Kanarya Kafesinde Neler Olmalı?

Yazar:

Kanaryalar, hassas canlılardır ve bu nedenle bakımları da hassasiyet istemektedir. Genel olarak sağlıklı bir kanarya, çevresinde gerçekleşenlere karşı duyarlıdır ve tepki verir. Devamlı hareket halindedir, sesini iyi kullanır ve iştahı açıktır. Kanaryalar evde bakım için oldukça uygun canlılardır. Ayrıca bakımları da çok maliyetli değildir. Bakımları ve beslenmeleri konusunda ne gibi ihtiyaçları olduğu bilindikten sonra kanarya beslemek oldukça keyifli bir hobi haline gelecektir. Bu doğrultuda kanaryaların en önemli ihtiyaçlarından birisi kafestir. Fakat kanaryalar için tercih edilen kafesler konusunda özenli davranmak gerekir. Çünkü bu hassas kuşlar, yaşadıkları ortamdan fizyolojik ve psikolojik olarak etkilenirler. Bu nedenle de kafesleri, içinde rahat bir şekilde hareket edebilecekleri büyüklükte olmalıdır. Ayrıca kanarya kafesi satın alırken kafes demirlerinin dikey ve demir aralıklarında 1 cm kadar boşluk olmasına da dikkat edilmelidir. Ancak kanarya için kafes seçimi kadar içine konulacak aksesuar ve malzemeler de önem teşkil etmektedir. Peki, kanarya kafesinde bulunması gerekenler nelerdir?

Kanarya Kafesinde Bulunması Gerekenler

Kanaryalar için konforlu bir yaşam alanı oluşturmak adına kafes içerisinde bulunması gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bunlar, kuşun sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için gerekli olan malzeme ve oyuncaklardan oluşmaktadır. Bu doğrultuda kanarya kafesinde bulunması gerekenler kısaca aşağıdaki gibidir.

Kanarya Tünekleri

Tünekler, kanaryaların ve diğer kafes kuşlarının sağlığı açısından önemli malzemelerdir. Bu nedenle de kafes içerisinde mutlaka bulundurulmaları gerekir. Kanaryalar, doğal yaşam ortamlarında ağaçların üstünde yaşarlar. Bu nedenle de kafeslerinin içerisinde oynamak ve dinlenmek için tüneklere ihtiyaç duyarlar. Kanarya için tünek satın alırken parmakları ile kavrayabilecekleri kadar kalın olmasına özen gösterilmelidir. Ancak tırnaklarının birbirine değmemesi gerekir. Yine normal büyüklükteki bir kanarya için 12 mm, daha büyük kanaryalar için ise 14 mm çapında tünekler önerilmektedir.

Kanarya tünekleri arasında farklı malzemelerden üretilen pek çok seçenek bulunmaktadır. Bunlar arasında; plastik, kamış ve ahşap kanarya tüneği de yer alır. Ancak ahşap tüneklerin ince zımpara ile düzeltilmiş olmasına ve üzerinde cila vb. herhangi bir kimyasal maddenin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Yine kamış tüneklerin içi boş olduğu için bit barındırma ihtimalleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunların yanı sıra kanarya tüneklerinin kafes içerisindeki yerleşimi de önemli bir konudur. Kanarya kafesi içerisinde en az 2 – 3 adet tünek bulunmalıdır. Bu tüneklerden birisi kafesin tavanına yakın, diğer ikisi ise yemliklerin önüne konulmalıdır.

kanarya kafesinde neler olmalı
Kanarya kafesi alırken kafes demirlerinin dikey ve demir aralıklarının da yaklaşık 1 cm kadar olmasına dikkat edilmelidir. Kafesi olabildiğince büyük tutmak kanaryanızın daha mutlu olmasını sağlayacaktır.

Kanarya Yemliği ve Suluğu

Kanarya kafesinde bulunması gerekenler arasında yemlik ve suluklar da yer alır. Kanaryalar için plastik malzemeden yapılmış pek çok yemlik çeşidi bulunmaktadır. Ancak plastik yemliklerin yanı sıra Hindistan cevizinden yapılan doğal kuş yemlikleri de mevcuttur. Birçok kanarya kafesi, kanarya yemliği ile birlikte temin edilebilmektedir. Ancak kafes içerisinde yemliğin bulunmaması durumda oldukça uygun fiyatlara yemlik temin etmek de mümkündür.

Kanaryalar için suluk çeşitleri arasında ise silo suluk ve ilaç suluğu gibi farklı modellerin yanı sıra otomatik suluklar da bulunur. Otomatik kuş sulukları, kanaryalar için sürekli taze ve temiz su sağlamak adına önemli ürünlerdir. Yine kafes içerisinde tek bir kanarya beslenecekse bir adet suluk almak yeterli olacaktır. Fakat birden fazla kuş beslenmesi durumunda gerekli suluk sayısı da artış gösterir.

Kanarya Banyosu

Kanarya banyosu, kanarya kafesinde olması gereken malzemeler arasında yer alır. Çünkü kanaryalar, tıpkı muhabbet kuşları gibi banyo yapmaktan büyük keyif alırlar. Bu nedenle de belli aralıklar ile suyu değiştirilen bir kuş banyoluğu, kanaryaların hem temizlenmelerini hem de eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Kanarya için banyoluk seçerken boyutlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca banyoluk içerisine konulan suyun temiz ve ılık olmasına özen gösterilmeli, çok derin olmasından ise kaçınılmalıdır.

Kanarya Salıncağı

Kanaryalar; hareketli ve hayat dolu kuşlardır. Sabit durdukları zamanlarda dahi az da olsa hareket içinde olmaktan keyif alırlar. Bu nedenle de salıncaklar kanaryalar için oldukça ideal oyuncaklardır. Yine kanaryalar sahipleri evde olmadığında ya da tek başına vakit geçirirken sıkılabilirler. Ancak salıncaklar sayesinde ileri ve geri hareket ederek keyifli vakit geçirebilirler. Ayrıca salıncaklar kanaryaların egzersiz ihtiyacının karşılanması adına da önemli ürünlerdir.

Kanarya kafeslerine konulabilecek ahşap, metal ve plastik malzemeden yapılmış; aynalı, kumlu tünekli ve üzerinde boncuklar bulunan pek çok kuş salıncağı çeşidi bulunmaktadır. Fakat kanaryaların eğlenceli vakit geçirmeleri için tercih edilebilecek kanarya oyuncakları salıncaklar ile sınırlı değildir. Bunların yanı sıra pençe gelişimlerini destekleyen kuş merdiveni, halkalı oyuncaklar, denge çubuğu ve çıngıraklı top oyuncağı gibi daha pek çok oyuncak çeşidi bulmak mümkündür.

kanarya kafesinde olması gerekenler
Kanarya kafesi içerisinde en az 2 veya 3 tane farklı özellikte tünek, gaga taşı, bir kaç oyuncak, banyoluk ve yemlik ile suluk bulunmalıdır.

Kanarya Gaga Taşı

Bir kanarya kafesinde bulunması gerekenler arasında gaga taşı da yer alır. Kanaryaların özellikle yavru besleme, çiftleşme ve yumurtlama gibi dönemlerde vitamin ve minerallere olan gereksinimleri artar. Bu hassas dönemlerde sağlıklarının korunması adına kafeslerine mutlaka gaga taşı takılması gerekir. Çünkü kanarya gaga taşı çeşitleri, kanaryaların ihtiyaçları olan kalsiyum, demir ve mineralleri barındırırlar. Yine gaga taşı sayesinde kanaryaların gagası törpülenir ve şekillenir. Böylece düzgün ve sağlıklı bir gaga yapısına sahip olurlar.

Kanaryaların genel sağlık durumunu desteklemesi adına tercih edilebilecek kanarya gaga taşı çeşitleri arasında mürekkep balığı gaga taşları yer alır. Önemli bir kalsiyum kaynağı olan bu doğal taşlar, kanaryaların iskelet sistemini destekler ve sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmalarına yardımcı olur. Yine kanarya için gaga taşı alternatifleri arasında iyotlu gaga taşları da bulunmaktadır.

Kanarya Kumu

Kafes kuşlarının sağlığı açısından kuş kumu kullanımı oldukça önemlidir. Aynı durum kanaryalar için de geçerlidir. Kuşlar, yedikleri yemleri gagaları ile çiğneyemezler. Tükettikleri yem ve diğer gıdalar öncelikli olarak kursaklarına, sonrasında ise mide görevini gören ve taşlık adı verilen organa doğru ilerlemektedir. Taşlıkta biriken yemler burada bulunan kum parçaları sayesinde parçalanır ve sindirilebilir hale getirilirler. Ancak kafesinde kuş kumu bulundurulmayan kanaryaların kustukları görülebilir. Eğer bu durum sıklaşırsa genel sağlık durumları bozulabilir. Bu nedenle de kanarya kafesi içerisinde mutlaka kuş kumu yer almalıdır.

Kanarya kumu her ne kadar kanaryalar için faydalı bir ürün olsa da aşırı tüketiminin zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Çünkü kuş kumlarının gereğinden fazla tüketilmesi, kanaryaların kursaklarının dolmasına ve odacıklarının sıkışmasına sebep olabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: