Hamsterlar Isırır Mı ?

Yazar:

Hamsterlar Isırır mı sorusunun cevabını hemen verelim. Evet tüm hemsterlar ısırır. Genel olarak bir tehdit algıladığında kendini koruma amaçlı yaptıkları doğal bir savunma eylemidir. Türlerine göre ısırma eğilimi değişkenlik gösterir. Örneğin Sibirya hamsteri nadiren ısırırken Çöl hamsterları daha fazla ısırma eğilimindedir.

Bunun yanı sıra karakterleri de ısırma eğilimlerinde büyük rol oynar. Nadir ısıran Sibirya hamsterının, oldukça fazla ısırması da mümkündür.

Hamsterlar  Isırır Mı ? Hamster Isırmasını Önleyebilir Miyim ?

Hamsterların ısırma nedenlerini bilmek ve buna göre davranarak hamsterınızın ısırıklarına maruz kalmamak elbette mümkün. Ama onun ısırmaması gibi bir eğitim alması pek mümkün değil.

Gece aktif olan ve gündüz uyumayı tercih eden bir hamsteri gün içinde ele almaya çalıştığınızda mutsuz olur ve bu nedenle ısırabilir. Ayrıca uyku halindeyken de elinizi uzattığınızda ısırabilir.

Doğal yaşamda hamsterların en büyük düşmanları, kartal, şahin, atmaca gibi avcı kuşlardır. Yukarıdan saldıran bu kuşlara karşı her zaman tetikte olan hamsterlara üstten bir el yaklaşması hele de uyku halinde iken ısırma sebebidir. Kendini koruma iç güdüsü ile yaptığı bu saldırıdan korunabilmek için bu hareketten sakınmalısınız.

Her zaman hamsterınıza sizi görebileceği bir şekilde yaklaşın ve sırtından tutmamaya çalışın. Önden avucunuzu uzatın ve onun elinize gelmesini sağlayın. Elbette bunu henüz yeni eve gelmiş bir hamsterda başarmanız pek mümkün olmayacaktır. Eve ve size iyice alışmasını beklemelisiniz.

 

hamsterlar ısırır mı

Hamster savunma aracı olan dişlerini korktuğu her zaman kullanmaktan çekinmez. Onu elinize aldığınızda fazla sıkarsanız sizi ısırabilir. Bu nedenle kulak ve tırnaklarını kontrol için elinize aldığınızda parmaklarınızı korumak için dişlerini geçiremeyeceği bir eldiven giymenizi tavsiye ederiz.

Görmek ister misiniz?: Hamster Yemleri

Burunları oldukça hassas olan hamsterlar elinize bulaşmış yiyecek kokusunu hemen alır. İşte bu da ısırması için bir sebep olabilir, çünkü parmağınızı yiyecek sanmıştır. Yemini elledikten sonra ona elinizi yıkamadan uzatmamanızı tavsiye ederiz.

Elinizi uzanırken ilk önce ısırabileceği bir nesne veya ahşap kemirme oyuncağı uzatırsanız ilk ısırıklardan kurtulabilirsiniz.

Hamsterlar da Evini Korur!

Hamster için kafesi kendi bölgesidir ve bu bölgeyi koruma iç güdüsüyle hareket eder. Yeminin, yuvasının bulunduğu bu alan bırakın elinizi parmağınızı dahi uzatmanız onun için tehdit anlamına gelecektir. Bu nedenle kafesin telleri arasından parmağınızı uzatmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde hamsterlar ısırır mı sorusunun cevabını uygulamalı eğitim şeklinde hemen alırsınız.

Isırmaması için hamsterınızı ürkütmekten sakınmalısınız. Kafesine yaklaşırken ani hareket etmeyin, yüksek sesle ve ani bağırmayın. Yavaş ve sessizce onun korkmayacağı bir şekilde yaklaştıktan sonra bir süre izleyin. Tedirgin ve ürkek duruyorsa bir süre sakinleşmesini bekleyin. Bu sırada yumuşak bir ses kullanarak onunla konuşun. Böylece sizin bir tehdit olmadığınızı anlayarak sakinleşecektir.

Hamsterları ısırmaması konusunda eğitmek çok zor olsa da yukarıda bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek ısırılmaktan kurtulabilirsiniz.

Tüm tedbirlerinize karşın yine de sizi ısırabilir. Sizi ısırdığı anda kurtulmak için asla ona vurmayın. Bu hareket sizden hep korkmasına ve elinizi bir tehdit olarak algılamasına neden olabilir.  Böyle bir durumda yüzüne doğru üflemek bir çözüm olabilir. Ani hareketlerden sakınarak çok şiddetli olmayan bir üfleme ile elinizi kurtarabilirsiniz.

Hamster Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler konulu yazımızı da göz atmak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: