Dünyanın En Büyük 5 Köpek Cinsi

Yazar:

Dünya genelinde kayıtlara geçen 400’den fazla köpek cinsi bulunmaktadır. Bu köpek cinslerinin her birinin kendine özgü biyolojik ve fizyolojik özellikleri bulunmaktadır. Hatta her cins içgüdüsel olarak farklı duygu yoğunluğuna sahiptir. Bazı köpek cinsleri bekçilik ve çobanlık etmeleri için tercih edilirken bazıları ise evde bakıma uygundur. Yine köpek cinsleri arasında boyut ve ağırlık bakımından önemli farklar bulunmaktadır. Örneğin, en küçük türlerden birisi olan Chihuahuaların boyu en çok 23 cm’ye, ağırlıkları ise 3 kiloya ulaşabilmektedir. Bu küçük köpek türleri genellikle evde bakmaya uygun türlerdir. Ancak bazı köpek ırkları vardır ki, birçok kişinin yakınlaşmaya korktuğu kadar devasa büyüklüğe sahiptirler. Bu köpekler, heybetli yapıları ve koruyucu özellikleri ile ön plana çıksalar da yumuşak huyları ile aynı zamanda iyi birer dost olurlar. Peki, dünyanın en büyük köpek cinsleri hangileridir?

Dünyanın En Büyük Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Büyük köpek ırkları iri cüsseleri ile bazı insanlara korkutucu gelebilirler. Ancak iri ve korkutucu görünümlerinin yanında uysal ve dost canlısı olmalarıyla da bilinirler. Arka ayakları üzerinde durduklarında bir insan boyunu dahi geçebilen bu köpekler türleri arasında öne çıkan 5 örnek ise şöyledir:

1.   Danua (Great Dane)

Dünyanın en büyük köpeği olarak bilinen Danua, Alman menşeli bir köpek cinsidir. Aynı zamanda mastiff köpek ırkları arasında yer alan danuaları “dev” olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Çünkü Danuaların erkekleri en az 76 – 79 cm’ye, dişileri ise 71 – 76 cm boyuna ulaşabilmektedir. Fakat Gibson adında bir Danuanın 1.07 m’ye ulaştığı da bilinmektedir.

Köpeklerin Apollo’su olarak da bilinen Danualar, uzun ve iri cüsselerine rağmen çok kibar ve insanlara karşı cana yakın davranan köpeklerdir. Çocuklar da dahil olmak üzere tüm diğer tüm aile bireyleri ile iyi ilişkiler kurabilen bu köpeklerde saldırganlık sorunu ile çok nadir karşılaşılır. Danua cinsi köpeklerin saldırgan tavırlar sergilemelerinin altında yatan en önemli neden ise yavruluk dönemlerinde yeterince sosyalleştirilmemiş olmalarıdır. Yeterince sosyalleşmeyen Danualar, yetişkinlik dönemlerinde yeni ortamlara girdiklerinde ya da yabancılar ile karşılaştıklarında agresifleşebilirler.

Dünyanın en büyük köpek cinsleri denilince başı çeken Danuaların bakımı ise özen gerektirir. Çünkü hareketsizliğe eğilimi olan canlılardır ve düzenli yürüyüş yapmaları sağlanmazsa sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Ayrıca bir danua yavrusu çok hızlı büyür. Bu nedenle de kemik ve eklem sorunları ile karşılaşmamaları için çok fazla egzersiz yapmalarının önüne geçilmelidir.

dünyanın en büyük 5 köpek cinsi
Dev ırk veya büyük ırk köpeklerin büyüme süreci diğer köpeklere göre farklılık gösterir. Bu nedenle kemik gelişiminin düzenli ve büyümeye doğru orantılı ve yeterli olabilmesi için iyi kalite köpek maması ile beslenmesi önemlidir.

2.   İrlanda Kurt Köpeği (İrish Wolfhound)

İsminden de anlaşılacağı gibi menşei İrlanda’ya dayanan bu köpek türünün soyu bir dönem tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle de genleri Danua cinsi köpeklerin genleri ile güçlendirilmiştir. Dünyanın en büyük köpek cinsleri arasında yer alan İrlanda kurt köpeklerinin erkekleri 84 – 91 cm boyuna ulaşabilirler. Dişileri erkeklerine göre 7 – 9 cm kadar daha kısa boyludur. Bu köpekler içgüdüsel olarak av köpeği olmaya programlıdır. Fakat dev vücutları ile pek çok kişi için korkutucudurlar. Bu nedenle bekçi köpeği olarak da tercih edilirler. Tüm bunlara rağmen İrlanda kurt köpeği, son derece uysal ve dost canlısı tavırlar sergiler. Çocuklar ile iyi anlaşabilen bu iri köpekler eğitilmeye açıktır.

Bunların yanı sıra İrlanda kurt köpekleri uzun yıllar yaşayamamaktadır. Ortalama 6 – 8 yıl kadar yaşarlar ve diğer büyük köpek türleri ile karşılaştırıldıklarında egzersiz ihtiyaçları daha azdır.

3.   İngiliz Mastiff

İri cüsseli, güçlü kas yapısına sahip İngiliz Mastiff cinsi köpekler, dünyanın en büyük köpek cinsleri arasında yer alır. Öyle ki, 1989 yılında “Zorba” adındaki bir İngiliz Mastiff 143 kg ağırlığı ile Guinness Rekorlar Kitabına dahi girmiştir. Boyları ise 76 cm civarındadır. Uzun yıllar boyunca bekçi köpeği olarak tercih edilen bu iri yapılı köpeklere yeterince egzersiz yaptırmak şartı ile evde bakılabilirler. Yine yeterince sosyalleşmeleri sağlanırsa çocuklar ile çok iyi anlaşabilirler.

İngiliz Mastiff cinsi köpekler çok fazla bakım gerektirmez. Ancak fazla hareketli olmadıkları için obezite problemi ile karşılaşılabilir. Bunun önüne geçmek için dengeli beslenmeleri ve egzersiz yapmaları sağlanmalıdır.

Görmek isterseniz: Köpek Maması

4.   Saint Bernard

İsviçre’nin milli köpeği olarak kabul edilen St. Bernard cinsi köpekler, en bilinen iri köpek cinslerinden birisidir. Bu cinsin boyu 65 – 90 cm arasında değişmektedir. Yine ağırlıkları ise 50 – 81 kg’a ulaşabilir. Ancak “Benedictine” adındaki Saint Bernard cinsi bir köpeğin 163 kg’ ulaştığı da bilinmektedir. Hollywood filmleri sayesinde çok bilindik bir köpek cinsi haline gelen St. Bernard, yavaş hareket eden ve itaatkar bir köpektir. Ayrıca diğer ev hayvanlarına ve çocuklara karşı son derece sabırlıdır. Fakat herhangi bir tehlike hissettiğinde sahibini ve bölgesini korur.

Saint Bernardlar, yeterince hareket etmeleri durumunda evde beslenebilirler. Ancak daha çok dışarıda olmaktan hoşlanırlar ve kalın tüyleri nedeniyle sıcak iklimi çok sevmezler. Bu nedenle küçük bir bahçe onları çok daha mutlu edecektir. Ayrıca yavru iken 2 çeşit tüyleri vardır ve her ikisinin de bakımı kolaydır. Tüy bakımları için uygun bir köpek fırçası ile düzenli olarak taranmaları yeterlidir. Ancak bazı durumlarda kuru köpek şampuanı da kullanılabilir.

en büyük köpek cinsleri
Büyük ırk köpekler genellikle daha az hareket etme eğiliminde olduklarında obezite riskini göz önüne alarak beslenme düzenini dengeli hale getirmelisiniz. Yaşına uygun kaliteli ve yeterli miktarda köpek maması, günlük kısa ama sık yürüyüşler, hareket etmesini sağlayabilecek köpek oyuncakları size yardımcı olacaktır.

5.   Newfoundland

Newfoundland, dünyanın en büyük köpek cinsleri arasında önce çıkan bir örnektir. Erkeklerinin boyu 74 cm’ye ulaşabilirken dişilerinin boyu ise 63 – 69 cm arasında değişmektedir. Dev bir ırk olan Newfoundlandlar, oldukça uysal ve nazik hayvanlardır. Tamamen siyah olan tüyleri ile bilinen bu köpekler gerekli gördükleri zaman inisiyatif kullanmaktan asla çekinmezler. Suda kurtarma köpeği olarak oldukça iyi görevler üstlenirler ve kaslı yapıları nedeniyle teknelerde balık ağlarının çekilmesinde büyük fayda sağlarlar.

Newfoundlandlar; yabancılara, diğer hayvanlara ve çocuklara karşı dost canlısı tavırlar sergilerler. Ancak bazen sakar olabilirler ve özellikle çocuklar ile oyun oynarken dikkatli olmak gerekir. Eğitimleri zordur ve çok sert metotlar başarıya ulaşmayı engelleyecektir.  Bu nedenle sabırlı ve tutarlı olmakta fayda vardır. Ayrıca Newfoundland cinsi köpekler yoğun egzersiz gerektirseler de küçük yaşta olanlarda aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Çünkü Newfoundland yavrularının eklem gelişimi aşırı egzersizden etkilenebilir.

Dünyanın en büyük köpek ırkları arasında öne çıkan 5 köpek cinsi ve özelliklerinden yukarıda kısaca bahsettik. Büyük köpek ırkları arasında sayabileceğimiz diğer türler ise; Anadolu çoban köpeği, Kafkas çoban köpeği, Leonberger, Napoli Mastifi, Fransız Mastifi, Pyrenees çoban köpeği ve Sivas Kangalı’dır.

Danua (Great Dane) Köpek Cinsi ve Özellikleri konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: