Kedi Maması Tahılsız mı Olmalı?

Yazar:

Kedilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmeleri için bazı besin maddelerini düzenli olarak tüketmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle de bir kedi maması ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini karşılayacak nitelikte olmalıdır. Kediler için gerekli vitaminler, mamaların üretimi sırasında uygulanan işlemler nedeniyle zarar görebilir. Bu, kedilerde beslenme yetersizliğine neden olabilecek bir durumdur. Beslenme yetersizliğini önlemek için vitamin ve taurin gibi aminoasitler mamaya uygulanan kimyasal işlemler ve basınç sonrasında eklenmektedir. Aksi halde özellikle taurin eksikliği kedilerde görme kaybı başta olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Yine kedi mamaları farklı içeriklerde satışa sunulmaktadır. Et içeriklerinin yanı sıra tahıl da barındırabilen kedi mamalarındaki bu çeşitlilik, kedisini sağlıklı besleme arayışı içerisindeki kedi sahiplerinin kafasını karıştırmaktadır. Peki, tahıllı ve tahılsız kedi maması arasındaki fark nedir? Tahılsız kedi mamaları sağlıklı mıdır? Tahılsız kedi mamaların içeriğinde neler bulunmaktadır?

Tahıllı ve Tahılsız Kedi Maması Arasında Ne Fark Var?

Kedilerin sağlıklı beslenmeleri için öncelikli olarak beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek gerekmektedir. Bu anlamda kedi beslenmesinde bulunması gereken en temel besin maddeleri yağ ve proteinlerdir. Yani tahıllar kedilerin ana beslenme bileşenleri arasında yer almaz. Eğer bir kedi mamasının içeriğinde tahıl yer alacaksa hangi oranda bulunduğuna mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü bazı düşük tahıllı kedi mamalarının içeriğinde dahi kedilerin sindirebileceklerinden daha fazla tahıl yer alır. Bu nedenle tahılların kedi maması içerisindeki oranın %1 – 2’den daha fazla olmadığından emin olunmalıdır.

Tahıllı kedi mamaları incelendiğinde genellikle mısır, buğday ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek tahılları barındırdıkları görülmektedir. Ancak glisemik indeksi yüksek tahıllar, kedilerin yalnızca sindirim sistemine değil aynı zamanda diş sağlığına da zarar verir. Ayrıca tahılların kediler tarafından aşırı miktarda tüketilmesi obezite, diyabet ve kan şekeri düşmesi olarak adlandırılan hipoglisemiye de neden olabilmektedir. Düşük tahıllı ya da tahılsız kedi maması çeşitleri ise et oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük ürünlerdir. Ayrıca düşük tahıllı kedi mamaları genellikle tek çeşit tahıl barındırmaktadır.

Tahılsız kedi mamalarında gerçek, ana et ürünleri kullanılırken tahıllı mamalarda ise protein elde etmek için farklı gıda maddeleri kullanılır. Bu nedenle de protein kalitesi tahılsız mamalara göre daha düşüktür. Yine tahılsız kedi mamalarının hazırlanması sırasında genellikle doğal ve hayvansal kaynaklar kullanıldığı için sindirilebilir protein oranları yüksektir.

Kedilerin Tahılsız Mama ile Beslenmesi Sağlıklı mı?

Tahıllı kedi mamaları incelendiğinde içeriklerinde önemli oranda buğday unu, pirinç ve mısır gibi tahılları barındırdıkları görülmektedir. Kedi sahiplerinin birçoğu ise kedilerinin tahıla ihtiyacının olduğunu düşünerek tahıllı mamalara yönelmektedir. Fakat bu mamaların içeriğindeki kadar yüksek miktarda tahıl, kedi doğasına uygun olmadığı gibi faydalı olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel veri de bulunmamaktadır.

kedi maması tahılsız mı olmalı

Bunların yanı sıra tahılsız kedi maması denildiğinde bu mamaların çok yüksek oranda protein barındırdıkları anlaşılmamalıdır. Çünkü bazı kedi sahipleri tahılsız mamaların yüksek miktarda protein içerdiğini düşünerek tahılsız mama kullanmaktan kaçınmaktadır. Oysa kedi mamaları incelendiğinde bazı tahıllı mamaların daha yüksek protein içerdiği gözlemlenmektedir. Bu mamaların içeriğinde yer alan mısır gluteni protein oranının yükselmesine neden olmaktadır. Fakat bu, kedi sağlığı açısından sakıncalıdır. Çünkü bitkisel proteinler, kedilerin ihtiyaç duyduğu arjinin ve taurin gibi aminoasitleri karşılama konusunda oldukça yetersizdirler. Bu nedenle tahılsız mama kullanımı çok daha faydalıdır.

Kedilerin evde beslenmesi onların sindirim sistemlerini ya da beslenme ihtiyaçlarını karbonhidrata uygun hale getirmez. Yani doğada yaşamadıkları için sindirim sistemlerinde tahıllı beslenmeye yönelik ciddi bir adaptasyon söz konusu değildir. Bu nedenle de evde beslenen bir kedinin temel besin maddelerinin tıpkı doğada yaşayan bir kedi gibi protein ve yağ olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Yine evde yaşayan bir kedinin hareket miktarı doğada yaşayanlara oranla daha azdır. Bunun için kediye faydalanabileceğinden daha fazla karbonhidrat verilmemeli ve mutlaka porsiyon kontrolü yapılmalıdır.

Bunların yanı sıra tahılsız mama kullanımı kedilerde kilo kontrolü açısından da önemlidir. Özellikle kısırlaştırılmış ve yaşlı kedilerde azalan fiziksel aktivite nedeniyle aşırı kilo ve buna bağlı bazı hastalıklar gelişebilmektedir. Ancak karbonhidrat oranı düşük olan mamalar, kedilerin aşırı kilo almalarını engellediği gibi daha enerjik hissetmelerini sağlar. Ayrıca tahıllı mama tüketen kedilerde uzun vadede idrar yollarında sorunlar ve alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Son olarak kediler tüketecekleri besinler konusunda seçici canlılar olsalar da, sahiplerinin mama seçimi konusunda hassas davranmasına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle siz de tüylü dostunuzun uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için tahılsız ya da düşük tahıllı kedi maması ile beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Tahılsız Kedi Mamalarının İçeriğinde Neler Bulunur?

Günümüzde tahılsız kedi maması üreten birçok mama markası bulunmaktadır. Yavru, yetişkin, yaşlı ve özel durumu olan kediler için ayrı ayrı hazırlanan bu mamaların içeriği ise oldukça zengindir. Bu doğrultuda balıklı, bıldırcın etli, geyik etli, sığır etli, tavuklu gibi içeriklere sahip bu mamalarda balkabağı, kavun, nar, yaban mersini gibi enerji kaynağı sebze ve meyveler de yer alabilmektedir. Ayrıca bazı kedi maması markaları tavuk ve ördek gibi farklı protein kaynaklarının karışımını içeren mamalar da satışa sunmaktadır.

Kedilerin doğal beslenmesine uygun şekilde hazırlanan tahılsız kedi mamaları, daha çok sindirim problemleri ve deri hastalıkları olan kediler için tercih edilen mamalardır. Hem yavru hem de yetişkin kediler için uygun çeşitleri bulunan tahılsız mamaların tüy yumağı oluşumuna yatkın kediler için özel olarak formüle edilmiş çeşitleri de yer almaktadır. Kimyasal koruyucu içermeyen bu mamalar, aynı zamanda alerjik olan kediler tarafından da rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Tahılsız kedi maması her ne kadar kediler için yararlı bir gıda olsa da, mamanın seçimi ve kullanımı sırasında bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda öncelikli olarak kedinin yaşı ve fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurularak kaliteli kedi mamaları arasından seçim yapılmalıdır. Bunun için mamanın içerikler kısmı mutlaka okunmalı ve mümkün olduğunca düşük tahıllı olanlar arasından seçim yapılmalıdır. Yine mamanın kediye ne miktarda ve kaç öğün verileceği ile ilgili olarak ambalajı üzerindeki talimatlara uyulabilir. Ancak en uygun diyeti uygulamak adına mutlaka bir veteriner hekime danışmak gerekmektedir. Çünkü veteriner hekim, diğer tüm etkenleri de göz önünde bulundurarak kedinin sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir : Tahılsız Kedi Maması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: