Hamster Hastalıkları Ve Belirtileri

Yazar:

Hamsterlar daha önce de bir kaç kez değindiğimiz gibi oldukça hassas ve narin canlılardır. Her canlı da olduğu gibi onlarında kimi basit kimi is çok ciddi sayılabilecek sağlık sorunları vardır. Bu yazımızda size hamster hastalıkları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1 – Hamsterlarda en sık görülen sağlık problemi dişlerin uzaması ve buna bağlı olarak oluşan ağrı ve yeme problemidir. Dişler aşırı uzadığında kesilmelidir. Bu konuda veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Bu sorunu bertaraf edebilmek için kafes içerisinde mutlaka mineralli hamster kemirgen taşı bulundurmalısınız. Bu ürünler hamster için hem kemirme ihtiyacını, hem mineral ihtiyacını karşılar.

2 – Sık görülen bir diğer sorunda üşütme yani solunum yolu problemidir. Hamsterı sağlıklı ve zinde tutabilmek için gerekli ısı aralığı 18 – 27 derece arasıdır. Uzun süre düşük ısılara maruz kalması zatürreye neden olabilir. Burun akıntısı, hapşırma veya hırıltılı solunum gibi bir belirti görüldüğü takdirde veteriner hekimden yardım alınmalı ve hasta tedavi edilmelidir. Ancak kış beyazı hamster türü istisna olarak soğuk havaya çok daha dayanıklıdır.

3 – Hamsterlar için soğuk kadar, sıcak havalarda sağlık sorunlarına neden olur. Örneğin yaz aylarında ısı çarpması, yaşayabileceğiniz çok önemli sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle 27 derece ve üzeri sıcaklıklar hamster için sorun yaratma potansiyeli taşır. Bu nedenle direk güneşe maruz bırakmamak ve kafeslerin iyi havalanabilen odalarda tutulması tercih edilmelidir.

4 – Hamsterlarda yaygın görülen ve ölümcül olabilen sağlık sorunlarından birisi de “ıslak kuyruk” hastalığıdır. İshal ile karakterize olan bu hastalığı, bakteri kaynaklı çok bulaşıcı bir ishal olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Hastalığın sebebi camphylobacter grubu bir bakteridir.

5 – İyi huylu deri kistleri hamsterlarda oldukça sık görülen sorunlardan biridir. Hamsterınızı arada bir elinize alarak vücudunda yumruya benzer şişliklerin olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

6 – Hamsterlar da görülebilecek hastalıklardan biriside diyabettir. Elbette bir hamstera kan tahlilleri yapıp hastalığı tespit etmek çok kolay değildir. Ancak günlük su tüketim miktarına dikkat ederek bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Her zaman içtiği su miktarını kontrol etmelisiniz. Su içme miktarında bir artış oluyor ve bu süreklilik gösteriyorsa mutlaka konu hakkında bilgisi olan bir veterinere danışılmalı ve beslenmesi düzenlenmelidir.

7 – Hamsterlar özellikle vestibuler sistem sorunlarına karşı hassastır. Tüm memelilerde olduğu gibi bu sistem vücudun dengesinin sağlanması ile de ilgilidir. Hamsterınız koşu çarkından düşüyor, başını bir tarafa yatırıyor, yürürken sallanıyor veya daireler çiziyorsa mutlaka bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir. Bu tür belirtiler sadece vestibuler sendrom nedeniyle olmayabilir. Bu nedenle tümör veya kulak enfeksiyonu açısından da konu değerlendirilmeli ve gerekiyorsa antibiyotik tedavisi yapılmalı.

8 – Hamsterların yaşayabileceği diğer bir başka sorunda dış parazitler ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan alerjik problemlerdir. Hamsterda akar, uyuz veya pire sorunları görülebilir. Hamsterınız ayakları ile kendini kaşıyor ve bunu sürekli yapıyorsa, derisini parazitlere karşı kontrol etmelisiniz. Kimi zaman gözle görebildiğiniz bir parazit olmasa da deri üzerinde oluşabilecek lezyonlar ve devam eden ısrarlı kaşıntılar size bir fikir verebilir.  Bu tür bir sorun dış parazitlerin dışında deri kuruluğu veya gıdaya bağlı alerji durumlarında da ortaya çıkabilir. Bu nedenle önce beslenmesini kontrol altına almalı, farklı bir yiyecek verdiyseniz yiyeceği menüden kaldırıp gözlemeye devam etmelisiniz. Tüm önlemlere karşın hala kaşınmaya devam ediyorsa veteriner hekim tarafından mikroskobik inceleme yapılması faydalı olacaktır.

Hamsterın Sağlıklı veya Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır

Hamsterınızın bir sağlık sorunu olup olmadığının birkaç göstergesi vardır. Bu göstergeleri zamanında fark edebilmek için haftada en az bir kez genel vücut kontrollerini yapmanız yeterli olacaktır.

1 – Bir hamsterın ilk sağlık göstergesi hareketli oluşudur. Hamsterınız onun için kafese yerleştirdiğiniz çarka çıkıyor, kafes içerisinde dolanıp duruyorsa endişe edecek bir durum yok demektir.

2 – Hamster için önemli diğer bir sağlık göstergesi kemirme ve yem yemesidir. Sürekli bir şeyleri kemirme ve kazma eğilimi olan hamsterınız bu eylemleri yapıyorsa endişelenecek bir şey yok demektir.

3 – Hamsterınızın gözlerini, kulaklarını, kuyruk altını, burnunu, derisini ve parmaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

4 – Sağlıklı bir hamsterın gözleri yuvarlak, parlak boncuk gibi görünür. Hastalık halinde gözlerini kısık tutar ve mat bir görünümü vardır.

5 – Kulaklarında kir veya akıntı benzeri bir durum olup olmadığını ve ayrıca burnunda akıntı olup olmadığını da kontrol etmeniz faydalıdır. Üşütmeye bağlı durumlarda ilk belirti genellikle burun akıntısı olacaktır.

6 – Hamsterların sağlık göstergelerinden bir diğeri ise deri ve tüy yapısıdır. Tüyler parlak ve düz olmalıdır. Tüylere biraz üfleyerek açılmalarını sağlayabilir ve derisini gözlemleyebilirsiniz. Derisi kuru, pul pul veya kırmızı görünüyorsa mutlaka bir veteriner hekime danışarak yardım almanız gerekebilir.

7 – Kuyruk altını inceleyip bu bölgedeki tüylerde bir kirlilik söz konusu olup olmadığını kontrol etmenizde sağlığı hakkında önemli bir ipucu olacaktır. Bölgede kirliliğin olması; sulu dışkı yani sindirim siteminde bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu durumda beslenmesine özen göstermeli, günde birkaç kez tuvaletini de kontrol etmelisiniz. Devam etmesi durumunda yine bir uzman görüş almanız faydalı olacaktır.

8 – Haftalık rutin kontrolünüz sırasında parmaklarını ve tırnaklarını kontrol ederek uzamış tırnaklarını kesmelisiniz. Bu amaçla pek çok yerde kolayca bulabileceğiniz, kemirgen tırnak makası kullanabilirsiniz.

9 – Hamsterınızı elinize alarak kilo kontrolünü yapabilir veya küçük bir ev terazisi ile tartıp, bir yere ağırlığını not ederek, vücut ağırlığının kontrol altında olmasını sağlayabilirsiniz. Elinize aldığınızda onun kemiklerini çok kolay bir şekilde hissetmemelisiniz. Eğer hissediyorsanız zayıf demektir. Eğer elinize aldığınızda bir tüy topağı gibi duruyor ve kemiklerini hiç bir şekilde hissetmiyorsanız bu da aşırı kilo göstergesidir. Aşırı kilo durumunda yem miktarını azaltıp hamster çarkı içerisinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamalısınız.

10 – Hamsterlar genellikle günün çoğunu uyuyarak, gece ise aktif ve uyanık geçirirler. Bunun aksi bir durum onun hasta olduğunun bir işareti olabilir. İyi bir gözlem hamster hastalıkları hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Genel olarak uygun yaşam koşulları, kaliteli hamster yemi ve dengeli beslenme ile uygun ortam ısısında bakılan hamsterlar, sağlıklı bir yaşam sürebilen dayanıklı canlılardır. Hamsterınızın sağlık kontrollerini düzenli yaptığınız ve gerekli önlemleri aldığınız takdirde bu enerji dolu minik dostunuzun enerjisi, sizin neşe kaynağınız olacaktır.

Suriye Hamsteri hakkındaki yazımızı okudunuz mu?

36 Yorumlar
 1. Amine 4 sene ago
  Reply

  Iyi günler benim hamsterim in kulağında yuvarlak bi et parçası var bu ne olabilir

  • juen pet 4 sene ago
   Reply

   Bahsettiğiniz şeyi görmediğimiz için yorum yapmak zor. Küçük bir kan toplanması olan hematom, iltihaplanmaya bağlı bir şişkinlik veya kistik yapılı bir parça olabilir. Yapılacak en doğru şey hamsterinizi bir veteriner hekime göstererek fikrini almak olacaktır. Müdahale edilebilir bir şey ise belki küçük bir cerrahi girişim gerekebilir. Geçmiş olsun.

   • efe 3 sene ago

    Lütfen yardım edin benim bir suriye hamsterim var ve çok ama çok kötü durumkda gibi gözüküyor arka iki bcağı bugün tutmamaya başladı ve çokda halsiz, lütfen yardım edin sorunu ne olabilir :((

   • juen pet 3 sene ago

    Size gerçekten yardımcı olmak isteriz ancak yeterli muayene ve gerektiğinde tahliller olmadan teşhis koymak pek mümkün değil. Dediğiniz kadar kötü durumdaki bir hamsterin sorununu da tahmin ederek çözmek pek mümkün olmadığından size önerimiz bir veteriner hekime götürüp muayene ettirmeniz olacaktır. Şimdiden geçmiş olsun. İyi günler

 2. Emirhan Öztürk 4 sene ago
  Reply

  Çok uyuyor 12 den sonra hafif haraketleniyor sıkıntım bu değil sıkıntım garip ses çıkartıyor uyurken karın guruldama sesi elimize alıncada phue ses sanki hapşırma desem değil anlamadım ve kendini ara sıra kaşıyor kafes 30×30 filan ebatlarda çok küçük kafes aldık kargoda geliyor kafes büyük ve talaş istedik babamdan babam marangoz talaşı almış sıkıntı olurmu çark çok küçük kafesle beraber çarkda geliyor çarkda koşarken benim boynum ağrıyor ve bide kuruyemiş, tahıl pek tüketmiyor zebze meyve istiyor.

  • juen pet 4 sene ago
   Reply

   Anlattıklarınızdan anlayabildiğimiz kadarı ile bir hastalık durumu yok. Ancak marangozdan alınan talaş eğer fazla tozlu ise hapşırma nedeni olabilir. Eğer mümkünse özel üretim hazır talaşları kullanmanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar tavsiye etmesek de marangozdan aldığınız talaşı bir kaç kez ince bir elekten geçirerek kullanmaya çalışabilirsiniz. Tahıl tüketmiyor olsa da önüne düzenli olarak koymaya devam edin. Zamanla yemeye başlayacaktır. Yiyebileceği türde sebze ve meyve vermeye de devam edebilirsiniz.

 3. nevasu 3 sene ago
  Reply

  benim hemstırım isal oldunu nasıl anlayabilirim lütfen yardımçı olun teşşekür ederim

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Bir veteriner hekimden yardım almanız daha doğru olacaktır.

 4. meriç 3 sene ago
  Reply

  Merhaba hamsterimin 1 kulağı diğer kulağından çok farklı kıpkırmızı birde ense tarafında bir bölgede tüyü dökülüp sinek ısırığı gibi şişmiş bir yer var ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun teşekkürler.

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Eğer gördüğünüz şişlik hafif kırmızı ve dokunulduğunda çok hafif de olsa bir yumuşaklık hissediyorsanız enfeksiyon olabilir. Diğer türlü kistik bir yapı olabileceği gibi sizin de dediğiniz gibi böcek sokması sonucu da olmuş olabilir. Eğer yemek yemesinde ve hareketliliğinde bir sorun yoksa bir iki gün kadar düzelmesini bekleyip olmazsa bir veteriner hekime gösterin. Eğer şişlik artıyorsa ve tüy dökülen alanda büyüyorsa o zaman hiç beklemeden bir veteriner hekimin görmesini sağlayın. Şimdiden geçmiş olsun. İyi günler

 5. Ece 3 sene ago
  Reply

  merhaba hamsterım her uyuduğunda muhabbet kuşu gibi sesler çıkarıyor. bu neden kaynaklanıyor olabilir

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Hamsterların için gece uyurken ses çıkarması çoğu zaman normal olarak kabul edilebilir. Ancak yine de kafes içerisinde ve dışarısında onu korkutabilecek veya strese girmesine neden olabilecek şeylerin olmadığından emin olun. Bu basit bir fan sesi olabileceği gibi hafif de olsa başka gürültü çıkaran bir şey de olabilir. Ayrıca çok ihtimal vermesek de bir solunum problemi olup olmadığını da anlamak gerekir. Bunun içinde hamsterlar hakkında bilgi sahibi olan bir veteriner hekim ile konuşmanız ve muayene ettirmeniz faydalı olabilir.
   İyi günler dileriz

 6. Hasan Turanlı 3 sene ago
  Reply

  Suriye Hamsterim ilk aldığımda yaklaşık 1-2 hafta kafeste tuttum sonra kendi odamda saldım kendisi yuvasını falan yaptı kurdu her yeri gezdi kokladı iğne deliğine bile sığdığı için haliyle kirlendi ben de yıkama kararı aldım ve yıkadım ve 1 gündür hırıltılı nefes alıyor ne yapmam gerekiyor çok üzülüyorum en yakın dostum benim o.

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumda sizin yapabileceğiniz pek bir şey olmadığı için olabildiğince hızlı bir şekilde en yakınınızdaki veteriner hekime götürmenizi öneririz. Büyük olasılık akciğerleri ile ilgili bir sorun yaşıyor. Bu tür bir hastalığa karşı çok dayanıklı olmadıkları için hiç zaman kaybetmeden hızlı hareket ederek veteriner hekime ulaştırmaya çalışın. Tekrar geçmiş olsun. İyi günler

 7. yulaf 3 sene ago
  Reply

  Merhaba, bugün hamsterımın idrarında kan olduğunu farkettim fakat bunun dışında hiçbir hastalık belirtisi yok gayet hareketli, gözleri, tüyleri gayet parlak ve sağlıklı görünüyor. Neyi olabileceği hakkında bir fikriniz var mı acaba?

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Durumu çok iyi dediğiniz için bir gıda boyası ile ilgili olabileceğini düşünüyoruz. Ancak henüz başlamış bir idrar yolları enfeksiyonu ise sıklıkla idrara gitmek isteyebilir. Eğer böyle bir belirti varsa enfeksiyonun varlığından şüphelenebilirsiniz ve hemen bir veteriner hekimi ziyaret etmelisiniz. Ayrıca tedbir amaçlı olarak suyunu önünden hiç eksik etmeyin ve sık sık tazeleyin. Bu şekilde enfeksiyona karşı biraz daha şansınız artar. Geçmiş olsun dileklerimizle. İyi günler

 8. Turan 3 sene ago
  Reply

  Hemsterim 4 tane yavru hamster doğurdu 3 tanesi oldukça iyi büyürken 1 tanesi çok zayıf kaldı ve sırtında yeşilimsi renk oldu
  Ama çarkta dönüyor, yemek yiyor yani çok uyuşuk değil Hemsterime ne olmuş olabilir?

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Hamsterinizin sırt tüylerinin neden yeşilimsi bir renk aldığına dair maalesef bir bilgimiz yok. Doğumdan sonra ne kadar zaman geçti bilmiyoruz ama yakın bir zamanda doğum olduysa bir olasılık doğum sırasında meydana gelen sıvılar nedeni ile olmuş olabilir. Diğer bir olasılık da herhangi bir dış nedenle boyanmış olması. Daha fazla yardımcı olabilecek bir fikrimiz olmadığı için üzgünüz. İyi günler.

 9. Deren 3 sene ago
  Reply

  Merhaba benım hamsterim her gece 10 gibi başlıyor ve kafesinin en üst kısmına tırmanıp çok fazla bi şekilde orayı kemiriyor. So rada hemen yere çok sert bir şekilde düşüyor ve talaslarin hepsini bi köşe ye taşıdı ve orda uyuyor. Kafesin boyu yaklaşık 45-50 cm falan. Ve arka popo kısmı sarmış bir şekilde duruyor ve kambur gözüküyor. Çok korkuyorum her gün her gün düşüyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin nolursunuz

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Hamsteriniz çevresel etkenlere alışamamış ve tedirginlik yaşıyor olabilir. Eğer bir hamster yuvası yoksa belki bir hamster yuvası alarak kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kemirme alışkanlığını değiştirmek için dilerseniz hamster kemirme oyuncakları alarak dikkatini onlara vermesini sağlayabilirsiniz. Hemsterinizi görmeden popo kısmının sarkması konusunda bir şey dememiz pek mümkün değil. Bu nedenle eğer genel durumu da iyi değilse yani yemek yemiyor ve bitkin görünüyorsa yakınınızdaki bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederiz. İyi günler

 10. Selin 3 sene ago
  Reply

  Lütfen yardımcı olun dişi bir hamsterım var henüz daha 2 aylık. Bugün kafesinde çok çirkin ve rahatsız edici bir koku sezdim ve hamsterımı kontrol ettim. Kontrol ederken anüs ve genital bölgesinden gelen kokunun aynısını kafeste de olduğunu hatırladım ve iyice incelediğimde hamsterımın anüsünden sarı bir akıntı çıktığını fark ettim. Kızgınlık dönemidir dedim ve 2 saat gözlemlemeye karar verdim ancak normalde çıktığı evine bile çıkmadan talaşların üstüne yattı ve uyudu. Arada sırada karnından gurul gurul sesler geliyor. Ne yapmalıyım? Hamsterım ölecek mi? Hasta mı? Lütfen yardımcı olun Teddy’i kaybetmek istemiyorum…

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Genital bölgeden bahsettiğiniz renkte ve kötü kokulu akıntı gelmesi pek iyiye işaret değil. Pyometra denilen rahim iltihabı sorunu olma olasılığı yüksek gibi görünüyor. Bu durumda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok ve acilen bir veteriner hekimden yardım almalısınız. Hamsterlar enfeksiyonlara karşı pek dayanıklı olmadığından lütfen hiç vakit kaybetmeden bir an önce gitmeye çalışın. Geçmiş olsun. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

 11. elvin 3 sene ago
  Reply

  merhaba benim suriye hamsterım var ve sanki hapşuruyormuş gibi garip bir ses çıkarıyor hayvanı uyandırdığımda ara sıra böyle yapıyor ev 23 derece şuan kalktımı ama hapşuruyormuş gibi gıcırdama sesi çıkarıyor ve çok uyuyor problemi ne olabilir?

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Eğer hamsterinizin akciğerleri ile ilgili bir sağlık sorunu yoksa bu tür sesler çoğu kez normal olarak kabul edilebilir. Ancak bir akciğer sorunu olması ihtimaline karşın yine de bir veteriner hekime göstermenizi tavsiye ederiz. Gece uyurken veya uyanıkken bir takım sesler çıkarması ise bazen stres kaynaklı olabilir. Bu nedenle stres sebebi olabilecek bazı etkenler varsa bunları da düzenlemelisiniz.

   Geçmiş olsun. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

 12. Hilal 3 sene ago
  Reply

  Merhaba benim 1.5 yaşında hamsterım var ve göz rengi siyahtan beyazımsı renge dönmüş ne yapmam lazım

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Görmeden yorumda bulunmak pek mümkün değil ancak bir kaç ihtimalden bahsedelim. Bunlardan birisi her ne kadar henüz genç olsa da gözde oluşan bir katarakt ile alakalı olabilir. Bir diğer ihtimal ise göz enfeksiyonu ile ilgili olabilir. Ayrıca glokom da sebeplerden bir diğeri olabilir. Hamsterinizin gözlerinde herhangi bir şişkinlik, kızarıklık veya akıntı olup olmadığını gözlemleyin ve mümkünse bir veteriner hekimin muayene etmesini sağlayın. Bazı enfeksiyonlar basit antibiyotikli damlalarla kolayca çözümlenebilir. Geçmiş olsun. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

 13. Melih 3 sene ago
  Reply

  hamsterim çarkında çok az dönüyor ve çok aşırı uyuyor normalde geceleri çok fazla çarkta dönme sesi olurdu ama artık hiç duymuyorum sabahta aşırı halsiz sadece yemek yemeye ve su içmeye çıkıyor gözlerini çok açmıyor genelde kapalı tutuyor
  hamsterimi 6-7 ay önce aldık olanların normal olduğunu düşünmediğim için buraya sormak istedim şimdiden teşekkür ederim

  • juen pet 3 sene ago
   Reply

   Merhaba,
   Hamsterinizi tanıdığınız için size göre bu durum normal değilse büyük olasılıkla haklısınız demektir. Ancak şu an için yemek yiyip su içmesi sevindirici. Çünkü genelde hastalık halinde ilk önce yemek yemeyi ve su içmeyi keserler. Vücudu üzerinde göze çarpan herhangi bir olumsuzluk veya karında şişlik veya gerginlik hali yoksa belki durumu stres kaynaklı diye düşünebiliriz. Ortamı tam olarak bilemediğimiz için bir de bu gözle konuyu incelemeye çalışabilirsiniz. Özellikle eğer varsa son zamanlardaki değişikliklere ve onların yaratabileceği etkilere yoğunlaşabilirsiniz. Ancak yine de hastalıklara karşı dayanıksız olmaları nedeniyle en küçük tereddüt halinde bile yakınınızda ki bir veteriner hekimden yardım almanızı öneririz. Bazen bir kaç saatlik gecikmeler bile üzücü sonuçlara neden olabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle…

 14. Baray 2 sene ago
  Reply

  Merhaba benim hamsterımın dışkısı yeşil bir renkte çıkıyor daha önce bir hamsterim vardı onda da böyle bir durum yaşanmıştı ama daha sonra geçti, acaba yediği birşeyden mi kaynaklanıyor merak ettim iyi günler

  • juen pet 2 sene ago
   Reply

   Bazı bakteriyel sorunlarda veya gıdaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle de dediğiniz gibi gıdaya bağlı olarak şekillenmektedir. Eğer keyfi yerindeyse, sürekli bir ishal durumu söz konusu değilse çok fazla endişelenmenizi gerektiren bir durum olduğunu sanmıyoruz.
   İyi günler dileriz.

 15. Serap 2 sene ago
  Reply

  Merhaba bir tane anne hamsterimiz var 9 tanede yavrusu var biraz yavaşladi kendisini kaşiyor ve garip sesler çıkartiyor lütfen yardimci olun

  • juen pet 2 sene ago
   Reply

   Merhaba,
   Doğum ne zaman oldu bilmiyoruz ancak doğum sonrası yavaşlama çok anormal bir durum değil. Kaşıntı dediğiniz de kendini temizleme olabilir mi? Çünkü tüylerin atıklardan temizlenmesi için bakıma ihtiyacı olacaktır ve bu kaşıntı gibi algılanıyor olabilir. Yok eğer kaşıntı olduğundan eminseniz ve yaşam ortamında alerjik reaksiyonları tetikleyecek bir değişiklik olmadıysa o zaman parazitler açısından kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

   Garip ses dediğiniz, eğer gıcırtı, tıslama veya cıvıltı sesi gibi bir ses ise genelde hem korktukları ve strese girdikleri zaman hem de heyecanlı ve mutlu oldukları zaman bu tür sesler çıkarabilirler. Bu nedenle içinde bulunduğu durumu takip ederek se anlam taşıdığını siz yorumlamalısınız. Eğer yemek yiyip yavruları ile ilgileniyorsa ve çok düşkün bir durumda değilse biraz daha gözlem altında tutmayı deneyebilirsiniz. Yine de sizin için şüpheli bir durum söz konusu ise mutlaka bir veteriner hekimden yardım almayı düşünmelisiniz.

   İyi günler dileriz.

 16. Özlem koşoglu 1 sene ago
  Reply

  Merhaba benim panda miks hamterim vardı iki kez yavruldi ve iki yıl iyidi on
  beş gün önceye kadar başta ıslak kuyruk gibi oldu ama ishal değil kokulu bir ıslaklık ve bu iki gün sonrası kan gelmeye başladı on gün kanama oldu elleri ayaklari buz oldu remgi beyaza döndü su kaynattim buaharli ısıtma yaptım ve mısır tanesi yedirdim ama iştah kaybı ve hep uyuma isteği vardı sonunda kanama çoğaldı ve öldü heryeri kandı bende yıkadım kuruttum biraz su verdim ve o sabahı öldü bunun nedeni ne olabilir??

  • Faruk Yasin Erdem 6 ay ago
   Reply

   Başınız sağolsun dostunuzu bir iç kanama sonucunda kaybetmiş olabilirsiniz, ama tabi sadece semptomlar üzerinden muayene etmeden kesin sonuç söylemek imkansızdır.

 17. UyurGezezr 8 ay ago
  Reply

  Merhaba Hamsterimi Daha Yeni Aldım Fakat Bazen Gözlerini Kısıyor Ve Hareketsiz Kalıyor Biraz Tedirginim Yardım Edebilirmisiniz?

  • Faruk Yasin Erdem 6 ay ago
   Reply

   Merhabalar bir hastalık belirtisi olabilir bu belirtiler yakınınızdaki bir veteriner kliniğine götürmenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: