Kediler Neden Masaj Yapar?

Yazar:

Kediler Neden Masaj Yapar?

Kediler neden masaj yapar? Sorusu kedi sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Bu sevimli canlıların iletişim aracı, gösterdikleri davranışlardan anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu davranışlar kedi sahiplerinin onları daha iyi anlamaya çalışmaları nedeniyle araştırmalarına sebep olmaktadır.

İnternet araştırmalarında kedilerin beden diline ait olan birçok davranışın açıklamalarına yer veren bilgiler bulunabilmektedir. Kedilerin masaj yapma hareketleri de merak konusu olan davranışlarından biridir. Ön patilerini kullanarak, küçük küçük, ritim tutar gibi yaptıkları yoğurma hareketi masaj yapıyormuş hissi vermektedir. Bu davranışın sebeplerine dair çeşitli görüşler vardır.

Kedilerin Yoğurma Hareketinin Sebepleri Nelerdir?

Kediler neden masaj hareketi yapar? Sorusunun yanıtı kesin olarak bilinmemekle birlikte yoğurma olarak bilinen masaj hareketini birçok sebepten ötürü yapıyor olabilirler.

Patilerini kullanarak yaptıkları bu yoğurma hareketini yumuşak yüzeylerde yapmayı severler. Bu hareketi yaparken tırnaklarını can yakmayacak şekilde kullanan kediler olduğu gibi pençelerini hiç kullanmayan kediler de olmaktadır.

Kedilerin bazı açıklanamayan davranışlarının içgüdüsel olduğu söylenmektedir. Dolayısıyla yaptıkları bu yoğurma hareketi de sadece içgüdüsel de olabilir.

Bağlılığının Göstergesi

Kedilerdeki yoğurma hareketinin yavru döneminden kalma bir hareket olduğu tahmin edilir. Her ne kadar kedilerde bazı dürtülerin olmadığı söylense de her kedi için aynı yorumlarda bulunmak doğru bir söylem olmayabilir.

Kediler anne ve kardeşlerini hatta sevdiği nesneleri sahiplenme eğilimindedirler. Sevdiği canlı ve eşyalara masaj hareketini yaparak koku bıraktıkları düşünülmektedir. Sevdikleri şeylere koku bırakarak onları sahiplendiği ve aralarında bir bağ kurdukları tahmin edilmektedir.

Yer Belirleme

Kedilerin yoğurma hareketini yaparak koku bıraktığını öğrendik. Bu hareketin diğer anlamı ise “işaretlemek” olabilir. Yaşam alanı içerisinde severek kullandığı oyuncağı, yastığı ve diğer nesnelere masaj hareketini yaparak “Bu benim.” demek istiyor olabilirler.

Kedilerin bıraktıkları kokular uzun süreler boyunca bırakılan yerde kalmaktadır. Masaj hareketi ile de bu kokuların belirli alanlara yayılması durumu oluşmaktadır.

Kediler Neden Masaj Yapar?
Kediler Neden Masaj Yapar?

Esneme İhtiyacı

Kediler günlük yaşamlarının büyük bir bölümünde uyurlar. Bu da esneme ihtiyacını doğurur. Bu ihtiyaçlarını gidermek için sevdiği bazı nesnelere yoğurma hareketini yaparlar.

Benimle İlgilen

Hem ev kedilerin de hem de sokak kedilerinde gözlemlenen davranış bir kedinin ilgi bekleme isteği olabilir. Kediler davranışlarıyla kedilerini anlatır ve davranışlarla onlarla ilgilenildiği ve sevildiğini görmek isterler.

Onlarla oyun oynamak ilginin bir göstergesi olabilir. Oyuncaklar sunmak, ödül mamaları vermek ilgi ve sevgi vermek için bir tercih olabilir. Kedilerin yüzlerine masaj yapmak da hoş bir ilgi göstergesi olabilmektedir.

İlginizi çekebilir; Kedi Oyuncakları

Huzurlu Bir Yer

Kediler sahipleriyle ya da diğer kedilerle bağ kurma eğilimindedirler. Yoğurma hareketi yavruluk dönemlerinde annelerine yaptıkları bir davranıştır.

Karnını doyurmasını bekleyen minik kedi annesiyle de bağ kurmaya çalışır. Kediler yoğurma hareketini yaptıkları canlıyı rahatlatmaya ve kendileri için uyku öncesi hazırlığa işaret etmek olabilir.

Seni Seviyorum

Kedilerde masaj yapma hareketi basitçe bir sevgi ve şefkat göstergesi olabilir. Kediler sevdikleri ve önemsedikleri canlılara masaj hareketini yaparlar. Genel olarak iyi anlamının olduğu bilinen yoğurma hareketine karşılık verilmelidir. Kedinin yanında bulunarak okşamak, oyun oynamak, hareket sonrası mama vermek, hatta sadece hareketi yapmasına izin vermek bile yeterli olabilir.

Çiftleşme Dönemi

Kediler kızgınlık dönemlerinde masaj hareketini yapıyor olabilirler. Çiftleşmek amacıyla koku bıraktıklarını bilinen kediler yaşam alanlarındaki çeşitli yerlere kokularını yayabilmektedirler. Kısırlaştırma yaptırarak bu davranışın önüne geçilebilmektedir.

Neden Tırnaklarını Kullanırlar?

Kedilerin patilerinde koku salgılamalarını sağlayan keseler vardır. Masaj hareketi yaparken koku bıraktıklarını belirtmiştik. Kedilerin tırnaklarıyla da koku bıraktıkları bilinmekte ve bu sebeple yoğurma hareketi esnasında tırnaklarını kullandıkları tahmin edilmektedir.

Tırnaklarını kullanan kediler zarar verme amacıyla yapmadıkları için genellikle bu davranış can yakıcı olmaz. Kedinin bu davranışı eşyalarınızın zarar görmesine sebep olabilir. Bu durumda yumuşak bir battaniye sererek önlem alabilirsiniz.

Bu davranışları yüzünden kediler cezalandırılmamalıdır. Kediler, öğrenebilen canlılardır. Davranışlarından vazgeçirme yöntemleri denenebilir.

Yoğurma Davranışından Nasıl Vazgeçerler?

Kedilerin masaj yapma hareketi yüzünden eşyalar veya vücutta oluşabilecek çizikler can sıkıcı olabilir. Bireysel yöntemlerle hareketi önlemeye çalışmadan önce veteriner hekime danışılması önerilmektedir.

Bilinen uygulamalar arasında:

 • Masaj hareketine başlayacağı sinyali alındığında sevdiği oyuncak ya da ödül şekeri verilerek dikkati dağıtılabilir.
 • Düzenli tırnak kesimi yoğuma hareketinin süresini kısaltır ya da tamamen önüne geçer. Sonuçta bu hareketi koku salmak için yapıyorsa tırnak kesimi bunu engelleyecektir.
 • Bir battaniye yardımıyla tırnaklarının çizmesi engellenebilir. Asla ceza verilmemelidir.
 • Bazı yardımcı ürünler aracılığıyla tırnaklarını kullanarak masaj yapan kedinin bu davranışı engellenebilir.
 • İlginizi çekebilir: Kedilerde Tırnak Bakımı

  Kediler Neden Masaj Yapar?
  Kediler Neden Masaj Yapar?

Kediler Neden Isırarak Masaj Yapar?

Kedilerin davranışlarının birçok sebeple olabildiği bilinmektedir. Yoğurma davranışı esnasında ısırmasının da belirli bir anlamı olabilir.

Kedilerin ısırma davranışlarından birkaçına değinelim:

 • Yavru kediler oyun oynama sırasında can yakmak amacıyla değil o oyundan aldığı hazzı belirtmek amacıyla ısırabilirler.
 • Eşyaları ısırma yoluyla tanımaya çalışırlar.
 • Kendini sevdirmek istediği zaman ısırma davranışı görülebilir.
 • Sevilmeye ihtiyacı olmadığını belirtmek için ısırabilir.
 • Masaj yapma hareketi sırasında ısırma davranışı sergileyen kediler tıpkı oyun oynarken aldıkları haz gibi bir nedenle ısırıyor olabilir.
 • Sevgi ve ilgi beklentisi içinde olan bir kedi de ısırarak yoğurma hareketini yapabilir.
 • İlginizi çekebilir: Kedi Tırmalama Tahtası

Masaj Hareketinin Kediye Faydası Nedir?

Yavruluk döneminde sindirim rahatsızlıkları ve bu dönemden sonra eklem sorunlarına rastlanan kedilerde yoğurma hareketi rahatlama sağlamaktadır. Gevşeyen kasları sağlığı açısından oldukça faydalıdır denilebilir.

Uyku öncesi yoğurma hareketini yapması bir kediye huzurlu bir şekilde uyku evresine geçmesine sebep olmaktadır. Güvenli bir alana sahip olduğunu düşünmesi kedinin sakinleşmesine sebep olur. Aksi durumdaki bir kedi kendini huzur hissetmesinin sonucunda birçok sağlık sorunu yaşayabilmektedir.

Dilerseniz Kedilerde Isırma Problemi ve Çözümü konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: