En Çok Konuşan Papağan Türleri

Yazar:

Papağanlar öğrenme ve taklit yeteneği olan kuş türüdür. Çok zekidir, kolay öğrenir ve söylenenleri anlayabilirler. Bir çok papağan türünün eğitim verildiği takdirde gösteriler dahi yapabildiği görülmüştür. Özellikle Amerika da en çok konuşan papağan türleri de dahil olmak üzere pek çok papağan şovu düzenlenmektedir.

Papağanlar, insan sesini, hayvan sesini, müzik aletlerinin sesini dahi taklit edebilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca taklit yeteneğinin yanı sıra şarkı da söyleyebilirler. Genel anlamda konuşma ve taklit yeteneği tüm papağanlarda bulunmaktadır çünkü syrynx ismi verilen bir organa sahiptirler. Ancak bazı papağan türlerinde bu yetenek çok daha fazla gelişmiştir. Sizlere en çok konuşan papağan türleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Sırasıyla en çok konuşan papağan türleri,

1 – Jako Papağanı

Afrika gri papağanı olarak da bilinen Jako papağanları, çabuk öğrenen ve iyi konuşan popüler papağan türlerinin en başında gelir. Konuşması için sahibine alışması gerekir, bu süreç biraz zorlu olsa da sahibine alıştıktan sonra çok hızlı bir şekilde pek çok kelime öğrenir ve çok iyi konuşur. Oldukça zeki olan Jako papağanına ev adresini hatta telefon numarasını dahi öğretmeniz mümkündür. Daha da ötesi sorularınızı anlayabilir ve bunlara anlamlı cevaplar verebilir. Eğitimi kolaydır ve ona nesneleri getirmeyi dahi öğretebilirsiniz. En çok kelime öğrenebilen papağan türü olan Jakoların kelime haznesi oldukça zengindir. Özellikle Jako papağanının yaklaşık 1000 kadar kelimeyi aklında tutabildiği ve anlamlı cümleler kurabildiği bilinmektedir.

2 – Lori Papağanı (Geveze Lori)

Konuşmayı o kadar çok sever ki geveze papağan olarak da isimlendirilir. Konuşmayı kolay öğrenir ve pek çok farklı kelimeyi kullanarak cümle kurabilir. Öğrenme kabiliyeti yüksek olan lori papağanı bir şarkının tümünü söyleyebilir. Geveze lori papağanları hiç durmadan sürekli konuşabilirler ve çok farklı sesler çıkarabilir. En çok konuşan papağan türleri arasında liste başında sayılan lori papağanı rengarenk tüyleri ile oldukça popüler papağan türlerinden biridir. Lori papağanlarının dilleri diğer papağan türlerinden farklı olarak fırça şeklindedir.

Papağan yemleri çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz.

3 – Ara Papağanı

Özellikle şovlarda kullanılan Ara papağanı insan sesine en yakın ses çıkaran ve konuşma yeteneği en güçlü olan papağan türlerinden biridir. Ara papağanının 90 cm ye varan türleri bulunmaktadır ve en büyük papağan türlerinden birisidir. Ayrıca en uzun yaşayan papağan türlerinden biri olarak da bilinmektedir. Ara papağanı konuştuğunda karşınızda bir insanın konuştuğunu sanabilirsiniz. İyi eğitildiği takdirde söylediklerinize cevap verebilme kapasitesine sahiptir. Canlı renkleri ile büyük ilgi gören bu türün bazı alt türleri sayıları azalan ve nesli tükenme tehlikesi yaşayan papağan türleri arasındadır.

en çok konuşan papağan türleri

4 – Amazon Papağanları

Uzun yaşam süresi olan ve büyük papağan türlerinden biri olan Amazon papağanı iyi konuşan ve taklit yeteneği en güçlü olan papağan türlerinden biridir. Kelimeleri öğrenme yeteneği fazladır, birden fazla kelimeyi bir arada kullanarak cümle kurabilir. Amazon papağanının ömrü yaklaşık 50 yıl kadardır ve 30 kadar alt türü bulunmaktadır. Amazon papağanı türleri ortalama 28 – 45 cm uzunluğunda olabilirler ve bazı türler 100 yıl kadar yaşayabilirler. En uzun yaşayan papağan türleri arasındadır.

5 – İskender Papağanı

İnsanlarla iletişimi çok güçlü olan bu papağan türü çok net konuşur ve bir o kadar da konuştuğu şey net olarak anlaşılan papağan türlerinden biridir. Çok zeki olan ve kelimeleri kolayca öğrenip aklında tutabilen İskender papağanı diğer bir çok papağan farklı olarak sesleri taklit etmez. Aksine öğrendiği kelimeleri kendi sesi ile söyler ve kelimelerin anlamlarına göre tonlama yapabilir. Halka boyunlu papağan olarak da bilinen İskender papağanının ana vatanı Hindistan’dır. Ayrıca Hintli halka boyun olarak da tanınan bu papağan türü banyo yapmayı çok sever. Yalnız olmaktan hoşlanmaz ve sürekli ilgi ister. Ülkemizde yaygın olarak görülen papağan türlerinden birisidir.

6 – Monk Papağanı

Küçük boy papağan türlerinden biri olan ve Keşiş papağanı olarak da bilinen bu papağan türü çok yaygın olmasa da ülkemizde de görülebilen nadir papağan türlerindendir. 25 – 30 yıl kadar yaşayabilen ve konuşma yeteneği güçlü olan Monk papağanı kelimeleri öğrenebilir ve aklında tutabilir. Oldukça oyuncu bir papağan olarak bilinir. Ayrıca insan canlısı olmanın yanı sıra aşırı ilgi isteyen bir papağan türüdür.

Papağan oyuncakları ilginizi çeker mi?

7 – Kakadu Papağanı

Fazla kelime öğrenemez ama taklit yeteneği en güçlü ve iyi olan papağan türüdür. Duydukları sesleri gerçeği ile neredeyse ayırt edilemeyecek kadar aynı şekilde taklit edebilir. Bir ambulans siren sesini, bebeğin ağlamasını veya bir köpek havlamasını aynen taklit edebilirler. Çok oyuncu, şovmen olan kakadular müzik eşliğinde dans etmekten çok hoşlanır. Kakadu papağanı biraz sabır isteyen eğitim süreci sonrasında, kelimeleri öğrenebilir ve konuşabilir. Oyuncu ve meraklı bir papağan türüdür. Sahibine karşı özel bir bağlılık hisseder. Oldukça yüksek bir ses tonuna sahiptir. Banyo yapmayı sever. Eğer iyi bakılırsa Kakadu papağanının ömrü 50 yıl kadardır. Geniş alanlarda yaşamayı seven bir papağan türüdür. Almayı düşünürseniz büyük bir papağan kafesi de almanız gerekebileceğini unutmayın.

en çok konuşan papağan türleri 2

8 – Sultan Papağanı

Sultan papağanları ülkemizde yaygın ve popüler papağan türlerinden biridir. Yaygın olarak beslenen sultan papağanları konuşmaktan daha çok taklit yeteneğinin güçlü olması ile bilinir. Özellikle de melodileri taklit konusunda çok yetenekli bir papağan türüdür. Sultan papağanları iyi bir taklitçi olduklarından sabırlı bir eğitimle, öğretilen kelimeleri öğrenebilir ve kısa cümleler kurabilir. Ancak ondan bir Jako gibi konuşmasını beklememelisiniz. Ortalama boyları yaklaşık 30 cm kadardır ve iyi şartlarda 20 yıl kadar yaşayabilirler. Yalnızlığı sevmezler ve ilgi görmeye bayılırlar

9 – Cennet Papağanı (Aşk Kuşu)

Sevda Papağanı veya aşk kuşu olarak da bilinen bu papağan türü, eşine olan düşkünlüğü ile tanınmaktadır. Çift olarak bakıldığında genelde konuşmazlar. Ancak tek olarak beslendiğinde konuşma konusunda daha kolay eğitilebilir. Israrlı ve sabırlı tekrarlar ile konuşturulması mümkün olabilir. Gürültücü ve meraklı bir papağan türüdür. Ortalama 15 yıl kadar yaşayabilirler. Banyo yapmaktan hoşlanır. Agresif tavırlar sergileyebilir.

Her tür papağan malzemeleri ihtiyacınızı bu adresten karşılayabilirsiniz.

10 – Muhabbet Kuşları

Galiba bu türü bilmeyen yoktur. En küçük papağan türü olarak bilinen ve dünya genelinde çok yaygın olarak beslenen muhabbet kuşu eğitim verildiği takdirde konuşabilen papağan türlerinden biridir. Konuşması net değildir daha çok ıslık benzeri sesler şeklinde çıkar. Kısa ve iki kelimelik cümleleri daha kolay öğrenebilirler. Ancak olur olmaz konuşmasını beklemeyin. Genellikle siz söyledikten sonra tekrar ederler. İyi bir bakımla yaklaşık 10 yıl kadar yaşayabilirler. Yaklaşık boyları 18 cm ye kadar ulaşabilir.

Papağan türleri ve doğal yaşam alanları hakkındaki yazımızı okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: