Kedilerde Pireden Nasıl Kurtulunur?

Yazar:

Kedilerin derisi, sağlıklı kalmak adına çeşitli besinlere gereksinim duyan gelişmiş bir yapıdır. Derinin ihtiyaç duyduğu bu besinlerin emiliminin önüne geçen herhangi bir şey ise kedilerin kürkünü olumsuz yönde etkiler. Özellikle derilerine yapışan parazitler tahrişe ve rahatsızlığa yol açar. Yine kedilerde dış parazit, tüylerinin dökülmesine de neden olabilir. Bu sevimli canlılarda sıklıkla karşılaşılan dış parazitlerden birisi de piredir. Pireler deriye konarak kedide kaşıntıya ve kaşıntıdan kurtulmak için kendisini tırmalamasına neden olurlar. Ayrıca pire ısırığına alerjisi olan kedilerde dermatit de oluşabilir. Bu alerjik hastalık, kedilerin pire ısırığına çok fazla maruz kalmaları durumunda görülür. Kedilerde pire sorunu mutlaka zamanında müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde pireler çok hızlı ürer ve kedinin vücudundan eve de yayılabilirler. Bu nedenle sayıları artıp kediyi rahatsız etmeye başlamadan müdahalede bulunulması gerekir. Peki, kedilerde pire neden olur? Pire sorunundan kurtulmak için neler yapılabilir?

Kedilere Pire Nasıl Bulaşır?

Pireler, kedilerin vücudunda üreyerek kısa süre içerisinde yüksek sayılara ulaşabilirler. Bu  dış parazitler özellikle sıcak ortamları çok severler. Bunun için  kediler kış aylarında pireden yana daha rahattırlar. Fakat yaz ayları geldiğinde ve hava sıcaklığı yükseldiğinde pire tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Pirelerin yumurta ve larvaları insanlar tarafından ayakkabıları ile dışarıdan evlere kolaylıkla taşınabilir. Böylece pireler evlerimize sinsi bir şekilde girmiş olurlar. Eğer eve taşınan pireler uygun ısı ortamı bulurlarsa yumurtaları çatlar. Yine olgun pireler de sıcak ortamları çok severler.

Bunların yanı sıra dışarıya çıkan kediler de pire kapabilirler. Eğer kediniz bahçeye çıkıyorsa kolayca pire kapabilir. Evcil dostunuzda bir pire gözünüze çarpacak olursa bunu çok ciddiye almalısınız. Çünkü bu, kısa zaman içerisinde bir çok pirenin kedinizi esir alacağı anlamına gelir.

Pireler kedilerde alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere pek çok bakteriyel hastalığa neden olabilirler. Ayrıca kedilerde pire sorunu iç parazite de sebebiyet verebilir. Çünkü pirelerin verdiği rahatsızlık nedeniyle kendisini temizlemeye çalışan kedi, iç parazitleri ağız yolu ile direkt olarak alabilir. Yani kedi dostlarımızı pirelerden kurtarmak ve korumak sandığımızdan çok daha önemlidir.

kedilerde pire sorunu
Kedilerde pire sorunu sadece sokakta yaşayan kediler için değil evdekiler içinde geçerlidir. Genellikle eve giriş sırasında çevrede yoğun pire varsa insanlar tarafından eve de taşınmaktadır. Bu şekilde eve giren pireler kısa süre içinde çoğalarak büyük bir sorun haline gelmektedir.

Kedilerde Pire Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir kedide pirenin varlığını anlamak hem çok kolay hem de zordur. Çünkü pireler açık renkli kedilerde kolayca görülebilirken koyu renkli kedilerde pirenin varlığını anlamak oldukça zordur. Koyu renkli bir kediniz varsa altına ıslak mendil koyarak tüylerini ovuşturun ve mendilin üzerine kahverengi bir şeylerin dökülüp dökülmediğini kontrol edin. Eğer bu kahverengilikler parmağınız ile bastırdığınızda yayılıyorsa evcil dostunuz pire sorunu yaşıyordur. Bu kahverengi şeyler pirelerin dışkılarıdır. Böyle bir durumda panik yapmamalı ve kedinize bu sorundan kurtulması için yardım etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kedi Pire Tarakları

Pireden Kurtulmanın Doğal Yolları

Kedilerde pire sorunu ile baş etmek için uygulanabilecek birçok yöntem vardır. Bunlar arasında kediler için özel olarak üretilen pire ilaçlarının yanı sıra doğal yöntemler de yer alır. Özellikle kedilerde pire için sirke kullanımı oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Kedi pire temizliği için bir sprey şişesinin içine sirke doldurulur ve kediyi tedirgin etmeden vücuduna sıkılır. Sirke aynı zamanda kedinin dolaştığı ve yattığı ortamlara da sıkılmalıdır. Bu sayede hem kedinin üzerindeki pireler hem de üzerinden düşen pireler temizlenmiş olur. Ancak sirke ile pire temizliği yaparken aşırıya kaçmamalı ve kedinin merak ederek yalamasını engellemelisiniz.

Kedilerde pire için doğal çözüm yollarından birisi de pire tarağı kullanmaktır. Kedi pire tarağı ile pireler kolayca yere dökülebilir. Bu yöntemin daha etkili olması adına kedi pire tarağının üzerine bir miktar sirke damlatılabilir. Ayrıca kedinizi pire tarağı ile tararken cildine zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Bunların yanı sıra limon kokusu da pireleri uzaklaştırmak adına etkilidir. Limonun da tıpkı sirke gibi dezenfekte özelliği bulunmaktadır. Pireleri uzaklaştırmak için 1 litre suyun içine limon dilimleyerek kaynatın ve bu karışımı 12 saat kadar beklettikten sonra kedinizin tüylerine uygulayın. Sonrasında ise pirelerden kurtulmak için tüyleri uygun bir tarak ile dikkatlice tarayın.

kedilerde pireden nasıl kurtulunur
Yoğun pire varlığında doğal yöntemler her zaman işe yaramasa da nispeten pire sorununu kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Bu tür yoğun pire sorunu sırasında en iyi çözüm bir veteriner hekimden yardım ve bilgi almaktan geçer.

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

Kedilerde pire sorunu doğal yöntemler ile gidermeye çalışılabilir. Ancak pireleri kedinizden uzaklaştırmak için yukarıda bahsettiğimiz doğal yöntemler işe yaramazsa başka yöntemlere de başvurabilirsiniz. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

●     Pire Tozu

Pire tozu, kedilerde pire ile mücadele için kullanılabilecek etkili yöntemlerdendir. Pudra görünümündeki pire tozu kedinin tüylerine serpilerek uygulanır. Ancak pire tozunu kesinlikle tek başınıza uygulamamalısınız. Çünkü kediniz pire tozunu yalayabilir ve zehirlenebilir. Kedilerde pire tozu zehirlenmesi ölüme neden olabilen tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle pire tozu uygulaması için veteriner hekim desteği almanız oldukça önemlidir.

●     Pire Damlası

Kedi pire damlası, kedilerde pire sorunu ile mücadele için sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidir. Kedilerin enselerine uygulanan bu damlalar ortalama 3 ay boyunca koruma sağlamaktadır. Fakat diğer tüm kimyasallar gibi pire damlaları da uygun şekilde kullanılmadıkları zaman kediler için tehlikelidir. Evcil dostunuzda herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamanız adına pire damlası uygulamasının mutlaka veteriner hekim tarafından yapılması gerekir.

●     Pire Tasması

Günümüzde kediler için doğal ve kimyasal içerikli pire tasmaları üretilmektedir. 3 aylıktan daha büyük kedilerde kullanılabilen kedi pire tasmaları, pire tozu ve pire damlası gibi yöntemlere göre daha basit bir uygulamadır. Ancak kediniz evde veya dışarıda gezerken tasma ile herhangi bir yere takılabilir. Bu riski ortadan kaldırmak adına pire tasması alacaksanız esneyebilen ve bir yere takılması halinde çıkabilen özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca pire tasmaları bazen kedilerde alerjiye neden olabilir. Bunun için tasmayı taktıktan sonra evcil dostunuzu gözlemlemeli ve alerjik reaksiyon fark etmeniz durumunda çıkararak bir an önce veteriner hekime başvurmalısınız.

Bunların yanı sıra pire tasması, pire damlası ile birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise kedinin rahatsız olarak tasmayı ısırmamasıdır.

●     Pire Şampuanı

Kedinizdeki pire sorunu ile mücadele için veteriner hekimin önerdiği bir pire şampuanını da kullanabilirsiniz. Kedi pire şampuanı ile yıkadığınız kedinizi hemen ardından tarayarak pire ve pire yumurtalarından kurtulabilirsiniz. Ancak bu şampuanlar da kimyasallar içerdikleri için çok sık kullanılmamaları gerekir.

Kedilerde pire sorunu ile mücadele için yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak pireler ile mücadelede hangi yöntemi kullanırsanız kullanın evcil dostunuzun sağlığı için öncelikli olarak veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

Kedilerde Kabızlık Nedenleri ve Önlemi konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: