İngiliz Tilki Tazısı

Yazar:

İngiliz tilki tazısı (English Foxhound) bazı ırkların çaprazlanması sonucu ortaya çıkarılmış bir köpek ırkıdır. İngiliz tilki tazısı ırkının ortaya çıkarılmasında kullanılan ırklar arasında Bulldog, Fox Terrier, Greyhound, Whippet, Bloodhound gibi ırklar sayılabilir. Çaprazlamada kullanılan bazı ırkların yüksek hızları ve avlanmaya olan merakları bu ırkta ön plana çıkmıştır. Bu özelliklerin yanı sıra iz sürme ve bekçilik yapma gibi özellikler de kazanmıştır. English Foxhound bir İngiliz tazısı cinsi olarak sahip olduğu kondisyon ve dayanıklılık ile dikkat çekici bir ırktır.

1700’li yılların ortalarında bir çok tilki avcısı tarafından gerektiğinde tilkileri çok uzun bir süre takip edebilecek bir tilki tazısı isteniyordu. Aynı zamanda o dönemin zenginleri İngiliz tazısı ile koşarak tilki avlamayı bir spor olarak görüyorlardı ve bu spor şekli o dönem için çok popülerdi. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz çaprazlamalar yoluyla bazı denemeler yaptılar. Bu denemeler ilk etapta bir eğlence gibi devam etmiş olsa da daha sonraları bir iş haline gelmiştir. Bazı zengin aileler bu köpekleri satın alıp tilki tazısı sürülerine katmaya başladılar. 1700’lerin sonlarında ise Amerika’ya giden yerleşimciler tarafından Amerika’ya taşındılar. Bu kez Amerikalı yetiştiriciler tarafından farklı ırklarla çaprazlanarak Amerikan tilki tazısı ortaya çıkarılmıştır.

İngiliz Tilki Tazısı’nın Fiziksel Özellikleri

Bir çok ırkta olduğu gibi İngiliz tilki tazısında da erkekler, dişilere oranla biraz daha büyük olma eğilimindedirler. Erkek ve dişilerin ağırlıkları 24-34 kg arasında değişiklik gösterebilir. Ortalama yükseklikleri ise 63-69 cm kadardır. Ortalama ömürleri 13-15 yıl kadardır. İyi bir bakım bu sürenin daha da uzun olmasını sağlayabilir.

Düz ve kaslı bacaklar, oldukça derin bir göğüs, uzun, güçlü ve düz bir sırt bu avcı köpeğin en belirgin özellikleri arasındadır. Boynu uzun, alnı belirgin şekilde çıkıntılı, kulakları uzun ve sarkıktır. Göz rengi kahverengi veya ela olabilir.

İnce telli ve orta yoğunlukta, kısa sayılabilecek bir kürke sahip olan İngiliz tazısı ten rengi, beyaz, veya siyah renklerde olabilse de bazen sarı veya beyaz ile alacalı renklere de rastlanabilir.

İngiliz Tilki Tazısı’nın Karakter Özellikleri

Nazik ve sevecen karakterli bu ırk yabancılara karşı temkinli olsa da çocuk ve diğer hayvanlarla arası oldukça iyidir. Sürü köpeği olmanın verdiği özellik nedeni ile yalnız kalmayı sevmezler. Bu nedenle daha yavru iken sosyalleştirilmeli ve doğru köpek davranışlarını öğrenmesi sağlanmalıdır.

İngiliz tilki tazıları da tipik tazı karakterine uygun olarak özgür bir karaktere sahiptirler. Hatta inatçı olduklarını söylemek bile mümkündür. Eğitimlerine küçük yaşlarda başlanmalı gelişimleri boyunca tüm aşamalarında verilen eğitim devam etmelidir. İtaat eğitimi biraz zaman ve sabır gerektirir. Fakat sonunda komutlarınıza uyan mükemmel bir yoldaş edinmiş olursunuz.

Enerjik yapıları nedeniyle yeterince hareket ettiğinden ve enerji harcadığından emin olmalısınız. Bunun için düzenli yürüyüşler yapabilir veya rahatça koşabileceği güvenli alanlarda serbest bırakarak enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. İngiliz tilki tazıları güçlü bir av içgüdüsüne sahiptirler. Bu yüzden çevrelerinde gördükleri bazı küçük hayvanları kovalayabilirler. Bundan dolayı güvenli olmayan alanlarda tasmalarının çıkarılmaması gerekmektedir.

İngiliz tilki tazısı - English Foxhound

İngiliz Tilki Tazısı Bakımı Nasıldır?

İngiliz tilki tazısının kürk rengi siyah, beyaz veya kahverengi kombinasyonlarıdır. Parlak, kısa, yoğun ve sağlam kürklere sahiptirler. Kürklerini haftalık olarak bir tüy toplama eldiveni yardımı ile fırçalamak yeterli olacaktır. Böylece hem ölü tüyleri toplamış hem de deri için canlandırıcı bir masaj yapmış olursunuz. Düzenli olarak yıkanmasında bir sorun olmasa da çok kirli ve kokulu olmadığı sürece yıkanması gerekmez.

İlginizi çekebilir: Lastik Köpek Eldivenleri

Ağız ve diş bakımı her köpekte olduğu gibi bu ırkta da önemlidir. Dişlerinde tartar oluşmaması için haftada en az iki defa dişlerinin fırçalanması gerekir. Senede iki kez ağız ve diş sağlığının korunması için bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi olası sorunları önleme açısından önemlidir.

Eğer doğal ortamlarda veya sert zeminlerde yeterince hareket ediyorsa tırnaklar törpülenecek ve çok fazla kesilmesi gerekmeyecektir. Bu sağlanamıyorsa 15 günde bir tırnak kontrolü yapılmalı ve gerekirse kesilmelidir. Tırnak kesimi konusunda yeterince tecrübeniz yoksa bir pet kuaför veya veteriner hekimden yardım alabilirsiniz.

Özellikle büyük ve sarkık kulaklı köpeklerde kulak bakımı çok daha önemlidir. Çünkü dik kulaklı köpeklerle kıyaslandığında yeterince havalanmaz ve bu da kulak kanalının nemli kalmasına neden olur. Bu durum ise kulak kanalı kirlerinin artmasına ve kulak kanalında enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle her hafta mutlaka kızarıklık ve kötü kokulara karşı kulaklar kontrol edilmelidir. Eğer kirlenme ve koku tespit ediliyorsa mutlaka kulak temizliği yapılmalıdır. Bu amaçla veteriner hekiminizin önerdiği kulak solüsyonlarından faydalanabilirsiniz. Eğer yeterince tecrübeniz yoksa lütfen kulak kanalına müdahale etmeyin ve bir veteriner hekimden yardım alın.

Kas yapısının korunması ve enerji ihtiyacının karşılanması için mutlaka iyi kalite bir köpek maması kullanmalısınız.

Sağlık Durumu

İngiliz tilki tazısı genellikle sağlıklıdırlar. Fakat tüm ırklarda olduğu gibi onlarda da bazı sağlık sorunlarına karşı yatkınlık söz konusudur. İngiliz tilki tazısında görülen hastalıklar;

Kalça Displazisi

Çok yaygın olmasa da kalça çıkığı görülebilir. Kalça çıkığı olarak bu hastalık uyluk kemiğinin kalça kemiğine tam olarak oturmamasından meydana gelir ve kalıtsal bir rahatsızlık durumudur. Kalça displazisi olan köpekler başka köpeklerle çiftleştirilmemelidir.

Renal Kortikal Hipoplazisi

Bu hastalık böbreklerin bir ya da ikisinin normal olmayan şekilde gelişmesinin sonucunda ortaya çıkar. Köpekte böbrek yetmezliği oluşur. Çaresi pek mümkün değildir. Tedavisi böbreklere zarar vermeyi önlemekten ibarettir.

Epilepsi

Genel olarak kalıtsal bir durumdur. Köpeklerde nöbetlere sebep olur. İlaçla nöbetleri azaltmak mümkün olabilir fakat tamamıyla iyileşme sağlanması mümkün değildir.

Kars Çoban Köpeği ve Özellikleri konulu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: