Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar:

Yapılan araştırmalara göre hayvan beslemenin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri bulunmakta. Stres ve yorgunluğa karşı pozitif etkilerinin yanı sıra evcil hayvan beslemenin elbette zorlukları da bulunmakta. Evinizde bulunan ve hayatınızı paylaştığınız evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamanız da gerekiyor. Kediler günümüzde en çok tercih edilen evcil hayvanların başında gelir. Günlük yaşam içerisinde mama, tuvalet, kum ve oyuncaklar gibi malzemelere ihtiyaç duyarlar. Kedi bakım ürünleri kedinizin huzur içerisinde hayatını sürdürmesine yardımcı ve ihtiyacı olan malzemelerdir.  Bu ihtiyaçlarını tam olarak kapsayan kedi bakım seti ile dostlarımızın bakımını nasıl sağlayabiliriz?

Kedi Tuvaleti ve Kedi Kumu

Kediler genel olarak köpekler gibi dışarıda dolaşarak tuvalet ihtiyacını karşılamaz. Bu nedenle  ihtiyaçları olan malzemelerin evde bulundurulması gerekir. Bu amaçla olmazsa olmaz olan kedi kum kabı ve kum seçimi önem taşır. Seçeceğiniz tuvalet öncelikle kedinizin boyutlarına uygun olmalı, rahatça girip çıkabileceği ve eşelenme sırasında dışarıya kum dökülmeyecek şekilde olmalıdır. Kum ise ikinci önemli gereksinimdir. Doğal toprak kumlar ya da kristal kum dostlarınız için ideal ürünlerdir. İki kum çeşidinin de birbirine göre artı özellikleri bulunmaktadır. Topaklanan kumlar kedinizin tuvaletini yapması sonrasında hızla topaklanır ve kolaylıkla temizlenebilir. Kristal kum ise özel yapısı sayesinde idrarı hapseder ve kötü kokuların ortaya çıkmasını engeller. Kedinizin tuvalet kabının önüne koyacağınız bir kedi tuvaleti paspası ise evinizin temiz kalması için mükemmel bir seçim olacaktır.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır

Mama Seçimi

Kediler beslenme konusunda son derece seçici davranır. Ev yemekleri ile beslenen kediler kuru mamayı reddetmektedir. Ev yemekleri ile kedinizin ihtiyacı olan besinleri dengeli olarak karşılamanız zor olacaktır bu nedenle kediniz için seveceği lezzetli bir kuru mama seçmenizi tavsiye ederiz. Ev yemeği verdiğiniz kedinizi kuru mamaya alıştırmak için konserve kedi maması ile karıştırarak yeni mamaya geçiş yapabilirsiniz. Her kedinin damak tadı farklıdır, bazı kediler tavuk severken bazıları ise balıktan hoşlanır. Bu nedenle kedinizin damak tadına uygun mamaları tercih etmelisiniz. Kedinizin yaşına uygun mama seçimi yapmanız oldukça önemli. Çünkü, yavru, yetişkin veya yaşlı olarak her yaş evresin de kedinizin ihtiyacı olan besin gereksinimleri farklıdır. Kedinizin yaşına uygun ve sevdiği lezzette mamayı seçtikten sonra mutlaka belirtilen ölçüler ile kullanınız.

Konserve mama seçiminde de en önemli  kriter yaş olmalıdır.  Yavru kediniz için mutlaka özel mamalar kullanmalısınız. Oranları ise kullanım şeklinde belirtilen ölçülerde olmalıdır. Kedilerinizin mama ve suya kolayca ulaşabilmesi için uygun kaplar kullanmalısınız. Kullanılan mama kabıyla beraber su sebili bulunmalıdır. Özellikle kuru mama çeşitleri kedinizin susamasına ve bol su tüketmesine neden olabilir. Kedinize su yerine süt vermemelisiniz. Süt hiçbir zaman suyun yerini tutmaz. Ayrıca sindirim sistemleri sütü tolere etmeyebileceğinden, normal süt yerine kediler için özel olarak hazırlanan kedi sütlerini kullanmanızı öneriyoruz. Mama kaplarınızı düzenli olarak temizlemeli ve günlük olarak suyunu tazeleyip, suyunun temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Kedi Bakım Ürünleri

Kedi bakım malzemeleri farklı amaçlara göre tasarlanmış ürünlerdir. Bu bakım ürünleri kediler için kimi zaman ihtiyaç, kimi zaman ise sizin hayatınızı kolaylaştıracak malzemelerdir. Bu malzemeler arasında tarak, fırça, tırmalama tahtası, tırnak makası, göz temizleme jeli, ıslak mendiller ve benzer pek çok ürün sayabiliriz. Kedinizin tasmasına takacağınız bir çan ev içinde kayıplara karışan kedinizi kolayca bulmanızı sağlayacaktır. Tırmalama tahtaları, kedinizin egzersiz yapmasına, gerilme ve tırmalama ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacağı gibi koltuk döşemelerinin ömrünü uzatacaktır.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır

Taraklar ve fırçalar kedinizin tüy yapısına göre seçilmeli ve ihtiyaca göre gerekirse her gün kullanılmalıdır. Özellikle uzun tüylü bir kediniz var ise yavru dönemden itibaren düzenli olarak tarama yapmanız ve alıştırmanız gerekecektir. Tüy yapısına uygun seçeceğiniz bir fırça ile yapacağınız tarama seansları tüylerinin düzenli olması ve derisine yapacağınız masaj ile kan dolaşımına fayda sağlayacaktır.

Kedi Taşıma Çantası Ve Oyuncak

Taşıma çantaları tatile giderken ya da veteriner ziyaretleri sırasında kullanacağınız önemli ihtiyaçlardan biridir. Kediler kendilerini kapalı bir kutu içerisinde son derece güvenli  hisseder. Güvenli ve rahat bir taşıma çantası ile sizde huzurlu bir yolculuk yapabilirsiniz. Taşıma çantası seçerken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri havalandırma, değeri de emniyettir. Uzun bir yolculuk söz konusu ise kedinizin içerisinde rahatça ayağa kalkabileceği ve iyi hava alabilen bir çanta almanızı tavsiye ederiz. Elbette kapısının kolay açılmaması ve darbelere dayanıklı bir taşıma çantası seçmenizi de tavsiye ederiz. Kısa yolculuklar veya sadece veteriner ziyaretlerinde kullanmak için, hafif ve kolay taşınabilen bez çantalar sizin için hayatı kolaylaştıran bir seçim olacaktır.

Oyuncaklar, özellikle evde yaşayan kediler için önemli bir ihtiyaç olarak görülmelidir. Kediler için özel olarak tasarlanmış interaktif oyuncaklar kedilerin hareket etmesine ve enerji harcamasına yardımcıdır, bu sayede fit kalmasına ve duyu organlarının gelişmesine de yardımcı olur.

Evinizi bir kedi ile paylaşmaya karar verdiğinizde, onun ihtiyaçlarını öğrenmeli, konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli olan bakım ürünlerini mutlaka kullanmalısınız.

Şu yazıda ilginizi çekebilir : Hangi Kedi Vitamin Takviyesi Gereklidir?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: