Hazır Kedi Maması Sağlıklı Mı?

Yazar:

Bir kedi sahiplendiyseniz onun beslenmesi ile ilgili bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Çünkü kedilerin sağlıklı birer yetişkin olmaları, daha yavruluk dönemlerinden itibaren dengeli bir şekilde beslenmelerine bağlıdır. Yine kedinizi içinde bulunduğu dönemi ve genel sağlık durumunu göz önünde bulundurarak beslemeniz halinde bağışıklığı güçlenecek ve hastalıklara karşı direnci artacaktır. Bunun için hangi besinlerin sağlığı için zararlı hangilerinin ise yararlı olduğu hakkında mutlaka bilgi edinmelisiniz. Ancak kedinizi kendi hazırladığınız mamalar ile beslemeye çalışmanız, bırakın iyi beslenmeyi tamamen sağlıksız ve dengesiz beslenme nedeni bile olabilir. Çünkü kendi imkanlarınız ile besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak bir mama hazırlamanız oldukça zor bir iştir. Bu nedenle ihtiyacı olan besin maddelerini dengeli bir şekilde alabilmesi adına yaşına uygun bir hazır kedi maması tercih edebilirsiniz. Peki, hazır kedi mamaları ne kadar sağlıklı? Bu mamaların içeriğinde neler var? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Hazır Kedi Mamaları Sağlıklı mı?

Kediler yaratılışları gereği etçil canlılardır. Doğal ortamlarında avlanarak beslenen bu canlılar, zamanla oldukça sevimli birer ev hayvanı haline gelmişlerdir. Ancak her ne kadar evcilleştirilmiş olsalar da evde hayali avların peşinden koşmaktan vazgeçemezler. Yine tok olsalar bile evdeki fare ve haşereleri yakalamaya çalışabilirler. Fakat çoğu zaman avladıkları hayvanları yemez, yalnızca oynarlar. Bunların yanı sıra kediler evcilleştirme ile birlikte önce ev yemekleri artıkları ile daha sonraları ise hazır kedi maması ile beslenmeye alışmışlardır. Hazır kedi mamaları, kedilerin tüm besin ihtiyaçları ve damak tadı göz önünde bulundurularak üretilen besinlerdir. Yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için özel olarak hazırlanan bu mamalar, besleyici değeri yüksek protein kaynakları içermektedir. Aynı zamanda kolayca sindirilir ve kedilerin bağışıklık sistemini de güçlendirirler.

Kediler ile ilgili yaşanan en önemli problemlerden birisi tüy yumaklarıdır. Kediler tüylerini temizlemek için yaladıkları sırada çok sayıda tüy yutarlar. Yuttukları bu tüyler midelerinde ve bağırsaklarında birikebilir. Tüyler vücuttan dışarıya atılamazsa tekrarlayan kusmalar ve daha sonraları ise daha hayati ve tehlikeli durumlara neden olabilirler. Bunun önüne geçmek için özel olarak geliştirilen tüy yumağı önleyici kedi mamaları kullanılabilir. Bu mamalar, tüy yumağının kolayca dışarıya atılmasını sağladıkları gibi oluşumlarının da önüne geçmektedir.

kedi maması sağlıklı mı?

Kedilerin hazır mama tüketimi kalp ve göz sağlıkları için de oldukça önemlidir. Çünkü kediler sağlıklı kalmaları için gerekli taurini vücutlarında doğal olarak üretemezler. Besinler yoluyla da alamamaları durumunda kalp hastalıkları ve görme kaybı gibi sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Fakat bu olumsuzluklar kaliteli bir kedi maması kullanılarak önlenebilir. Kedi mamalarının içeriğinde bulunan Vitamin E, Vitamin C, bakır, manganez ve taurinden oluşan antioksidan özellikli maddeler hücresel yaşlanmanın önüne geçer, sağlıklı yaşamı uzatır ve yaşlanmayı geciktirirler.

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazır kedi mamaları kedi beslenmesi için oldukça ideal besinlerdir. Ancak mama seçimi yaparken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Aksi halde kalitesiz ve kedi için herhangi bir besleyiciliği olmayan mamalar, fayda sağlamak bir yana kedinin sağlığının bozulmasına dahi neden olabilir. Bu doğrultuda kedi maması alırken dikkat edilmesi gerekenleri kısaca aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Her Pahalı Mama Mutlaka Kaliteli Mama Demek Değildir!

Kedi mamasının kalitesini belirleyen birçok kriter bulunmaktadır. Fakat bir mamanın pahalı olması onun kaliteli olduğu anlamına gelmez. Pek çok kedi sahibi ekonomik mama tercih ederken pek çoğu ise kaliteli olduğunu düşünerek pahalı olan mamaları tercih etmektedir. Çok pahalı bir mamanın illa kaliteli olması söz konusu olamayacağı gibi çok ucuz bir mamanın da çok kaliteli olması beklenemez. Ancak kedi mamaları arasından seçim yaparken en önemli kriter mamanın içeriği olmalıdır. Çünkü ancak içeriğinde yer alan besin maddelerini kontrol ederek en iyi mama seçilebilir. Mamanın ucuz ya da pahalı olması mamanın kalitesi ile eşdeğer olarak görülmemelidir.

İlginizi çekebilir : Konserve Kedi Mamaları

Mamanın İçeriğini Kontrol Edin!

Kaliteli mamaların ambalajları üzerinde içerikleri ile ilgili bilgilere yer verilir. Fakat bazı mamaların üzerinde neler içerdikleri hakkında yeterli bilgi yer almaz. Bu nedenle kaliteli ya da kalitesiz olduklarının anlaşılması oldukça güçtür. Bir mamada hangi besinlere ne oranda yer verildiğini bilmeden satın almak kedi sağlığı için oldukça risklidir.

Kedilerin protein ve yağ gibi temel besinlerin yanı sıra kalsiyum, fosfor ve manganez gibi besinlere de ihtiyacı vardır. Bu maddelerin kedi maması içerisindeki oranı ise, temel besin maddelerinin besin değerleri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Örneğin, balıklı kedi mamalarının fosfor desteği diğerlerine göre daha azdır. Ayrıca fosfor oranının yanı sıra protein oranına da dikkat edilmelidir. Yani kaliteli ve kedi sağlığını destekleyen bir mama satın almak için besin değerleri mutlaka kontrol edilmelidir.

Katkı Maddesi İçeren Mamalardan Uzak Durun!

Sağlıklı ve kaliteli bir kedi maması almak için mamanın katkı maddesi içerip içermediği de göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü katkı maddesi içeren kedi mamaları kedilere kısa süre içerisinde herhangi bir zarar vermese de, ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunları yaşamalarına ve hatta yaşamlarını yitirmelerine dahi neden olabilmektedir.

Bazı kedi maması markaları mamaların daha uzun ömürlü olması adına BHT ve BHA gibi katkı maddeleri kullanılmaktadır ve bu nedenle bu maddeleri içeren mamalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yerine rosemary extract ve tokoferol gibi doğal koruyucu maddeler kullanılan mamaları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Kedinin Yaşına Uygun Seçim Yapın!

Kedi mamaları arasından doğru bir seçim yapmak için kedinin yaşı da mutlaka dikkate alınmalıdır. Çünkü kedilerin besin ihtiyaçları yaşamlarının her döneminde değişiklik göstermektedir. Birçok kedi maması markası bu durumu göz önünde bulundurarak yavru, yetişkin ve yaşlı kedilerin ihtiyaçlarına uygun mamalar üretmektedir. Bu mamalar arasından kedinin yaşı ve fiziksel durumu göz önünde bulundurularak seçim yapmak, yetersiz beslenme nedeniyle karşılaşabilecekleri hastalıkların önüne geçmeyi sağlayacaktır.

Kedilerin beslenmesinde özellikle A-B-D ve E vitaminleri büyük önem taşır. Bu vitaminlerin yeterli ve dengeli miktarda bulunduğu mamaları tüketen kedilerin bağışıklık sistemi güçlenir ve sağlıklı bir yaşam sürerler.

Mama Seçimi Konusundan Mutlaka Veteriner Hekime Danışın!

Kedi mamaları kuru ve ıslak mama olmak üzere farklı formlarda satışa sunulur. Bu mamalar üzerinde tüketim miktarları ile ilgili gerekli talimatlara yer verilmektedir. Bir veteriner hekim tarafından aksi tavsiye edilmediği sürece bu beslenme tablosundaki talimatlara uyulmalıdır. Fakat veteriner hekim; kedinin yaşına, kilosuna, genel sağlık durumuna ve ne kadar hareketli olduğuna göre tüketmesi gereken mama çeşidi ve miktarını söyleyecektir. Bu nedenle kedilerin sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmeleri için mama seçimi ve porsiyonlar ile ilgili bir veteriner hekime danışmakta fayda bulunmaktadır.

Köpek Maması ile Kedi Maması Arasındaki Farklar Nelerdir? konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: