Kanarya Türleri

Yazar:

Kanaryalar, güzel sesleri ve ötüş şekilleri ile bilinen kuşlardır. İspinozgiller familyasına ait olan bu kuşların anavatanı isimlerini aldıkları Kanarya Adaları ile Azor ve Madeira Adaları’dır. Tüm dünyaya yayılmış olan kanaryalar, serçe iriliğinde olup evcil türleri genellikle sarı renktedir. Yabani kanaryaların ise sırtı gri çizgili ve zeytin yeşili, karınları ise yeşil renktedir. Ayrıca dişi olanların renkleri erkeklere göre daha soluktur.  Kanaryalar, ev ortamında kafeslerde rahatlıkla beslenebilirler. Ancak çok hassas oldukları için bakımları konusunda dikkatli davranmak gerekir. Bakımlarının doğru yapıldığı ise iştahlı olmalarından, ötme şekillerinden ve hareketlerinden kolayca anlaşılabilir. Bunların yanı sıra kanaryalar fiziki görünümleri, renkleri ve ötüşlerine göre 3 ayrı sınıfa ayrılmaktadır. Bu türlerin her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Peki, kanarya türleri ve özellikleri nelerdir?

Kanarya Türleri ve Özellikleri

Kanaryalar, bilimsel olarak “Serinus Canaria” olarak adlandırılırlar. Doğal ortamlarında sürüler halinde yaşayan bu kuşların birçok türü bulunmaktadır. Bu türler, doğada melezlemeden kaynaklı olarak ortaya çıkmıştır. Bahsedilen kanarya türleri ve özellikleri ise kısaca aşağıdaki gibidir.

1. Ötüm Kanaryaları

Ötüm kanaryalarının her birinin ötüşünün farklı bir melodisi vardır.  Günümüzde kanarya severler tarafından sık sık yarışmaları yapılmaktadır.

         a-Harz Edel Roller

Ötücü kanarya türleri arasında en bilinenlerden birisi Harz Edel Roller’dır. Almanya’nın “Harz” yöresinde bulunan Harz Dağlarının eteklerinde elde edilerek yetiştirilen bu kanarya türü, kendine has nağmeleri ile çok hoş bir şekilde öter. Nefes alıp verirken dahi ötmeye devam eder.

        b- Malinois ya da Waterslager Kanaryası

Malinois kanaryası, Belçika’nın Malin kentinde elde edilmiş bir ötüş kanaryasıdır.  Harz-Roller kanaryası ile boyut ve tip bakımından benzerlik gösteren bu kanarya, ötüş stili ve makamları ile Roller’dan farklılık gösterir. Ayrıca bu iki kanarya türünün de uluslararası yarışmalarda özel bir puanlama sistemi vardır. Aldıkları puanlara göre sertifika alırlar ve değer kazanırlar.

        c-Amerikan Ötüm Kanaryası (American Singer)

Amerikan Singer kanaryası, 1930’lu yılların başında Border Fensi ve Roller Kanaryasının eşleştirilmesi sonucunda elde edilmiş bir türdür. Her iki ırkında en güzel özelliklerini yani Border Kanaryasının hoş görünümünü, Roller’ın ise müzikal ötüşünü almıştır. Fakat ötüşü Roller’dan daha yüksek Border’dan ise daha yumuşak bir tondadır.

Ötücü kanarya türleri arasında yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra Fas Flawta Ötüş Kanaryası, Rus Ötüş Kanaryası ve İspanyol Timbrado Kanaryası da yer almaktadır.

kanarya cinsleri

2. Renk Kanaryaları

Kanaryalar, renk bakımından farklılık gösterirler. Genlerinde taşıdıkları renkleri; sarı, kırmızı, yeşil, siyah ve gri olarak sıralayabiliriz. Yine sahip oldukları renklere göre isimlendirilen kanarya cinsleri ise aşağıdaki gibidir.

a- Lipochrome Seri Kanaryalar

Bu renk kanaryası türleri arasında Açık Sarı, Koyu Sarı, Dominant Beyaz, Dimorpic, Recessive Beyaz Apricot ve Kırmızı Oranj kanaryalar yer almaktadır.

            b- Yeşil Seri Kanaryalar

Yeşil seri kanarya çeşitleri; Hafif Yeşil, Oranj Bronz Yeşil, Kızıl Bronz, Açık Mavi, Kula Yeşil ve Altuni Yeşil olarak sıralanabilir.

            c- Kahverengi Seri Kanaryalar

Bu renk kanaryası türleri arasında ise; Gümüş Kahve, Kızıl Kahve, Alacalı Seri, Altuni Alaca, Kırmızı Alaca, Oranj Alaca ve Altuni Kahve gibi türler yer alır.

            d- İsabel Seri Kanaryalar

İsabel seri kanaryalar, uzun süren araştırmalar ve çapraz eşleştirme sonucunda elde edilmişlerdir. Bu nedenle de günümüz kanaryalarının en iyi örneklerini teşkil ettiklerini söyleyebiliriz. Yine bu kanarya türleri arasında ise; Kırmızı İsabel, Oranj İsabel, Altuni İsabel ve Gümüş İsabel gibi kanaryalar sayılabilir.

İlginizi çekebilir: Kanarya Kafesleri

3. Şekil (Form) Kanaryaları

Şekil kanaryaları, genel olarak Posture (Biçim), Form, Tepeli ve Kıvırcık olmak üzere 4 ana kategoride incelenmektedir. Bu ana kategorilerin her birinde pek çok kanarya türü bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinen türler ve özellikleri ise şöyledir:

a- Yorkshire Kanarya

Anavatanı İngiltere olan bu kanarya türü, 1800’lü yıllarda melezlenmiş ve üretilmeye başlanmıştır. Uzun ve ince bir görünüme sahiptir ve ortalama olarak 17 cm boyuna ulaşmaktadır. Dik bir duruşu vardır ve iyi bir bakım ile 10 yıl kadar yaşamaktadır. Ancak Yorkshire kanarya, üretimi zahmetli bir türdür ve bunun nedenle yavru almak zordur. Ayrıca tüy dökümü fazla olabilir. Bunun için beslenmesine dikkat edilmeli ve özel kanarya yemleri kullanılmalıdır.

b- Norwich Kanarya

Norwich kanaryasının anavatanı İngiltere’dir. Şekil, duruş ve görüntüsü ile ön planda olan bu kanarya türünün vücudu kısa ve tombuldur. 15,6 – 16,5 cm arasında boya ulaşabilen Norwich kanaryası, büyük ve yuvarlak bir başa sahiptir. Ayrıca oldukça dayanıklı bir kanarya türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

kanarya türleri

c-Lizard Kanarya

Lizard kanarya, İngiliz kanarya türleri arasında en beğenilen ve değerli türdür. Altın Renkli Lizard ve Gümüş Renkli Lizard olmak üzere iki türü bulunan bu kanaryanın tüyleri parlak ve sıktır. Tüylerinin uç kısımlarında açık renklerin yer alması, gövdesine doğru renginin koyulaşması ve sırtındaki kırçıllı görünüm ona oldukça hoş bir görünüm katmaktadır. Boyu küçük, oldukça neşeli ve hareketlidir. Ayrıca tüylerinin kertenkele derisine benzer şekilde pul pul bir görünümü olması da dikkat çekicidir. Zaten Lizard olarak adlandırılmasının nedeni de bu benzerliktir. Çünkü Lizard kelimesi, İngilizcede kertenkele anlamına gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Kanarya Yemleri

d- Parizyen Kanarya

Kanarya cinsleri arasında hem sesi hem de görselliği bakımından ön plana çıkan parizyen kanaryanın “Age Parizyen” ve “ Parizyen Trompeter” gibi alt türleri bulunmaktadır. Parizyen kanaryaların ilk etapta karışık tüyleri dikkat çekmektedir. Tüyleri her ne kadar karışık olsa da bir o kadar uyum içerisindedir. Ortalama olarak 6 ile 10 yıl arasında yaşayan bu kanaryaların tek başına beslenmesi önerilir. Çünkü diğer kanaryalar Parizyen kanaryaların tüy yapılarına zarar verebilir.

e- Crest Kanarya

Crest kanarya, şekil bakımından en çekici türlerden birisidir. Diğer kanarya türleri gibi kendine has özellikleri bulunan crest kanaryasının crested (şapkalı) ve crestbred (şapkasız) olarak anılan iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Crested kanaryaların şapka olarak adlandırılan bölgesi oldukça büyüktür ve gözleri ile gagalarını örter. Crestbred yani şapkasız olarak bilinenler ise iri bir kafa yapısına sahiptir. Ayrıca crest kanaryalarının farklı pek çok rengini görmek mümkündür.

Şekil (form) kanarya cinsleri bahsettiklerimiz ile sınırlı değildir. Bunların yanı sıra Japanese Hoso Kanaryası, İsviçre Kıvırcık Kanaryası, Raza İspanyol Kanaryası, İtalyan Kıvırcık Kanaryası, Bernese Kanaryası, Fife Fancy Kanaryası gibi daha pek çok kanarya türünden bahsetmek mümkündür.

Kuşlarda Eğitim ve Dikkat Edilecekler konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: