Guinea Pig ve Hamster Arasındaki Farklar

Yazar:

Hayvanlar aleminde birbirine benzeyen pek çok hayvan türü vardır. Bu, Guinea pig (Gine domuzu, Kobay) ve hamsterlar için de geçerlidir. Hamster ve guinea piglerin görünüşleri ilk bakışta oldukça benzerdir. Ancak tek benzerlikleri görünüşleri değildir. Benzer özellikleri arasında her ikisinin “Rodentia” soyundan gelmesi de yer alır. Ancak aynı soyun canlıları olmalarına rağmen mensup oldukları aileler farklıdır. Guinea pig ve hamsterlar incelendiklerinde diş yapılarındaki benzerlik de göze çarpar. Dişleri delici derecede keskin bir yapıya sahiptir ve sürekli gelişmektedir. Bu iki sevimli canlı arasındaki benzerlikler kısaca bahsettiğimiz gibidir. Fakat guinea pig ve hamster arasındaki farklar da oldukça fazladır. Peki, guinea pig ve hamster farkı nedir?

Guinea Pig ve Hamster Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ginepig ve hamsterlar arasındaki benzerliklerden bahsederken her iki hayvanın farklı ailelere ait olduklarından söz etmiştik. Bu, ayırt edici ve belirleyici bazı farklılıkları da beraberinde getirmektedir. Guinea pig ve hamster arasındaki farklar ise kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Ortalama Yaşam Süreleri

Guinea pig ve hamsterlar arasındaki en önemli farklardan birisi yaşam süreleridir. Guinea pig yaşam süresi ortalama olarak 5 ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Ancak iyi bir bakım ile 15 yıl kadar da yaşayabilirler. Hamsterlar ise guinea pigler kadar uzun yaşamaz. Özellikle ülkemizde yaygın olarak beslenen hamster türleri en fazla 2 – 3 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Boyutları

Guinea pig ve hamster farkı olarak bahsedebileceğimiz bir diğer nokta ise bu iki sevimli canlının boyutlarıdır. Guinea piglere bakıldığında tombul ve dolgun vücutları ile dikkat çekerler. Ayrıca yetişkinliklerinde en az 25 cm boyunda olurlar. Ancak hamsterlar guinea piglere göre daha küçüktür. Birer yetişkin olduklarında ortalama 15 – 20 cm boyuta ulaşabilirler. Bu nedenle de gine domuzları hamsterlara oranla daha fazla alana ve yemeğe gereksinim duyarlar.

Beslenme ve Bakımları

Hamster ve guinea piglerin beslenmesi arasında önemli farklar vardır. Guinea pigler genellikle bitkisel olarak beslenirler. Çeşitli kaynaklarda süt ve yumurta tüketebilecekleri yönünde bilgiler de yer almaktadır. Ancak guinea pig beslenmesi için istisnai durumlar dışında bu gıdaları kullanmak oldukça yanlıştır. Çünkü guinea piglere doğada kimse süt ya da yumurta gibi gıdalar vermez. Kan kaybı gibi, tedavisi için hayvansal protein kullanılması gereken hastalıklar dışında kesinlikle hayvansal gıdalar ile beslenmemeleri gerekir.

İlginizi çekebilir: Tavşan ve Guinea Pig Yemleri

Hamsterlar ise bazen et tüketebilirler. Hatta hasta ya da güçsüz düştüğünü düşündükleri yavrularını dahi yiyebilirler. Bu durum bazı hayvan severler tarafından vahşilik olarak algılanabilir. Ancak anne hamsterlar, diğer yavrularını yaşatabilmek adına bazen geri kalan yavru ya da yavruları yemek zorunda kalabilmektedir.

Hamsterların ağızlarında yiyecekleri saklamak için kesecikler vardır. Doymalarının ardından ya da yemek yerken yiyecekleri bu keselere saklarlar. Daha sonra keselerdeki yiyecekleri boşaltarak bir yerlere saklarlar. Fakat guinea piglerin ağızlarında besinleri saklamak için keseler yoktur ve yiyeceklerini saklamazlar.

Guinea pigler özel şampuanlar ile çok sık olmamak şartıyla yıkanabilirler. Yaz aylarında 2 haftada bir, kış aylarında ise yalnızca ayda bir kez yıkanmaları yeterlidir. Yıkanmalarının ardından tüyleri havluyla iyice kurulanmalı ve fönle kurutulmalıdır. Hamsterlar genellikle yıkanmazlar. Zaten kendilerini yalayarak temizledikleri için kötü kokmaz ve üzerlerindeki parazitleri arındırırlar. Evcil hamsterları yıkamak üşütüp ölmelerine neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle yıkamamak gerekir.

guinea pig ve hamster arasındaki farklar

Aktif Oldukları Saatler

Guinea pig ve hamster arasındaki farklar düşünüldüğünde dikkat çekenlerden birisi de gün içinde aktif oldukları saatlerdir. Hamsterlar gündüzleri genellikle uyuyarak geçirirler. Geceleri ise hareketlidirler. Genellikle 18.00 – 21.00 saatlerinden sonra aktif olurlar. Ginepigler ise hamsterların tam tersine gündüzleri aktif olmayı ve geceleri uyumayı tercih eden canlılardır.

Bunların yanı sıra guinea pigler sürekli hareket etmek istemezler. Sahipleri ya da arkadaşları ile bir süre oynar ve arta kalan zamanlarda dinlenirler. Bu nedenle içinde koşmak için bir çarka ihtiyaç duymazlar. Hatta çarklarda koşmaya çalışırken hantal ayakları yaralanabilir ya da sakatlanabilir. Fakat hamsterlarda durum oldukça farklıdır. Bir hamster doğal yaşam ortamında her gün kilometrelerce koşar. Hatta boylarına göre inanılmaz miktarda yol alabilirler. Bu nedenle evde beslenen hamsterların yaşadıkları ortama hamster çarkı koymakta fayda vardır. Böylece çarkta koşarak içgüdülerini tatmin edebilirler. Ayrıca hareket ettikleri için aşırı kilolu olmaktan da korunurlar.

İlginizi çekebilir: Hamster Oyuncakları

Sosyallik

Guinea pigler oldukça sosyal canlılardır ve birbirlerini korurlar. Bazen aralarında liderlik mücadelesi nedeniyle kavgalar yaşanabilir. Ancak birbirlerinin canını yakmazlar. Hamsterlar ise birbirlerini ısırabilir ya da tırmalayabilirler. Hatta bazı hamster türleri bir arada yaşayamazlar. Çiftleşme dışında bir araya getirilmemesi gereken bu türler, eğer aynı ortama konulurlarsa ölümle sonuçlanan kavgalar yaşanabilir.

Hamsterların insanlar ile iletişim kurma konusunda başarılı oldukları söylenemez. Özellikle söz konusu yemek olduğunda ciddi anlamda agresif davranabilirler. Gine domuzları ise sahipleri ile oldukça iyi bir iletişim kurarlar. Hatta bu sevimli canlılar, yalnızca hamsterlara göre değil diğer pek çok evcil hayvana göre daha cana yakındırlar. Guinea pigler, sahiplerinden sürekli ilgi ve sevgi beklerler. Bu nedenle evde guinea pig beslemek isteyenlerin bu durumu mutlaka göz önünde bulundurması gerekmektedir.

guinea pig

Çıkardıkları Sesler

Guinea pigler, gürültülü çığlıkları ile bilinen canlılardır. Özellikle sahiplerini gördüklerinde ıslık benzeri bir ses çıkarırlar. Ayrıca acıktıklarında da benzer sesler çıkararak yemek isterler. Hamsterlar ise canları yandığında viyaklamaya benzer bir ses çıkarabilirler. Ancak bunun dışında genellikle sessizdirler.

Üreme

Guinea pig ve hamster arasındaki farklar incelendiğinde dikkat çekenlerden birisi de üremeleridir. Guinea piglerde hamilelik 50 ile 60 gün kadar sürer ve tek seferde 2 – 5 yavru yapabilirler. Dişi bir hamsterın hamileliği ise 15 ile 20 gün arasında sürer. Ayrıca bir yavrulamada 5 – 10 yavru yapabilirler. Ancak nadir de olsa 20 yavruya kadar doğuran anne hamsterlar da olabilir.

Guinea pig yavruları doğumlarının ardından kuru mama tüketmeye başlayabilirler. Tüyleri ve tırnakları vardır, yürüyebilir ve hatta koşabilirler. Yani doğduktan sonra sahipleri tarafından rahatlıkla kucaklanarak sevilebilirler. Ancak yeni doğan hamsterlar anne sütü ile beslenirler ve gözleri kapalıdır. Tüyleri olmadığı gibi yalnızca annelerini emmek için hareket ederler. Bu nedenle yavru hamsterların anne sütünden kesilene kadar ellenmemesi gerekir. Aksi halde anne hamster, yavrusu üzerinde kendi kokusu dışında farklı bir koku algılarsa yavruyu reddedebilir ve hatta ona zarar verebilir.

Hamster Eğitimi Nasıl Yapılır? konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: