Hamster Hastalıkları Ve Belirtileri

Yazar:

Hamsterlar daha önce de bir kaç kez değindiğimiz gibi oldukça hassas ve narin canlılardır. Her canlı da olduğu gibi onlarında kimi basit kimi is çok ciddi sayılabilecek sağlık sorunları vardır. Bu yazımızda size hamster hastalıkları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1 – Hamsterlarda en sık görülen sağlık problemi dişlerin uzaması ve buna bağlı olarak oluşan ağrı ve yeme problemidir. Dişler aşırı uzadığında kesilmelidir. Bu konuda veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Bu sorunu bertaraf edebilmek için kafes içerisinde mutlaka mineralli hamster kemirgen taşı bulundurmalısınız. Bu ürünler hamster için hem kemirme ihtiyacını, hem mineral ihtiyacını karşılar.

2 – Sık görülen bir diğer sorunda üşütme yani solunum yolu problemidir. Hamsterı sağlıklı ve zinde tutabilmek için gerekli ısı aralığı 18 – 27 derece arasıdır. Uzun süre düşük ısılara maruz kalması zatürreye neden olabilir. Burun akıntısı, hapşırma veya hırıltılı solunum gibi bir belirti görüldüğü takdirde veteriner hekimden yardım alınmalı ve hasta tedavi edilmelidir. Ancak kış beyazı hamster türü istisna olarak soğuk havaya çok daha dayanıklıdır.

3 – Hamsterlar için soğuk kadar, sıcak havalarda sağlık sorunlarına neden olur. Örneğin yaz aylarında ısı çarpması, yaşayabileceğiniz çok önemli sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle 27 derece ve üzeri sıcaklıklar hamster için sorun yaratma potansiyeli taşır. Bu nedenle direk güneşe maruz bırakmamak ve kafeslerin iyi havalanabilen odalarda tutulması tercih edilmelidir.

4 – Hamsterlarda yaygın görülen ve ölümcül olabilen sağlık sorunlarından birisi de “ıslak kuyruk” hastalığıdır. İshal ile karakterize olan bu hastalığı, bakteri kaynaklı çok bulaşıcı bir ishal olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Hastalığın sebebi camphylobacter grubu bir bakteridir.

5 – İyi huylu deri kistleri hamsterlarda oldukça sık görülen sorunlardan biridir. Hamsterınızı arada bir elinize alarak vücudunda yumruya benzer şişliklerin olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

6 – Hamsterlar da görülebilecek hastalıklardan biriside diyabettir. Elbette bir hamstera kan tahlilleri yapıp hastalığı tespit etmek çok kolay değildir. Ancak günlük su tüketim miktarına dikkat ederek bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Her zaman içtiği su miktarını kontrol etmelisiniz. Su içme miktarında bir artış oluyor ve bu süreklilik gösteriyorsa mutlaka konu hakkında bilgisi olan bir veterinere danışılmalı ve beslenmesi düzenlenmelidir.

7 – Hamsterlar özellikle vestibuler sistem sorunlarına karşı hassastır. Tüm memelilerde olduğu gibi bu sistem vücudun dengesinin sağlanması ile de ilgilidir. Hamsterınız koşu çarkından düşüyor, başını bir tarafa yatırıyor, yürürken sallanıyor veya daireler çiziyorsa mutlaka bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir. Bu tür belirtiler sadece vestibuler sendrom nedeniyle olmayabilir. Bu nedenle tümör veya kulak enfeksiyonu açısından da konu değerlendirilmeli ve gerekiyorsa antibiyotik tedavisi yapılmalı.

8 – Hamsterların yaşayabileceği diğer bir başka sorunda dış parazitler ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan alerjik problemlerdir. Hamsterda akar, uyuz veya pire sorunları görülebilir. Hamsterınız ayakları ile kendini kaşıyor ve bunu sürekli yapıyorsa, derisini parazitlere karşı kontrol etmelisiniz. Kimi zaman gözle görebildiğiniz bir parazit olmasa da deri üzerinde oluşabilecek lezyonlar ve devam eden ısrarlı kaşıntılar size bir fikir verebilir.  Bu tür bir sorun dış parazitlerin dışında deri kuruluğu veya gıdaya bağlı alerji durumlarında da ortaya çıkabilir. Bu nedenle önce beslenmesini kontrol altına almalı, farklı bir yiyecek verdiyseniz yiyeceği menüden kaldırıp gözlemeye devam etmelisiniz. Tüm önlemlere karşın hala kaşınmaya devam ediyorsa veteriner hekim tarafından mikroskobik inceleme yapılması faydalı olacaktır.

Hamsterın Sağlıklı veya Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır

Hamsterınızın bir sağlık sorunu olup olmadığının birkaç göstergesi vardır. Bu göstergeleri zamanında fark edebilmek için haftada en az bir kez genel vücut kontrollerini yapmanız yeterli olacaktır.

1 – Bir hamsterın ilk sağlık göstergesi hareketli oluşudur. Hamsterınız onun için kafese yerleştirdiğiniz çarka çıkıyor, kafes içerisinde dolanıp duruyorsa endişe edecek bir durum yok demektir.

2 – Hamster için önemli diğer bir sağlık göstergesi kemirme ve yem yemesidir. Sürekli bir şeyleri kemirme ve kazma eğilimi olan hamsterınız bu eylemleri yapıyorsa endişelenecek bir şey yok demektir.

3 – Hamsterınızın gözlerini, kulaklarını, kuyruk altını, burnunu, derisini ve parmaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

4 – Sağlıklı bir hamsterın gözleri yuvarlak, parlak boncuk gibi görünür. Hastalık halinde gözlerini kısık tutar ve mat bir görünümü vardır.

5 – Kulaklarında kir veya akıntı benzeri bir durum olup olmadığını ve ayrıca burnunda akıntı olup olmadığını da kontrol etmeniz faydalıdır. Üşütmeye bağlı durumlarda ilk belirti genellikle burun akıntısı olacaktır.

6 – Hamsterların sağlık göstergelerinden bir diğeri ise deri ve tüy yapısıdır. Tüyler parlak ve düz olmalıdır. Tüylere biraz üfleyerek açılmalarını sağlayabilir ve derisini gözlemleyebilirsiniz. Derisi kuru, pul pul veya kırmızı görünüyorsa mutlaka bir veteriner hekime danışarak yardım almanız gerekebilir.

7 – Kuyruk altını inceleyip bu bölgedeki tüylerde bir kirlilik söz konusu olup olmadığını kontrol etmenizde sağlığı hakkında önemli bir ipucu olacaktır. Bölgede kirliliğin olması; sulu dışkı yani sindirim siteminde bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu durumda beslenmesine özen göstermeli, günde birkaç kez tuvaletini de kontrol etmelisiniz. Devam etmesi durumunda yine bir uzman görüş almanız faydalı olacaktır.

8 – Haftalık rutin kontrolünüz sırasında parmaklarını ve tırnaklarını kontrol ederek uzamış tırnaklarını kesmelisiniz. Bu amaçla pek çok yerde kolayca bulabileceğiniz, kemirgen tırnak makası kullanabilirsiniz.

9 – Hamsterınızı elinize alarak kilo kontrolünü yapabilir veya küçük bir ev terazisi ile tartıp, bir yere ağırlığını not ederek, vücut ağırlığının kontrol altında olmasını sağlayabilirsiniz. Elinize aldığınızda onun kemiklerini çok kolay bir şekilde hissetmemelisiniz. Eğer hissediyorsanız zayıf demektir. Eğer elinize aldığınızda bir tüy topağı gibi duruyor ve kemiklerini hiç bir şekilde hissetmiyorsanız bu da aşırı kilo göstergesidir. Aşırı kilo durumunda yem miktarını azaltıp hamster çarkı içerisinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamalısınız.

10 – Hamsterlar genellikle günün çoğunu uyuyarak, gece ise aktif ve uyanık geçirirler. Bunun aksi bir durum onun hasta olduğunun bir işareti olabilir. İyi bir gözlem hamster hastalıkları hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Genel olarak uygun yaşam koşulları, kaliteli hamster yemi ve dengeli beslenme ile uygun ortam ısısında bakılan hamsterlar, sağlıklı bir yaşam sürebilen dayanıklı canlılardır. Hamsterınızın sağlık kontrollerini düzenli yaptığınız ve gerekli önlemleri aldığınız takdirde bu enerji dolu minik dostunuzun enerjisi, sizin neşe kaynağınız olacaktır.

Suriye Hamsteri hakkındaki yazımızı okudunuz mu?

12 Yorumlar
 1. Amine 11 ay ago
  Reply

  Iyi günler benim hamsterim in kulağında yuvarlak bi et parçası var bu ne olabilir

  • juen pet 11 ay ago
   Reply

   Bahsettiğiniz şeyi görmediğimiz için yorum yapmak zor. Küçük bir kan toplanması olan hematom, iltihaplanmaya bağlı bir şişkinlik veya kistik yapılı bir parça olabilir. Yapılacak en doğru şey hamsterinizi bir veteriner hekime göstererek fikrini almak olacaktır. Müdahale edilebilir bir şey ise belki küçük bir cerrahi girişim gerekebilir. Geçmiş olsun.

   • efe 3 hafta ago

    Lütfen yardım edin benim bir suriye hamsterim var ve çok ama çok kötü durumkda gibi gözüküyor arka iki bcağı bugün tutmamaya başladı ve çokda halsiz, lütfen yardım edin sorunu ne olabilir :((

   • juen pet 3 hafta ago

    Size gerçekten yardımcı olmak isteriz ancak yeterli muayene ve gerektiğinde tahliller olmadan teşhis koymak pek mümkün değil. Dediğiniz kadar kötü durumdaki bir hamsterin sorununu da tahmin ederek çözmek pek mümkün olmadığından size önerimiz bir veteriner hekime götürüp muayene ettirmeniz olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun. İyi günler

 2. Emirhan Öztürk 7 ay ago
  Reply

  Çok uyuyor 12 den sonra hafif haraketleniyor sıkıntım bu değil sıkıntım garip ses çıkartıyor uyurken karın guruldama sesi elimize alıncada phue ses sanki hapşırma desem değil anlamadım ve kendini ara sıra kaşıyor kafes 30×30 filan ebatlarda çok küçük kafes aldık kargoda geliyor kafes büyük ve talaş istedik babamdan babam marangoz talaşı almış sıkıntı olurmu çark çok küçük kafesle beraber çarkda geliyor çarkda koşarken benim boynum ağrıyor ve bide kuruyemiş, tahıl pek tüketmiyor zebze meyve istiyor.

  • juen pet 7 ay ago
   Reply

   Anlattıklarınızdan anlayabildiğimiz kadarı ile bir hastalık durumu yok. Ancak marangozdan alınan talaş eğer fazla tozlu ise hapşırma nedeni olabilir. Eğer mümkünse özel üretim hazır talaşları kullanmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar tavsiye etmesek de marangozdan aldığınız talaşı bir kaç kez ince bir elekten geçirerek kullanmaya çalışabilirsiniz. Tahıl tüketmiyor olsa da önüne düzenli olarak koymaya devam edin. Zamanla yemeye başlayacaktır. Yiyebileceği türde sebze ve meyve vermeye de devam edebilirsiniz.

 3. nevasu 5 ay ago
  Reply

  benim hemstırım isal oldunu nasıl anlayabilirim lütfen yardımçı olun teşşekür ederim

  • juen pet 5 ay ago
   Reply

   Bir veteriner hekimden yardım almanız daha doğru olacaktır.

 4. meriç 2 ay ago
  Reply

  Merhaba hamsterimin 1 kulağı diğer kulağından çok farklı kıpkırmızı birde ense tarafında bir bölgede tüyü dökülüp sinek ısırığı gibi şişmiş bir yer var ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun teşekkürler.

  • juen pet 2 ay ago
   Reply

   Eğer gördüğünüz şişlik hafif kırmızı ve dokunulduğunda çok hafif de olsa bir yumuşaklık hissediyorsanız enfeksiyon olabilir. Diğer türlü kistik bir yapı olabileceği gibi sizin de dediğiniz gibi böcek sokması sonucu da olmuş olabilir. Eğer yemek yemesinde ve hareketliliğinde bir sorun yoksa bir iki gün kadar düzelmesini bekleyip olmazsa bir veteriner hekime gösterin. Eğer şişlik artıyorsa ve tüy dökülen alanda büyüyorsa o zaman hiç beklemeden bir veteriner hekimin görmesini sağlayın. Şimdiden geçmiş olsun. İyi günler

 5. Ece 2 ay ago
  Reply

  merhaba hamsterım her uyuduğunda muhabbet kuşu gibi sesler çıkarıyor. bu neden kaynaklanıyor olabilir

  • juen pet 2 ay ago
   Reply

   Hamsterların için gece uyurken ses çıkarması çoğu zaman normal olarak kabul edilebilir. Ancak yine de kafes içerisinde ve dışarısında onu korkutabilecek veya strese girmesine neden olabilecek şeylerin olmadığından emin olun. Bu basit bir fan sesi olabileceği gibi hafif de olsa başka gürültü çıkaran bir şey de olabilir. Ayrıca çok ihtimal vermesek de bir solunum problemi olup olmadığını da anlamak gerekir. Bunun içinde hamsterlar hakkında bilgi sahibi olan bir veteriner hekim ile konuşmanız ve muayene ettirmeniz faydalı olabilir.
   İyi günler dileriz

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: