Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Golden Retriever özellikleri ve yumuşak mizacı ile tüm dünyada aile köpeği olarak beslenen en popüler köpek ırklarının başında gelmektedir. İnsanlarla ve hayvanlarla arası iyidir, çocuklara karşı çok nazik ve sabırlıdır, gerçekten çok iyidir ve hatta o kadar iyidir ki ondan bir bekçi köpeği olması mümkün değildir.

Golden Retriever Irkı Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Simetrik, güçlü ve sağlam bir görünümü olan Golden Retriever ırkı Sportif köpekler grubundandır. Önceleri av köpeği olarak tanımlanmış olsa da kulüpler tarafından Sportif köpek olarak kabul edilmiştir. İstekli ve uyanık bir duruşu olan Golden Retriever ırkı köpekler iyi bir yüzücü olmanın yanı sıra hem karada, hem de suda iyi bir kuş avcısıdır.

Geniş ve çıkıntılı alın yapısı, iri sayılabilecek bir kafa şekli olan bu ırkın gözleri ve göz çevresi daima koyu renklidir. Burun çıkıntılıdır, burun ucu ise siyah olan golden cinsi köpeklerin geniş bir ağız yapısı vardır. Kaslı ve orta uzunlukta ve güçlü görünüme sahip olan boyun, vücudu ve başı ile orantılıdır. Çok geniş olmayan göğüsü, güçlü ve kaslı arka bacakları ile yandan bakıldığında oldukça sağlam görünümü olan Golden Retriever renkleri genellikle sarı altın ve krem sarıdır.

Golden Retriever ortalama 10 – 12 yıl yaşayabilir. Dişileri erkeklerinden daha küçük yapılıdır. Erkekleri 61 cm yüksekliğe ve 34 – 36 kg ağırlığa, dişileri ise, 56 cm yüksekliğe ve 32 kg ağırlığa erişebilmektedir.

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı Yavru

Golden Retriever Özellikleri ve Karakteri

Tüm dünyada aile köpeği olarak kabul edilen ve insanların neredeyse ilk tercihi olan bu ırk, sakin, yumuşak ve sevgi dolu bir köpektir. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Çocuklara karşı aşırı derece de nazik ve hoşgörülüdür.

Golden Retriever zeki, itaatkar, sahibini mutlu etmeyi seven ve kolay eğitilebilen bir ırktır.

Golden retriever özellikleri arasında en dikkat çeken özellik iz sürme ve av kabiliyetidir. Suda, karada, bataklık arazide iz sürme, vurulan avı getirme konusunda mükemmeldirler. Ayrıca iyi bir narkotik köpeği olsa da bekçilik konusunda oldukça başarısızdır. Sadece ve belki yabancıları havlayarak haber verebilir ama dost canlısı karakteri nedeniyle bekçilik yapamaz.

Golden Retriever Irkının Tüy bakımı

Tüy bakımı nispeten daha kolaydır ve genellikle tıraşa ihtiyacı yoktur. Mevsim geçişlerinde tüy dökümü bir miktar artsa da çok fazla tüy dökmez.

İki tabakalı olan kürkünün üst tabakası, dalgalı veya düz, alt tabaka sık ve su geçirmezdir. Tüyleri boyun, gövde altı, bacaklar ve kuyrukta daha uzundur. İki katmanlı tüylerinin haftada bir iki kez fırçalanması gerekir. Küçük yaşlardan itibaren fırçalamaya alıştırmanız ve günlük fırçalamanız köpeğinizin tüylerinin daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Tüy bakımı için ince yumuşak telli köpek fırçası kullanılabilir. Ayrıca kıl fırça kullanarak tüylerin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzmeyi çok seven bu ırk denize girmeye bayılır. Ancak aşırı deri hassasiyeti olduğundan deniz sonrası mutlaka tatlı su ile yıkanmalı ve tuzlu suyun etkilerinden arındırılmalıdır.

Köpeğinizi çok sık yıkamayın ve mümkün olduğu kadar tüyleri fazla çamurlanmış ise ve aşırı kokuyorsa yıkamayı düşünün. Yıkama yerine köpek kuru şampuan veya köpek temizleme spreyi ile temizliğini yapmanız yeterli olacaktır. Dediğimiz gibi sadece çok fazla ihtiyaç duyduğunuzda yıkamalısınız.

Golden Retriever için seçeceğiniz köpek şampuanı çok önemlidir. Irkın hassas deri yapısına uygun olan, kaşıntı ve deri alerjilerine yatkın ırklar için olan şampuanlardan seçmeye dikkat etmelisiniz. hatta yıkama için götürdüğünüzde varsa bu tür bir şampuanı da yanınızda götürüp onunla yıkanmasını sağlamanız isabetli bir karar olur.

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı 2

Golden Retriever Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Edilmeli?

Kilo sorunu yaşamamak için Golden Retriver cinsi köpeklerin beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Aktif bir köpek ırkı olduğu için proteince zengin mamalar ile beslenmeleri faydalıdır. Kilo almaya meyilli olan bu ırkın beslenmesinde sağlık sorunları nedeniyle özel bir diyet maması kullanım zorunluluğu yoksa ırka özel mamalar kullanılabilir. Örneğin Advance Golden Retriever köpek maması bu ırkın ihtiyaçları gözetilerek hazırlanmış dengeli bir üründür. Her ne olursa olsun ırka özel mama kullanılsa da verilen miktarlara dikkat edilmeli ve günlük tavsiye edilen miktardan fazla verilmemelidir.

Seçeceğiniz mamanın içeriği kadar, yaşına uygun mama vermeniz ve mamanın tane boyutları da önemlidir. Yavru ise yavru köpek maması, yetişkin ise yetişkin köpek maması veya 7 yaş üzeri ise yaşlı köpek maması vermelisiniz. Mamanın taneleri çok küçük olmamalıdır. Hızlı yemek yemeyi seven bu ırk için yavaş besleme kabı veya yavaş yeme mama kabı olarak adlandırılan mama kabı kullanmakta faydalıdır.

Yukarda da belirttiğimiz gibi kilo bu ırk için büyük problemdir. Özellikle de kalça çıkığına ve eklem problemlerine yatkın olan ırkın kilo alması önlenmeli ve ayrıca ihtiyaç duyulduğunda glikozamin ve kondroitin içeren ek besinler ile gerekirse köpek vitamini veya mineraller verilerek eklem yapısı desteklenmelidir.

Bunun dışında, Golden Retriever beslenmesinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda deri ve tüy sağlığının desteklenmesidir. Golden ırkı köpekler egzamaya çok yatkındır. Sık sık kaşıntı ve kızarıklık şikayetinden muzdarip olan ırkın beslenmesinde iyi ve kaliteli bir köpek mamasının yanı sıra Omega yağ asitlerince zengin Somon yağı veya diğer adıyla köpek balık yağı gibi ek besinlerin verilmesi gerekir.

Golden Retriever Yememesi Gereken Besinler

Golden köpeğiniz varsa alkol, çikolata, üzüm, kuru üzüm, avakado, ceviz, badem, macadamia fındığı, soğan, sarımsak, mayalı ekmek ve diğer mayalı ürünler ve sakızda bulunan ksilitol, toksik etkisi nedeniyle bu ırkın yememesi gereken besinlerdir.

Golden Cinsi Köpeklerin Yaşam Alanı Nasıl Olmalı

Apartmanda bakmak için uygun, sakin ve çok uysal ırklardır. Ancak sportif köpek ırkları grubundan olan Golden Retriver enerjik ve hareketli köpeklerdir. Günlük egzersizlere ihtiyaç duyan bu ırkın yaşam alanı bahçeli bir ev olursa çok mutlu olur. Ancak dışarıda değil ev içerisinde bakılmalıdır. Zira ılıman iklimler bu ırk için ideal alandır. Aşırı soğuk havalar ırk için uygun değildir. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde de apartman dairesinde de rahatlıkla mutlu bir şekilde yaşayabilir.

Golden Irkının Kökeni

Tüm dünyada oldukça popüler olan bu ırkın kökeni konusunda iki farklı teori bulunmaktadır. Golden Retriever ırkının kökeni hakkındaki İlk teori İngiltere’de Lord Tweedmouth tarafından alınan Rus sirk köpekleri soyundan geldiğidir. Tweedmouth’un bu köpekleri geyik avında kullandığı ve oldukça memnun kalınca da bu köpekleri yetiştirdiği söylenmekte. Daha sonraki yıllarda boyut olarak biraz daha küçük boyutlu ve koku alma yeteneği daha güçlü köpekler geliştirmek için Bloodhound ırkı ile çiftleştirmeler yaptırdığında ortaya çıkan köpeklerin “Golden Retriever ırkının atası olduğu söylenmektedir.

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı 3

Bu görüş 1950 yıllarının başına kadar kabul görmüştür. Ancak Elma Stonex tarafından yapılan araştırmalar Golden Retriever ırkının Rus sirk köpekleri soyundan geldiği görüşünü çürütmüştür.

Bu gün hali hazırda kabul gören ikinci teoriye göre, Lord Tweedmouth’un 1865 yılında Brighton’daki bir ayakkabıcıdan “Nous” adında kayıt dışı bir sarı Retriever aldığını ve bu köpeği avcılıkta kullandığı, bir süre sonra “Tweed Su Spanieli” (İskoçya’da tükenmiş bir cins) ile sarı Retriever köpeği çiftleştirmesi sonucu olan yavruların Golden Retriver cinsi köpeğin atası olduğudur. Günümüzde kabul gören teori budur.

Kimi aratırmacılara göre Lord Tweedmout İskoçya arazilerine uygun köpekler yetiştirmek istemiş ve sarı Retriever ile Tweed Water Spaniel çifleştirmesi sonrasında elde ettiği yavruları Bloodhound ve İrlanda Setteri ile de çiftleştirmeler yaparak Golden retriever ırkı köpekleri üretmiştir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ve bulunan bazı deliller Golden Retriever ırkının 1800’lü  yıllarda var olduğu görüşünü yaygınlaştırmaktadır. Örneğin 1815 de doğan ve 1885 de ölen Richard Ansdell hayvan resimleri ile tanınan bir ressamdı. Eserlerinde görülen altın rengi köpeğin Golden Retriever ile olan benzerliği bu ırkın kökenini saha eskilere dayandığı görüşünü de kuvvetlendirmektedir.

Tüm bu kafa karıştırıcı hikayeleri bir tarafa bırakarak, ırkın İngiltere de, İskoçya bölgesinde yetiştirilen retriever (getirici-toplayıcı) köpeği olduğunu söyleyebiliriz. 1908 yıllarından sonra İngiltere de yayılmaya başlanan ırk, 1911 yılında köpek kulüpleri tarafından tanınmıştır. 1925 li yıllarda Amerika ve Kanada da bilinirliği artmış ve 1932 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından kabul edilmiştir.

Golden Retriever Irkının Sağlık Sorunları

Deri Problemleri

Kalça displazisi

Kanser

Dirsek deformasyonları

Kalp hastalığı

Alerjiler

Egzama

Kulak enfeksiyonları

Lyme hastalığı

Nefrit

İlginizi çekerse Pomeranian Irkı Köpeklerin Genetik Hastalıkları konusunu da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: