Kedi Kumu İnce Mi Olmalı Yoksa Kalın Mı?

Yazar:

Kediler kendilerine özgü kişilikleri ile kimi zaman mesafeli ve soğuk, kimi zaman oyuncu ve eğlendirici kimi zamansa titiz ve zor beğenen halleri ile evimizin vazgeçilmezleridir. Bu vazgeçilmez canlıların evde bakımı çok kolay gibi görünse de titiz ve zor beğenen yapıları nedeni ile onları mutlu etmek zor bir hal alabilir. Kedi kumu da evde bakılan kediler için olmazsa olmaz konulardan birisidir. Tıpkı kedi kum kabı seçiminde olduğu gibi  kedi kumu seçiminde de onun tercihlerini göz önünde bulundurmak gerekir. Silika kum mu yoksa doğal kum mu, kokulu mu kokusuz mu, topaklaşan mı topaklaşmayan mı ya da ince mi yoksa kalın mı olmalı gibi bir çok sorunun cevabını onlarca kedi kumu çeşidi arasından doğru bir seçim yaparak yanıtlamak zorundasınız. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi aslında bu soruların tüm yanıtları kedinizde. O neyi seçerse doğrusu odur. Bu nedenle çok da fazla düşünüp kendinizi yormayın. Bulduğunuz tüm kedi kumu çeşitlerini toplayıp eve taşıyın ve kedinizin paşa gönlünün hangisinden yana olduğunu tek tek deneyerek öğrenin. Şansınız varsa ve sizin içinde, gerek ekonomik gerekse temizlik kolaylığı ve kolay taşınabilir olma konusunda uygun olabilecek bir kedi kumu seçerse belki sizde mutlu olabilirsiniz. Şimdi gelelim bugünkü konumuza. Evet, kedi kumu ince mi olmalı yoksa kalın mı?

Kedi Kumu İnce Mi Olmalı Yoksa Kalın Mı?

Bu soruya yanıt vermeden önce kumun kediniz için uygun olup olmadığına, hangi maddeden yapıldığına ve kedinizin alışkanlıklarına göre bir yaklaşım benimsenmelidir. Aslında kedi kumunun ince taneli veya kalın taneli olması çok da müthiş bir fark yaratmaz. Esas olan seçtiğiniz kumu kedinizin beğenmesi, kokuyu hapsetmesi, kolay temizlenmesi ve en önemlisi kedinizin sağlığı açısından bir sorun yaratmamasıdır. Ancak onlarca hatta yüzlerce denilebilecek çeşitlilikte kum satışı yapılırken ve her biri farklı özellikler içerirken doğru kumu bulmak pek kolay bir iş değil. Bu nedenle karar vermenizi kolaylaştırmak için bir takım yardımcı olabilecek bilgileri aşağıda toplamaya çalıştık. Bu bilgiler ışığında kediniz için en uygun kumu seçebilirsiniz.

Kedi kumu ince mi olmalı yoksa kalın mı

Tozlu Kedi Kumları

Hangi kum türünü alırsanız alın öncelikle toz içermediğinden emin olmaya çalışın. Özellikle bentonit, diatomit veya sepiyolit gibi kil kaynaklı madenlerden üretilen kumların yapıları gereği daha tozlu olmaları normaldir. Ancak iyi markalar arasında toz içermeyen veya çok az toz içeren çeşitlerini bulmanız mümkündür. Tozlu bir kum kediniz için sorun anlamına gelebilir. Özellikle akciğer sorunu olan kediler için tozlu kedi kumları ciddi anlamda probleme neden olabilir. Örneğin astım sorunu yaşayan bir kedinin bu toza maruz kalması astım krizlerini tetikleyebilir.

Diğer taraftan aynı şey sizin içinde geçerli olabilir. Kumun karıştırılması sırasında havaya uçuşan toz zerrecikleri astım sorunu veya akciğer problemi yaşayan insanlar içinde sorun yaratabilir. Sıfır toz içeren bir kum çeşidi bulmak pek mümkün olmayabilir ama en az toz içeren kumu seçmeye çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Organik Kedi Kumları

Ayrıca fazla tozlu kedi kumları sıvıyla temasta kedi kum kabının dibine yapışarak koku, temizlik ve hijyen konusunda zorluk çıkarabilir.

Koku Hapsetme

Kumlardan beklenen özellikler arasında kokuyu hapsetme her halde en önemli olan konulardan bir tanesidir. Kokuyu hapsetmeyen bir kedi kumu ne kadar iyi olursa olsun kullanılması pek mümkün değildir. Çoğu kedi kötü kokan bir kedi tuvaletini kullanmak istemez ve bu gibi bir durumda alternatif olarak evin başka köşelerini kullanmaya kalkabilir. Ayrıca hiç kimse evinin kedi tuvaleti kokmasından hoşlanmaz.

Neyse ki kokuyu hapsetme kumlar için bir endüstriyel standart haline geldiği için iyi kalitede tüm kedi kumları kokuyu tutma özelliğine sahiptir. Ancak özel yöntemlerle geliştirilerek koku tutma kapasitesi yükseltilmiş kum çeşitlerini de piyasa da bulmak mümkündür. Örneğin karbon tanecikli kedi kumları buna güzel bir örnektir. Ayrıca hızlı şekilde yüksek sıvı emme kapasitesine sahip silika jel kumlar ve topaklaşarak sıvıyı ve kokuyu hapsedebilen kil kaynaklı kumlarda örnek gösterilebilir. Ayrıca son yıllarda tamamen organik maddelerden üretilen kumlarda koku hapsetme konusunda oldukça başarılıdır. Mısır koçanından üretilen granüller, çam talaşından üretilen pelet kumlar veya bitkisel kökenli pelet kumlarda bunlara örnek olarak verilebilir.

Birden fazla kedi bakılan evlerde veya kedi kumunun düzenli olarak değiştirilmediği durumlarda kedi kumunun kokuyu emme kapasitesi dolduğunda kumun kokması normaldir. Böyle durumlarda koku gidericiler kullanılması problemi kısa süreli olarak çözse de tam olarak işe yaramaz. Ayrıca kullanılan yoğun koku gidericiler kedinizin de pek hoşuna gitmeyerek kedi tuvaletinden uzaklaşmasına neden olabilir.

ince veya kalın taneli kedi kumu

Tane Boyutları

Yazımızın da asıl konusu olan ince veya kalın kumlar kendilerine göre avantaj ve dezavantajlara sahiptir. İnce taneli kedi kumları kalın taneli kumlara nazaran kediler tarafından daha fazla tercih edilir. Ayrıca yavru kediler içinde ince taneli kedi kumu seçimi daha isabetli bir karardır. Özellikle topaklaşma özelliğine sahip ince taneli bentonit kedi kumları kolay temizlenmeleri, yavruların patileri ile uyumlu olmaları ve yüksek emiş kapasiteleri ile daha fazla tercih edilir. Bu özelliklerin yanı sıra kedilerin patileri için çok daha uygun yapıda olsa da patilerle eve dağılma olasılığının yüksek olması ince taneli kumların dezavantajıdır. Bu dezavantajı gidermek için tuvalet kabının önüne kedi tuvalet paspası koyabilirsiniz.

Kalın taneli kumlar ise kolay kolay kedilerin patilerine takılarak ev içine dağılmazlar. Kumun türüne bağlı olsa da ince taneli kumlar kadar topak oluşturamazlar ancak kokuyu hapsetme ve sıvıyı emme konusunda ince kumlarla benzer etki gösterirler. Yetişkin kediler için çok daha uygundur ancak yine de tanecik boyutlarının fazla büyük olması halinde hem kediniz hoşlanmayabilir hem de pati tabanlarının hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle iri taneli kedi kumu seçimlerinde yuvarlatılmış taneli olanlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Parfümlü Kedi Kumları

Kediler insanlara kıyasla çok hassas bir koku alma duyusuna sahiptir. Bu nedenle kumlara eklenen parfümlerde aşırıya kaçılması fayda yerine zarar getirebilir. Sade veya az kokulu kumlar kediler için çok daha tercih edilebilir kumlardır. Fazla koku kedinizin kumdan uzaklaşmasına ve ev içinde kendine başka bir yer seçmesine neden olabilir. Elbette bu tüm kediler için geçerli olmayabilir. Bu konuda yine deneme yanılma yolu ile kedinizin zevkine uygun kumu bulmaya çalışmalısınız.

İlginizi çekebilir: Doğal Kedi Kumları

Ancak zamanında temizlenmeyen veya fazla sayıda kedi tarafından kullanıldığı için vasfını çabuk yitiren kumların kokusunu uzun süre parfüm kullanarak bastırmaya çalışmayınız. Bu hem fazla işe yaramaz hem kedinizin kumdan uzaklaşmasına neden olabilir hem de hijyenik ortam kaybolduğundan kedinizin sağlığını da tehlikeye atar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ister ince ister kalın olsun piyasada mutlaka kedinizin beğeneceği bir kum bulabilirsiniz. Burada önemli olan kedinizin sağlığını tehlikeye atmayan ve sizin de kolay temizleyip evinizi kokutmayan bir kum bulmanızdır.

Dilerseniz Kedi Kumu Nedir? Ne işe Yarar veya Yavru Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır? konulu yazılarımıza da bir göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: