Himalaya Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Himalaya tavşanı sakin, uysal ve bakımı kolay olan bir tavşan türüdür. Tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte en eski tavşan türlerinden birisi olduğu kabul edilir ve pek çok tavşan türünün üretilmesinde rol oynamıştır. Kimilerine göre Himalaya dağlarından gelmektedir kimilerine göre ise kökeni uzak doğudur. Ancak bu konuda çok net bir bilgi bulunmamaktadır. Kara burun, Mısır ve Çin gibi isimler verilmekle birlikte yaygın olarak Himalaya tavşanı olarak adlandırılmaktadır. Küçük-orta boyutlarda olan bu tür özellikle evcil hayvan olarak evde bakılmak üzere yetiştirilmektedir.

Bir çok renk versiyonu olan Himalaya tavşanının beyaz gövde üzerinde siyah lekeleri olan renk türün orijinal rengidir. Mavi, leylak ve çikolata renkleri daha sonra geliştirilmiştir. Himalaya tavşanı, tüy renginin iklime göre renk değiştirebilmesi özelliği ile eşsiz bir tavşan türüdür.

Himalaya tavşanları, çok uyumlu, uysal ve kolayca idare edilebilir canlılardır. Zeki ve arkadaş canlısı olan bu tür erken yaşlardan itibaren insanlar ile birlikte olmaya alıştırıldığında çok iyi bir arkadaş olabilirler. Özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşır ve onlarla oynamayı severler. Diğer tavşanların aksine tırmalama ve ısırma gibi kötü alışkanlıkları olmayan bu tür ayrıca kucağa alınıp sevilmekten de çok hoşlanır.

Himalaya Tavşanı Fiziksel Özellikleri

Kaliforniya tavşanına çok benzeyen bu tavşan türü ilk bakışta karıştırılsa da aslında Kaliforniya tavşanından daha küçük boyutlardadır. Ancak Kaliforniya tavşanının üretilmesi aşamasında Himalaya tavşanı kullanılması nedeniyle bu kadar çok benzerlik olması çok da şaşırtıcı bir durum değildir. Ancak boyut farkı iki türün birbirinden kolaylıkla ayrılması sağlamaktadır. Çünkü Himalaya tavşanı ortalama 1,3 – 2,3 kg arası bir ağırlığa sahipken, Kaliforniya tavşanı ise çok daha fazla ağırlığa sahiptir.

Himalaya tavşanı uzun, silindirik bir gövdeye sahiptir. Bacakları uzun ve ince yapılı olan bu tavşan türünün gözleri oval şekilli ve kırmızı renklidir.

Uzun ve dik kulaklıdır. Kulakları uca doğru sivrilen şekildedir. Burun çıkıntılı ama çok sivri değildir. Rengi çok karakteristik olan Himalaya tavşanının gövdesi beyaz, kulakları, burun ve ağız çevresi, kuyruk ve ayakları siyah renklidir.

Oturduğu zaman gövdesi uzun silindirik bir şekil alır. Bu vücut şekli ile Himalaya tavşanı diğer tavşan türlerine göre oldukça farklı ve benzersizdir. Ayakları gövdenin altında kaybolur. Üstten bakıldığında omuzdan kalçaya kadar aynı olan ve tam bir silindir gibi görünen vücut şekli çok spesifiktir.

Himalaya tavşanını benzersiz kılan bir diğer özelliği de diğer türlerden farklı olarak meme sayısının daha fazla olmasıdır. Tüm tavşan türleri içerisinde meme sayısı fazla olan tek tavşan türüdür.

himalaya tavşanı özellikleri ve bakımı
Himalaya tavşanı sakin yapılı ve bakımı kolay bir tavşan türüdür. Doğal yaşamda ortalama 5-8 yıl yaşarken, evde iyi bir bakımla ömrü 7-10 yıl arası olabilir.

Himalaya Tavşanının Tüy Özellikleri

Yumuşak, ipeksi, sık yapılı kısa tüylere sahiptir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi tüy rengi sıcaklığa göre değişen Himalaya tavşanı bu özelliği ile eşsiz bir tavşan türüdür. Tüyleri soğuk havalarda koyulaşır, sıcak havalarda ise beyazlaşır. Eğer bir buz torbasını tavşanın sırtına koyarsanız bir süre sonra buz torbasının altındaki tüylerin koyulaştığını görebilirsiniz. Ancak bunu denemek isterseniz lütfen dikkatli olun. Çünkü buzun direk deri ile teması deri hasarına neden olabilir.

Yavrular ilk doğduklarında beyaz renkte ve çok açık soluk gri renkte olur. Tüy renklenmeleri ortalama 4 haftadan sonra başlar ve bu renklenme 6 aylık olana kadar devam eder.

Himalaya Tavşanının Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Sağlıklı bir tür olan Himalaya tavşanının doğal yaşamda ortalama yaşam süresi 5-8 yıl olmakla birlikte evde ve iyi bakım şartlarında yaklaşık olarak 7-10 yıl kadar yaşayabilirler.

Himalaya Tavşanının Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Sık tüy yapısı ile soğuk iklimlere adapte olabilen bu tavşan türü sıcak iklimlerde de yaşayabilen uyumlu türlerdir. Ancak çok aşırı soğuklardan ve aşırı sıcaklardan sakınılmalıdır. Bu tür ev içerisinde ve ev dışında kolaylıkla bakılabilir. Evcil hayvan olarak dünyanın bir çok ülkesinde popüler tavşan türleri arasında sayılır.

Uysal ve nazik karakterli olan bu tavşan türü ilk kez tavşan bakacak olanlar, çocuklu aileler ve yaşlılar için ideal tavşan türlerinden biridir. Hem boyut olarak hem de uysal karakterli olduğundan bakımı kolaydır. Bu da onu evcil hayvan olarak bakılacak tavşan türleri arasında ilk sıralara yerleştirmiştir.

Himalaya Tavşanı Beslenmesi

Tüm tavşan türleri ile aynı şekilde beslenmesinde bir sakınca yoktur. İyi dengelenmiş kaliteli bir tavşan yemi beslenmenin ana şartıdır. Özellikle pelet yem içeren karışık tavşan yemleri tercih edilmelidir. Tavşan yeminin yanı sıra çayır otu, saman gibi sindirilebilir bir lifli gıdanın mutlaka kafeste bulunması gerekir.

İlginizi çekebilir: Tavşan Yemleri

Günlük beslenmesinde tavşan yeminin ve kemirgen otlarının yanı sıra sebze ve meyvelerde verilebilir. Ancak şeker oranı düşük olan meyveler tercih edilmelidir. Bunların dışında taze marul yaprakları ve elbette taze havuç vazgeçilmez gıdalar arasındadır.

Himalaya Tavşanı Bakımı ve Özel İhtiyaçları

Bu tavşan türünün bakımı için en önem taşıyan konu boyutlarına uygun bir tavşan kafesi olması ve yeterli bir gezinti alanı sağlanabilmesidir. Küçük boyutludur ve ağır değildir ancak uzundur. Yattığı zaman rahat edebileceği uzunlukta bir tavşan kafesi olmasına dikkat edilmelidir. Eğer dışarıda bakılacak ise mutlaka tel ile her tarafı kapatılmış bir kafes tercih edilmelidir. Bu alanın bir köşesinde mutlaka soğuk havalarda girebileceği ve dinlenebileceği bir yuva bulunmalıdır. Ev içerisinde bakılacak ise seçilecek kafesin taban yapısına dikkat edilmelidir. Mümkünse tabanı tel olan tavşan kafeslerinden sakınılmalıdır. Ayak sağlığının korunabilmesi için düz plastik tabanlı bir tavşan kafesi tercih edilmelidir.

Himalaya tavşanları oyuncaklar ile oynamayı seven türlerdir. Onun için bir tavşan oyuncağı seçmeye karar verdiyseniz mutlaka ses çıkaran zilli tavşan oyuncaklarından seçmenizi tavsiye ederiz. Aslında sadece bu tür değil tüm tavşan türleri genel olarak sesli oyuncaklardan çok keyif almaktadır. Ayrıca kafesinde daima ahşap tavşan oyuncağı bulunmalıdır. Hem can sıkıntısını gidermek hem de kemirme ihtiyacını giderebilmesi için ahşap oyuncaklar idealdir. Ayrıca tavşan kemirme galetası, tavşan kemirme dalı veya kemirme bloğu olarak satılan ürünlerde ihtiyaçlarını karşılamak için ideal olacaktır.

himalaya tavşanı
Beslenmesi için iyi kalite bir tavşan yemi yanı sıra sebze ve meyveler de verilebilir. Silindirik bir vücut yapısı olduğu için uzunluğuna uygun bir tavşan kafesi ve kemirme ihtiyacı içinse kemirme oyuncakları gereklidir.

Himalaya tavşanı bakımında önem taşıyan hususlardan biride tüy bakımıdır. Tüylerinin daha parlak ve sağlıklı kalabilmesi için düzenli olarak fırçalanması gerekir. Özellikle tüy değişim dönemi olan ilkbaharda haftada en az 2 kez fırçalamak gerekir. Bu amaçla tavşan malzemeleri satan bir mağazadan veya internet üzerinden set şeklinde satılan ve içerisinde tırnak makası, fırça, tarak bulunan tavşan bakım malzemelerinden aldığınız takdirde bu konu ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamış olursunuz. Fırçalamanın yanı sıra haftada bir kez hafif nemli bir bez ile silerek tüylerin daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tavşan Kafesleri

Bakımı konusunda önem taşıyan diğer bir konuda ev içerisinde bakılan Himalaya tavşanının D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için güneş banyosu yaptırılmasıdır. Bu işlem için cam önünde bol güneş alan bir yeri tercih edebilirsiniz. Eğer balkonunuz veya bahçeniz var ise kaçmayacağından emin olmak kaydı ile güneş almasını sağlayabilirsiniz. Gerektiğinde bir tavşan göğüs tasması kullanarak güzel havalarda bahçede gezintilere çıkararak D vitamini ihtiyacını karşılamaya çalışabilirsiniz. Bu sayede hem hareket ihtiyacını karşılayabilirsiniz hem de bacaklarını da esnetmiş ve formunu korumuş olursunuz.

Diğer tavşan türlerinin aksine Himalaya tavşanları fazla hareketli ve enerjik değildir. Özellikle evde bakıyorsanız sağlıklı kalabilmesi için hareket edebileceği ortamlar sağlanmalıdır. Bu amaçla tavşanınızı ev içerisinde serbest bırakabilirsiniz veya kemirgen çiti denilen, ev içi kullanım için ideal olan oyun bahçesi kullanarak bu ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ev içerisinde serbest bırakacaksanız mutlaka gözetim altında tutmalısınız. Unutmamalısınız ki o bir kemirgendir ve kemirebilecek bir şey bulduğunda kemirmekten çekinmez.

Tuvalet konusunda kolay öğrenen bu tavşan için kafes içerisine koyacağınız bir kemirgen tuvalet kabı ihtiyacını görecektir. Hem bu tuvalet kabının hem de kafes taban malzemesi olarak kullanılan altlığın günlük olarak temizlenmesi önemlidir.

Himalaya Tavşanının Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Diğer tavşanlar ile benzer bir üreme süreci vardır. Yaklaşık 5-6 aylık olduğunda cinsel olgunluğa erişir ve çiftleşebilir. Gebelik süresi ortalama 31 gündür. Bir defada genellikle 6-7 yavru doğurabilirler. Bazen bu sayı 1 olabileceği gibi bazen de 10-12 bile olabilir. Bir tavşan doğum yaptıktan birkaç gün sonra tekrar hamile kalabileceğinden etrafta erkek bir tavşan varsa dikkat edilmelidir. Çünkü bir kaç gün aralıklarla olabilecek hamilelik hali pek önerilmez.

Yeni doğan yavrular tamamen tüysüz ve gözleri kapalıdır. Yavru tavşanların gözleri ancak 10 günlük olduğunda açılır. Tüm tavşan türlerinde olduğu gibi bu tür içinde anne sütünün alınması çok önemlidir. Eğer çift olarak besleyip yavrulatırsanız en az 3 haftaya kadar yavruların anne sütü ile mutlaka beslenmesine dikkat edilmeli ve bu süreçte yavruların anneden ayrılmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle yavrular sıcağa karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle yavruların 20 derece altı ve 35 derece üzeri bir ısıya maruz bırakılmaması önemlidir. Yeni doğan yavrular için sabit bir sıcaklık sağlanmalı ve ani değişimlerden kesinlikle sakınılmalıdır.

Himalaya Tavşanının Sağlık Sorunları Nelerdir?

Himalaya tavşanının en önemli sağlık sorunu uzayan dişleridir. Eğer tavşanınız yemek yemiyor ve durgun görünüyorsa ilk akla gelmesi gereken ağrıyan dişleri olmalıdır. Genel olarak tüm tavşanların en önemli sorunu olan diş uzaması kolayca çözümlenebilecek bir sorundur. Kafesinde bolca saman bulundurmanız ve kemirebileceği bir ahşap tavşan oyuncağı ile dişlerin törpülenmesini sağlamanız genellikle yeterli olacaktır.

Bir çok tavşan da olduğu gibi kulaklarının akarlar nedeni ile oluşabilecek problemler yönünden, kuyruk altı bölgesinin de sinek yumurtalarına karşı kontrol edilmesi dışında takip edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunu yoktur.

Bir Tavşanı Nasıl Eğitirsiniz? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: