Guinea Pig Bakımında Yapılan Hatalar

Yazar:

Guinea Pig; dayanıklı, dost canlısı ve uzun ömürlü bir canlıdır. Bu nedenle de evde ilk kez evcil hayvan besleyecekler için oldukça iyi bir seçimdir. Kemirgen sınıfında yer alan ve genellikle hamster ile karıştırılan Guinea Pig, özellikle Birleşik Krallık ve ABD de rağbet gören bir evcil hayvandır. Hint domuzu ve cavia gibi farklı isimler ile anılan bu evcil hayvanın kökenleri ise 10 bin yıl öncesine dayanmaktadır. İlk başlarda Orta ve Güney Amerika’da yalnızca eti için ya da başka hayvanlara yem olması için beslenmiştir. Fakat Güney Amerika’nın keşfinin ardından Avrupa’ya taşınmış ve pek çok ülkede popüler evcil hayvan haline gelmiştir. Guinea Pig, evde beslenmesi oldukça kolay bir hayvandır ve özellikle çocuklar tarafından çok sevilir. Ancak bakımının kolay olması dikkat gerektirmediği anlamına gelmez.  Sahiplenmeden önce Guinea Pig bakımı ile ilgili detaylı araştırma yapmak ve nelere ihtiyacı olduğu konusunda bilgi edinmek gerekmektedir. Aksi halde bakımı konusunda yapılan hatalar bu sevimli canlının hastalanmasına ve yaşamını yitirmesine neden olur.

Guinea Pig Bakımında Yapılan En Yaygın Hatalar

Guinea Pigler, itinalı bir bakım ile ortalama 12 – 13 yıl kadar yaşayabilirler. Ancak Ginepig bakımı ve beslenmesi ile ilgili yapılan bazı hatalar vardır ki, bu sevimli hayvanların ömürleri üzerine direkt olarak etki etmektedir. İşte, Guinea Pig bakımı sırasında yapılan o hatalar ve daha fazlası…

Küçük Bir Kafeste Bakmak

Guinea pig ömrü üzerinden etkili önemli faktörlerden birisi barındıkları ortamın büyüklüğüdür. Boyutlarına göre küçük bir kafes tercih etmek strese girmelerine neden olur. Ginepiglerde stres, dolaşım ve solunum sistemi ile ilgili hastalıklar ile karşılaşmalarına yol açabilir. Yine küçük bir kafeste yaşamaları egzersiz yapamamalarına ve dolayısıyla aşırı kilo almalarına neden olabilir. Bu ve benzeri sorunlar ile karşılaşmamak adına Guinea Pig kafesi satın alırken ebatlarının ne kadar uygun olduğuna dikkat etmek gerekmektedir.

Guinea Pigler çok hareketli hayvanlardır ve rahat hareket edebilecekleri geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Ancak Guinea Pig bakımı için kafes satın almadan önce sürekli büyüdükleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle özellikle yavru Ginepig sahiplenecekseniz büyümeye devam edeceğini ve yakında daha fazla alana ihtiyacı olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca tercih edeceğiniz Guinea Pig kafesi kaliteli malzemelerden imal edilmiş olmalı ve zehirli madde içermemelidir. Bu doğrultuda özellikle kaplama malzemesi olmayan ve boya içermeyen materyallerden üretilmiş kafesleri tercih etmenizde fayda vardır.

guinea pig bakımı ve yapılan hatalar
Küçük guinea pig kafesleri stres sebebi olabilir. Bu yüzden olabildiğince büyük kafes edinmek hem rahat hareket etmesini sağlar hem de kilo alımının önüne geçer. Hele birden fazla guinea pig bakacaksanız kafesi mutlaka büyük tutmalısınız.

Yanlış Beslenme

Ginepig bakımı ile ilgili yapılan bir diğer hata da beslenme düzenine dikkat edilmemesidir. Oysa Guinea Piglerin düzenli beslenmeleri, sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları açısından oldukça önemlidir. Bu canlıların günlük olarak belli miktarda C vitamini almaları gerekir. Guinea Piglerde C vitamini eksikliği ise pek çok hastalığı beraberinde getirir. Çünkü C vitamini eksikliği nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflar ve bu da onları hastalıklara açık hale getirir. Yine C vitamini eksikliği sonucunda eklem ve kas rahatsızlıkları ile karşı karşıya kalabilirler.

İlginizi çekebilir: Tavşan ve Guinea Pig Yemleri

Günümüzde Guinea Pig beslenmesi için özel olarak üretilen yemler bulunmaktadır. Bu yemler Ginepiglerin beslenme ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanırlar. Ginepigler otobur canlılardır ve diyetlerinin önemli bir kısmını saman içeren besinler oluşturmalıdır. Yine taze meyve ve sebzeler ile beslenmeleri de son derece önemlidir. Ancak bu sevimli hayvanların iştahı sizi kesinlikle yanıltmamalı. Çünkü lezzetli gıdaları asla reddedemezler. Eğer aşırı beslenmelerinin önüne geçmezseniz obez bir Guinea Pig sahibi olabilirsiniz.

Kafes Temizliğini İhmal Etmek

Kimi zaman Ginepig kafesinin bakımını ertelemek zorunda kalabiliriz. Fakat bunu sürekli hale getirmek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çünkü kirli kafesler Ginepiglerin strese girmelerine ve dolayısıyla çeşitli hastalıklar ile karşılaşmalarına neden olur. Bunun için Ginepig kafesi 3 – 4 gün aralıklar ile mutlaka temizlemelidir. Ayrıca günlük olarak kısmi temizlik yapmak da oldukça önemlidir. Kısmi temizlik ile kastedilen ise hayvanın günlük olarak yemediği meyve ve sebzelerin kafesten alınmasıdır. Yine yem ve su kapları da günlük olarak mutlaka dezenfekte edilmelidir. Aksi halde bakteri oluşumu kaçınılmazdır.

Ginepigler, kendilerini ön dişlerini ve ayaklarını kullanarak itinayla temizlerler. Fakat uzun tüylü Guinea Pig türleri tüylerinin düğümlenmemesi için bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle tüy bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır.

ginepig bakımı
İyi ve düzgün bir beslenme guinea piglerin çok daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Hazır üretim guinea pig yemlerinin yanı sıra taze sebze ve meyve ile beslenmelerini sağlamak da önemlidir.

Yalnızca Bir Adet Guinea Pig Beslemek

Guinea Pig bakımı sırasında yapılan yaygın hatalardan birisi de Guinea Pigin yalnız kalmasına neden olmaktır. Çünkü Gine domuzları sosyal canlılardır ve içgüdüsel olarak birlikte yaşamak isterler. Binlerce yıldan günümüze nesillerini devam ettirebilmelerinin altında da aralarındaki güçlü iletişim yatmaktadır.  Yapılan araştırmalar ise Guinea Piglerin yanlarında bir arkadaşları olduğunda çok daha mutlu olduklarını ortaya koymuştur. Ancak birden fazla Guinea Pig beslemeyi düşünüyorsanız uygun büyüklükte bir kafes satın almalısınız. Yine dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise her ikisinin de aynı cinsiyette olmasıdır. Aksi halde yeni yavruların önünü almakta zorluk çekebilirsiniz. Fakat yine de durumu kontrol etmelisiniz. Çünkü iki erkek Ginepigin bir araya gelmesi de zor kavgalara neden olabilmektedir.

Bunların yanı sıra eğer evinizde kedi ya da köpek gibi başka bir evcil hayvan besliyorsanız, Guinea Pig için korunaklı bir alan oluşturmaya özen göstermelisiniz.

İlgisiz Bırakmak

Daha önce de değindiğimiz üzere Ginepigler sosyal canlılardır ve ilgi beklerler. Yani Guinea Pig bakımı yalnızca beslemek ve uygun bir yaşam ortamı oluşturmaktan ibaret değildir. Onunla zaman zaman ilgilenmelisiniz. Ayrıca ilgisiz bırakmanız evcil dostunuzun hareketsiz kalmasına da neden olabilir. Bunun önüne geçmek için belli aralıklarla kafesinin dışına çıkararak koşmasına ve eğlenmesine izin verebilirsiniz. Yine önüne rampa gibi çeşitli engeller koyarak biraz zorlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, onun için iyi bir egzersiz olacaktır. Ayrıca düzenli egzersizler akciğerleri, kasları ve eklemleri için faydalıdır.

ginepig bakımında yapılan hatalar
Yalnızlık ve ilgisizlik ginepigler için stres sebebidir. Bu yüzden imkanınız varsa yanına bir arkadaş almalı ve mümkün olduğunca arada serbestçe hareket edebilecekleri ortam yaratmalısınız.

Uzun Süre Güneşe Maruz Bırakmak

Guinea Pigler düşük sıcaklığı belli oranda tolere edebilirler. Fakat yüksek sıcaklığa tahammül edemezler. Özellikle uzun süre direkt olarak güneş alan yerlerde kalmaları güneş çarpması yaşamalarına neden olabilir ve bu durum ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle de Guinea Pig bakımı sırasında bulundukları ortamın direkt olarak güneş ışığı almadığından emin olunmalıdır. Ayrıca bu sevimli canlılar için uygun sıcaklığın 15 – 25 °C arasında olduğunu da unutmamalısınız.

Son olarak Guinea Pigler bir av hayvanı oldukları için çok çabuk strese girebilirler. Bu nedenle evcil dostunuzu elinize alacaksanız çok dikkatli davranmalı ve tek el ile kaldırmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde strese girmesine neden olabilirsiniz. En ideali ise bir eliniz ile göğsünden diğer eliniz ile arka bacaklarından tutarak kaldırmanızdır. Ayrıca kucağınıza alır almaz göğsünüze bastırmanızda yarar vardır. Böylece avlandığını düşünmez ve kendisini güvende hisseder.

Hollanda Lop Tavşanı konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: