Çöl Hamsteri (Roborovski Hamster)

Yazar:

Çöl hamsteri veya Robo hamsteri olarak da adlandırılan bu Roborovski Hamsteri cüce hamsterların en küçüğü ve en hızlısıdır. Mogolistan, Çin ve Rusya çöllerinde ortaya çıkan Robovski, hamster türlerinin en küçüğü olan çöl hamsteri ilk doğduğu zaman 2 cm den küçüktür. Yetişkinleri 4,5-5 cm uzunluğa erişebilir. Yetişkinlerinde vücut ağırlığı 20 – 25 gr olabilmektedir.

Robovski hamsteri ortalama 3 yıl yaşayabilir. Bu süre iyi şartlarda iyi bir bakım ile biraz daha uzatılabilir.

Tüyleri sırtında açık kahve rengi (kumlu kahve rengi), karın bölgesinde beyazdır. Bu kürk şekli onun çöle uyumlu bir şekilde yaşamasını kolaylaştırır. Göz çevresinde geniş bir beyazlık bulunur. Robo hamsterının beyaz suratlı bir türü de bulunmaktadır ancak, bu varyasyona oldukça nadir rastlanmaktadır.

Bu hamster türü, çok dost canlısı değildir, ele alınmaktan hoşlanmazlar ve evcilleştirilmesi zor olabilmektedir. Biraz sabır ve sevdiği bir yiyecek ile ele alıştırmak mümkündür.

Çöl Hamsterini Evcilleştirmek Zordur

Öncelikle elinize alışmasını ve kaçmamasını sağlayın. Elinizi önden ve sizi görebileceği bir noktadan, avuç içi yukarıda olacak şekilde ona doğru yaklaştırın. Bir süre sonra sevdiği bir yiyeceği avucunuza koyarak elinizi uzatın. Zaten elinizi yadırgamayacağı için yiyeceği almak için avucunuza gelmeye başlayacaktır. Bu sırada arkasından, ensesinden el uzatmamaya dikkat etmelisiniz. Göremediği bu eli tehdit olarak algılayabilir.

Vahşi yaşamlarında koloni şeklinde yaşayan bu tür kafes içerisinde kendi türleri ile iyi anlaşırlar ve aynı kafeste birlikte bakılabilirler. Yine de tüm hamsterlar da olduğu gibi yalnız olmaları daha iyi olacaktır.

 

Çöl Hamsteri - Roborovski Hamster

Çekingen ve utangaç bir mizacı vardır. İnsanlar ile iletişime geçmektense kafesi içerisinden etrafını seyretmekten oldukça mutludur.

Gece aktif olan bu tür hızlı hareket eder. Yakalamak oldukça zordur. Yumuşak mizaçlıdır ama ele alınmaktan fazla hoşlanmayan Roborovski hamsterler çok nadir olarak ısırabilirler.

Çöl Hamsteri Eğlenceden Hoşlanır

Kafes içerisinde oyuncaklardan, eğlenceli aktivitelerden hoşlanan oldukça meraklı bu hamster türü için biraz büyük bir hamster kafesi seçmek gerekir. Oyun oynamayı sever, kafes içerisinde yapacağı aktiviteler için hamster oyuncakları koymak iyi olacaktır. Bu nedenle seçilecek kafes uygun boyutlarda olmalıdır. Ayrıca kafes içerisine uzun gezinti tünelleri veya içi pamuklu hamster oyun tüneli koymak hamsterınızı mutlu edecektir.

Kazmayı ve saklamayı çok seven bu tür için bol taban malzemesi kullanılmalıdır. Ancak çok küçük olduklarından daha hassastır. Bu nedenle çam talaşı yerine daha yumuşak olan kavak talaşı tercih edilmelidir. Taban malzemesi olarak kağıt parçaları da kullanılabilir. Ancak mürekkepsiz, boyasız kağıt parçaları tercih etmelisiniz.

Ülkemizde nadir olan bir türdür. Petshoplar da bulup satın almanız pek mümkün değildir. Ancak özel merakı olan yetiştiricilerden temin edebilirsiniz.

Sibirya Hamsteri konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: