En İyi Köpek Cinsleri

Yazar:

Köpekler, insanlar ile iyi ilişkiler kurabilen koruyucu, sadık ve aynı zamanda eğlenceli varlıklardır. Bazı cinsleri doğal mutasyon ile ortaya çıkmış olan bu canlıların bazıları ise ırk yetiştiricileri tarafından melezlenmeleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Yine yapısal olarak farklılık gösteren köpek cinsleri; avcı, oyuncu ve bekçi gibi farklı türlerde incelenebilir. Ayrıca boyut olarak büyük, orta küçük ve minyatür olarak sınıflandırılan köpeklerin bazıları bahçede bakım için uygunken bazıları ise çantada taşınabilecek kadar küçüktür ve apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabilirler. Ancak köpek cinsleri arasında bazıları özellikleri ile ön plana çıkmakta ve hayvan severler tarafından ilgiyle beslenmektedir. İşte, en iyi köpek cinsleri ve daha fazlası…

Çocuklar ve Aileler İçin En İyi Köpek Cinsleri

Köpek cinsleri ve özellikleri ile ilgili tam olarak bilgi sahibi olmayan bireyler, genellikle yaşam tarzlarına uygun olmayan köpekleri sahiplendikleri için sorun yaşamaktadır. Oysa her köpeğin kendine has özellikleri vardır. Bu doğrultuda özellikle çocuklu ailelerin bir köpek sahiplenmeden önce iyi araştırmaları ve en doğru kararı vermeleri gerekmektedir. Aileler ve çocuklar için en iyi köpek cinsleri ise kısaca aşağıdaki gibidir.

Golden Retriver

Golden Retriver cinsi köpekler; uzun tüyleri, siyah burunları ve sevgi dolu bakan iri gözleri ile oldukça sevimli canlılardır. Öğrenme konusunda çok istekli olmaları nedeniyle onları eğitmek kolay olduğu kadar aynı zamanda eğlencelidir. Ancak Golden’lar obur köpeklerdir ve aşırı besin tüketerek kontrolsüz bir şekilde kilo alabilirler. Bunun önüne geçmek için kaliteli köpek mamaları ile beslenmeleri ve gerekirse diyet köpek maması tüketmeleri önerilir.

en iyi köpek cinsleri

Fransız Bulldog

Bulldoglar, bir kişi ile duygusal bağ kurar ve onu sahibi olarak benimserler. Bu nedenle de sahibi olarak benimsedikleri kişiler ile aralarındaki bağın kopması oldukça zordur. Küçük ve sevimli bir görünüme sahip Fransız Bulldoglar, sakin ve sabırlı karakter özellikleri nedeniyle çocuklu aileler için tercih edilebilecek en iyi köpek cinsleri arasında yer alır. Ayrıca yaşlılar ile de çok iyi anlaşan Fransız Bulldog’lar, minik bedenlerine rağmen oldukça atik ve güçlü canlılardır.

Beagle

Ailelerin sahiplenebileceği en iyi köpek ırkları arasında Beagle cinsi köpekler de yer alır. Boyutları küçükten orta boyutlara kadar değişiklik gösteren bu köpekler, çocuklar ile uzun süre oynayabilirler. Ayrıca oldukça hareketli olan Beagle’lar, günlük olarak yürüyüşe ihtiyaç duyarlar.

Bunların yanı sıra çocuklu ailelerin besleyebileceği en iyi eğitilebilen köpek cinsleri arasında; Collie, Labrador Retriver ve Poodle gibi köpek ırkları da yer almaktadır.

En İyi Av Köpeği Cinsleri

Gerçekleştirilen avlanma karşıtı kampanyalara rağmen ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkede avlanmak isteyen birçok insan vardır. Bu insanlar av köpekleri ile avlandıklarında çok daha iyi sonuçlar elde ettiklerine inanmaktadır. Avlanma ve bakım için tercih edilebilecek en iyi köpek cinsleri ise şunlardır:

Podenco

İsmini İspanyolcadan alan bu köpek ile avlanmak İspanyollar için bir gelenektir denilebilir. İspanya dışında çok fazla tanınmasalar da Podenco cinsi köpeklerin avlanma konusunda üstün yetenekleri vardır. Ancak bu yetenekleri yalnızca güçlü koku alma duyularına değil, hız ve kararlılık konusunda da iyi olmalarına bağlanabilir.

en iyi av köpekleri

Seter (Setter)

Seter ailesine mensup tüm köpekler, avlanma konusunda oldukça başarılı canlılardır. Güçlü bir koku alma duyusuna sahip bu köpekler, sahiplerine avı işaret eder ve onu bulmalarına yardımcı olurlar. Ayrıca Seter cinsi köpekler dayanıklı köpek türleri arasında yer almaktadır. Bu özellikleri nedeniyle de avlanma için ideal köpeklerdir denilebilir.

Pointer (Puanter)

İngiliz Pointer olarak da bilinen asil bir görünüme sahip bu av köpekleri, isimlerini avı tespit ettikleri anda nerede olduğunu belirten duruşlarından alırlar. Koku alma yetenekleri ile ün salan Pointer’ların fiziksel ve zihinsel yetenekleri ise oldukça gelişkindir.

Yine av köpeği olarak tercih edilebilecek en iyi köpek türleri arasında; Base, İngiliz Tilki Tazısı ve İspanyol Koku Tazısı gibi ırklar da yer almaktadır.

En İyi Koruma Köpekleri

Köpeklerin evcilleştirilmelerinin en önemli nedenlerinden birisi, insanları koruma adına ideal canlılar olmalarıdır. İyi bir koruma köpeği ise atletik, sadık ve kolay eğitilebilir olmalıdır. Ailesini ve yaşadıkları yeri iyi bir şekilde koruyan ve tüm dünyada kabul gören koruma köpeği cinsleri ise şöyledir:

Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpekleri, koruma için tercih edilebilecek en iyi köpek cinsleri arasında yer alır. Çünkü bu köpekler sahiplerine ve ailelerine karşı yoğun bir sadakat duygusu beslerler. Ayrıca öğrenmeye açık canlılar olmaları nedeniyle kolay eğitilebilirler ve eğitimleri sonucunda mükemmel bir bekçi köpeği haline gelebilirler. Ancak Alman Çoban Köpeklerinin günlük egzersize çok fazla ihtiyacı vardır. Bu durum göz ardı edilirse aşırı kilo ve psikolojik problemler ile karşılaşılabilir.

Doberman Pinscher

Agresif bir köpek ırkı olarak bilinen Doberman Pinscher, ailelerine karşı şefkatli ve sevecen tavırlar sergiler. Çok ciddi bir tehlike hissetmediği sürece yabancılara karşı saldırgan tavır sergilemez. Ayrıca bu ırka mensup köpekler, eğitim alamasalar da pek çok köpek ırkından çok daha korumacı olabilirler. Ancak iyi bir itaat eğitimi ile mükemmel bir bekçi köpeği olabilirler.

Comondor

Comondor cinsi köpekler; beyaz, uzun ve Afrika örgüsü benzeri tüyleri nedeniyle sevimli bir görünüme sahip olsalar da, aslında oldukça güçlü ve cesurdurlar. Ailesine karşı çok sadık ve uyumlu tavırlar sergileyen bu köpekler, yabancılara karşı acımasız olabilirler. Yine iyi bir eğitim sonrasında şekillendirilebilecek güçlü bir koruma içgüdüsüne sahiptirler. Bu nedenle de koruma köpeği olarak tercih edilebilecek en iyi köpek cinsleri arasına bu ırka mensup köpekler de dahil edilebilir.

en iyi koruma köpekleri

Rottweiler

Rottweiler cinsi köpekler, sahiplerine tam anlamı ile güvendiklerinde sadık ve şefkatli tavırlar sergilerler. Ancak algıladıkları en ufak bir tehditte ciddi anlamda saldırgan ve korumacıdırlar. Yabancılara tereddütlü yaklaşır, uygun bir şekilde eğitilmeleri durumunda ise mükemmel bir bekçi köpeği olurlar. Ayrıca bu ırk, mutlaka sosyalleştirilmeli ve düzenli aralıklar ile egzersiz yapması sağlanmalıdır.

Sonuç olarak en iyi köpek cinsleri bir köpekten ne beklendiğine ve hangi özellikler arandığına göre değişiklik gösterir. Eğer siz de bir köpek sahiplenmek istiyorsanız öncelikli olarak evinizde bir dost mu yoksa sizi tehlikelere karşı koruyabilecek bir koruma köpeği mi aradığınıza karar vermelisiniz. Ayrıca sahipleneceğiniz köpeğin özelliklerine hâkim olmalı, ihtiyaç duyduğu bakımı verebileceğinizden ise emin olmalısınız.

Köpeklerin Genel Özellikleri konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: