Guinea Pig Türleri ve Renkleri

Yazar:

Biraz tavşanı andıran, hamster ile sıklıkla karıştırılan, kemirgen grubunda olup da aslında kemirgen olmayan Guinea Pig bir çok türe sahiptir. Bilinen pek çok sayıda Guinea Pig çeşidi ile ilgili bir şeyler yazmadan önce tüy yapılarına göre iki ayrı grup altında incelenebileceğini belirtmek isteriz. Buna göre uzun tüylü Guinea Pig ve kısa tüylü Guinea Pig olarak iki ana gruba ayrılmaktadırlar. Bu arada Guinea Pig ülkemiz halkı arasında, Ginepig, kobay veya Hint domuzu olarak da bilinmektedir.

Kısa Tüylü Guinea Pig Türleri

En yaygın Guinea Pig türleri kısa tüylü olanlarıdır. Bu türler saten gibi parlak kısa tüylere sahiptir. Genellikle siyah, krem, beyaz(albino), çikolata gibi düz renklerde olabildiği gibi iki renkli ve üç renkli olan kısa tüylü türleri de bulunmaktadır. Kısa tüylü aguoti olanlarda ise tüylerin uçları farklı, dipleri ise farklı renklerdedir. Bu tanımlamaya göre kısa tüylü Guinea Pig türleri;

  • Habeş (Abyssinian)
  • Amerikan
  • Rex (Teddy)

Uzun Tüylü Guinea Pig Türleri

Tüyleri yaklaşık 20 cm ye kadar uzayabilen türlerinin bulunduğu uzun tüylü Guinea Pigler, kısa tüylü olanlara oranla daha az tercih edilmektedir. Çünkü tüyleri tıraş ve özel bakım gerektirir. Bu nedenle bakımı zaman almakta ve uğraştırıcı olmaktadır. Ancak bu özellikleri sayesinde, şov ve gösteriler için tercih edilen Guinea Pig türü her zaman uzun tüylü olanlardır. Uzun tüylü olan çeşitleri pek çok renk varyasyonlarında olabilir. Uzun tüylü Guinea Pig türleri;

  • Peru (Puruvian)
  • Lunkyara (Lunkyaras)
  • Texel (Tekes)
  • Taç (Coronet)
  • Silkie (Silkies)

Uzun tüylü guinea pig

Guinea Pig Türleri

Bazı Guinea Pig türleri aileler ve yetiştiriciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Türkiye’de bulunan Guinea Pig türleri arasında Peruvian, Abyssnian ve Amerikan (Hollandalı) sayılabilir.

Amerika, Avrupa ve Türkiye’de bilinen türler şöyle sıralanmaktadır.

Texel Guinea Pig

Uzun tüylü Guinea Pig türüdür. Geniş yuvarlak bir kafası, kısa ve uzun bukleli tüylerle kaplı gövdesi vardır. Bukleli tüyler, yumuşak ve ipeksidir, vücudun her yerinde hatta karın altında dahi bulunur. İngiltere de yaygın olan bir türdür.

Teddy Guinea Pig

Kısa ve yoğun tüylere sahiptir. Tüyleri kıvrımlı ve bükülmüş gibidir. Bu yapı tüylerinin dik durmasını sağlar. Gine pig çeşitleri arasında benzersizdir. Genellikle bicolor ve tricolor renklerde görülür. Rex ile çok benzerdir. Bazı yetiştiricilere göre aynı tür olarak kabul edilmekle birlikte Rexler genellikle tek renklidir. Orta uzunlukta bir vücuda ve kısa yuvarlak bir buruna sahiptir. Tüylerinin haftada en az 2 kez taranması gerekir. Bakımı zaman ister ve bu nedenle de çok yaygın değildir.

Teddy Satin Guinea Pig

Vücudu, burnu ve genel görünümüyle Teddy ile aynıdır. Bu türde farklı olan tek şey tüy yapısıdır. Bu tür kısa tüylere sahiptir ama Teddy den farklı olarak daha parlak ve yumuşak tüylere sahiptir. Yaygın bir tür değildir.

Guinea Pig Türleri Abyssinian

Abyssnian Guinea Pig

Habeş adıyla da bilinen bu tür en yaygın Guinea Pig türüdür. Türkiye de en çok yetiştirilen türlerden biridir. Rozet adı verilen özel tüy yapısı ile çok farklı ve güzel bir görünüme sahip olan bu tür Amerika tavşan derneği tarafından kabul edilen 3 orijinal türden biridir.

Rozet tüylerin dışarıya doğru dönük bir şekilde olmasıdır. Vücudunun tümünde yaygın olarak bulunur. Abissiyan yani Habeş Guinea Pig adının neden Habeşli olduğu tam olarak anlaşılmış değildir. Bazı araştırmacılar ana vatanının Etiyopya/Habeşistan olduğunu savunsa da bu kabul görmemiş bir bilgidir. Genel olarak ana vatanı Güney Amerika olduğundan bu türünde ana vatanı Güney Amerika olarak kabul edilmektedir.

Yarışmalarda en çok tercih edilen türdür. Bu tür yarışmalarda aranılan özellik ise vücudunda en az 8 tane rozet olmasıdır.

İlginizi çekebilir : Guinea Pig Yemleri

Abyssinian Satin Guinea Pig

Tüm özellikleri ile Abyssinian ile aynıdır. Tek farkı tüylerinin parlaklığıdır. Bu türün de vücudunun tümünde yaygın rozetleri bulunur.

Alpaca Guinea Pig

Uzun tüylü ginepig türleri arasındadır. Tüyleri uca doğru dalgalıdır. Kafasının üzerinde bir tane rozet bulunur. Bu da ona farklı bir görünüm kazandırır. Tüyleri karışmaya çok müsaittir ve bu nedenle düzenli bakım gerektiren kobay türlerinden biridir. Genellikle iki renklidir ve nadir bulunan bir türdür.

Sheltie Guinea Pig

Pürüzsüz, düz ve uzun tüyleri vardır. Çok fazla yaygın değildir. Vücudu kaplayan uzun tüylere karşın başı ve yüzü kısa tüylerle kaplıdır. Ev içerisinde bakılmalıdır, bahçede kalmaya pek uygun değildir.

Ginepig Türleri - Peru

Peruvian Guinea Pig

Peru kobayı olarak bilinen bu tür Türkiye de bilinen Guinea Pig türlerinden biridir. 20-30 cm den daha da uzun olabilen tüyleri ile dikkat çeken bir türdür. Uzun, sık ve yumuşak tüylerinin tıraş ve banyo ihtiyacı fazladır. Mutlaka günlük tüy bakımı yapılmalıdır. Yarışmalar ve şovlarda tercih edilen bu tür olsa da çok yaygın değildir. Ana vatanı Peru ve Bolivya bölgesidir. Seltie kobayına çok benzemekle birlikte Peru cinsinde farklı olarak baş bölgesinde de uzun tüyler bulunur.

İlk olarak 1880 li yıllarda Paris’e getirilerek Avrupa’da tanınan bu tür daha sonra İngiltere’de tanınmıştır. 1930 yılından sonra da Amerika da tanınmıştır.

Peruvian Satin Guinea Pig

Genel olarak tüm özellikleri Peru kobayı ile aynıdır. Farklı olarak tüyleri genellikle tek renktedir ve oldukça parlaktır. Bu türde çok yaygın olarak görülmemektedir.

Silkie Guinea Pig

Bilinen en eski Guinea Pig türlerinden biridir. Üstten bakıldığında bir yağmur damlası veya göz yaşı damlası şeklindedir. Uzun tüylü kobay türlerinden biridir. Baş bölgesinde daha kısa olan tüyler vücudun arka kısmına doğru uzunlaşır. Tüylerinin günlük bakım ihtiyacı fazladır. İyi huylu ve kucakta olmayı seven bu türde çok yaygın olarak görülmemektedir.

Silkie Satin Guinea Pig

Tamamen silkie türü ile aynı özelliklere sahiptir. Tüylerinin parlaklığı dışında neredeyse hiç bir fark olmamasına karşın ayrı bir tür olarak kabul edilmiştir. Yaygın bir tür değildir.

Coronet Guinea Pig

Uzun katlı tüyleri ile oldukça gösterişli olan bu türe taç adı verilmesinin sebebi başı üzerinde rozet olmasıdır. Vücudunun tamamını kaplayan uzun tüylerinin günlük bakım ihtiyacı vardır. Nadir görülen türlerden birisidir.

Guinea Pig Türleri - American

American Guinea Pig

Türkiye de en çok yetiştirilen türlerindendir. Hollanda Guinea Pigi olarak da adlandırılmaktadır. Genel olarak Amerika ve Avrupa da en çok beslenen türdür. Kısa tüylüdür. Bakımı kolay olmasının yanı sıra oldukça dayanıklı ve sağlıklı bir türdür. Bu da çok fazla tercih edilme sebebi olmuştur. Pek çok renk varyasyonunda olabilen bu Guinea Pig türü bilinen en eski, saf türlerden birisidir. Uysal ve uyumlu mizaca sahiptir. Kucağa alınmaktan hoşlanan bu tür en fazla bakılan türlerin başında gelmektedir.

White Crested Guinea Pig

Beyaz tepeli, kısa yuvarlak bir burun ve başının üzerinde bulunan beyaz tüyler ile oldukça spesifik bir görünüme sahiptir. Kısa tüylüdür. Tüyleri pek çok renkte olabilir ama daima tek renkte vücut tüyü vardır. Vücudu ne renk olursa olsun beyaz bir tepesi bulunur. Şekil ve mizaç olarak Amerikan Guiena Pig türüne benzer. İyi huyludur, insanları ve kalabalığı sever, bakımı kolaydır ve en yaygın beslenen türlerden birisidir.

İlginizi çekebilir : Guinea Pig Kafesleri

Guinea Pig Türlerinde Görülen Kürk Renkleri

Ginepig türleri çok çeşitli renk tonlarında ve renk kombinasyonlarında görülebilmektedir. En popüler ve yaygın olarak görülen renkler; beyaz, siyah, bej, taba, çikolata, krem, altın, tarçın, lila, kırmızı, safran, gümüş renkleridir. Bu renklerin yanı sıra lila-taba rengi, kırmızı-siyah, kırmızı-beyaz, siyah-beyaz, gümüş-kırmızı-beyaz gibi sık görülen renk kombinasyonları da görülmektedir.

Tüyleri renk ve desenlerine göre farklı isimler alır. Buna göre;

Bicolor (İki Renkli)

Bu kürk şeklinde iki farklı tüy rengi söz konusudur. Vücudun her yerinde yamalar şeklinde parçalı halde 2 farklı renkte tüyler görülür. Bu yamalar agouti, self, beyaz, siyah gibi her renkte olabilir. İki renkli siyah ve kızıl olamaz çünkü bunlar ayrı bir şekildir ve tortoiseshell (kaplumbağa kabuğu) olarak adlandırılmaktadır.

Tricolor (Üç renkli)

Bu kürk şekli bicolor olanlardan çok farklı değildir. Tricolor olan gine piglerde ana renk olarak mutlaka beyaz tüy bulunmalıdır. Beyaz ana renk olarak çoğunluktadır ve tricolor olanlarda yamalar beyaz üzerine hemen hemen eşit büyüklükte düz renklerden oluşur. Bu tür kürke sahip olan hint domuzlarında gözler pembe veya koyu renkte görülür.

Tortoiseshell (Kaplumbağa Kabuğu)

Bu tür Guinea Pigler iki renklidir. Kırmızı (kızıl) ve siyah renkte olan bu türde vücudun tamamında sadece iki renk tüy vardır ve tüyler büyük parçalı yamalar şeklindedir.

Tortoise-White (Kaplumbağa-Beyaz)

En popüler Guinea Pig rengidir. Vücudun tümünü kaplayan hemen hemen birbiri ile eşit büyüklükte parçalar şeklinde siyah, beyaz ve kızıl olacak şekilde 3 renk tüy vardır. Vücudunda hangi renk tüyün nerede olması gerektiğine dair bir standart yoktur değişebilir ama kafa sadece 2 renkten oluşur. Genellikle baş kırmızı-beyaz, siyah-beyaz renkte görülür.

Selfs (Düz Renkli)

Bu tür renklere sahip Guinea Pigler en çok tercih edilen ve en yaygın olanlarıdır. Vücudun tamamı tek renkte tüyler ile kaplıdır. 12 farklı renkte olabilmektedir. Yaygın olarak beyaz, siyah, safran, altın, devetüyü, lila, çikolata, bej, krem renklerinde görülür. Düz renkli (selfs) kobaylarda göz rengi siyah ve pembe renktedir.

Tan (Taba Rengi)

Tek bir temel renk ve taba rengi alanlara sahiptir. Yoğun tek renk olmasına karşın selfs(düz renk) olarak sayılmaz.

Roan (Benekli)

Bu tür gine piglerde vücut iki renkte ve benekler şeklinde görülen tüylerle kaplıdır. Spesifik olarak baş ve ayaklarda bu desen yoktur ve düz renktedir.

Agouti

Bu kürk rengi kırçıllı bir görünümle kendini belli eder. Tüylerin dip kısımları farklı, uç kısımları farklıdır. Agouti genellikle gri-kırçıl, kahve-kırçıl ve bej-kırçıl şeklindedir.

Argente

Bu kürk rengi agouti kürk şekline çok benzer. Vücudun tümünde benzer şekilde kırçıllı bir görünüm söz konusudur. Farklı olarak açık tüy rengi ve vücudun her yerinde aynı oranda bir dağılım söz konusudur. Kürk renkleri beyaz, altın, bej, krem gibi açık renklerdedir ve spesifik olarak gözleri pembe renktedir.

Himalayan (Himalaya)

Vücudun tamamını kaplayan beyaz tüyler, parlak kırmızı gözler, koyu renk kulaklar, koyu renk ayaklar ve koyu renk burnu ile siyam kedisini andıran albino ginepig türüdür. Koyu bölgeler ve beyaz geçişi çok keskindir. Koyu renk alanlar çikolata veya siyah renkte olabilir.

Kobay - siyah

Fox (Tilki)

Bu tür Guinea Pigler sadece çikolata, siyah, lila ve bej renkte olmaktadır. Düz renklilere çok benzer ama bezelye lekeleri olarak adlandırılan foxlara özel lekeleri ile ayırımları yapılır. Kulaklarının yan taraflarında bulunan bu beyaz lekeler belirgindir ve gövdenin ana renginden belirgin sınırla ayrılmıştır.

Brindle (Çizgili)

Bu tarz tüyleri olan gine domuzu genellikle kırmızı ve siyah renklerde olur. Tüy renkleri kaplumbağa kabuğu renkleri ile aynıdır. Ancak çizgili olanlarında yamalar veya lekeler şeklinde değil bant tarzında birbirine geçmiş iki renkte tüyleri vardır.

Dalmation (Dalmaçyalı)

Bu tip gine piglerin tüyleri tıpkı dalmaçyalı köpeklerde olduğu gibi benekli tüylere sahiptir. Başı siyah renkli tek renk tüylerle kaplıdır ancak yüzünün tam ortasından burun ucuna doğru inen beyaz çizgi şeklinde görülen tüyler spesifiktir. Ayakları da koyu renkte tüylerle kaplıdır. Beyaz-siyah, beyaz-çikolata sık görülen renkleridir.

Dutch (Hollandalı)

Nadir olan renklerden biridir. Göz çevresinde leke ile karakterizedir. Tıpkı Hollanda tavşanında olduğu gibi iki renkli olur. Beyazın dışında ikinci bir renk tüyleri vardır ve geçişleri keskindir. Siyah-beyaz, agouti-beyaz, bej-beyaz, altın-beyaz renkler gibi değişik renk varyasyonlarında görülebilir. Tüm renklerde beyaz dışındaki renk göz çevresinde belirgin bir leke şeklinde olur.

Tavşan Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler konulu yazımızda ilginizi çekebilir. Ayrıca dilerseniz Guinea Pig (Gine Pig) Hakkında konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: