Hamsterlar İçin Evdeki Tehlikeler

Yazar:

Hamsterlar çok hızlı hareket eden ve doğaları gereği saklanmayı seven hayvanlardır.  Bu nedenle kafesinden çıkardığınızda pek çok tehlike ile karşılaşabileceğini unutmamalı ve dikkat etmelisiniz. Hamster bakımı her ne kadar kolay görünse de maalesef bu küçük canlının çok kırılgan olabilmesi özel bir dikkat ve ihtimam gerektirmektedir.

  • Kafes dışına çıkaracaksanız asla hamster topu olmadan serbest bırakmamalısınız. Serbest kaldığında ilk işi kaçmak ve saklanmak olacaktır. Bulmanız zor olabilir veya biri üzerine basabilir.
  • Hamster topu ile bırakıyor olsanız da mutlaka göz önünden ayırmayıp, kontrolde tutunuz. Çünkü hamster topları, özellikle de akrilik malzemeden yapılmış toplar çarpma sonucu kırılabilir ve hamsterınız kaçabilir.
  • Hamster oyun topunu kesinlikle masa üzerinde kullanmayınız, çünkü düşme nedeniyle yaralanabilir. Hamster oyun topu zeminde kullanılmalıdır.
  • Hamsterlar hava akımlarına karşı hassastır ve cereyanda kaldıklarında kolayca hastalanabilir. Bu nedenle hamster kafesini fazla rüzgarlı bir yere veya karşılıklı açık iki pencere arasında bir konuma koymamalısınız.
  • Hamsterlar, doğası gereği kazmayı çok sever. Özellikle de kazıp bir yerlerde yuva oluşturma eğilimi olan hamsterlar bu sırada yaralanabilir. Bu nedenle hamster kafesi içerisinde keskin kenarları olan malzemeler bulundurmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Özellikle tırnak yaralanmaları fazla karşılaşılan bir durum olduğundan mutlaka elinize aldığınızda tırnaklarını kontrol etmeli ve uzamış tırnakları kesmelisiniz. Bu amaçla küçük bir tırnak makası kullanabilirsiniz veya hamster bakım ürünleri satan bir petshoptan küçük ev hayvanları için özel tasarlanmış kemirgen tırnak makası alabilirsiniz.
  • Kemirmeyi çok seven hamsterlar için ev veya kafes içerisindeki en büyük tehlikelerden biri zehirlenmedir. Bu nedenle özellikle hamster kafesi içerisine koyacağınız malzemelerin doğal ağaç, ahşap ve boyasız olanlarını tercih etmelisiniz. Boyalı olan ürünlerin ise kemirgenler için özel olarak üretildiğinden emin olmalısınız. Bu tür özel kemirgen ürünleri gıda boyası kullanılarak hazırlandığından tehlike yaratmayacaktır. Hamster oyuncaklarını da seçerken bu gözle bakmayı unutmayınız.
  • Hamsterlar için önemli tehlikelerden birisi de hava sıcaklığıdır. Çok aşırı sıcak havalar onun için büyük sorundur. Bu konuda mutlaka tedbir almalısınız. Özellikle yaz aylarında evde bırakıp tatile gitmeyi pek düşünmeyin. Küçük kemirgen çantası ile hamsterınızı yanınızda götürebilirsiniz.
  • Aşırı sıcak hava gibi aşırı soğuk havada hamster için zararlıdır. Bu nedenle hamster kafesini bir klimanın karşısına asla koymamalısınız. Hem hava akımı hem de soğuk hastalanmasına neden olabilir.
  • Zehirlenme ve sindirim sitemi hastalıkları evde hamsterı bekleyen diğer önemli tehlikelerden biridir. Özellikle yaz aylarında verilen taze sebze ve meyveler çok çabuk bozulur ve bakteri üremesine neden olur. Hele ki bir yere sakladıysa gözünüzden kolayca kaçabilir. Bu nedenle hamsterınıza taze sebze ve meyve verdiğiniz zaman hemen tüketebileceği az miktarlarda vermelisiniz. Verdiğiniz bu taze yiyecekleri sizi gözetiminiz altında yedirmeli ve kalan artıkları mutlaka almalısınız.

Hamsterlar, ani hareket fırtınaları yaşayan, çevik ve enerjik kemirgenlerdir. Sürekli hareket ederken kafes içerisinde bir köşeden diğerine koşturur ve sürekli bir şeyler kemirirler. Bu halinin aksi bir durum fark ederseniz hamsterınızı elinize alıp yaralanıp yaralanmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü hasta olmadan veya yaralanmadan kolay kolay hareketsiz kalmazlar.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. Hamster Hastalıkları ve Belirtileri

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: