Gloster Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Gloster kanarya, hem ülkemizde hem de tüm dünyada evcil olarak beslenen ve yaygın olarak görülebilen kuş türlerinden biridir. Ana vatanı İngiltere olan bu kanarya türü, yarışmalarda en popüler kanaryalar arasındadır. Gloster kanarya ötüşü için değil, görünümü için tercih edilmektedir. Ülkemizde tepeli Gloster olarak da bilinmektedir.

Gloster kanarya, doğal yaşamda bulunan bir kanarya türü değildir. Diğer kanarya türlerinin çiftleştirilmesi ile yetiştirilmiştir. 1920 başlarında İngiltere’de tanınmaya başlanan bu kanarya türü, kanarya severler arasında oldukça beğeni kazanmış ve popüler olmuştur. 1960 yıllarında ise Amerika’ya getirilmiş ve Amerikalı kanarya severler arasında da çok beğeni kazanmış ve yine gösterilerin vazgeçilmez kanarya çeşitleri arasına girmiştir.

Gloster Kanarya Türleri

Corona Gloster ve Consorts Gloster olarak iki türü bulunmaktadır. Corona Gloster başının üzerinde bulunan ve bir şapkayı andıran benzersiz şekildeki tüyleri ile tanınmaktadır. Consord Gloster türünde ise baş üzerinde şapka bulunmaz ve tüyler düzdür.

Bu kanarya türünün farklı pek çok rengi bulunmaktadır. Tüyleri çoğunlukla renk kombinasyonları şeklindedir. Sıklıkla sarı, kahverengi, gri, yeşil, beyaz, tarçın ve buz grisi renklerinin birleşimleri şeklindedir. Bu türün tüyleri kabarık değil aksine vücuduna yapışıktır.

Gloster Kanaryası Özellikleri

İyi bakım şartlarında 15 yıl kadar yaşayabilse de genel olarak bu türün ortalama yaşam süresi 12 yıldır. 11-12 cm uzunluğunda küçük boy bir kanarya çeşididir. Isırma eğilimi yoktur ama çok küçük olduğu için ele alınmaya da pek uygun değildir.

Küçük ve konik şekilli bir gagası vardır. Tepeli olan Corona Gloster’ın tepe tüyleri boynu ile iyice birleşiktir ve bu yüzden sırtı ile başı birleşikmiş gibi görünür. Tepe tüyleri neredeyse gözlerini kapatmış gibi durur. Consord türünde de sırt ve baş birleşik gibi görünmektedir. Her ikisi de hafif bombeli bir sırt şekline, geniş bir göğse sahip olan Gloster kanaryası yuvarlak tombul bir görünüme sahiptir. Bacakları kısadır ve baldır kısımları görünmez.

Aktif ve enerjik bir tür olan Gloster kanaryası özellikle çıngıraklı kuş oyuncakları ile oynamaktan keyif alır. Eğer kanaryanızın kafesine, ucunda çan bulunan boncuklu bir kuş oyuncağı koyarsanız bununla sıkılmadan saatlerce oynayabilir.

Gloster kanaryasının ıslık benzeri, cıvıltılı güzel bir ötüşü vardır. Dişi Gloster kanarya pek ötmez ancak erkek Gloster daha iyi bir ötüşe sahiptir. Özellikle 6 aylık olduktan sonra erkeğin ötüşü daha da gelişir. Ancak diğer kanarya türleri ile kıyaslandığında ötüşü değil, görünümü ile ön plana çıkmaktadır.

gloster kanarya özellikleri ve bakımı
Dişi Gloster kanaryalar erkekleri kadar iyi ötücü değildir. Ancak Gloster kanaryalar zaten ötüşleri için değil görünümleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Gloster Kanaryasının Bakımı

Bakımı kolaydır. Ülkemizde de yaygın olarak bakılan evcil kuş türleri arasındadır. Temel olarak kanarya Gloster’ların bakımı diğer kanaryaların bakımından farklı değildir. Özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Kuş bakmaya yeni başlayanlar, yaşlılar ve çocuklar için idealdirler.

Sosyal bir kuş türüdür. Eğlenceli ve arkadaş canlısıdır, sahibinin ilgilenmesinden mutlu olur. Genellikle yalnız veya kendi türüyle bakılması tavsiye edilir. Diğer kanarya türleri ile birlikte pek mutlu olmaz, bu nedenle de başka kanarya türleri ile aynı kafeste tutulmamalıdır.

Gloster Kanaryasının Beslenmesi

Kanaryaların severek yediği tohumlardan oluşan kaliteli bir kanarya yemi ile beslenmesi yeterlidir. Kanarya yeminin yanı sıra kafesinde darı dalı bulundurulması faydalıdır. Dal darı kanaryanın didikleme ihtiyacını gidereceği gibi beslenmesine de destek olur. Darının yanı sıra ayçiçeği tohumu ve yulafı da severek yerler. Ayrıca elma, armut gibi meyveler ile havuç ve lahana gibi sebzelerde verilebilir. Beslenme sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sindirim sistemlerinin hassasiyeti nedeniyle ıslak yem vermekten ve fazla miktarda yeşillik yedirmekten sakınılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kanarya Yemleri

Gloster Kanarya Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Görsel olarak dişi ve erkeklerini bir birinden ayırt etmek çok kolay değildir. Cinsiyet ayrımı yapabilmek için en iyi yöntem, DNA testi yapmak veya ultrason ile kontrol etmektir. Ancak bu yöntemler her an uygulanabilecek kadar pratik değildir. Dişi ve erkekleri ayırabilmek için davranış farklılıklarına ve ötüş durumuna bakılarak cinsiyet tespiti yapılabilir. Buna göre;

  • Gloster kanarya ötüşü önemli bir kriterdir çünkü erkekler hem çok daha ötücü hem de çok daha güzel sese sahiptir.
  • Dişi Glosterlar mutlaka yuva malzemelerini bir yerlere taşıma eğiliminde olduğundan kafes içerisine yuva yapma malzemesi koyup, davranışlarını takip ederek de cinsiyeti saptayabilirsiniz.
  • Bu davranışsal ayırımın yanı sıra tüylerine bakarak da cinsiyet ayırımı yapılabilir. Erkek Gloster kanaryası daha parlak tüylere sahiptir. Tüm türlerde olduğu gibi tüy renkleri daha canlı ve göz alıcıdır.

Bu yöntemler dişi ve erkek bir aradayken işe yarayabilir. Ancak tek başına olduklarında bu yöntemle cinsiyet ayırımı yapmak pek kolay olmayabilir.

gloster kanarya
Gloster kanarya için kafes seçecekseniz içinde uçabileceği kadar büyük olmalı. Ayrıca kafes içerisinde hoplayıp zıplayabilmesi içinde en az bir kaç tane kuş tüneği bulunmalıdır.

Gloster Kanarya Kafesi Nasıl Seçilmeli?

Kanaryalar tırmanıcı değildir bu nedenle dikey telli bir kuş kafesi tercih edilmelidir. Seçeceğiniz kafes, kuşunuzun içerisinde rahat uçabileceği ve aynı zaman da birden fazla sayıda tünek konulabilecek boyutta bir kanarya kafes olmalıdır. Büyük bir kanarya kafesi aynı zamanda egzersiz yapıp sağlıklı ve formda kalmasına da yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kanarya Kafesleri

Bir kanarya kafesinde suluk, yemlik, yuva ve kuş banyosu gibi temel ihtiyaç olan kuş malzemeleri bulunmalıdır. Bunun yanı sıra Gloster kanaryasının ihtiyacı olan malzemelerden biri de tünektir. Birden fazla sayıda ve farklı dokularda tünek bulundurulmalıdır. Çünkü bir tünekten diğer bir tüneğe zıplamaktan çok keyif alır. Ayrıca oyuncakla oynamayı seven bu türün kafesinde mutlaka ses çıkaran, hareketli kuş oyuncakları bulundurulmalıdır.

Gloster Kanaryasının Sağlık Sorunları Nelerdir?

Genel olarak tüm kanarya türlerinin hatta tüm kuş türlerinin sorunu olan solunum yolu problemlerine karşı çok hassastırlar. Bu nedenle ani sıcaklık değişimlerinden kaçınılmalıdır. Kafesinin hava akımından korunması da her zaman için önemlidir.

Gloster kanaryasının maruz kalabileceği önemli sağlık sorunları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Kırmızı akarlara karşı bir hassasiyet söz konusudur ve bu açıdan sık sık kontrol edilmelidir.
  • Hava kesesi problemleri
  • Yüzde pullanma sorunu
  • Solunum problemleri

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir kanarya türü olan Gloster kanaryanın yatkın olduğu bu problemlere dikkat edilip önlem alındığı sürece uzun süre birlikte yaşamanız mümkün olacaktır.

Hint Bülbülü (Zebra İspinozu) Çeşitleri ile ilgili yazımız da okumak isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: