Hangi Kedi Vitamin Takviyesi Gereklidir

Yazar:

Her yaş evresinde sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi için kedi vitamin takviyesi gereklidir. Kediler için vitamin satın alınmak istendiğinde çok sayıda çeşitle karşılaşmak mümkündür. Önemli olan doğru vitamin ve mineral takviyesini seçmektir.

Kedi vitamin takviyesi kedilerin gelişimine önemli ölçüde katkı sağlar. Sindirim sistemi, deri ve tüy sağlığı gibi spesifik fayda sağlayan bu takviyeler aynı zamanda kedinin metabolizmasına da destek sağlar. Takviyenin içerisinde vitaminlerin yanı sıra taurin, biotin, omega, malt ve mineraller gibi ek besinler yer almakta olup, lezzet olarak peynirli, ciğerli, tavuklu ve balıklı olarak kedilerin damak zevkine uygun olacak şekilde pek çok çeşit bulunmaktadır. Vitamin takviyeleri, tablet, toz veya macun şeklinde değişik formlarda olabilmektedir. Size düşen kedinizin hangi lezzeti hangi formda sevdiğini bulmak olacaktır.

Kedi Vitaminleri Tavsiye

Kedi vitaminleri tavsiye ve önerilerine ihtiyaç duyulduğunda veteriner hekimden veya internet üzerinden bilgi edinilebilir. Kediler için vitamin ve ek besin seçerken mutlaka yaş kriterine önem verilmelidir. Örneğin yavru kediler için vitamin satın alınacaksa gelişimine destek olacak, mineral bakımından zengin ve onlara daha fazla enerji verebilecek vitaminler tercih edilmelidir. Bunun tam aksine yetişkin ya da yaşlı kediler için enerji ihtiyacı daha düşük olacağından, göz sağlığı, eklem sağlığını destekleyen, bağışıklığı güçlendiren vitaminler tercih edilmelidir. Bu sayede metabolizma ve bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelecek ve hastalıklara direnci artacaktır. Kedinin genel sağlığı ve yaşam kalitesini artırarak, birlikte uzun bir yaşam avantajı sağlayacaktır.

Hangi Kedi Vitamin Takviyesi Gereklidir

Kedi Vitamini Ne İşe Yarar?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de eksikliği sorun olan vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Vitamin, mineral eksikliğine bağlı oluşan sorunların giderilmesinde fayda sağlayan kedi vitaminleri kedinin genel sağlığı bakımından önem taşır. Kedi vitamini ne işe yarar diye merak edenler için verilecek ilk yanıt kedinin vücut gelişimine katkı sağlamasıdır. Yavru, yetişkin ya da yaşlı kediler için çeşitlere ayrılan vitamin, mineral ve ek gıdalar, internetten sipariş verilebileceği  gibi mağazadan veya veteriner kliniklerinden de alınabilir.

Yavru kediler için vitamin kullanmak kedinin kısa süre içerisinde daha sağlıklı ve ideal şekilde gelişmesini sağlar. Bunun yanı sıra malt katkılı vitamin macunları, kedilerin kendini yalayarak temizlemesi sonucunda oluşan kıl yumaklarının zarar vermesini önler, bağışıklığın ve metabolizmanın da kuvvet kazanmasını sağlar.  Burada önemli olan nokta kedinin ihtiyaçlarının tam analiz edilerek uygun olan vitaminin tercih edilmesidir.

Görmek ister misiniz?: Kedi Ödül Maması

Kedi Vitamini Fiyatları

Kedi vitamini fiyatları içeriğine ve amacına göre farklılık gösterir. Farklı markalar tarafından satışa sunulan bu vitamin çeşitlerinin içerisinde vitamin, mineral, ek besin katkıları, lezzet veren aromalar ve protein kaynakları gibi pek çok malzeme bulunabilir. Bu da fiyatlar üzerinde etkili olur. Genellikle yavru kediler için satışa sunulan vitaminler ve eklem güçlendirici ek besin takviyeli vitaminler içerdikleri etken madde maliyetleri nedeniyle daha yüksek fiyatlar üzerinden satılır. Benzer durum lizin, taurin gibi ek besin takviyesi çeşitleri için de geçerli olup her türlü ihtiyaca yönelik ürün farklı marka ve uygun fiyatta bulunabilir. Önemli olan vitamin veya ek besinin gözle görülebilir fayda sağlamasıdır.

Kedi Vitamin Takviyesi

Kedi vitaminleri tavsiye alınan konular arasında yer alır. Bu tarz ürünlere ihtiyaç duyulduğunda doğru seçim yapmak son derece önemlidir. Kedinin sağlıklı gelişimi üzerinde doğrudan etkili olan vitaminler aynı zamanda kedinin bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıkların oluşumuna engel olur. Özellikle yavru kediler büyüme ve gelişme dönemlerinde yetişkin kedilere kıyasla iki kat daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yavru kediler için altıncı haftadan ve katı gıda verilmeye başlanmasından itibaren vitamin takviyesine başlanabilir. Vitaminleri yemeğine katarak, doğrudan yutturarak veya macun şeklinde patisine sürerek yalamasını sağlayabilirsiniz.

Çeşitliliğin fazla olmasından dolayı ihtiyacını  bu alanda uzman olan kişilerle iletişime geçerek karar vermenizi  tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir: Kedi Nezlesi – Kedi Gribi Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: