Kedi Çimi Nedir? İhtiyaç Mı ?

Yazar:

Kedi çimi kedilerin sindirim sistemini rahatlatmak ve düzenlenmesini sağlamak için kullanılan doğal bir üründür. Pek çok kedi sahibinin Pet Shop ve kedi malzemesi satan mağazalarda sürekli karşılaştığı ve değişik kaplar içerisinde tüketime sunulan kedi çimi elbette kediler için ihtiyaç. Ancak evde yaşayan kediler için ihtiyaç demek daha doğru olur. Dışarı çıkan kediler bu ihtiyaçlarını doğal otlarla karşılar.

Aslında burada farklı ihtiyaçlar ve farklı işlevler söz konusudur. Öncelikle kedi çimi nedir ? sorusunu yanıtlamalı ve faydalarına göz atmalıyız.

Kedi Çimi Nedir? Ne İşe Yarar

Mağazalarda satılan kedi çimi, bazen tek çeşit, bazen de karışık tohumlar ile hazırlanmıştır. Genellikle buğday, arpa, yulaf tohumları ile hazırlanır. Yani kedi çimi denilince ilk akla gelen parklarda ki çimlerden oldukça farklıdır ve pek çok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz dışarı çıkan kedilerin yediği çim ile evde ona sunacağınız bu çim bir birinden farklıdır.

Bu arada önem taşıyan konu kedinizin bunu yeme amacıdır. Eğer kediniz keyfi nedenlerin dışında bu çimi midesini rahatlatmak için yiyorsa her ikisi de doğru çim olacaktır. Kediniz için risk olan ise yabancı ve zararlı otlarında arada yenmesidir. Burada da kedinizin seçiciliğine güvenebilirsiniz, çünkü kediler kolay kolay zehirli bir bitki çiğnemez. Yine de  ilaçlama yapılmış bir bahçeden uzak tutmalı ve boşuna risk almamalısınız. Evde ona sunacağınız taze ve temiz güzel bir kedi çimi ziyafeti ile hem sağlığına katkıda bulunmuş, hem de riski önlemiş olursunuz.

Kedi Çimi Nedir

Mağazalarda satılan kedi çimleri tahıl tanelerinin çimlendirilmesi sonucu yetişir. Doğal vitamin ve folik asit kaynağıdır. Ev de kolayca yetiştirebileceğiniz ve bakım istemeyen bu çimlerin kedi sağlığı için katkısı bulunmaktadır.

Kedi çimi, yulaf veya buğday otu olarak da bilinen tahılların çimlenmiş halidir. Vitaminlerle doludur ve insanlarda bazı bağışıklık artırıcı özellikler içerdiği bilinmektedir. Bu çim, hem iç hem de dış mekan kedilerinin tadını çıkarmayı bildiği, büyütmesi kolay, az bakım gerektiren bir bitkidir.

Bu arada yeri gelmişken kafa karışıklığına neden olan kedi otu ile de kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken konulardan biri halk arasında veya satıcılar tarafından Kedi Otu olarak da adlandırılan ürün ile kedi çiminin ayrımını doğru yapmak olmalıdır. Kedi Çimi diye isimlendirdiğimiz ürün kedilerin sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılan bir ürünken, Catnip yani kedi otu olarak bilinen diğer ürün ise kediler üzerindeki sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Genel kullanım şekli ise kedilere koklatılması şeklindedir. Kısaca işlevleri tamamen farklıdır.

Kedi Çiminin Faydaları Nelerdir?

Kediler için çim yemenin pek çok faydası olduğundan bahsetmiştik.

  1. Sindirim sistemini düzenleme yani ishal veya kabızlık gibi durumları önleme
  2. İçerdiği folik asit sayesinde kansızlığa karşı katkı sağlaması
  3. Severek yiyebileceği çimin varlığı sayesinde evde bulunan ve zehirli olabilecek diğer bitkilerden uzak durma
  4. Tüm bunların dışında en önemli faydası kedi üzerinde kusturucu bir etkiye sahip olmasıdır.

Evet yanlış anlamadınız, kediniz bu otu fazla miktarda yiyerek ve kusmaya çalışarak kendini rahatlatmaya çalışır. Sakın merak etmeyin kediniz rahatlamak için ne kadar yiyeceğini çok iyi bilir. Size düşen en büyük görev istediği zaman yiyebileceği çimlenmiş bir tabağı hazır tutmaktır. Gerisini o halleder.

Kediler çimi yediklerinde normal gıdalar gibi sindiremezler. Bu nedenle de sindirilemeyen otlar mide de kusma refleksini uyarır. Asıl fayda da bu arada ortaya çıkar. Çünkü kusma sırasında otlarla birlikte midede birikmiş olan tüy yumakları da dışarı atılır. Bu sayede bazen çok kötü sonuçlara neden olabilen tüy yumaklarından ve dolayısıyla önemli bir potansiyel sorundan kurtulmuş olur..

Normal şartlarda bir kedinin haftada 2 veya 3 kez çim yemesi normaldir. Kediniz normalin dışında sayılabilecek miktarda ot yemeye çalışıyor ve sürekli kusma çabası içerisinde ise bu onun midesinde çıkaramadığı bir yabancı cisim olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda veteriner hekime kontrol ettirmeniz faydalı olacaktır. Kedi çiminin bir diğer faydası da lif kaynağı olması ve sindirim sistemi fonksiyonlarına yardımcı olmasıdır. Bu özelliği ile bağırsakların daha iyi ve düzenli çalışmasını destekler.

Özellikle çok yalanmayı seven kediler açısından büyük sorunlar yaratan tüy yumaklarının atılabilmesi için, kedi çimi yemek oldukça faydalı ve gereklidir. Bu sayede bir çok tüy yumağı hem kusma hem de dışkılama yolu ile dışarı atılır.

Yavru Kediye Kedi Çimi Verebilir miyim ?

Elbette yavru kedinize de çim verebilirsiniz. Özellikle buğday çimlerinin gelişim üzerine olumlu etkisi bulunduğundan yavrunuz için ek besin işlevi de görecektir. Başlangıçta yavrunuz çime karşı ilgisiz davranabilir. Ancak bu sizi yıldırmasın. Evde yaşıyor ve dışarı çıkma imkanı yok ise yanı başında duran bu güzel yeşilliğe ihtiyaç duyduğunda, onu çiğnemeye başlayacaktır.

İlginizi çekerse Kedi Pire Damlası Nasıl Kullanılmalı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: