Kedi ve Köpek Mamalarında Tazelik Önemli mi?

Yazar:

Kedi ya da köpek sahiplendiyseniz yalnızca iyi bir dost edinmiş olmaz, aynı zamanda onun tüm gereksinimlerini karşılamayı da kabul etmiş olursunuz. Çünkü bu hayvanlarda görülen hastalıklarının önemli bir kısmı sağlıksız beslenmeleri sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle de tüylü dostunuzun özellikle beslenme alışkanlıklarını takip etmeli ve onun için en doğru mama hangisi belirlemelisiniz. Ancak bunu yaparken kedi ya da köpek mamasının sağlıklı gelişimi destekleyici zengin bir içeriğe sahip olduğundan emin olmalı, kaliteden kesinlikle ödün vermemelisiniz. Bunların yanı sıra kedi ve köpek maması ile ilgili en önemli konu tazeliktir. Peki, bu sevimli canlıların beslenmesinde mamanın taze olmasının önemi nedir?

Kedi ve Köpek Mamasında Tazeliğin Önemi

Kedi ve köpek bakımı ile ilgili önemli konulardan birisi beslenmedir. Bu doğrultuda sağlıklı ve dengeli beslenmeleri adına pek çok marka tarafından farklı içeriklere sahip kedi ve köpek maması üretilmektedir. Ancak birçok üründe olduğu gibi kedi ve köpek mamalarının da belli bir kullanım süresi vardır. Bunu göz ardı ederek tüylü dostunuza bayat ya da bozuk mama verirseniz, ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız mamanın taze olduğundan emin olmalısınız.

Kedi ve köpek maması markaları, ürünlerin raf ömrünü olumsuz yönde etkileyen tüm etmenlere karşı önlem amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Ancak her üretici firmanın konu ile ilgili standartları aynı olmadığı için mamaların kullanım süreleri de değişmektedir. Bu doğrultuda kedi ve köpek mamaları incelendiğinde raf ömürlerinin 8 – 15 ay arasında değiştiği gözlemlenmektedir.

kedi ve köpek mamalarında tazelik önemli mi?

Pet mama ürünlerin hammaddesinin kaliteli ve taze olması mamanın lezzetini direkt olarak etkilemektedir. Bu mamaların içeriğindeki hayvansal protein kaynakları, saklama koşullarına bağlı olarak mikrobiyal bozulma ve aroma değişimi gibi bazı süreçler geçirmektedir. Bu değişimlerin meydana gelme süresi ise ürünün hammadde kalitesi, üretiminde kullanılan teknoloji ve yine saklama koşulları ile alakalıdır.

Kedi ve köpek maması çeşitleri, içeriklerinde yer alan protein, lif, yağ, vitamin ve mineraller gibi besinler nedeniyle mikroorganizmalarının üremesi ve çoğalması adına uygun bir ortam oluştururlar. Mikroorganizmaların oluşumunda ise olumsuz saklama koşulları etkili olmaktadır. Mamanın bozulması ya da bayatlaması ise kokusunun, tadının ve şeklinin değişmesine neden olur. Mamada yaşanan bu değişiklikler, kedi ve köpeklerin mamayı tüketme arzusunu ortadan kaldıracaktır. Ancak kedi ve köpekler bu bozuk ya da bayat mamaları açlık durumuna bağlı olarak istemeden de olsa tüketebilirler. Bu durum ise ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bahsedilen sağlık problemlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Kusma,
  • Diyare,
  • Akut ve kronik mide-bağırsak yangılanmaları,
  • Konstipasyon (Kabızlık),
  • İnce bağırsak malabsorbsiyonu (Emilim bozukluğu),

Mamaların tazeliğini kaybetmesinin hayvanların yeme arzusunu ortadan kaldırabileceğinden bahsetmiştik. Mamanın günlük olarak tüketilmesi gerekenden daha az miktarda tüketilmesi ise besin madde gereksinimlerinin karşılanamaması anlamına gelir. Gerekli vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınamaması, kedi ve köpeklerde organ ve dokuların fonksiyonlarında bozukluklar ile beraberinde pek çok hastalığa neden olmaktadır.

Kedi ve Köpek Maması Nasıl Saklanmalıdır?

Büyük gramajlı kedi ve köpek maması almak çoğu zaman oldukça avantajlıdır. Ancak asıl önemli olanın köpeğinizin taze mama tüketmesi olduğunu unutmamalı ve mamanın son kullanma tarihini mutlaka dikkate almalısınız. Ayrıca satın aldığınız kuru ya da konserve köpek mamasını nasıl koruyacağınızı da bilmelisiniz. Çünkü mama paketinin açılması ile birlikte mamanın kullanım ömrü de kısalmaktadır. Doğru şekilde muhafaza etmeniz ise evcil hayvanınızın mamayı severek tüketmesi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kuru Mamalar

Kedi ve köpek mamaları, hayvan dostlarımızın severek tüketebilmeleri adına uygun koşullarda saklanmalıdır. Çünkü bir kedi maması veya köpek maması açıldıktan sonra kalite ve tazeliğini ancak uygun koşullarda saklandığında koruyabilir. Bu doğrultuda tüylü dostunuz için aldığınız kuru mamayı mutlaka 38°C’nin altında saklanmalıdır. Buradaki temel amaç ise yağların oksidasyon nedeniyle bozulmasını ve vitaminlerin yapısının değişmesini engellemektir. Bunların yanı sıra pet mamaları, lezzetlerini en iyi orijinal ambalajlarında koruyabilmektedir.

Bazı kedi ve köpek maması üreticileri mamanın paketlenmesi için hava almayı engelleyen ve kullanımı kolay fermuar sistemini kullanmaktadır. Mamanın kullanımı sonrasında paketin havasının alınması ve fermuarın çekilmesi mamanın taze kalması adına yardımcı olacaktır. Ancak mamanın uygun koşullarda saklanması için mama saklama kabı da tercih edilebilir. Hava aldırmayan ve ısı değişiminden etkilenmeyen mama kapları, doldurulduktan sonra her seferinde yeniden sıkıca kapatılmalıdır.

Kuru mamaların taze kalması için kavanoz da kullanılabilir. Kavanozlara yeterli miktarda kuru mama koyarak mamanın bayatlaması ya da bozulması önlenebilir. Ancak kavanozların kapağını hava almayacak şekilde kapatmalı, ısı ve güneşten uzak tutmalısınız.

kuru köpek maması taze olmalı

Yaş Mamalar

Kedi ve köpek maması çeşitleri arasında konserve ya da bir diğer adı ile yaş mamalar da yer alır. Ancak bu mamalar açıldıktan sonra kuru mamalara göre daha çabuk bozulabilirler. Bu nedenle de açıldıktan sonra mümkün olduğunca hızlı olarak tüketilmelidir. Kuru mamalar gibi hava almadan, direkt güneş almayan ve rutubetsiz ortamlarda saklanması gereken yaş mamalar, açılmadıkları takdirde oda ısısında muhafaza edilebilirler. Ancak açıldıktan sonra günlük öğün dışında kalan miktar, kutusunun ağzı kapalı olarak mutlaka buzdolabında saklanmalı ve maksimum 3 gün içinde tüketilmelidir. Buzdolabında muhafaza edilen konserve kedi ve köpek mamaları mutlaka yarım saat önce dolaptan çıkarılarak oda ısısını almaları sağlanmalıdır.

Ödül Mamaları

Kedi ve köpek ödülleri, ekstra vitamin ve gıda takviyesi sağlayan ürünlerdir. Aynı zamanda evcil hayvanların diş sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Özellikle köpeklerin çiğnemek için başka bir şey aramalarının önüne geçen bu atıştırmalıklar, eğitim için de oldukça ideal ürünlerdir. Ancak kuru ve yaş mamalarda olduğu gibi bu atıştırmalıkların da tazeliklerini korumaları için uygun koşullarda saklanmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda köpeğinizin atıştırmalıklarını hava geçirmeyen bir kap içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca imalatçı firma tarafından ürünün ambalajında yer alan saklama koşullarını da mutlaka dikkate almalısınız.

Sonuç olarak evcil hayvanınıza verdiğiniz mamanın tazeliği sağlıklı kalması adına kritik öneme sahiptir. Bu anlamda mama seçimi yaparken öncelikli olarak ucuz ve kalitesiz mamalardan uzak durmalı; tüylü dostunuzun yaşını, cinsini ve genel sağlık durumunu dikkate almalısınız. Yine mamanın son kullanma tarihine bakmalı, ilk kullanımının ardından doğru koşullarda muhafaza etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: