Kediler Neden Kumaş ve Yünlü Battaniyeleri Emer?

Yazar:

Kedilerde yün emme sorunu olarak adlandırılan bu davranış problemi genellikle yavru dönemlerde görülür ve çoğunlukla yavrular 4 – 5 aylık olduktan sonra kendiliğinden kaybolur. Bu sorunun bazı kedi ırklarında ileri yaşlarda da görüldüğü bilinmektedir. Pek çok nedenle şekillenebilen bu davranış bozukluğunun yavrunuz yetişkin döneme geçtiğinde de hala devam etmesi durumunda, kedinizin sağlığı açısından dikkate alınmalı ve Veteriner hekime danışılmalıdır. Gelelim kediler neden kumaş ve yünlü battaniyeleri emer sorusunun yanıtına.

Anneden Erken Ayrılma

Özellikle annesinden erken ayrılan yavru kedilerde sık görülen bir davranış problemidir. Bu durum sadece kumaş veya battaniye değil, yünlü kazak, peluş oyuncak, peluş yatak gibi tüylü olan ve annesinden aldığı yumuşaklık hissini veren her türlü eşyayı emme veya kendi kuyruğunu emme şeklinde olabilmektedir.

Bu durumun anneden erken ayrılan yavrunun süt emme ihtiyacından kaynaklandığı düşünülse de bu tam olarak doğru değildir. Kedi yavruları annesinin yanında olsa da yaklaşık 2 – 3 aylık olduktan sonra zaten sütten kesilir. Bu eylem tam olarak anne sıcaklığını hissetmek istediğinde görülür.

Yavru kedi sütten kesilse dahi annesinin yanında güvende olduğunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu süreçte yavru kedinin yanına vücut sıcaklığını koruyabileceği bir termofor koymak faydalı olacaktır. Yavrunun kendini güvende hissedebileceği kapalı bir kedi yuvası, birlikte uyuyabileceği bir peluş oyuncak, yavru kedinin kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Genellikle 4 – 5 aylık olduğunda kendiliğinden geçen bu durumun devam etmesi başka sorunları düşündürmelidir. Kediniz kendini güvende hissetmediğinden, huzursuzdur ve emme ihtiyacı duyar. Kedinizin kendini huzursuz hissetmesine neden olabilecek faktörlerin araştırılması ve çözümlenmesi sorunun ortadan kalkmasında yardımcı olur.

Stres İle Başa Çıkmak

Kimi zaman kedilerin aşırı stres durumlarında kendini rahatlatmak için kumaş, battaniye, çorap, kazak gibi nesneleri emdiği gözlemlenmiştir. Bu sayede huzur bulan ve mışıl mışıl uyuyan kedinizin bunu alışkanlık haline getirerek sık sık yapmasını istemiyorsanız onu strese sokan ve kedinizi kumaş emmeye yönelten faktörleri gözden geçirmelisiniz.

Ev değişikliği, aile üyelerinden birinin ayrılması, eve bebek gelmesi, yatağının değişmesi gibi pek çok stres yaratan faktör kedinizi yün emmeye yöneltebilir. Bu eylem çocuklarda parmak emme ile eşdeğer sayılan bir davranış problemidir.  Probleme neden olan faktörlerin giderilmesi en iyi çözümdür. Ayrıca stresi, yatıştıran tasma ve catnipli kedi oyuncakları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kediniz Sizi Emmeye Çalışıyorsa?

Bu davranış sorunu sadece eşyaları emme şeklinde değil sizi emmeye çalışması şeklinde de görülebilir. Pek çok kedi sahibi kedisinin kulağını, boynunu veya kazağını emdiğinden şikayet etmektedir. Aslında bu davranış kedinizin size olan güveninin ve sevgisinin göstergesidir. Elbette alışkanlık haline geldiğinde can sıkıcı olabilen bu durumdan kurtulmak için sizi veya eşyalarınızı emmeye çalıştığında engel olmalısınız. Onu kucağınıza alıp okşayarak, birlikte oyun oynamaya teşvik ederek ilgisini başka yöne kaydırmak faydalı olacaktır. Zamanla bu alışkanlığından vazgeçecektir.

kediler neden kumuş ve yünlü battaniyeleri emer

Kedim Yabancı Cisimleri Çiğniyor. Ne Yapmalıyım?

Pika sendromu olarak adlandırılan ve gıda olmayan nesneleri yeme alışkanlığı olan bu durum uzun süre devam etmesi halinde tehlikelidir. Genellikle beslenmesinde lifli gıda, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı şekillenen bu durumu fark ettiğinizde mutlaka veteriner hekimden yardım almalısınız. Öncelikle sindirim kanalında yabancı cisim olup olmadığını bir röntgen ile kontrol ettirmelisiniz. Veteriner hekiminiz kedinize uygun bir diyet belirleyerek ve uygun besin takviyeleri ile bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kediniz sadece yabancı cisimleri çiğniyor ama yemiyorsa bu duruma neden olan pisikolojik nedeni anlamak için kedinizi takip etmelisiniz. Hangi durumlarda bu hareketi yaptığını tespit ederek nedeni ortadan kaldırmak sorunun çözümlenmesinde büyük fayda sağlar. Nedeni tam olarak ayırt edemiyorsanız mutlaka gördüğünüz anda ilgisini başka yöne çekerek veya çiğnemeye meyilli olduğu eşyalara uzaklaştırıcı sprey sıkarak çiğnemesine engel olabilirsiniz.

Hangi Irk Kediler Yün veya Kumaş Emmeye Yatkındır?

Yün emme sorunu bir davranış bozukluğudur ve tüm kedi ırklarında yavru iken görülebilir. Ancak battaniye, kazak, kumaş emme sorununun, Siyam kedisi, uzun tüylü Oryantal (Longhair Oriental) ve kısa tüylü Oryantal (Shorhair Oriental) kedilerinde daha sık rastlandığı bildirilmiştir.

Özellikle Siyam ve oryantal kedilerin yavrularının anneden ayrılma süresinin 2 aydan daha uzun tutulması tavsiye edilmektedir. Yavru kedi sütten kesilse dahi anneden ayrılmayarak 1 – 1,5 ay daha beklenmesi kumaş emme veya yabancı cisim emme sorununun önüne geçmede faydalı olacaktır.

Kedimin Yün Emme Sorununu Nasıl Çözerim?

Kedinizde yün emme problemi varsa ilk yapmanız gereken kedinizin emdiği eşyayı ortamdan uzaklaştırmak olmalıdır. Ancak kendi kuyruğunu veya sizi emmesi durumunda en iyi yöntem onu oyalamak ve ilgisini dağıtmaktır. Kedinizi yün emmeye iten faktörün ne olduğunu tespit etmeniz ve nedeni ortadan kaldırmanız iyi bir çözüm yöntemidir.

Kedinize mutlaka tırmalama ihtiyacını karşılayabileceği bir kedi tırmalama tahtası alın. Kedi tırmalama ağacı olarak da adlandırılan bu tür ürünler kedilerin stresini azaltmak için yardımcı ürünlerdir. Stresli durumlarda bir şeyler emmek yerine tırmalamayı tercih edecektir.

Kedinizin etrafında onun ilgisini çeken hareketli oyuncaklar olması, bir kuş beslemek veya televizyon bu sorunun giderilmesinde size yardımcı olacaktır. Sürekli ilgilenebileceği bir şeyler olursa kedinizi yün emmeyi değil bu hareket eden ilginç nesnelerle ilgilenmeyi veya hayvanların olduğu belgeselleri izlemeyi tercih edecektir.

Eve yeni bir kedi gelmesiyle bu sorun başladıysa neden bellidir. Kedinizin bunu aşabilmesi için mutlaka kendini güvende hissetmesini sağlamalısınız. Mama kabını, su kabını ve tuvaletini mutlaka ayırın ve ona özel alanı belirleyin. Böylece kendini daha güvende ve huzurlu hissedecektir.

Yavru kedide bu sorun kendiliğinden geçebilir. Yavru büyüyüp kendini güvende hissettiğinde sorun kendiliğinden çözülebilir. Yine de emmeye çalıştığı eşyayı ortadan kaldırmak iyi olacaktır. 6 – 7 aylık olduğunda hala devam ediyorsa sorunun nedeni araştırılmalı ve özellikle yetersiz beslenme ve mineral eksikliği gibi bir sorunun olup olmadığına bakılmalıdır.

İlginizi çekebilir : Yavru Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: