Dogo Argentino Özellikleri

Yazar:

Dogo Argentino dünyanın en güçlü köpek ırklarından biridir. Dogo ve Arjantin Mastifi olarak da bilinen bu ırk, dövüş köpeği olarak eğitilerek kötü bir ün saldığı için ülkemizde ve daha pek çok ülkede yetiştirilmesi yasaklanmıştır. Oysa Dogo Argentino özellikleri arasında aslında arkadaş canlısı, neşeli ve oyuncu bir köpek olmak daha baskın özelliklerdir.

Çocuklarla ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşan bu ırk sevilmekten, okşanmaktan, kucaklanmaktan çok hoşlanır. Kolay eğitim alabilir ancak kararlı ve tutarlı bir sahibe ihtiyacı vardır. Uyarılmadıkları sürece saldırganlık ve meydan okuma gibi bir davranış göstermezler. Dominant ve avcı karakteri vardır, bu nedenle uyarılırsa agresif davranışlar sergileyebilir.

Dogo Argentino yavru dönemlerinden itibaren birlikte bulundurulduğu takdirde diğer petlerle iyi anlaşabilir. Irkın sosyalleştirilmesine ve itaat eğitimlerine erken dönemlerde başlanmalıdır. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve iyi eğitilebilen ırklardandır. Domuz avında kullanılmak için geliştirilen Dogo Argentino çok iyi bir bekçi köpeğidir. Çok iyi bir avcı ve iyi bir bekçi olmasına karşın, güçlü kasları nedeniyle, dövüş köpeği olarak yetiştirilmektedir. Dogo Argentino cinsi köpeklerin soyu, günümüzde nesli tükenmiş olan “Cordoba Dövüş Köpeğinden” gelmektedir. Aslında pek çok köpek ırkının seçici çiftleştirilmesi ile Dogo Argentino özellikleri yaratılmıştır.

1920 yıllarında Dr. Antonio Nores Martinezin iyi bir avcı ve bekçi köpek yaratma isteği ile Cordoba, Bull Dog, Bull Terrier, Boxer,  Pointer, Great Dane,  Bullmastiff, Pyrenees, Dogue de Bordeaux, İrlanda Kurt Köpeği ve İspanyol Mastifi  gibi ırkları çiftleştirmesi sonucunda aradığı özellikleri gösteren Dogo Argentinoyu geliştirmiş ve ırkın saflaştırılması için büyük çaba sarf etmiştir.  Güney Amerikanın ilk av köpeği olma ünvanını elinde tutan Dogo Argentino, yaban domuzu ve pumaya kafa tutabilen güçlü köpekler olduğundan tercih edilmiş ve avcı olarak popülerliği artmıştır.

1973 yılında saf ırk olarak kabul edilen ve 1978 den sonra Avrupa da kabul gören bu ırk, dövüşçü olarak kötü amaçla yetiştirilmiş ve saldırganlık yaptığı nedeniyle 1991 yılından itibaren pek çok ülkede yasaklanan ırklar listesine girmiştir. Bu ırkın pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesine çeşitli özel şartlarla izin verilmektedir. Örneğin itaat eğitimi almış olması, agresifliğinin baskılanmış olması, mikroçip veya kulak dövmesi gibi uygulamalarla kayıt altına alınmış olması gibi şartlar gerekmektedir.

Dogo Argentino Özellikleri

Dogo Argentinolar Saldırır Mı?

Dogo Argentino teşvik edilmediği sürece ve bir nedeni olmadan kolay kolay saldırmaz. Ancak savaşçı ve dövüşçü ırkların genlerini taşıdığından daima kontrollü olmakta fayda vardır. Bu konuda yetiştiriciler arasında görüş farklılıkları bulunmaktadır. Bazı yetiştiriciler, ırkın kesinlikle alacağı eğitim ile saldırgan karakterinin baskılanabildiğini, sahibine itaat eden, sevecen bir aile köpeği olduğu görüşünü savunmaktadır. Bazı yetiştiriciler ise iyi bir aile köpeği olmasına ve iyi bir eğitim ile itaat eden bu ırkın, ne olursa olsun genlerinden gelen saldırganlığının baskılanamayacağı görüşünü savunmaktadır.

Dogo Argentino yavru iken sosyalleştirilmeli, çocuklar, insanlar, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanlar ile bir araya getirilmelidir. Mutlaka erken yaşlarda profesyonel itaat eğitimi aldırılmalıdır.

Dogo Argentino Özellikleri ve Karakteri

Dogo Argentino dominant karakterli bir ırktır. Bu nedenle baskın, güçlü ve kararlı bir sahibe ihtiyaç duyar.

Zeki ve iyi eğitim alabilen, kolay öğrenen Dogo Arjantin ırkı köpeklerin korumacı, cesur ve korkusuz bir karakteri vardır. Bu özelliği onu iyi bir avcı ve iyi bir bekçi köpeği yapar. Ancak çok yönlü karakteri ile ilgi çeker. Bir taraftan avcı, diğer taraftan iyi bir bekçi, çocuklarla anlaşabilen, sahibine düşkün ve kucaklanmayı seven iyi bir arkadaş olabilmektedir. Ama her zaman yabancılara karşı temkinlidir.

Neşeli ve oyuncu bir karakteri olan bu ırk iyi yetiştirilirse mükemmel bir aile köpeği olur. Eğitim için, 6 aylık olmasını beklemelisiniz. Eğitiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda sabırlı olunması ve sert eğitim yöntemlerinden kaçınılmasıdır. Unutulmamalıdır ki dominant karakteri onun sürekli kontrolde tutulmasını gerektirir.

Dogo Argentino Fiziksel Özellikleri

Ortalama 11 – 13 yıl yaşam süresi olan bu güçlü ırkın en belirgin özelliği güçlü atletik yapısı ve gelişmiş kaslarıdır. Tüm vücudu kompak ve güçlü bir görünüme sahiptir. Göğüs kafesi geniş ve oldukça derindir. Kare şeklini andıran bu geniş göğüs yapısı ona güçlü bir görünüm kazandırır. Başı gövde ile uyumludur, kalın kaslı bir boyun ile gövdeye bağlı olan başını daima dik ve mağrur tutar. Dışa doğru çıkık alnı ve uzun bir burnu vardır. Burun ucu daima siyah renklidir. Kulakları uzun ve başın üzerinde birbirine yakın durur. Av veya dövüş sırasında hasar görmemesi için kulakları kesilmektedir. Ülkemizde köpeklerin kulaklarının kesilmesi insancıl bir uygulama olmadığından uzun zaman önce yasaklanmıştır.

Bu ırkın gözleri çok büyük değildir. Dikkatli ve tetikte bir ifadeye sahip olan gözleri koyu kahverengi veya koyu ela renkte olabilir. Vücudu parlak, ipeksi, kısa, düz tüylerle kaplıdır. Tüyleri tek tabakalıdır ve daima beyaz renklidir. Uzun ve kısa tüylerle kaplı bir kuyruğu vardır. Genellikle aşağıda taşıdığı kuyruğunu ancak heyecanlandığı zaman yukarıda sallar.

Büyük ırk köpeklerden olan Dogo Argentino ırkının dişileri, erkeklerinden daha kısadır. Erkekleri 62 – 68 cm yüksekliğe ve 45 Kg ağırlığa, dişileri 60 – 65 cm yüksekliğe ve 35 – 40 kg ağırlığa erişebilmektedir.

Dogo Argentino Bakımı

Bu ırkın bakımı büyük sorumluluk ister. Eğer bazı şartları yerine getirerek bir Dogo sahibi oldu iseniz daima kontrolünüzde tutmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ona patronun siz olduğunu kesinlikle öğretmeli ve unutmamasını sağlamalısınız.

Bunun dışında bakımı oldukça kolaydır. Tek tabakalı kısa tüylerinin çok az bakıma ihtiyacı vardır. Çok fazla tüy dökmez, tıraş ve sık yıkama ihtiyacı yoktur. Haftada bir iki kez fırçalanması, haftada bir kez kulaklarının kontrol edilmesi, ayda bir kez de tırnaklarının kontrol edilmesi yeterlidir. Bu ırk apartmanda bakmaya uygun bir köpek değildir. Egzersiz ihtiyacı yüksek olan bu ırk için bahçeli bir ev ideal bir ortamdır. Ilıman iklimleri seven bu ırkın aşırı soğuk havalarda bir köpek kulübesine ihtiyacı vardır.

Dogo Argentino Özellikleri 2

Bahçe içerisinde serbest bırakılacak ise bahçe duvarlarının yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde avcı karakteri nedeni ile iz sürmek için dışarıdaki hayvanların peşine düşmek amacı ile bahçeden kaçabilir. Aynı zamanda bölgesel korumacı karakteri nedeniyle dışarıdan gelen yabancı hayvanlara karşıda iyi bir tutum göstermez. Bu gibi nedenlerle evinizin etrafında yüksek duvarlar önemlidir.

Dodo Argentino Irkı Köpeklerin Sağlık Sorunları Nelerdir?

Güçlü, dayanıklı ve oldukça sağlıklı olan bu ırkın çok fazla olmasa da genetik olarak yaşayabileceği bazı sağlık problemleri bulunmaktadır.

Sağırlık

Bu sorun Dogo Argentinolar gibi beyaz ırklarda sık karşılaşılan bir sorundur. Pigmente bağlı sağırlık olarak adlandırılır. Sadece tek kulakta olabileceği gibi her iki kulakta da sağırlık şekillenebilir. Brainstem Auditory Evoked Response (BAER) test denilen bir işitme testi ile bu durum tespit edilebilmektedir.

Hip Dysplasia

Kalça çıkığı genel olarak büyük ırkların yaşadığı bir sorundur. Bu ırk köpeklerde de kalça çıkığı görülebilmektedir.

Glokom

Göz sinirinde hasara neden olan ve tedavi edilmediğinde körlükle sonuçlanan hastalık, göz içi basıncın artmasıdır ve göz tansiyonu olarak da adlandırılır. Gözde kızarıklık, sulanma, göz kısılması gibi belirtiler görüldüğü taktirde mutlaka veteriner hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Hipotrodizim

Vücudun yeterli tiroid hormonu üretememesidir. Dogo Argentinolar hastalığa genetik olarak yatkındır. Deride kuruluk, tüy dökülmesi, diğer deri hastalıklarına yatkınlık, aşırı kilo alma, agresiflik ve saldırganlığın artması gibi davranış problemlerine neden olabilir. Yıllık yapılan kan testleri ile kolayca tespit edilebilir.

Larynx  Paralysis

Gırtlak felci, çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Hastalık sesli, hırıltılı bir solunum ve nefes alamama ile karakterizedir. Aşırı sıcak ve nemli havalarda egzersiz sırasında dikkat edilmelidir.

Diş Problemleri

Bu ırk köpekler dişlerde tartar oluşumuna ve birikimine çok yatkın köpeklerdir. Düzenli ağız ve diş bakımı yapılıp gerektiğinde diş temizliği yapılmalıdır. Aksi halde diş eti sorunlarıyla karşılaşmak mümkün hale gelir.

Obezite

Dogo ırkı kilo almaya meyillidir. Irkın beslenmesine dikkat edilmeli ve düzenli egzersiz yaptırılarak kilo alması önlenmelidir. Aşırı kilo nedeniyle eklem problemleri, sindirim problemleri, kalp hastalıkları ve metabolizma hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

İlginizi çekebilir : Tahılsız Köpek Mamaları

Her ne kadar kötü bir üne sahip olsa da, sevecen, eğlenceli, arkadaş canlısı ve çocuklarla iyi anlaşabilen bu ırk İyi bir eğitim, erken yaşta sosyalleşme, yeterli egzersiz ve sahibinin ilgisi ile mükemmel bir aile köpeği olur.

İnanılmaz derecede güzel bir ırkı anlatan Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: