Kapalı Kedi Tuvaleti Kedim İçin İyi Mi?

Yazar:

Pek çok kedi sahibi kedisi için tuvalet kabı seçerken, kapalı kedi tuvaleti mi yoksa açık kedi tuvaleti mi almalıyım çelişkisini yaşar. Her ikisinin de bir birine göre üstünlük sağlayan ve tercih sebebi olan özellikleri bulunmaktadır. Ancak kediler söz konusu olunca bu konuda da yine kedinizin tercihi önem taşır.

Kediler ihtiyaçlarını göz önünde yapmayı pek sevmez ve bu nedenle kapalı kedi tuvaleti tercih etmek mantıklı olabilir. Ancak bazıları da kendilerini kapalı bir tuvalet içinde mutsuz hissedebilir ve bunu reddedebilir ki zaten bu durumda açık kedi tuvaleti almak zorunda kalabilirsiniz. Kısacası bu birazcık kedinizi iyi tanımanız ve azıcık da deneme yanılma yöntemi kullanmanızla aşılabilecek bir konudur.

Kedinizin tuvalet kabını yenilemeye karar verdiğinizde işiniz daha kolay olacaktır. Kullandığınız kum kabına en yakın özellikte olan tuvalet kabını seçmeniz yetecektir. Elbette pek çok çeşit arasından en kullanışlı, en sağlam ve en ucuz kedi tuvaleti hangisi diye seçmek için biraz zaman harcamanız gerekecek.

İlk kez bir kedi bakacak ve ilk kez bir kedi tuvalet kabı alacaksanız işiniz biraz daha zor olacak. Çünkü henüz onun karakterini tam olarak bilemeyeceğiniz için karar vermekte zor olacaktır. Üstelik yavru olduğu için ayrıca pek çok kriteri de göz önünde bulundurmanız gerekecek.

kapalı kedi tuvaleti kedim için iyi mi

Kapalı Kedi Tuvaletleri Yavrular İçin Uygun Mu?

Yavru kedi için tuvalet kabının kapalı veya açık olmasından çok yüksekliği önem taşır. İçerisine kolay girebileceği alçak bir kedi tuvaleti olmalıdır. Giriş bölümündeki yüksekliği yavru için uygun ise kapalı tuvalet kabı satın almanızda hiçbir sorun olmayacaktır.

Kapalı Kedi Tuvaleti Çeşitleri

Magazalar da, pek çok çeşitte, bin bir renk ve özellikte kapalı kedi tuvaleti bulabilirsiniz. Kedi tuvaleti olarak en sık karşılaşabileceğiniz kapalı tuvalet kabı çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Kapalı ve kapısız kedi tuvaletleri
 • Kapalı ve kapılı kedi tuvaletleri
 • Kapılı ve filtreli kedi tuvaletleri
 • Yarım açılan kapalı kedi tuvalet kabı
 • Yarım açılan filtreli kapalı kedi tuvalet kabı
 • Kapalı otomatik kedi tuvaleti
 • Üstten girilen kutu şeklinde kapalı kedi tuvaletleri
 • Mobilyalı kapalı kedi tuvalet evi
 • Köşe kullanımı için uygun olan üçgen kapalı kedi tuvaleti

Şu ürünleri görmek ister misiniz: Kedi Tuvalet Paspası

Kapalı Kedi Tuvaletinin Özellikleri

Kediniz için kapalı tuvalet kabı seçerken, özellikle dikkat edeceğiniz bir kaç husus kedinizin tuvalet konforunu artıracaktır.

 • Kapalı kedi tuvaletinin boyutu kedinize uygun olmalı; Kediler tuvalet içerisinde dönerek kendileri için uygun yer aramayı sever. Bu nedenle tuvalet kabının boyutları kedinizin bu dönme işlemini yapabilmesi için uygun olmalıdır. Küçük bir tuvalet içerisinde dönmeye çalışması zor olduğunda ya da kendine uygun alan bulamadığında tuvaletten uzaklaşabilir. Bu nedenle özellikle jumbo boy kedi tuvaleti seçenekleriniz arasında, ilk sırada olmalıdır.
 • Kapısı kolay açılabilmeli; Kedinin içeri girişi veya geri çıkışı sırasında takılan veya sıkışan bir tuvalet kabı kapısı, kedinizi mutsuz edebilir. Girmekte zorlanırsa veya içeri girip de çıkamadığın da kendini kıstırılmış hissetmemelidir.
 • Filtresi Olmalı; Koku hem kediniz hem de sizin için önemlidir. Kapalı kedi tuvaletleri yapısı gereği kokuyu hapseder. Kedi tuvaletinin içinde koku fazla olur ve kedi tuvalete girmek istemez. Filtre ise kokunun temizlenerek dışarı çıkmasını sağlar bu sayede siz ve kediniz için rahatsız edici koku çok daha az olur.
 • Temizliği kolay olmalı; Kapalı kedi tuvaletlerinde kediniz tuvaleti kullandıktan sonra, katı atıkların alınması ve günlük temizliğin yapılması önemlidir. Sadece kapısını açarak temizlik yapmaya çalışmak sizin için işkenceye dönüşebilir. Bu nedenle klipsli ve üstü tamamen açılabilir bir tuvalet kabı veya yarım açılır üst kapağı olan bir kapalı kedi tuvaleti seçmek işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Estetik olmalı; Her zaman gözünüzün önünde olacak bu kum kabının renk ve şekil olarak evinizin dekorasyonuna uyması elbette sizin göz zevkiniz için önemlidir.
 • Yıkanabilir Olmalı; Temizliğin tam yapılabilmesi ve dezenfeksiyon için uygun bir materyalden yapılmış olmalı. Genellikle tüm tuvalet kapları yıkanabilen plastik materyalden yapılmıştır. Bunlar arasından da toksik etkisi olmayan ve anti bakteriyel özellikte olanları tercih etmelisiniz.
 • Sağlam ve dayanıklı olmalı; Kediniz eşelenme sırasında kedi kum kabını tırmalayacaktır. Kolay çizilebilen bir malzemeden yapılmış ise bu çiziklerde kolayca bakteriler üreyeceği için sağlam ve kolay çizilmeyen kedi tuvaletlerini tercih etmelisiniz.

Şu konuda ilginizi çekebilir : Kedi Tuvalet kabı Temizliği Neden Önemli?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: