Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Yazar:

Kedi bakımında kedilerde göz temizliği nasıl yapılır? Konusu için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Kedilerde göz bakımı ihmale gelmez. Kedilerde göz hastalıkları bazen geçici olabileceği gibi bazen de gözün kapanmasına hatta gözün kaybına varan sonuçları beraberinde getirebilir. Dolayısıyla kedi sahiplerinin gözlerde meydana gelen en ufak probleme dikkat etmeleri gerekir.

Göz hastalıkları ırka bağlı olarak gelişebileceği gibi doğuştan da gelebilir. Genetik rahatsızlıklar da bu rahatsızlıklar üzerinde etkilidir. Bazen de göz rahatsızlıkları hijyen ve beslenmeyle ilgilidir. Kedilerin gözlerinin sağlığının korunması için öncelikle kedinin genel temizliğine dikkat edilmelidir. Tüylerinin düzenli fırçalanması önerilir.

Böylece tüylerin göze teması önemli ölçüde engellenir. Kedinin yatağı temiz olmalıdır. Evde serbestçe gezen kediler için evin genel temizliğine dikkat edilmelidir. Evin tozlardan arındırılması, yüzey temizliğinin sağlanması da oldukça önemli. Tüm bu hususlara önem verilirse kedilerin göz sağlığı korunur ve göz hastalıkları riski en aza iner.

İlginizi çekebilir: Kedi Tarakları Ve Fırçaları

Göz Sağlığının Takibi

Kedi sahiplerinin kedilerin göz bakımında atacakları ilk adım takiptir. Kedilerin göz sağlığı oldukça hassastır. Dolayısıyla göz hastalıklarının yaşanmaması için kedinin iyi takip edilmesi gerekir. Gözde her hangi bir hassasiyet, kızarıklık, akıntı ve benzeri durumlarda gerekli tedavinin hastalık ilerlemeden uygulanması gerekir. Bunun için de sıkı bir takip gerekir.

Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?
Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük Göz Temizliğinin Önemi

Günlük göz temizliği her kedi ırkı için önemlidir. Kedilerin tüyleri gözlerine temas ettiklerinde çeşitli enfeksiyonlara ve göz sorunlarına yol açabileceği için günlük olarak göz bakımı yapılması önerilir.

Kedi sahipleri önerilen göz sağlığı uygulamalarını yaparken birkaç hususa dikkat etmelidirler. Burada en önemli nokta göz uygulamalarında gözün nazikçe silinmesi yani nazik hareketlerle göze bakım yapılmasıdır. Günlük bakımda kedinin göz sağlığına göre uygulama bir ya da iki kez yapılabilir. Ancak daha basit göz rahatsızlıklarında günde bir kez göz bakımı yapılması yeterlidir.

İlginizi çekebilir: Kediler İçin Göz Temizleme Mendili

Çay Uygulaması

En doğal ve etkili göz temizleme şeklidir. Çay mikrop tutmayan bir içecektir. Gözü mikroplardan arındırmaya yardım eder. Göze rahatlık verir. Gözde belli sağlık sorunlarına bağlı olarak oluşan kızarıklık, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetleri azaltır.

Taze demlenmiş bir fincan çayın içine bir parça pamuk batırılır. Çayla ıslanmış pamukla göz nazikçe silinir. Bu uygulama günde iki kez yapılabilir. Bazı ciddi göz rahatsızlıklarında sadece çay uygulaması yeterli olmaz. Çay uygulamasından sonra varsa veterinerin reçete ettiği ilaç uygulanmalıdır.

Göz Solüsyonları

Kedilerde göz solüsyonları en fazla tercih edilen ürünlerden biridir. Zira solüsyonlar pratik bir şekilde kullanılır. Gözü kirlerden arındırır ve çapakları yumuşatır. Gözün temizlenmesini kolaylaştırır.

İlginizi çekebilir: Kedi Göz Bakım Ürünleri

Göz Damlaları

Kedilerin göz sağlığında göz damlaları büyük önem taşır. Ancak burada her göz damlası gelişi güzel kullanılamaz. Göz damlaları sadece veteriner hekimin reçetesi ile kullanılır. Veteriner hekim kediyi muayene ettikten sonra gözün genel sağlık durumu ve mevcut göz sorunlarını göz önüne alarak göz damlası reçete eder.

Kedi sahipleri bu damlaları veteriner hekimin önerdiği dozlarda ve şekillerde kullanır. Tedavi süresi ne kadar ise o süre içinde kullanmaya devam edilir. Bunun dışında isteğe göre kedilere göz damlası kullanılmaz.

Göz Çapaklanmasında Göz Bakımı

Özellikle yavru kedilerde görülen bu durum yetişkin kedilerde de belli zamanlarda yaşanır. Göz çapaklanmaları çoğu zaman önemsenmese de göz sağlığı açısından çapaklanma önemli bir uyarıcıdır. Zira birçok göz hastalıklarının işaretçisi olabilir.

Göz çapaklanmasının iki önemli nedeni vardır. Bunlardan biri hijyen eksikliği diğeriyse sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Bunların yanı sıra uzun tüylere sahip ırklarda tüyler göze sıklıkla temas eder. Bu da gözlerde çapaklanma ve daha birçok göz sorununu birlikte getirir.

Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?
Kedilerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Göz Enfeksiyonlarının Önlenmesi

Göz bakımı göz enfeksiyonlarının önlenmesi için göz bakımı ihmal edilmemelidir. Kedilerde göz enfeksiyonları en sık görülen göz hastalıklarının başında gelir. Hemen her kedi bu sağlık sorununu yaşar. Bazı göz enfeksiyonları basit bir tedavi yöntemiyle geçerken bazı göz enfeksiyonları çok daha ciddi olabilir.

Gözün kaybedilmesine kadar varan ciddi sonuçlara neden olabilir. Dolayısıyla kedilerde göz enfeksiyonunun belirtileri görüldüğü anda vakit kaybedilmeden bir veteriner hekime başvurulmalıdır. Göz enfeksiyonlarının meydana gelmemesi yani bu riskin önlenmesi için düzenli ve doğru göz bakımı yapılmalıdır.

Göz çapaklanması diğer kedilerden bulaşabilir. Her nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın önemsenmesi gereken bir durumdur. Kedilerde göz çapaklanması halinde öncelikle göz temizlenmelidir. Bunun için yukarıda bahsedildiği gibi ılık su ve pamuk yeterli olur. Daha sonra çay uygulaması yapılabilir.

Çay kedinin gözünü rahatlatır ve gözü mikroplardan arındırır. Aynı zamanda kedinin yatağının ve yattığı alanın temizlenmesi gerekir. Su ve yemek kabının temizliğine de dikkat edilmelidir. Eğer tüm bu önlem ve uygulamalara rağmen çapaklanma sorunu devam ederse mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır.

Düzenli Veteriner Kontrolü

Kedilerin sağlıklarının ve varsa rahatsızlıklarının takibi için düzenli veteriner hekim kontrolü şarttır. Göz hastalıklarında da durum böyledir. Kedilerin gözlerinin veteriner hekim tarafından muayene edilmesi, varsa rahatsızlıklar için tedavilerin uygulanması ve olası göz hastalıklarının önlenmesi için gerekli uygulamalar yapılır.

Dilerseniz Kedi Kumu İnce Mi Olmalı Yoksa Kalın Mı? konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: