Hamster Eğitimi Nasıl Yapılır?

Yazar:

Hamster, her yaştan insan için mükemmel bir evcil hayvandır. Şirin görünümü, komik ve eğlenceli halleri ile hayvan severler arasında popüler olan bu canlının eğitimi konusunda sabırlı ve özverili olmak gerekir. Çünkü her hamsterın kendine has bir kişiliği vardır. Bazıları eğitimlere hızlı bir şekilde cevap verir ve diğerlerine göre daha hızlı öğrenirler. Ancak unutulmamalıdır ki, hamsterların öğrenebilecekleri papağan ve köpeklere göre çok daha sınırlıdır. Bu nedenle de daha fazlasını öğretmek için onları zorlamamak gerekir. Hamsterlara öğretilebilecekler arasında ise kafese alıştırma, ele alıştırma ve kafese giriş-çıkış yapma gibi basit durumlar yer almaktadır. Yine hamster eğitimi sırasında labirentlerin çözümü, kafes içerisinde yer alan oyuncakların kullanımını ve belli bir yere gidip gelme gibi konular üzerine de çalışılabilir. Peki, hamster nasıl eğitilir? Eğitimler sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Hamster Eğitimi

Hamster eğitimi sırasında en önemli nokta sabırlı ve sakin olmaktır. Bu anlamda hamsterı eve getirir getirmez eğitimlere başlamak yerine öncelikle yeni evine alışması beklenmelidir. Bir hamster ne kadar genç ise eğitimi de o kadar kolay olacaktır. Yani yavru hamster eğitimi, yetişkin hamsterların eğitiminden çok daha kolaydır. Bu nedenle eğer yeni bir hamster sahiplenmeyi düşünüyorsanız genç olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece hem eğitimler konusunda daha hızlı yol alabilir hem de daha kolay duygusal bağ kurabilirsiniz.

Hamster Ele Alıştırma Eğitimi

Ele alıştırma, hamster eğitiminin ilk ve en önemli aşamasıdır denilebilir. Çünkü elinize alışması hamster ile aranızdaki bağın güçlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca ele alıştırılan bir hamster ile vakit geçirmek çok daha keyifli olacaktır. Ele alıştırma eğitimi için tercih edilebilecek birkaç yöntem vardır. Ancak bunlar arasında en etkili olanı ödüllendirme yöntemidir. Hamsterı elinize gelmeye alıştırmak için yapmanız gereken ilk şey onunla sık sık konuşmaktır. Eve geldiği ilk günlerde sizden korkabilir. Fakat hafif ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmayı sürdürürseniz sesinize tepki vermeye başlayacaktır.

Yavru hamsterları eğitmek yetişkin hamsterleri eğitmekten çok daha kolaydır.

Hamsterı ele alıştırmak için kullanacağınız ödüllendirme yöntemi, kısa sürede kalıcı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Buradaki ilk aşama ise evcil dostunuza ödüllendirileceğini öğretmek olmalıdır. Çünkü ödüllendirileceğini bilmesi, daha hızlı öğrenmesini sağlayacaktır. Ödül olarak hamster ödül maması kullanabilirsiniz. Ancak ayçiçeği çekirdeği ya da kuruyemişler de minik dostunuz için iyi birer ödül olabilir. Ele alıştırma sırasında ödül mamasını hamster kafesi içinde bir köşede sunmalısınız. İlk başlarda sizden korkabilir fakat pes etmemelisiniz. Bir süre sonra elinize yaklaşacak, ödül mamasını koklayacak ve yiyecektir.

İlginizi çekebilir: Hamster Yemleri

Ele alıştırma için uyguladığınız ödül yöntemine kafes içerisinde başlayın ve daha sonra hamsterı kafes dışına çıkardığınızda ödül vermeye devam edin. Ancak unutmamalısınız ki, hamsterın elinize gelmesi uzun bir zaman alabilir. Eğer elinize almaya çalışırken sizden kaçıyorsa, kesinlikle onu sıkıştırmayın. Ele gelmesi için gün içerisinde denemeler yapın. Zaman içerisinde size alıştığını ve güvenmeye başladığını fark edeceksiniz.

Kafese Giriş-Çıkış Eğitimi

Hamsterlar, her ne kadar kafes içerisinde bakılsalar da, sürekli olarak kafeste bırakılmamaları gerekir. Çünkü hamsterlar doğal yaşam ortamlarında sürekli hareket halindedirler. Kafesten hiç çıkamamaları halinde ise strese girer ve ciddi sağlık problemleri yaşayabilirler. Hamserınızın size alıştığını fark ettiğinizde onu dışarıya çıkararak etrafı gezmesine izin vermelisiniz. Evcil dostunuz kafesinden çıktıktan sonra geriye girmesi için yine ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz. Ödül mamasını ya da sevdiği bir yiyeceği göstererek kafesinden dışarı çıkarabilirsiniz. Yine aynı şekilde yiyeceği göstererek içeri girmesini de sağlayabilirsiniz. Hamsterın buna alışmasının ardından kafese giriş-çıkışı çok daha kolay bir süreç haline dönüşecektir.

Hamster eğitimi nasıl yapılır
Hamsterinizi eğitirken sakın fazla zorlamayın ve ürkmesine neden olacak ani hareketler yapmayın. Bir hamstre ödülü veya hamster yemi kullanarak size alışmasını bekleyin. Sabırla yaklaşırsanız bir süre sonra size güvendiğini göreceksiniz.

Zıplama Eğitimi

Zıplama, hamsterınıza verebileceğiniz basit eğitimlerden birisidir. Evcil dostunuza zıplamayı öğretmek için öncelikli olarak ödülü uygun bir yüksekliğe koymanız gerekir. Buradaki amaç, hamsterın zıplayarak ödülü almaya çalışmasıdır. İlk başlarda daha az yükseğe koyduğunuz ödülleri yavaş yavaş biraz daha yükseklere çıkarabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki, hamsterlar çok yükseklere zıplayamazlar. Bu nedenle zıplama eğitimi sırasında gerçekçi düşünmeli ve ödül mamasını zıplayabileceği yüksekliğe koymalısınız.

Labirent Eğitimi

Hamsterlar labirent oyununda oldukça başarılıdır. Bu nedenle hamster için labirent satın alarak eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi hamster eğitimi sırasında ödüllendirme yöntemini kullanmak oldukça etkilidir. Tıpkı diğer eğitimlerde olduğu gibi labirent eğitiminde de ödül maması kullanabilirsiniz. Hamsterınız labirentin sonuna ya da çıkış yoluna doğru koyacağınız ödüller ile çıkış yolunu kısa süre içerisinde bulacaktır. Bir süre bu yöntemi uygulamanızın ardından minik dostunuz labirentte doğru bir şekilde ilerlemeye başlayacaktır.

Hamsterınıza yukarıda bahsettiklerimizin yanı sıra başka basit numaralar da öğretebilirsiniz. Bu anlamda öğretebileceğiniz en kolay numaralardan birisi ise ayakta durmaktır. Ayakta durması için kafasının üzerinde bir ay çekirdeği tutarken bir yandan da sakin bir ses tonu ile “kalk” demeniz gerekir. Ancak hamsterınız ilk seferde ayağa kalmayacaktır. Aynı şeyi defalarca tekrar ederek emir üzerine ayağa kalkmasını sağlayabilirsiniz. Emir üzerine ayağa kalkmadığı sürece ay çekirdeğini kesinlikle vermemelisiniz. Evcil dostunuz zaman içerisinde oyun oynadığınızı anlayacak ve kalktığı için ödül aldığını fark edecektir.

Tuvalet Eğitimi

Hamster sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisi, evcil dostlarına tuvalet eğitimi verip veremeyecekleridir. Hamsterlar, tuvaletlerini kendilerinin belirlediği bir yere yapmaya dikkat ederler. Ancak dışkılarının üstüne yatabilir ve ağızlarına dahi alabilirler. Bu nedenle hamsterlera bir kedi ya da köpek gibi tuvalet eğitimi vermek mümkün değildir. Bunların yanı sıra evcil dostunuza tuvaletini yapması için bir hamster tuvalet kabı satın alabilirsiniz. Fakat onu tuvalet kabı üzerinde uyurken görebilirsiniz. Hatta hamsterlar tuvalet kabını evleri olarak benimseyebilirler. Bunun için en ideal olanı özgür olmasına izin vermenizdir.

Hamsterlar, strese girmelerine neden olacak bir durumla karşılaştıklarında dışkılarlar. Eğer hamsterı elinize aldığınızda tuvaletini yapıyorsa bu, korktuğunun ve strese girdiğinin bir göstergesi olabilir. Böyle bir durumda evcil hayvanınızı güvenli alanına yani kafesine geri koymalı, yeniden elinize almak için ise uygun bir zamanı beklemelisiniz.

Bunların yanı sıra hamster eğitimi sırasında bazen değişikliğe gitmeniz gerekir. Çünkü her gün aynı eğitimi vermeniz hamsterı sıkabilir. Ayrıca sürekli aynı ödül mamasını kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Sürekli aynı ödül mamasını ya da yiyeceği kullanmanız, hamsterın bir süre sonra sıkılmasına da neden olabilir. Bu nedenle ödülleri çeşitlendirmenizde fayda bulunmaktadır.

Guinea Pig Bakımında Yapılan Hatalar konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: