Hangi Kedi Tuvaleti? Açık Mı Yoksa Kapalı Mı?

Yazar:

Kedi sahiplerinin hep sorduğu sorudur “açık kedi tuvaleti mi daha iyi? Kapalı kedi tuvaleti mi daha iyi?

Bu soruya net bir cevap vermek oldukça zordur. Kullanış şeklindeki basitlik, kedinin çok kolay benimsemesi ve diğer kedi tuvaletlerine göre daha kolay temizlenmesi gibi pek çok nedenle bazı kedi sahipleri açık kedi tuvaleti tercih etmektedir. Buna karşın pek çok kedi sahibi ise kapalı kedi tuvaleti kullanımını tercih etmektedir. Çünkü en çok şikayet edilen konulardan birisi, tuvaletten sonra kediler için normal bir işlem olan eşelenme sırasında etrafa kum sıçramasıdır.

Ancak doğal yaşamda kediler tuvalet ihtiyacını giderirken pusuya düşmemek ve başka hayvanlar tarafından avlanmamak için etrafı görebileceği kuytu bir alanı tercih eder. Bu sayede tehlike ortaya çıktığında hızla kaçabilir. Genlerinden gelen bu içgüdüsel davranış şekline baktığımızda kedilerin açık kedi tuvaleti içerisinde kendini daha güvende hissettiklerini söyleyebiliriz.

Açık kedi kum kabının en büyük dezavantajı kedi sahipleri içindir. Maalesef eşelenme sırasında kum tanecikleri her tarafa sıçrayabilir. Ancak kutu şeklinde yüksek kenarlı açık kedi tuvaleti alarak kedinizi mutlu edebilir ve aynı esnada etrafa kedi kumu sıçramasını da önleyebilirsiniz.

Açık Kedi Tuvaleti Kullanıyorum, Kapalı Kedi Tuvaletine Alıştırabilir miyim ?

Kediler alışkanlıklarına çok düşkündür. Kedi sahiplerinin pek çoğu deneyimlerine göre kapalı kedi tuvaletine ilk tepkinin korku olduğunu söyler. Bir çok kedinin kapalı tuvaletin kapısından ürktüğü veya içine girmekten korktuğu sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük yaştan itibaren açık kedi tuvaleti kullandıktan sonra kapalı tuvalete alıştırmak biraz uğraştırıcıdır ama imkansızda değildir.

Kedinizi kapalı tuvalet kabına alıştırmak için;

Öncelikle kedinizin kendini güvende hissetmesi ve etrafını görerek tuvalet yapabilmesine imkan sağlayan bir kapalı kedi tuvaleti seçmenizi tavsiye ederiz. Bu amaçla üst kapak kısmı tamamen veya bir bölümünden dışarıyı izleyebileceği kadar şeffaf olan kapalı tuvalet kabı seçmeniz iyi olacaktır.

Yeni aldığınız kapalı kedi tuvaletinin içini temiz kum doldurarak eskisinin yerine koyarak ilk denemenizi yapabilirsiniz. Çok titiz kediler ihtiyacı olduğunda kapalı kum kabını reddetmeden kullanabilir.

Kediniz kapalı tuvalete girmeyi reddediyorsa, yeni aldığınız kapalı kedi tuvaletini hemen eski tuvaletin yanına yerleştirin. Hatta konum olarak eski tuvaletinin yerine yenisini, onunda hemen yanına eskisini koyun.

Yeni aldığınız kapalı tuvalet kabının içerisine çok az bir miktar kullandığı eski kirli kedi kumundan koyun ve izleyin. Merak edip içine girebilir ve temiz kumu kullanmak isteyebilir.

Hiç bir şekilde kapalı tuvaletin içine girmiyorsa, kapalı tuvaletin kapısını çıkarıp bir kez de bu şekilde deneyin. İçerisini görebilirse korkmadan kuma gitmeyi kabul edebilir. Bu süreçte eski kedi tuvaletinin içerisindeki kum temizliğini aksatmanız faydalı olabilir. Çünkü kediler kirli bir tuvalet kabına girmekten hoşlanmaz. Yan yana duran ve içerisinde temiz bir kum olan tuvalet, kapalı tuvalet olsa da tercih edebilir.

Kediniz kapalı tuvaletin içine girdikten sonra tuvaleti kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Eğer kullanmadı ise bir süre daha beklemelisiniz. Kapalı tuvaletini kullanmış ise artık eski kabı kaldırabilirsiniz.

Eğer tüm çabalarınıza karşın içine girmiyorsa kapalı tuvaletin üst kısmını çıkarıp bir süre bu şekilde kullanın, zamanla kaba alıştığını gördükten sonra üst kapağını takarsınız. İlk deneme başarısız olsa bile çok kısa sürede kediniz yeni kum kabına da alışacaktır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Kedi kumu nedir?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: