Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yazar:

Kediler kendilerine bakan temiz hayvanlardır. Bununla beraber kedilerin düzenli tüy bakımının yapılması temizlenmesine yardımcı olacaktır. Kedi bakımı yaparken küçük yaşlardan itibaren tüylerinin taranması gerekir. Bu alışkanlık kediniz için rahatsız edici tüy topaklanması sorununu ortadan kaldıracak ve ölü tüylerin uzaklaştırmasına yardımcı olacaktır. Düzenli şekilde yapılacak olan bu uygulama sadece kedinizin tüylerinin sağlıklı ve temiz olmasını sağlamakla kalmayacak, midesinde oluşacak tüy yumaklarını da azaltacaktır. Kedinize bakım yapmak onunla sıkı bir bağ kurmanıza da yardımcı olacaktır.

Kedi Oyuncakları

Kediler oyun oynamayı sever ancak, pek çok kedi oyun yerine bir hamakta yatmayı tercih edebilir. Özellikle kısırlaştırılmış yetişkin kedilerde hareket etmeme ve isteksizlik ortaya çıkabilir. Hareketsizlik zamanla yağlanma ve buna bağlı olarak gelişen daha büyük sorunlara neden olabilir. Bunun üstesinden gelmek için kedilerini oyuna teşvik edebilirsiniz. Kedinizi oyuna teşvik etmek için kedi oyuncaklarından özellikle de catnip’li oyuncaklardan faydalanabilirsiniz. Kedilerin ilgisini çeken hareketli ve hışırtılı oyuncaklar da işinizi kolaylaştıracaktır. Kediniz için, oyuncak seçimi yaparken öncelikle sağlığını düşünerek hareket etmeniz gerekir. Kediler oynarken ağızlarını çok fazla kullanır. Sağlıksız malzemelerden üretilmiş, kolay parçalanıp yutabileceği oyuncaklardan sakınarak, tercihinizi interaktif oyuncaklar olarak tanımlanan pilli, hareketli oyuncaklar veya pati darbesi ile hareket eden oyun çemberleri, lazerli oyuncaklardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır

Kedileri Yıkama

Kısa tüye sahip kediler çok kirli olmadıkları zaman yıkanmalarına gerek yoktur. Ancak uzun tüylü kedilerin yıkanması gerekebilir. Ancak bu işlem kolay olmayacaktır çünkü kediler ıslanmaktan çok da hoşlanmazlar. Kedinizi yavru dönemden itibaren ıslanmaya ve banyoya alıştırmalısınız. Yıkama işlemini gerçekleştirirken kediler için özel olarak hazırlanmış, kedinin cildine zarar vermeyecek bir şampuan kullanmalısınız. Kedi şampuanı ile nazik hareketlerle, tüylerine masaj yaparak kedinizi yıkayabilirsiniz. Kedinizin tüylerinde oluşan düğümleri açmak için tüy açıcı sprey veya kremler kullanarak fırçalamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Kedi kuru şampuanı genellikle aşıları tamamlanmamış yavrular için kullanılmakla birlikte, soğuk kış aylarında kedinizin bakımı için imdadınıza yetişecek cankurtaran olacaktır.

Kedileri Yıkarken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Yıkama işlemi için akan su yerine su doldurulmuş bir kabı tercih etmeniz kedinizi ürkütmeden yıkamayı kolaylaştıracaktır.

Yıkanmaktan hoşlanmayan ve ne olursa olsun itiraz edecek olan kedinizi banyodan kaçırmamak için önleminizi alın. İlk olarak kedinizin tüylerini hafifçe ıslatın. Suyu direkt olarak kedinizin başından dökmeyin. Ya da yıkama sırasında kedinizi suya batırmaya çalışmayın. Yıkama esnasında kedinizin canını yakmamaya çalışın. Kedi şampuanını tüylerine yavaşça sürerek köpürtmeye başlayın. Yüzüne, gözüne ya da kulak içerisine su ve şampuan kaçmaması son derece önemlidir. Şampuanlama işlemi bittiği zaman, kedinizin derisinde herhangi bir kalıntı kalmayacak şekilde iyice durulamanız gerekir. Durulamak için duş başlığını kullanmak isterseniz sesi ve püskürtmeyi en alt duruma indirmek için başlığı kedinize yakın tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Kedinizi Yıkadıktan Sonra

Kedinizi sudan çıktığı an bir havluya sarın ve yavaş ve nazik hareketler ile tüylerini iyice kurutun. Bu işlem sırasında yanınızda ikinci bir havlu bulundurmalısınız. İlk havlu ile suyun fazlasını iyice aldıktan sonra ikinci havluyu masaj ve tam bir kurutma için kullanmanız daha iyi sonuç sağlayacaktır. Eğer kediniz uzun tüy yapısına sahipse kurulama sırasında tüylerde düğümleme ve karışmalarını önlemek için son derece dikkatli davranmanız gerekir. Havluyla tam olarak kurutamadı iseniz fırçalayarak suyun fazlasını atmasına yardımcı olmalısınız ve kedinizi tam olarak kuruyuncaya kadar dışarı çıkmasını önlemelisiniz. Kedinizi kurutma işlemi sırasında kurutma makinesi kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Hem sesinden korkabilir, hem de sıcak hava derisini yakabilir, canını acıtabilir. Eğer alıştırmayı başardıysanız elbette tüylerinin tam olarak kurutulması çok iyi olacaktır. Kedinizi kurutma makinesi ile kurutmaya alıştırmak istiyorsanız çok erken dönemde henüz yavru iken az ses çıkaran düşük devirli ve düşük ısılı bir kurutma makinesi ile başlamanızı tavsiye ederiz.

Scottish Fold kedisi hakkında bilgi almak ister misiniz ?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: