Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

Yazar:

Kedi sahipleri ve kedi sahiplenmek isteyenler kedilerde iç kanama belirtileri nelerdir? sorusunu sıklıkla soruyor. Kedilerde görülen iç kanama vakaları acil bir durum olarak nitelendirilir ve vakit kaybetmeden veteriner kliniğine gidilmesi gerekir. İç kanama geçiren kedinin bazen vücut deliklerinden kan gelir.

Bazen de diğer semptomlara dikkat etmek gerekiyor. İç kanama geçiren kedi iç kanamanın ciddiyetine göre şoka girebiliyor. Özellikle kedi sahipleri bu durumu göz önünde bulundurarak dikkatli olmalı ve yavaş hareketler ile müdahale etmeli. Kediler böyle bir vakada sıcak tutulmalıdır. Kedilerin iç kanama durumları ile ilgili bilgi sahibi olmak kedilerin hayatlarının kurtulması için oldukça önemlidir.

Kedilerde İç Kanamaya Neden Olan Etkenler

Kedilerde kronik ya da akut bir sorun olmasına bağlı olarak değişen iç kanama belirtiler görülebilir. Eğer ki bir araç kediye çarptıysa çok fazla bir sorun olmasa da mutlaka veteriner bir hekime başvurmak yararlı olacaktır.

Kedilerde görülen iç kanama belirtilerinin başlıcaları şunlardır;

 • Nefes Darlığı: Kedi her zamanki hareketlerini ve oyunlarını yapmasına rağmen nefes alıp verme konusunda zorluklar yaşar. Bu durum kedinin iç kanama geçirme ihtimali olduğunu gösterir.
 • Soluk Dudak İçi ve Soluk Diş Etleri: Kedilerin diş etleri ve dudak içleri sağlıklı ve pembe renklidir. Eğer ki kedilerde dudak içi ve diş etleri pembe renkte değilse iç kanamadan şüphelenmek yanlış olmaz. Bunun yanı sıra kedi öksürürken kanlı mukus salyası çıkarırsa akciğerlerde kana olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Dışkıda Kan ve Kusma: Kedi sahipleri kedilerinin tuvalet yapma sıklığını genellikle belirler. Eğer kedilerde iç kanama meydana gelmiş ise dışkıda ve idrarda kan görülebilir. Boğaz, ağız ve akciğerlerde meydana gelen yaralanma durumlarında burun gibi bölgelerden kan gelme ihtimali yüksektir.
 • Uyuşukluk Durumu: Kedinin hareketlerinde değişim, halsizlik, bitkin ve vücudunda uyuşukluk gibi durumların varlığı iç kanama belirtileri arasında gösterilir.

  Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?
  Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

İç Kanamaya Neden Olan Genel Belirtiler

Kedilerde iç kanamaya neden olan genel belirtiler söz konusudur. Bu belirtiler her iç kanama geçiren kedilerde görülür.

Kedilerde iç kanamaya neden olan genel belirtiler şunlardır;

 • Karında Şişlik,
 • Zayıf Nabız,
 • Morarma,
 • Zayıflama,
 • Görülebilir Yaralar,
 • Topallama,
 • Ayağa Kalkmakta Güçlük,
 • Kemik Kırıkları

Bu belirtiler genellikle iç kanama geçiren ya da iç kanama geçirmesi yakın olan kedilerde görülen belirtilerdir. Bu belirtilerin bir ya da bir kaçının görülmesi durumunda zaman kaybetmeden veteriner kontrolünden geçilmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Juen Veteriner Kliniği

Kedilerde İç Kanama Tedavisi

İç kanama belirtisi olan kedinin hareket ettirilmesi durumunda oldukça dikkat edilmelidir. Eğer ki bir kaza durumu varsa böyle bir durumda kırık kemiklerin varlığı muhtemeldir. Bu nedenle böyle bir durumda kedilerin hareket ettirilmesi esnasında oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Böyle bir durum karşılaşılması halinde mutlaka vakit kaybetmeden veteriner hekime gidilmelidir. Veteriner hekim kedinin tüm uzuvlarını inceleyecek ve ne gibi bir sorun olduğunu teşhis edebilecektir.

Kedilerde İç Kanama Tedavisinde Dikkat Edilen Hususlar

Kedilerde iç kanama tedavisinde en önemli nokta kanayan bölgenin hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve kanamanın aynı hızda durdurulmasıdır. Eğer ki iç kanama normalden daha yavaş ise buna neden olan alt etken ve nedenlerin bulunması gerekiyor.

Çünkü kanana durdurulsa da bu alt neden ve etkenler tespit edilmediğinde aynı sorunla karşılaşmak olası bir durumdur. İç kanama tedavisinden sonra iç kanamaya neden olan alt nedenler tam olarak tespit edilmediğinde bu durum kedilerde daha farklı hastalıkların ortaya çıkmasına imkan sağlıyor.

Kedilerde İç Kanama Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen iç kanamanın çeşitli nedenleri mevcuttur. Bu nedenler fizyolojik nedenler olabileceği gibi genetik nedenler olarak da görülebiliyor.

Kedilerde görülen iç kanamanın başlıca nedenleri şunlardır;

 • Travma: Kedilerde iç kanamaya neden olan travma genellikle bir araç çarpması ile ortaya çıkan bir durumdur. Travma durumunda genellikle karaciğer ve dalak gibi organlar etkileniyor. Travma özellikle sokak kedilerinin sıklıkla iç kanama geçirmelerine neden oluyor.
 • Tümör: Kedilerin karın zarlarında meydana gelen tümörler kan damarlarına zarar vererek kedilerin iç kanama geçirmelerine neden olabiliyor.
 • Hematom: Hematom, kedilerin kan damarlarında meydana gelen yırtılma nedeni ile kanın deri altında birikmesine neden olan etken olarak biliniyor. Bu durum genel olarak dalak ile ilgilidir. Aynı zamanda karın bölgesinde iç kanamaya neden olan en büyük etkendir. Hematomların bir başka önemli nedeni de kedilerin yaşamış olduğu travmalardır.
 • Pıhtılaşma Bozukluğu: Kedilerin tüketmiş olduğu ve zehir içeren yapay gıda maddeleri de zamanla kedilerin iç kanama geçirmelerini sağlıyor.
 • Kedi Lösemi Virüsü,
 • Aşırı İlaç Kullanımı,
 • İleri Düzeyde Görülen Enfeksiyonlar

Tüm bu nedenler kedilerin iç kanama geçirme nedenleri olarak biliniyor. Kedi sahipleri küçük dostları için tüm ayrıntıları detaylı bir şekilde bilmek zorundadırlar. Çünkü doğru bilinen yanlışlar nedeni ile kediler iç kanama gibi hayati bir sorun ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Kedilerde İç Kanama Durumunda Tedavi Yöntemleri

Kedilerde travmaya bağlı olarak ortaya çıkan iç kanama durumlarında iç kanamanın kaynağını bulmak için cerrahi müdahale kaçınılmaz olabiliyor. Ameliyatın ana amacı kanamaya neden olan etkenlerin tespit edilerek sorunu kökten çözmek. Cerrahi müdahale kediler için oldukça risklidir. Ancak ve ancak kedilerin hayatta kalması için uygulanacak en son yöntem olarak tercih edilir.

İç Kanamada İlaç Tedavisi

Kedilerde bir iç kanama ülseri söz konusu ise kedinin midesinde yer alan asit değerini düşürmek gerekir. Bunun için de veteriner hekimlerin vereceği ilaçların kullanılması gerekebiliyor. Bu ilaçların kullanımı genellikle 1 ile 3 hafta arasında sürüyor. Özellikle cerrahi müdahale yapılan kedilerde ameliyat sonrası evre oldukça önemlidir.

Ameliyat edilen bölgenin temiz tutulması ve iyileşme süresince kedinin hareketlerinin olabildiğince kısıtlanması oldukça önemlidir. Enfeksiyonlar da kedilerde iç kanamaya neden olabiliyor. Bu nedenle enfeksiyon durumunda ilaç kullanımı olası bir iç kanama riskinin önüne geçmek için çok önemlidir. İlaçlar mutlaka veteriner kontrolünde verilmelidir.

Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?
Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

İç Kanama Geçiren Kedilerde İyileşme Süresi

İç kanama geçiren kedilerin iyileşme süresi iç kanamaya neden olan etkene göre değişiklik gösteriyor. Eğer ki iç kanama başlar başlamaz müdahale edilmiş ise kedinin iyileşme süresi daha da kısa oluyor. İç kanamanın başlamasından sonraki 24 saat oldukça önemlidir.

Bu süre içerisinde yapılacak olan müdahale iyileşme süresini yakından ilgilendiriyor. İç kanamaya bağlı olarak eğer ki cerrahi bir müdahale edilmiş ise operasyon sonrası müdahale edilen bölgeye dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında ise ameliyatlı bölgenin enfeksiyona maruz kalmamasına özen gösterilmelidir.

Kedilerde İç Kanamaya Karşı Alınacak Önlemler

Kedilerin sıkça iç kanama geçirmesinin çeşitli nedenleri söz konusu. Bu nedenlerin başında travmaya geliyor. Yüksekten düşme, araba çarpması, dış etkenlere maruz kalma gibi durumları başta gelen nedenlerdir. Bu nedenle kedilerin sürekli kontrol altında tutulması ve herhangi bir travmaya maruz kalmamaları sağlanmalıdır.

Kedilerin dış etkenlere bağlı olarak iç kanama geçirmesinin yanı sıra kullandıkları mamalar da oldukça etkilidir. Kullanılan mamaların kaliteli olması ve son kullanım tarihinin geçmemesine özen gösterilmesi alınacak bir diğer önemli önlemdir.

Dilerseniz Kedi Uçakta Nasıl Taşınır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: