Kaplumbağa Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Yazar:

Henüz kaplumbağa almaya yeni karar verdiyseniz, birkaç küçük detaya dikkat etmeniz doğru bir kaplumbağa akvaryumu hazırlayabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Aslında kaplumbağa havuzu, kaplumbağa teraryumu gibi isimlerle mağazalarda satılan akvaryumun doğru seçimi dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Boyutlarına uygun seçilmeyen ve doğru hazırlanmayan yetersiz kaplumbağa yaşam alanı sebebi ile kaplumbağanızın ömrünü istemeden kısaltmış olursunuz. Kaplumbağanız için iyi bir yaşam alanı oluşturabilmek için önce alacağınız kaplumbağanın türünü öğrenmelisiniz. Bu türün ne kadar büyüyebileceği hakkında internette biraz araştırma yaptıktan sonra akvaryum almak en doğrusu olacaktır. Aksi halde kaplumbağa büyüdükçe tekrar yeni bir kaplumbağa akvaryumu almanız gerekebilir.

kaplumbağa akvaryumu nasıl olmalıdır

 

Kaplumbağa Akvaryumu Seçimi

Diğer önemli bir konuda kaç adet kaplumbağa almak istediğinize karar vermiş olmanızdır. Kaplumbağaların sayısı da doğru bir akvaryum seçim için oldukça önemlidir. Bir kaplumbağa kendi boyutunun en az 8-10 katı kadar alana ihtiyaç duyar. Bu alan onun rahatça yüzebileceği ve dinlenebileceği ve yem yiyebileceği alanları kapsayan büyüklükte olmalıdır. Kaplumbağanızın, sağlıklı olması, uzun süre yaşaması yaşam alanının ve teraryum suyunun temiz olması ile doğru orantılıdır.

Kaplumbağa havuzu  uzun süre temiz kalsın istiyorsanız biraz büyük bir teraryum tercih etmelisiniz. Bu sayede daha fazla miktarda su koyabileceğiniz için, kısmi su değişimleri yapabilir veya yeterli alan kazanarak iyi bir bir iç filtre kullanabilirsiniz. Bu da sizin temizlik için daha az uğraşmanızı ve kaplumbağanızın sağlıklı olmasını sağlar.

Seçeceğiniz kaplumbağa akvaryumunun akrilik veya cam olması da önemlidir. Cam temizliği kolay bir malzemedir ve akrilik olan akvaryumlara oranla daha az çizilir. Bu nedenle cam kaplumbağa akvaryum çeşitleri içerisinden sizin için uygun olanı seçmenizi tavsiye ederiz.

Bunun yanı sıra düz yüzeyler kaplumbağanızın tırmanamayacağı kadar kaygan olduğundan, akvaryum dışına düşmesi, kaçması gibi istenmeyen kazaları önlemiş olursunuz. Biraz da derin bir akvaryum seçerek bu kaçışları önlemiş olursunuz. Eğer derin olmayan bir kaplumbağa havuzu kullanacaksanız üst kısmı ızgara tarzı kapaklı olanları tercih edin veya siz ayrıca bir tel ile kapatmayı ihmal etmeyin. Elbette kaplumbağanın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek komple bir akvaryum çok iyi olacaktır. Bu amaçla kaplumbağanın nelere ihtiyacı olduğunu listeleyip bunları karşılayabilen bir akvaryum seçilmelidir.

Bu noktada önem taşıyan temel ihtiyaçları;

  • Rahat yüzebileceği alan sağlamak
  • Suyu temiz tutmak için filtre sistemi oluşturmak.
  • Dinlenebileceği kuru bir alan sağlamak için kaplumbağa adası koymak,
  • D vitamini ihtiyacını karşılamak, bu amaçla UV-B lamba bulundurmak.

Bu ihtiyaçları karşılandığı ve seveceği leziz bir kaplumbağa yemi bulundurulduğu sürece kaplumbağanız keyifli ve sağlıklı bir yaşam sürecektir.

Su Kaplumbağasının Yaşam Alanı Nasıl Olmalı konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: