Hamsterlar Ne Yer? Hangi Yiyecekler Zararlıdır?

Yazar:

Bu yazımızda size hamsterlar ne yer ya da hamsterlar için zararlı yiyecekler konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Omnivor olan hamsterlar otçul ve etçil beslenmektedir. Doğal yaşam dışında, evde kafeste beslenen hamsterlar genellikle otçul olarak beslenmektedir.

Hamsterlar ay çekirdeğine bayılır. Bu nedenle hamster yemi seçimi yaparken içerisinde mutlaka ay çekirdeği olmasına özen göstermelisiniz. Bu seçiminiz, minik dostunuzu çok mutlu edecektir. Ay çekirdeği gibi kabak çekirdeği de severek yediği besinlerden biridir. Ayrıca kestane, kara buğday, susam da sevdiği yiyecekler arasındadır. Eğer hamsterınıza koçanı ile birlikte bir mısır verirseniz onun ne büyük bir zevkle mısır kemirdiğini izleyebilirsiniz. Hemen hemen tüm kemirgenler gibi ceviz, fıstık ve fındık hamsterların vazgeçilmezleri arasındadır.

Hamsterlar taze sebze ve meyve de yiyebilirler. Örneğin havuç, ıspanak, brokoli, bezelye, kabak, salatalık, karahindiba yeşilliği, kuşkonmaz, lahana, muz, armut, üzüm ve elma gibi gıdaları büyük bir iştahla yiyebilirler. Hamsterların gıdasının fazlasını ağzında biriktirme özelliği yüzünden özellikle taze meyve ve sebzeler haftada 1 – 2 kez den daha sık ve miktar olarak da fazla olmamalıdır. Bu tür gıdaları günlük olarak vermek isterseniz de olabildiğince az miktarlarda ve hatta tadımlık olarak verebilirsiniz. Aksi halde yanaklarında biriktirdikleri taze gıdalar zamanla kokuşarak ve bakteri üreterek sindirim sistemini etkileyebilir. Taze meyveler yerine kurutulmuş meyvelerin verilmesi de hamsterları oldukça mutlu edecektir.

Hamsterınızın dengeli beslenmesi sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için önemlidir. Yem paketleri üzerinde yazan günlük verilecek miktar tariflerine uymanızı ve kafes içerisinde daima temiz su bulundurmanızı tavsiye ederiz.

hamsterlar ne yer hangi yiyecekler zararlıdır

Petshoplarda pek çok marka altında çeşitli hamster yemi satılmaktadır. Elbette sürekli tüketilen bu yemin uygun fiyatlı olması önem taşır ancak sağlığı için en doğru seçimi yapmalısınız. Hamster yemi seçerken dengeli bir beslenme için karışık içeriği olan yemleri tercih etmelisiniz.

Hamsterlar için Zararlı Yiyecekler

 • Fazla miktarda çiğ yeşillik ve çiğ sebzeler sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle haşlanarak verilmesi daha iyi olacaktır.
 • Hamsterınıza vereceğiniz sebzeleri haşlarken kesinlikle baharat, tuz ve yağ ilave etmemelisiniz. Tüm baharatlar, tuz ve yağlar hamsterlar için zararlıdır.
 • Haşlanmış pirinç lapası verilebilir ancak kesinlikle pilav vermemelisiniz.
 • Çiğ barbunya ve fasulye ishale neden olabileceğinden kesinlikle verilmemelidir.
 • Soğan, sarımsak, domates, patlıcan, çiğ patates, karpuz, mandalina, portakal ve limon midesine zarar verebileceğinden hamsterınıza vermemeniz gereken yiyecekler arasındadır.

Özellikle sarımsak hamsterlar için çok zehirlidir.

 • Hamsterlar fındık, fıstık, ceviz, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi kuru yemişleri severek yer. Bu kuru yemişlerin kesinlikle işlenmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Tuzlu kuru yemiş ve badem kesinlikle vermemelisiniz.
 • Hamsterınızı beslerken onun istifçi olduğunu ve yanaklarında yiyecek biriktirdiğini unutmamalısınız. Verdiğiniz yiyeceklerin sivri, sert ve kesici uçları olmadığından emin olmalısınız.
 • Elma, armut ve üzüm gibi meyveleri mutlaka çekirdeklerini çıkararak vermelisiniz. Özellikle elmalar koruma amaçlı parafin ile kaplandığından, iyice yıkayıp parafinden arındığından emin olmalısınız.
 • Üzüm böbrek yetmezliğine neden olabileceğinden çok az miktarlarda verilmeli veya kuru üzüm tercih edilmelidir.
 • Atom marul hamsterlar da toksik etki yapıp ve karaciğer problemine neden olabileceğinden verilmemelidir.
 • Avokado, içerdiği pepsin maddesi nedeniyle toksik etki yapar, bu nedenle hamsterlara verilmemelidir.
 • Çikolata hamster için oldukça zararlıdır. Hem yanağında biriktirdiği için yapışkan bir hal alır, hem de kafein içerdiğinden aşırı kalp çarpıntısı yapar.
 • Patates cipsi, patates kızartması gibi işlenmiş ve yağlı yiyecekler sindirim sitemi problemlerine neden olacağından verilmemelidir.

Hamsterınıza ilk kez bir yiyeceği tattıracaksanız mutlaka çok küçük bir miktar verip sindirim sistemi sorunu (ishal) yaşayıp yaşamadığını gözlemlemelisiniz. Alışık olmadığı bir gıdayı fazla miktarda yemesinin büyük bir sorun yaratabileceğini unutmamalısınız. Hamsterlar ne yer konulu yazımızı beğendiğinizi ve faydalı olabildiğini umarız. Biraz daha hamsterlar hakkında bilgi almak isterseniz Suriye hamsterı hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: