklarla tüy taraması yapmanız ve kedi tırnağı kesme işlemini aksatmamanız yeterli olacaktır.

Doğru Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Evde yapılacak doğru bir tırnak kesimi öncelikle kedinizin bu işleme izin verip vermemesi ile ilgilidir. Bir çok kedi tırnak kesimi konusunda çok tepkili davranabilir. Bu anlamda ilk deneyiminiz ise sizin ve kedinizin sakinleşmesi birinci öncelik olmalıdır. Dostlarınızın sizin stresinizi algılaması onları da strese sokar.

Doğru tırnak kesiminde;

  • Tırnakları inceleyin ve uzun kısımları tespit edin
  • Kediler için uygun bir tırnak makası kullanın
  • Kedinizin ve sizin zarar görmemeniz için sakin ve uygun pozisyonda kalmasına dikkat edin

Bu aşamalara hazır olmanız, tırnak kesim sürecini başarıyla tamamlamanız için önemlidir. Aynı zamanda tırnak kesimi sonrasında en sevdiği ödül mamasını vermeniz, bir sonraki tırnak kesim işlemini kolaylaştıracaktır.

Kedi Tırnağı Ne Kadar Sürede Bir Kesilmelidir?

Kedilerin uzamış olan tırnaklarının kesilmesi hem yerde bulunan hali veya benzer eşyalara takılmalarını hem de evdeki diğer eşyalarınıza zarar vermelerini önler. Uzun tırnakların kediniz için can acıtıcı bir durum haline gelmesi ve günlük hareketleri kısıtlaması istenmeyen durumlar arasındadır.

Sevimli dostlarınızın sizinle oynarken dahi uzun tırnakları nedeniyle zarar vermesi mümkündür. Hem kedinizin hem de sizin sağlığınız için kedinizin tırnaklarını uzadıkça kesmeniz gerekir. Uzama süresi kedinin bulunduğu artama göre farklılık gösterebilir. Kedi tırnağı kesme sıklığı genellikle 2 haftada bir şeklindedir.

kedi tırnak kesimi için tırnak makası
Kedi tırnak kesimi için mutlaka iyi kalite tırnak kesme makası kullanılmalıdır. Aksi taktirde hem kedinizin canı yanabilir hem de tırnaklar düzgün kesilmeyerek çatlaklar oluşabilir.

Kedilerde Tırnak Kesimi Zor Mu?

Kedilerin de insanlarda olduğu gibi farklı karakterleri vardır. Kediniz sakin bir yapıya sahip olduğu gibi oldukça hareketli bir yapıda da olabilir. Kedinizin tırnak kesim tecrübesini daha önce yaşamış olması işlerinizi kolaylaştırırken, ilk tecrübenizde kaçmaya çalışma olasılığı fazla olacaktır.

Aslında çocukları göz önünde bulundurduğunuzda onlarla aynı korkuyu yaşarlar. Elinizdekiyle ona ne yapacağınızı anlamalarını hemen beklemeyin. Kedinizin neler olduğunu anlaması için ona zaman vermelisiniz. Eğer tepki veriyorsa kesinlikle zorlamayın. Çünkü siz zorladıkça tepkisi de artacaktır.

Yemek yedikten veya iyi bir oyundan sonra size tepki vermesi olasılığı daha az olduğundan bu tür zamanları tırnak kesimi için değerlendirebilirsiniz. Ayrıca uyku sırasında da tırnak kesimi deneyebilirsiniz. Bu sırada özellikle dikkat etmeniz gereken şey kedinizin aniden uyanarak kendiniz tehdit altında hissetmesi ve bu nedenle saldırma ihtimalinin olmasıdır.

Yine de kedilerde tırnak kesimi sırasında kedinizin tırnağı kanarsa diye bir antiseptik içeren bir ilaç bulundurmanız da faydalı olabilir. Eğer kanama olursa antiseptik içeren ilaçla bir pamuğu ıslatarak kanama noktasına bastırıp kanama duruncaya kadar bekletmelisiniz.

Kedinizi Tırnak Kesimine Hazırlayın

Kedinizin tırnak bakımını yaparken öncelikle ona zarar vermeyeceğinizi anlaması için yumuşak bir ses tonu ile konuşmaya çalışın. Sakın anlamaz diye düşünmeyin. Çünkü bir çok kedi bunu anlayabilir ve bu sayede iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca bazı kediler işlem sırasında sarılmaya veya sabitlenmeye karşı pek tepki vermezken bazıları ise bunu kabul etmeyebilir. Bu nedenle önce kedinizin bu konuda neyi kabul etmeyeceğini anlamalı ve ona göre davranmalısınız. Genellikle kedinizi aşırı sıkı bir şekilde tutmamalı ve kendisini savunmasız hissetmemesi için uygun davranmalısınız. Size zorluk çıkardığında ise kesinlikle bağırıp tepki vermemelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Tırnak Bakım Ürünleri

Tırnak kesimini korkmasını neden olacak şekilde değil nazik ve yumuşak bir şekilde yapmalısınız. Rahatlaması ve dikkatinin dağılması için bir kedi ödül maması kullanabilirsiniz. Ya da taranma ve fırçalanmadan hoşlanıyorsa evdeki bir başka kişiden fırçalamasını isteyebilirsiniz. Tarandığında veya ödül mamasını yediğinde keyif alacak ve tırnak makasına ve tırnak kesme işlemine odaklanmayacaktır. Bir diğer önemli konu da patilerini tutma şeklidir. Mümkün olduğu kadar patileri sıkı tutmamaya ve çekiştirmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bir çok kedi patilerinin tutulmasından hoşlanmaz. Patilerini çekiştirerek değil avucunuzun içerisinde severek tutmalısınız.

Kedilerde tırnak kesimi
Kedi tırnak kesimi konusunda tecrübeniz yoksa mutlaka tecrübeli birilerinin tırnak kesimini izleyerek öğrenmeye çalışın. Acemice yapacağınız bir hata tırnak kesim işlemini daha da zor hale getirebilir.

Kedinizin Tırnaklarını İnceleyin

Kediniz uyurken veya kucağınızda severken yavaş yavaş tırnakların uzayıp uzamadığını kontrol edin. Bunun için patinin alt kısmındaki tırnak başlangıç noktasının hemen arkasına bir parmağınızı dayarken patisinin üst kısmındaki tırnak başlangıç noktasına ise diğer parmağınızla hafif bir baskı uygulayın. Böylece tırnaklar ortaya çıkar ve sizde uzun veya kısa olup olmadığına karar verebilirsiniz. Normal şartlar altında kesilmiş bir tırnak ortalama olarak 15 gün içerisinde tekrar kesilecek kadar büyümüş olur.

Uzamış bir tırnakta kesim noktasını belirlemek önemli bir detaydır. Beyaz tırnaklı kedilerde tırnak içerisindeki kan damarını görmek ve tırnağı bu alana zarar vermeyecek şekilde kesmek çok daha kolaydır. Ancak özellikle siyah tırnaklarda bu işlem oldukça zordur. Eğer ezbere bir tırnak kesimi yaparsanız tırnakların kanamasına neden olmanın yanı sıra kedinizin canının yanmasına da neden olursunuz ki bu sonraki tırnak kesimlerini daha zor hale getirebilir. Bu nedenle gerekirse profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Eğer bu imkan yoksa o zaman tırnağın kıvrıldığı noktayı baz alarak 1-2 mm kadar altından kesebilirsiniz.

Kediniz İçin Kaliteli Tırnak Makası Seçin

Kedilerde tırnak kesimi işlemini hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeniz için onlara özel olarak üretilen kedi tırnak makası seçeneklerinden uygun olanları seçmelisiniz. Kalitesiz ürünler yeterince keskin olmadığında hem tırnakların kötü kesilip çatlamasına hem de tırnağı keserken ezilmeye neden olduğundan kedinizin canını yakabilir.

Kedi ve köpek tırnak makaslarının boyutları birbirinden farklıdır. Genellikle büyük veya yavru kediler için tek boy tırnak makası yeterli olabilir. Ayrıca dilerseniz hem büyüteçli hem de led ışıklı tırnak makası modelleri arasından seçim yaparak çok daha kolay bir tırnak kesimi yapabilirsiniz.

Kedinizin Tırnaklarını Kesmek İçin Yardım Alabilirsiniz

Kedi tırnağı kesme işlemini yapamayacağınızı ya da kedinizin canını acıtacağınızı düşünüyor iseniz endişelenmemelisiniz. Hayvan kuaförlerinden ya da veterinerlerden kedi tırnak kesme hizmetleri alabilirsiniz. Böylelikle işinde uzman kişilerin kediniz için en doğru tırnak kesme işlemlerini yaptığına ve steril bir şekilde tırnaklarının kesildiğine emin olabilirsiniz.

Dilerseniz Kedilerde Mantar konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: