Hamster Topu Kullanırken Dikkat Edilecekler

Yazar:

Hamster, evde rahatlıkla beslenebilecek bir hayvandır. Sevimli görüntüsü ile hayvanseverlerin kalbine taht kuran bu sevimli canlı, aynı zamanda narin bir yapıya sahiptir. Ortalama 2-3 yıl yaşayan hamsterların bakımı için olabildiğince geniş bir yaşam alanı oluşturmak ve beslenmeleri konusunda dikkatli davranmak gerekmektedir. Ayrıca hamsterlar doğal yaşam ortamlarında oldukça aktif canlılardır. Bu nedenle evde beslediğiniz hamsterın egzersiz ihtiyacı olduğunu göz ardı etmemeli, yaşam alanına egzersiz yapmasını ve keşfetmesini sağlayacak oyuncaklar yerleştirmelisiniz. Aksi halde hamster, yeterince hareket edemediği için sağlık sorunları ile karşılaşabilir. Evcil dostunuz için tercih edebileceğiniz hamster oyuncakları arasında plastik hamster topu da yer alır. Hamster topu, hamsterların içinde koşarak eğlenebileceği ve enerji harcayabileceği küre şeklinde bir oyuncaktır. Kafes içerisinde ve dışında kullanılabilen bu oyuncağın kullanımı sırasında belli noktalara dikkat etmek gerekir. Çünkü hamster koşu topunun yanlış kullanımı hamsterlar için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Hamster Topu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamster koşu topu, birbirine kenetlenen iki ayrı yarı halinde ve saydam plastik bir oyuncaktır. Hamsterların boyutlarına uygun olarak tasarlanan bu oyuncağın standlı ve standsız modelleri bulunmaktadır. Hamsterlar, bu top oyuncakların üzerinde yer alan delikler sayesinde rahatlıkla nefes alabilir, güvenli ve hızlı bir şekilde gezinebilirler. Siz de hamsterınızı mutlu ve sağlıklı tutmak için bir hamster topu satın alabilirsiniz. Ancak evcil hayvanınızın güvenliği için öncelikli olarak bu oyuncağı nasıl kullanmanız gerektiği konusunda bilgi edinmeniz gerekir. Bu anlamda hamster oyun topu kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken konular şöyledir:

Hamster Topunun Uygun Boyutlarda Olduğundan Emin Olun!

Hamster için egzersiz topu satın alırken boyutlarına dikkat etmelisiniz. Çünkü her hamster topu hamsterınız için uygun boyutlarda olmayabilir. Bu nedenle evcil dostunuzun tercih ettiğiniz topun içinde rahat hareket edebileceğinden emin olun. Ayrıca aynı topun içine birden fazla hamster koymak için daha büyük bir top almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer bir oyun topunun içine iki hamster koyacak olursanız birbirlerine çarpabilir, yaralanabilir ve kavga edebilirler.

Hamster topu ne kadar büyük olursa olsun kesinlikle içine 2  hamster birden koymayın.

Hamster için oyun topu alırken topun rengini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü koyu renkli oyun topları ısıyı daha çok çekerler. Bu da hamsterların daha fazla ısıya maruz kalmalarına neden olur. Bunun önüne geçmek için daha çok açık renkli şeffaf hamster topu çeşitleri arasından seçim yapmanız önerilir. Ayrıca açık renkli topun içinde koşan hamsterınızı daha rahat görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hamster Oyuncakları

Bunların yanı sıra hamster egzersiz topu satın alırken yeterli hava deliğine sahip olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Çünkü topun içindeki hava ısınır ve dışkılar nedeniyle amonyak açığa çıkabilir. Eğer topta havayı sirküle etmek için yeterli delik yoksa hamster aşırı sıcağa ve susuzluğa maruz kalabilir. Bu nedenle havayı sirküle etmek için yeterli deliği bulunan bir top satın almalısınız.

Hamsterınıza Oyun Topunu Tanıtın!

Hamsterınız ilk başlarda oyun topunun içine girmek konusunda isteksiz davranabilir. Bu nedenle onu direkt olarak topun içerisine kapatmadan önce topu kendi başına keşfetmesine izin vermelisiniz. Hamster topunu açık bir şekilde kafesin içine bırakmanız alışması için faydalı olabilir. Birkaç gün sonra hamsterı topun içine koyabilirsiniz. Ancak topu evcil dostunuz içindeyken kesinlikle yuvarlamamalısınız. Eğer endişeli ya da korkmuş görünüyorsa hemen dışarıya çıkarmalısınız.

hamster topu kullanırken dikkat edilecekler
Hamsterinizi yeni aldığınız hamster topu içine hemen koymayın. Bir süre kafes içerisinde bırakıp alışmasını sağlayın. Aksi taktirde korkup içine girmek istemeyebilir ve strese girer.

Topu Kullanmadan Önce Temizlemeyi Unutmayın!

Hamster yürüme topu kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da topun temizliğidir. Çünkü hamsterlar oyun topları ile oynarken içine dışkılayabilir ya da yiyecek artıkları bırakabilirler. Eğer bunları düzenli olarak temizlemezseniz topun içinde zararlı bakteriler ürer ve hamsterın sağlığı olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle hamsterınızı yürüme topunun içine koymadan önce topu temizlemelisiniz.

Hamsterınızın Egzersiz İçin Hazır Olduğundan Emin Olun!

Tıpkı insanlar gibi hamsterlar da her zaman egzersiz yapmak istemeyebilirler. Bu nedenle hamsterı etrafta gezinmesi için oyun topunun içine koymadan önce uyanık olduğundan ya da keyfinin yerinde olduğundan emin olmalısınız. Yine bazı hamsterlar ürkek olabilir. Özellikle ele yanlış alındıklarında ya da uyurken rahatsız edildiklerinde hırçınlaşabilirler. Bu nedenle topun içine koymak için hamsterınızı asla uyandırmamalısınız.

Hamster yemini yedikten sonra midesi dolu olacaktır. Dolu bir mideyle egzersiz topunun içine koyarsanız sindirim sorunları yaşamasına neden olabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamaması adına yemekten hemen sonra topun içine koymaktan kaçınmalısınız.

Hamster Topunu Sıkıca Kapatın!

Hamsterın koşmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız onu nazikçe topun içerisine koyabilirsiniz. Yine çoğu hamster topu birbirine kenetlenen iki yarıdan oluşmaktadır. Ayrıca yan kısımlarında ise dairesel açıklıklar bulunur. Hamsterı içine koyup yürümesine izin vermeden hemen önce bu açıklıkları sıkıca kapattığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde hamster koşarken kapak açılabilir ve yaralanabilir.

Hamsterı Güvenli Bir Bölgeye Bırakın!

Hamsterı topun içine koyduktan sonra güvenli bir bölgeye bırakmanız oldukça önemlidir. Bunun için önceden hamsterın nereye gitmesine izin vereceğinizi belirlemelisiniz. Özellikle evinizde kedi ya da köpek gibi başka bir evcil hayvan varsa hamster ile oynamak isteyebilirler. Bu da hamsterın strese girmesine ya da yaralanmasına yol açabilir. Bu nedenle hamsterı bırakmadan önce diğer evcil hayvanları bir odaya kilitleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hamster Kafesleri

Evinizde merdiven varsa hamsterı merdivene yakın bir yere bırakmaktan kaçınmalı, odanın kapısını kapatmayı unutmamalısınız. Hamsterın topun içinde oynaması için en uygun alanlar ise halı ile kaplı iç mekanlardır. Çünkü hamster topu halı üzerinde sert bir yüzeyde olduğundan daha az titreşir.

Hamsterın Top ile Oynadığı Süreyi Sınırlandırın!

Hamsterınızı evin içinde güvenli bir noktaya bırakmanız kadar topun içinde ne kadar vakit geçireceği de önemlidir. Bu doğrultuda topun içinde en fazla yarım saat koşmasına izin vermelisiniz. Kazaların ve yaralanmaların önüne geçmek adına hamsterı sürekli denetlemeniz oldukça önemlidir.

Hamster topun içindeyken dışkılarsa oyunu durdurup topu temizlemelisiniz. Hamsterınızı asla uzun süre ya da gece boyunca topun içinde bırakmamalısınız. Aksi halde uzun süre kapalı kaldığı için strese girebilir. Eğer oyun süresi dolmasına rağmen hala eğleniyor gibi görünüyorsa süreyi birkaç dakika daha uzatabilirsiniz.

Yaşlı ya da kilolu hamsterlar genç ve zayıf hamsterlar kadar uzun süre koşamayabilirler. Eğer hamsterınız hızlı nefes almaya başlar ya da topun içinde bitkin görünürse onu derhal dışarıya çıkarmalısınız. Birkaç dakika içerisinde normale dönmezse bir veteriner hekime başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Çin Hamsterı (Chinese Hamster) konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: