Kedi Pire Damlası Nasıl kullanılmalı?

Yazar:

Yaz geldiğinde kedi sahiplerinin en sık yaşadığı sorunlardan birisi ve sanırız en önemlisi pire ve kene sorunu ve buna bağlı kedi pire damlası kullanımı ile ilgili gereksinim artışıdır. Bu gerçekten önemli bir sorundur çünkü çabuk ve kesin bir şekilde pirelerden kurtulmak oldukça zordur. Bunun nedeni ise hemen her yerde ve yoğun olarak bulunmalarıdır. Bu yazımızda sizlere pirelerden kurtulabilmek için neler yapılması gerektiğine dair bildiklerimizi aktarmaya çalışacağız.

Kedi Pire Damlası Pirelere Karşı Çözüm Mü?

Genel olarak değerlendirecek olursak çok iyi bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pire yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde kedi sahipleri tarafında pire damlasının yetersiz olduğu şeklinde bir algı oluşmaktadır. Oysa bu pek doğru yaklaşım değildir. Peki o zaman neden bu şekilde bir algı ortaya çıkmakta. Sebebi aslında çok basit. Kedi pire damlası kullanan bir kedi sahibi pire ilacının anında tüm pireleri öldüreceğini düşünüyor. Evet aslında anında olmasa da kedinin üzerinde bulunan tüm pireler kediden beslenmeye kalktıklarında mutlaka ilaçtan etkilenerek ölüyorlar. Ama henüz kediyi ısırmayan veya beslenmeyen pireler ilaçtan etkilenmiyorlar.

Bu işin bir tarafı. Diğer tarafı ise bir taraftan kedinin üzerindeki pireler ölürken diğer taraftan ortamda bulunan başka pireler de kedinin üzerine gelmeye devam ediyorlar. Bu sirkülasyon devam ettiği sürece sürekli olarak kedinin üzerinde pire görmek mümkün olmaktadır. Bu da sanki kedi pire damlasının bir işe yaramadığı şeklinde yanlış bir kanıya sebep olmaktadır. Kedi için pire damlası seçerken kaliteli bir marka seçildiği sürece pire için korkmanıza gerek yoktur. O pire damlası mutlaka işe yarıyordur.

Pireler Evde Yaşayıp Çoğalabilir Mi?

Evet, pireler evinizde yaşayıp çoğalabilirler. Özellikle birden fazla kedinin bulunduğu evlerde yoğun bir pire populasyonu görülebilir. Bu durumdan basit çözümlerle kurtulmak her zaman için kolay olmayabilir. Bu konuda yapmanız gereken bulunduğunuz ortamda yoğun pire varsa başka önlemlerde almanızdır. Örneğin evinizi pireye karşı ilaçlamayı düşünmek fayda sağlayabilir. Günümüzde çevreye ve hayvanlara zarar vermeyen yeni nesil ilaçlar bulunmakta ve kullanılmaktadır. Güvenilir bir ilaçlama şirketi size bu konuda yardımcı olabilir.

kedi pire damlası nasıl kullanılmalı

Eğer evinizin bahçesinde kömürlük veya depo tarzı yerler varsa ve pek bakımlı değilse o bölgeleri de temizleyip ilaçlamayı düşünebilirsiniz. Evde kuytu köşelerde toz ve kılların fazla birikmesine izin vermeyin. Özellikle eski tip kalorifer petekleri ve ahşap ve araları açılmış parke tarzı yer döşemeleri pirelerin en kolay barındıkları bölgelerdir. Düzenli ve ısrarcı elektrik süpürgesi kullanımı ve kedilerinde düzenli olarak kedi için pire damlası ile ilaçlanması sorunun çözümüne ciddi oranda katkı sunar.

Bir çok kedi sahibi pirelerin kendilerine de zarar vereceğini düşünür. Oysa pireler insan vücut ısısının kediye göre daha düşük olması nedeniyle insan ısırmayı pek sevmezler. Elbette arada bir ısırılma söz konusu olabilir ama bu insanın birincil hedef olduğu anlamına gelmez. Pireden en çok etkilenen insanlar aslında pire ısırığına veya pire temasına karşı alerjik reaksiyon gösterenlerdir. Onun dışında bir çok insanın, pirelerin üzerinde gezindiğinden bile haberi olmaz.

Kedi Pire Damlaları Kedi İçin Zararlı Mı?

Eğer kedinizin, kullanmış olduğunuz kedi için pire damlasına karşı bir alerjisi yoksa herhangi bir zararı da olmaz. Elbette bunu söylerken kendini kanıtlamış ve yıllardır kullanılan iyi kalite pire damlalarından bahsediyoruz. Ucuz kedi pire damlası almak amacıyla hareket ederken taklit, kaçak veya içinde ne olduğu bilinmeyen ama muadil ilaçmış gibi lanse edilen pire damlalarını almak zorunda kalmayın. Bu konuda işi şansa bırakmayarak lütfen veteriner hekiminizden yardım alınız.

Pire damlasına karşı alerjisi olan kedilerde ise pire damlasının genelde kullanıldığı yer olan ensede ilacın kullanımı sonrası reaksiyon ortaya çıkabilir. Bu reaksiyon bazen bir kaç saat içinde belirgin olurken bazende bir kaç gün sonra ilacın temas ettiği bölgedeki deride döküntülerle kendini göstermektedir. Genel olarak ölümcül reaksiyonlar ortaya çıkmaz ancak yine de tedbirli olmalı ve reaksiyon oluşursa veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Çoklu kedisi olan hasta sahipleri tüm kedilerine damla kullandığında biraz daha dikkatli olmalıdır. Çünkü aynı evde yaşayan kediler bazen birbirlerini de temizledikleri için ilaçlı bölgeleri de yalayıp temizleme eğiliminde olurlar. Eğer fazla miktarda ilaç ağız yoluyla alınacak olursa kedinizde daha şiddetli reaksiyonlar veya zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir.

Pire Damlasını Nasıl Kullanmalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

Kedi pire damlasını kullanırken temel kural kedinin damlayı yalayamayacağı bir yere uygulamaktır. Bunun için en uygun yerde kedinin ense bölgesidir. Kulakların arasındaki alanda ensenin hemen ortasında aşağıya uzanan bir çizgi halinde uygulanırsa kedinin o bölgeyi yalaması pek mümkün olmaz. Ancak patileri ile ensesini silip sonra da patilerini yalama olasılığına karşı bir kaç saat dikkat ederseniz iyi olur.

Pire damlasını düzenli olarak ayda bir kullanmalısınız. Elbette ilaca göre farklı kullanma süreleri mevcutsa bu zamanlamayı ona göre düzenlemelisiniz. Pire damlasını kediye uygulamak çok zor bir işlem değildir. Bazen en büyük sorun kediyi sabit tutmakta zorlanmak olabilir. Böyle bir durumda ev halkından birisinin yardımını isteyebilir veya veteriner hekiminize gidebilirsiniz.

İlacı uyguladıktan sonra etkisinin azalmaması ve hatta yok olmaması için en azından bir gün boyunca bölgeye su değdirmemek iyi olur.

Alerjik reaksiyon oluştuysa hemen bölgeyi bol duru suyla yıkayarak veteriner hekiminize giderek yardım isteyiniz. Sistemik bir alerji oluştuysa kedinizin yüzü gözü de kızarıp şişebilir. Yok eğer yalanma sonucu zehirlenme olduysa kedinizde halsizlik, isteksizlik, uyku hali veya titremeler oluşabilir. Her iki durumda da zaman geçirmeden veteriner hekiminize ulaşmalısınız.

Pire damlaları yavru kediler de en az 6 hafta dolmadan kullanılmamalıdır.

Henüz annesinin yanından ayrılmamış yavru kedilere 6 haftalıktan büyük olsalar bile pire damlası uygulanmamalıdır. Çünkü anne kedi yavrularını temizlemek isteyebilir ve bu nedenle zehirlenme sorunu ortaya çıkabilir.

Eğer pire damlasında bulunan etken maddeye karşı bir alerjiniz varsa mümkün olduğu kadar ilaca çıplak elle dokunmamalı, dokunmak zorunda kaldıysanız da hızla elinizi yıkamalısınız. Ayrıca normal şartlarda da kedilere uygulanan pire damlalarına dokunmamaya çalışmalısınız.

Kedi pire damlası uygulaması yaz aylarında kullanacağınız ilaca göre değişse de genelde ayda bir uygulanmalıdır. Yeni çıkan bazı ilaçlar 3 ayda bir uygulanmakta olsa da henüz yeni ve yaygın olarak kullanılmayan ürünlerdir. Bu nedenle klasik olarak bildiğimiz kedi için pire damlası uygulaması ayda bir kez mutlaka yapılmalıdır.

Kış aylarında pire sorunu çok daha azaldığından evde bir veya birden fazla kedi bakan kedi sahipleri duruma göre ayda bir veya 2 ayda bir kullanmaya devam etmeliler. Çünkü kediler arasında olacak olan pire değiş tokuşları sorunun devam etmesine neden olabilir.

Pirelerden normal kedi şampuanlarını kullanarak kurtulmaya çalışmayın. Çünkü pireler kedinizi yıkayarak kurtulabileceğiniz parazitlerden değildir. Eğer veterinerinizin önerdiği içinde pire ilacı bulunan bir pire şampuanı varsa, bu şampuanı pirelere karşı kullanabilirsiniz.

Kedi Pire Tasması Pirelere Karşı Alternatif Bir Çözüm Olabilir Mi?

Pire damlası kullanımının yanı sıra kedilerde isterseniz kedi pire tasması da kullanabilirsiniz. Kedi pire tasması kedilerin boynuna takılarak kullanılır. Etkileri marka ve kaliteye göre değişse de etki şekilleri temelde aynıdır. Ayrıca pirenin yanı sıra genelde keneye karşıda etkilidirler. Zaten bu yüzden çoğunlukla kedi pire kene tasması olarak anılırlar.

Kaliteli bir kedi pire tasması kedinizin sağlığına kesinlikle zarar vermez. Evet, kimyasal kökenli pire tasmaları korkutucu görünebilir ama içerikteki maddeler kedilere zarar vermeyen etken maddelerden oluşmaktadır. Eğer yinede çok tedirgin oluyorsanız bitkisel kökenli kedi pire tasması da kullanabilirsiniz. Bitkisel pire tasması hem hoş kokusu hemde suya dayanaklı oluşu ile sizin için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca genelde pireye karşı işe yaramayacağı gibi bir düşüncenin aksine pirelere karşıda oldukça etkin ürünlerdir.

Kedi oyuncakları nelerdir  konulu yazımızda ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: