Evde Beslenebilecek Köpekler

Yazar:

Evde beslenebilecek köpekler konulu yazımızı hazırlamaktaki amacımız sizi belli bir ırka yönlendirmek değil, bu konudaki seçeneklerinize dair fikir vermeye çalışmaktır. Apartman yaşamına en iyi uyum gösteren köpek cinsleri denildiğinde genellikle küçük ırk köpekler sıralanır. Ancak iyi bir apartman köpeği olması için aranılan ilk temel özellik boyutu değil havlama derecesidir. İyi bir apartman köpeği olması için aranılan ikinci özellik ise seçeceğiniz köpek ırkının günlük egzersiz ihtiyacı ve köpeğin enerji seviyesidir.

Sürekli havlayan, yüksek enerjili ve sürekli hareket halinde bir köpek ırkı seçerseniz komşularınızla sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. İyi bir apartman köpeği, iç mekanlar da yaşamaya uygun, sessiz, düşük enerjili, sakin olmalıdır. Yaşam alanı köpeğin keyif içinde mutlu olduğu alan olmalıdır. Bulunduğu ortamdan mutlu olmalı ve ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Geniş alanlarda koşmayı seven, çobanlık yapan bir Collie ırkı köpek veya bir Alman kurt köpeğini (German Shepherd) apartman dairesi içerisinde beslemenin onu mutsuz edeceği aşikardır. Elbette apartman yaşamına adapte olabilir ve yaşayabilir ancak koşabileceği bahçeli bir ev her zaman için ilk tercih olmalıdır.

Sizde evde köpek beslemek istiyor ama bir türlü karar veremiyorsanız, umarız apartman yaşamına iyi uyum gösteren evde beslenebilecek köpekler hakkındaki bu yazımız size yardımcı olur.

Apartman Dairesinde Bakımı Kolay Olan Köpek Irkları

1 – Cavalier King Charles Spaniel

English Toy Spaniel olarak da bilinen bu köpek ırkı ev yaşamına ve apartman yaşamına iyi adapte olur. 9 – 14 yıl arası yaşayabilen bu ırk en fazla 30 – 35 cm yüksekliğe ve 8 kg ağırlığa erişebilir. Zeki ve uysaldır. İtaatkar bir ırk olmasına karşın çok fazla yalnız kalmayı sevmez. Neşeli bir ırk olan cavalier ırkı köpekler toy (oyuncak) köpek ırkı grubundandır. Orta derecede tüy döken bu ırkın haftada bir kez fırçalanması yeterli olacaktır. Ancak kulak tüyleri kıtıklaşmaya çok uygun olduğundan kıtık açıcı köpek tarağı ile günlük olarak kulak tüylerinin taranması faydalı olur.

2 – English Cocker Spaniel

Ortalama 12 – 15 yıl yaşayabilen bu köpek ırkı ev içi yani apartman yaşantısına uyum gösteren ve evde beslenebilecek köpekler arasında sayılabilir. Yetişkin halinde yüksekliği 40 – 43 cm ye kadar ulaşabilen cockerlar ortalama 16 kg civarında bir ağırlığa sahip olabilirler. Enerjik ve sevgi dolu olan bu ırkın bakımında karşılaşabileceğiniz en önemli sorun ise kulak problemidir. Sportif köpek grubundan olan uyumlu cockerların uzun kulakları sorun olabilir. Bu nedenle elinizin altında köpek kulak temizleme solüsyonu bulundurmalı ve günlük olarak kulak kontrolünü yapmalısınız. Onun için alacağınız mama kabı mutlaka “Cocker mama kabı” olarak satılan dar ağızlı ve derin köpek mama kaplarından olmalıdır. Geniş ağızlı köpek mama veya su kaplarından alırsanız kulakları daima mama kabının içerisine gireceğinden kirli ve ıslak kulaklarıyla ya tüm evi batıracak ya da kulak problemlerine davetiye çıkaracaktır.

3 – Miniatür Poodle

Zeki ve iyi eğitilebilen bir köpek cinsidir. Ortalama 13 – 15 yıl arası yaşayan bu köpek ırkı, ev yaşamı için çok uygundur. Ağırlığı en fazla 8 kg kadar olabilen poodle bakmanın tek zorluğu özel tıraş isteyen kıvırcık tüyleridir. Onun için köpek fırçası seçerken kıtık açıcı iri dişli köpek tarağı veya fırça seçmeye dikkat etmelisiniz. Kıtık açıcı tırmık tarak işinizi kolaylaştıracaktır.

4  – Havanese

Uysal, kibar ve ailesine bağlı bir ırk olan Havanese ırkı köpekler 14 – 15 yıl yaşar. 28 cm yüksekliğe ve 6 kg ağırlığa kadar büyüyebilen Havanese cinsi köpekler oldukça kibar karakteri ile apartman yaşamı için uygun ırklardan biridir. Oyuncu karakteri olan bu ırktan bir köpek alacaksanız köpek oyuncağı çeşitlerine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

5 – Boston Terrier

Ev içerisinde oldukça sakin olan bu ırk köpekler apartman yaşamı için çok uygundur. Dikkatli, zeki ve iyi huylu bir ırk olan Boston Terrier ırkı köpekler en fazla 11 – 12 kg ağırlığa ve 40 cm civarında bir yüksekliğe erişirler. Bakımı kolaydır, tıraş ihtiyacı yoktur, fazla tüy dökmez. 15 yıl yaşayabilen bu ırk, sahibi ile ev içerisinde dolaşmayı ve kucakta olmayı sever.

6 – Pug

Dışarı çıkık gözleri, sevimli yüz ifadesi ile oldukça popüler olan bu ırk uzun yıllardan beri kucak köpeği olarak yetiştirilmiştir. Toy ırk yani oyuncak ırk grubundandır, 30 – 35 cm yüksekliğe ve en fazla 9 kg ağırlığa erişen pug ırkı apartman yaşamına çok iyi uyum gösterir. 12 – 15 yıl yaşayan bu ırk sessizdir, kesinlikle gereksiz havlamaz. Bakımı kolaydır ancak kısa tüylerini köpek fırçası ile haftada birkaç kez fırçalamak ve ölü tüyleri almak gerekir.

evde beslenebilecek köpekler - Pug

7 – Shih Tzu

Zeki ve inatçı bir karaktere sahip olan bu ırk bütün gün yatabilir. Kilo almaya meyillidir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli ve hareket etmeye teşvik edilmelidir. Bu ırk için, kalorisi iyi dengelenmiş light köpek maması tercih etmeniz faydalı olacaktır. Uzun tüylü olmasına karşın hemen hemen hiç tüy dökmeyen Shih Tzu bu nedenle oldukça fazla tercih edilmektedir. Apartman yaşamına iyi adapte olabilir. 28 cm yüksekliğe ve 7 kg ağırlığa kadar ulaşabilen bu ırk oyuncak ırk grubundandır ve 15 yıl yaşayabilir. Dezavantajı ise tüylerin her gün düzenli olarak fırçalanmasıdır. Seçeceğiniz ve kıl uçlu olan çift taraflı köpek fırçası işinizi kolaylaştıracak ve düz ipeksi tüylerinin güzelliğini ortaya çıkaracaktır. Bir Shih Tzu için köpek tokası kullanmanız ve yüzünü kapatan uzun tüylerini toplamanız gerekecektir.

8 – French Buldog

Basık burunlu köpek ırklarından olan bu ırk, apartman yaşamına iyi adapte olan küçük ırk köpek türlerindendir. Tek başına bırakılmaması gereken duygusal bir ırktır. 10 – 12 yıl yaşayabilen ırkın bakımı kolaydır. Az miktarda tüy döker. 13 kg ağırlığa kadar ulaşabilen bu ırk aşırı sıcak havaları sevmez. Oyuncu ve oldukça sevimli olan ırkın tek dezavantajı uyurken horlaması ve aşırı salyasıdır.

9 – Pomeranian

Evde beslenebilecek köpekler arasında belki de ilk düşünülmesi gereken ırklardan birisi bu ırk olmalıdır. Son yıllarda oldukça popüler olan kucak köpeğidir. 15 yıl yaşayabilen ve 1 – 3 kg ağırlığı olan bu ırk apartman dairesinde yaşama iyi adapte olan ırklar arasında ilk sıralarda yer alır. Neşeli, zeki ve meraklı olan Pomeranianlar kapı çaldığında havlamaya meyillidir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren kararlı ve disiplinli bir şekilde bu konuda eğitilmelidir. Çift tabakalı tüylerinin, ince telli fırça ile haftada birkaç kez fırçalanması gerekir.

evde beslenebilecek köpekler - Pomeranian

10 – Chihuahua

1,3 kg ağırlığa ve 23 cm yüksekliğe erişebilen oyuncak ırk köpek grubundan olan bu ırklar 15 yıl ve üzeri yaşayabilir. Bir kucak köpeği olsa da yürümeyi sever. Kısa tüylü Chihuahua ırkı soğuk havalara karşı hassastır. Kış aylarında mutlaka köpek elbisesi giymesi gerekir. Zira soğuk havalarda hemen titremeye başlar. Cesur, zeki ve enerjik olan bu ırk, küçük bir apartman dairesinde dahi kolayca yaşayabilir.

11 – Bichon Frise

İnsanlarla olmaya bayılan bu kucak köpeği apartman yaşamı için mükemmel bir seçimdir. 1980 li yıllarda oldukça popüler Bichon frize itaat seviyesi yüksek bir köpek ırkıdır. 30 cm yüksekliğe ve 5 kg ağırlığa erişebilen Bichon frise cinsi köpeklerin bakımı kolaydır. Evde oyun oynayarak egzersiz ihtiyacını karşılayabilir. 15 yıl yaşayabilen ırkın çift tabakalı tüylerinin sık sık fırçalanması gerekir.

12 – Yorkshire Terrier

Kucak köpeği olarak yetiştirilen, toy yani oyuncak gruptan köpek ırklarının en popüler olanlarından biridir. Ev yaşamına mükemmel uyum gösterir. 13 – 15 yıl yaşayabilen Yorkshire cinsi köpekler 3 – 3,5 kg ağırlığa ve 17 – 20 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir. Dişi ve erkekleri genel olarak aynı boyutlardadır. Sahibine bağlı ve oyuncu olan Yorkshire Terrier ırkı köpekler, ilgi ister, sahibinin ilgilenmesi onun için önemlidir. İpeksi tüylerinin her gün fırçalanması gerekir. Bu amaçla iki taraflı olan ve bir yüzeyi kıl uçlu fırçalar bu ırkın tüy bakımı için idealdir. Bu ırkta soğuğa hassastır. Bir Yorkshire cinsi köpek bakacaksanız onun için mutlaka bir köpek tokası ve kış aylarında bir köpek kazağı almalısınız.

evde beslenebilecek köpekler Yorkshire Terrier

13 – Dachshund

Evde bakmak için en uygun köpek ırklarından biride Dachshund ırkı köpeklerdir. Neşeli, meraklı ve zeki bir ırktır. Standart olan cinsleri 9 kg ağırlığa kadar büyüyebilir. Minyatür ve toy olanlar ise 3,5 – 4 kg ağırlığa ve 30 cm yüksekliğe erişebilen bu ırk apartman dairesinde kolay bakılan köpek ırklarından biridir. Ortalama 12 – 15 yıl yaşayabilen bu ırkın havlama merakı sorun olabilir. Ancak yavru dönemlerde verilecek eğitimle kolayca üstesinden gelinebilir. Kilo almaya meyilli olan bu ırkın beslenmesine dikkat etmeli ve uygun bir köpek maması seçmelisiniz.

14 – Basenji

Havlamayan bu ırk köpekler apartmanda bakılacak en ideal ırkların başında gelir. Havlamaz ancak farklı sesler çıkararak dikkat çekmeyi sever. Tüy dökmez ve kokmaz bu nedenle alerjisi olan insanlar içinde iyi bir seçimdir. Ancak Basenjiler çok enerjik ve oyuncudur, yorulmak nedir bilmeyen bu köpek ırkını almak isterseniz mutlaka bir köpek topu almalı, uzun yürüyüşler ve oyun için zaman ayırmalısınız. Ortalama 12 – 14 yıl yaşayabilen Bajenjinin yetişkinleri 11 kg ağırlığa erişebilmektedir. Dominant karakteri vardır ve erken yaşlarda itaat eğitimi alması faydalı olacaktır.

15 – Golden Retriever

Evde beslenebilecek köpekler arasında tüm dünyada en çok tercih edilen ırklardan biridir. Munis, uyumlu, sevecen ve itaatkar olan Golden Retriever ırkı ailenin tüm üyeleri ile uyumludur. Kolay eğitilebilir ve gerekmediği sürece havlamaz. 10 – 12 yıl yaşayabilen bu ırkın erkekleri dişilerinden daha büyüktür. Erkek Golden Retriever 61 cm yüksekliğe ve 34 – 36 kg ağırlığa erişebilmektedir. İyi bir arkadaş arıyorsanız tercihiniz Golden Retriever olmalıdır. Uzun tüylü olan bu ırkın tıraşa ihtiyacı yoktur haftada 1 – 2 kez fırçalamak yeterli olur.

16 – Welch Corgi

Bu ırkın Pembroke ve Cardigan Welsh Corgi olarak iki türü bulunmaktadır. Bazı uzmanlar her ikisini de aynı değerlendirse de aralarında farklar bulunan bu ırkın her iki türüde apartman yaşamı için uyumludur. Ortalama 12 – 15 yıl yaşayabilen Welch Corgi ırkı köpekler orta uzunlukta tüy yapısına sahiptir. 30 – 33 cm yüksekliğe ve 13 – 14 kg ağırlığa kadar büyüyebilen bu ırk köpekler uysal ve itaatkardır, sahibini mutlu etmekten hoşlanırlar. Çoban köpeği grubundan olan Welch Corgi tehlike durumlarında havlar. Bazen havlama eğilimi fazla olabilen bu ırk itaat eder ve eğitilebilir, erken dönemlerden itibaren eğitim verilmesi halinde sorunsuz olarak apartman dairesinde bakılabilir.

17 – Pekingese

Basık burunlu, uzun gösterişli ve düz tüyleri ile Pekingese ırkı köpekler sahibine aşırı derecede bağlıdır. Kıskançlık seviyesinde sahibine düşkün olan Pekingese cinsi köpekler, cesur ve korkusuzdur. Sahibini korumak için kendini tehlikeye atmaktan çekinmez. Ortalama 12 – 15 yıl yaşayabilen Pekingese cinsi köpekler oyuncak ırk grubundandır. 30 cm yüksekliğe ve 3,5 kg ağırlığa erişebilirler. Uzun ipeksi tüylerin sık fırçalanması gerekir. Egzersiz ihtiyacı fazla değildir, uzun yürüyüşleri sevmez, ev içerisinde fazla hareketli değildir. Bu nedenle apartman dairesinde bakım için uygundur.

18 – Miniatur Pincher

Ev içerisinde aktif ve enerjik bir ırktır. Ortalama 15 yıl yaşayan Minyatür Pincher ırkı köpekler oyuncak köpek ırkları grubundandır. 30 cm yüksekliğe ve 5 kg ağırlığa erişebilen bu ırk kısa tüylüdür ve soğuklara karşı çok hassastır. Kış aylarında köpek kazağı giydirilmesi gereken ırklardan biridir. Kucak köpeği olan minyatür Pincher çok oyuncudur. Biraz başına buyruk karakteri olsa da genelde sahibine çok sadık ve itaatkardır.

19 – Bichon Yorkie

İtaat seviyesi çok yüksek olan ve çocuklar ile iyi anlaşan Bishon Yorkie tam bir apartman köpeğidir. Ortalama 13 – 15 yıl yaşayan bu köpek ırkı pek fazla tüy dökmez. Ancak tıraş ihtiyacı olan bu ırkın sık fırçalanması gerekir. En fazla 31 cm yüksekliğe ve 6 kg ağırlığa erişebilen Bichon Yorkie ırkı köpekler ev içerisinde fazla hareketli değildir, küçük boy bir apartman dairesinde dahi yaşayabilir.

20 – Cesky Terrier

Bohemian Terrier olarak da adlandırılan bu ırk apartman yaşamı için uygun olan ırklardandır. Ortalama 12 – 15 yıl yaşayabilen Cesky Terrier oldukça oyuncu bir köpektir. 32 cm yüksekliğe ve 10 kg ağırlığa erişebilen bu ırk sabırlı ve sakin karakteri ile çocuklarla çok iyi anlaşır. Bu da onu iyi bir aile köpeği yapmaktadır. Koşmaktan ve uzun yürüyüşlerden keyif alır. Köpek fırlatma oyuncağı, köpek topu veya fırlatma sopası şeklinde bir köpek oyuncağı alarak onunla tut – getir gibi aktivite oyunları oynarsanız çok mutlu olur. Tıraş ihtiyacı olan bu ırkın, uzun ipeksi tüylerinin düzenli fırçalanması gerekir. Özellikle parmak arası ve kulak içi tüylerinin sık sık temizlenmesi gerekir.

Umarız evde beslenebilecek köpekler konulu yazımız size bir miktar da olsa fikir verebilmiştir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: