Cane Corso İtaliano Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Avcılık için üretilen Cane Corso İtaliano, kaslı, atletik ve güçlü görünümünün yanı sıra zarif ve oldukça çeviktir. Cane di Macellaio, Sicilian Branchiero ve İtalian Mastiff’i adları ile de bilinir. Anavatanı İtalya olan iki Mastiff türünden biri olan Cane Corso ırkının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ataları Roma savaş köpekleri olan bu ırk, yüzyıllardan beri avcılık için kullanılmıştır. Özellikle domuz avcılığı için geliştirilmiştir. Ancak sahibi ile iyi bir arkadaş olan Cane Carso’nun aynı zamanda bekçilik özelliğinin de yüksek olması nedeniyle oldukça fazla ilgi görmüş ve çiftçi aileler tarafından beslenmeye başlamıştır.

Sanayileşme, I. ve II. Dünya savaşı döneminde ırk neredeyse yok olmuştur. 1970 yılına kadar tüm İtalya’da sadece bir kaç adet kalan bu ırkla ilgili olarak, Giovanni Bonnett’in ırk hakkında bilgi verip yardım istediği Dr. Paolo Breber tarafından çalışmalar başlatılmıştır. Dr. Breber İtalyanın güney kesimlerinde araştırmalar yaparak ırkın tarihi, standartları hakkında detaylı bilgiler toplamış ve Cane corso 1973 yılında yeniden üretilmeye başlanmıştır.

Cane Corso İtaliano, 1996 yılına kadar sadece tek bir kulüp tarafından tanınmıştır. Irkın saf ırk olarak kabul görmesi uzun yıllar almış ve en sonunda 2010 yılında Amerikan Kennel Club tarafından tanınmıştır.

Cane Corso İtaliano Irkı Köpeklerin Fiziksel özellikleri

55 kg ağırlığa ve 68 – 70 cm yüksekliğe ulaşabilen ve bir Mastiff türü olan bu ırkın belirgin şekilde gelişmiş kaslı gövdesi dikdörtgen şekillidir. Dişileri erkeklere oranla daha kısa ve daha hafif olmakla birlikte 40 – 45 k ağırlığa ve 65 cm yüksekliğe erişebilirler.

Oldukça büyük ve ağır bir başı vardır. Başına üstten ve yandan bakıldığında kare şeklinde görünür. Oldukça geniş olan kulakları başın iki yanında yerleşmiş ve sarkıktır. Irkın kulak ve kuyruğu genellikle kesilme eğilimindedir. Ancak artık pek çok yabancı ülkede ve ülkemizde estetik amaçlı kulak veya kuyruk kesmek yasaklanmıştır.

Ağız ve burun çıkıntısı uzun, geniş ve çıkıntılıdır. Burun kemiği önden yassı ve profilden düz bir görünümdedir. Sarkık olan üst dudakları burnunu sıkıştırmış gibi görünmektedir. Kaşları belirgindir, alnı şişkindir ve alnının tam orta kısımda belirgin bir çukurluk göze çarpar.

Oldukça parlak ve görkemli görünen tüyleri, siyah , açık kahverengi, gri, kurşunu gri, siyah çizgili, kızıl kahve ve ten rengi olabilir. Spesifik olarak burun üzerinde, ayaklarında ve göğsünde beyaz tüyleri bulunabilmektedir.

Vücudunu kaplayan tüyler pürüzsüzdür. Bu parlak sert tüylerin altında kalın bir deri bulunan Cane Corso İtaliano ırkı köpeklerin, dudak içleri ve tırnakları siyah renklidir.

cane corso italiano özellikleri ve bakımı
Çok güçlü bekçilik özelliği olan Cane Corso İtalianolar doğal olarak bölgelerini korumaya da büyük özen gösterirler. Bu nedenle henüz yavruyken sosyalleştirmeye ve eğitime başlanmalıdır.

Cane Corso İtaliano Irkı Köpeklerin Karakteri

İyi bir avcı ve mükemmel bir bekçi olan Cane Corso İtaliano sahibine ve ailesine bağlı ve oldukça korumacıdır. Erken yaşta sosyalleşip iyi bir itaat eğitimi alan Cane carso sahibi için iyi bir arkadaş olur ve ihtiyacı olan her zaman sahibinin yanında bulunur.

Cane Corso güçlü bir karaktere sahiptir ve her türlü zorlukla başa çıkmaya hazır bir ırk olarak tanımlanmaktadır. Bu ırk iyi bir lider, kendine güvenen, tutarlı bir sahibi olursa asla gereksiz sadırganlık göstermez ve mükemmel bir aile köpeği olabilir. İyi sosyalleştiği takdirde oldukça iyi huylu, sevecen bir karaktere sahiptir. Ancak yanlış ellerde saldırgan olabilir ve çevresi için tehlike oluşturabilir.

Doğru eğitilmiş ve sosyalleşmiş bir Cane Corso İtaliano agresif, saldırgan veya kavgacı değildir. Ancak aşırı korumacıdır. Ailesini ve evini mükemmel şekilde korur. Alanına girmek isteyen yabancılara karşı agresif davranabilir. Çocuklar ile arası iyidir, ancak iri cüssesi nedeniyle istemeden kazalara neden olabileceğinde bu ırk köpekler 9 yaş altı çocuklu aileler için önerilmemektedir.

Cane Corso İtaliano Irkı Köpek Eğitimi

Kolay öğrenebilen, zeki ve görevini ciddiye alan bir bekçi köpeğidir. Genlerinde var olan bekçilik karakterinin dikkatli bir şekilde kontrol altına alınması gerekir. Ailesinin dışında yabancılara karşı dostça davranmaz. Saldırganlık ve agresiflik eğilimi olmasa da koruma içgüdüsü ile yabancıları yaklaştırmaz. Bu nedenle çok erken dönemlerde Cane Corso yavru iken sosyalleştirilmelidir. Kalabalık ortamlarda bulunmalı, çocuk ve yetişkin tüm yaş grubundan insanlarla tanıştırılmaya gayret edilmelidir.

Bir Cane Corso İtaliano yavru edindiyseniz eğitimine eve geldiği ilk andan itibaren başlamalısınız.  Bu ırk dikkatli, istekli ve eğitilebilen bir ırk olduğu için fazla zorlanmazsınız. Aşı programı bittikten sonra birlikte çevredeki alış veriş mağazalarına, fırına, parka, markete yaptığınız ziyaretleri sıklaştırarak çok fazla insan ile bir araya gelmesini sağlamalısınız. Böylece tanıdığı insan sayısı artar ve tanımadığı, tehdit oluşturabilecek insanları ayırt edebilmeyi öğrenir.

Zeki ve sahibini mutlu etmeye çok istekli ve kolay öğrenen bu ırkı yavru iken kolayca eğitebilirsiniz. Ödülle yapılan eğitimlere çok olumlu yanıt veren bu ırk köpeklerin mutlaka temel itaat eğitimi alması gerekir. Liderin kim olduğunu bilmeli ve itaat etmelidir. Henüz yavru iken yemeğine veya oyuncağına uzandığınızda hırlayabilir. Buna kesinlikle izin verilmemelidir. Sizin sözünüzü dinlemesi gerektiğini bilmelidir.

Cane Corso Irkı Köpeklerin Bakımı

Cane Corso İtaliano geç olgunlaşan bir köpek ırkıdır. Gelişmesi 3 – 4 yaşına kadar süren ırkın kasları 18 aylık olduğunda tam gelişmiş sayılmaktadır. Bu nedenle ırkın gelişme dönemindeki bakım ve beslenmesi önem taşımaktadır. Fiziksel gelişimini tamamlayabilmesi için yüksek seviyede egzersiz yaptırılması gerekir.

Özellikle 18 aylık olana kadar dengeli ve kaliteli bir kuru köpek maması ile beslenmesi önemlidir. Beslenmesi için seçeceğiniz köpek maması dengeli bir gelişme sağlamalıdır. Kas yapısını desteklenmesinin yanı sıra kemik gelişmesinin de dengeli olması gerekir. Bu konuda veteriner hekiminize danışarak kemik ve eklem sağlığını destekleyen glikozamin ve kondrotin gibi ek besinlerin verilmesi faydalı olacaktır.

Bakımında önem taşıyan bir diğer konuda derisini ve tüylerini sağlıklı tutmaktır. Irkın Demodex uyuzuna yatkınlığı söz konusu olduğundan bu konu önem taşımaktadır. Bu amaçla deriyi ve tüylerini temiz ve bakımlı tutmak gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırabileceğiniz gibi nemli bir bez ile silinerek de temizliği yapılabilir.

Irkın kulaklarının düzenli kontrol edilmesi ve temizlenmesinin yanında uzayan tırnaklarının kesilmesi, dişlerinin temizliği gibi orta seviyede genel bakım ihtiyaçları bulunmaktadır.

cane corso
Gelişim süresi bir çok köpeğe kıyasla oldukça uzun süren Cane Corso köpek ırkı bu süreçte iyi kalite bir mama ile beslenmeli ve gerektiğinde iyi bir kemik gelişimi için vitamin ve mineral takviyeleri de düşünülmelidir.

Cane Corso Irkı Köpeklerin Tüy Bakımı

Cane Corso İtaliano kısa ve çok sık tüylere sahiptir. Tüyleri çift tabakalıdır. Kış aylarında biraz daha kalınlaşan, parlak ve sert yapılı tüylerinin bakımı kolaydır. Haftada 1 veya 2 kez fırçalamak yeterlidir. Fırçalama işlemi için kıl uçlu lastik fırça veya kauçuk eldiven tarzında bir köpek fırçası kullanılabilir.

Cane Corso İtaliano ırkında, fazla olmasa da yıl boyunca sürekli kıl dökülmesi söz konusudur ama mevsim geçişlerinde tüy dökülmesi artar. Bu ırk köpeklerin tıraş ihtiyacı yoktur. Gerektiği zaman banyo yaptırılabilir.

Cane Corsolara Evde Bakılabilir mi ?

Fiziksel ve zihinsel olarak aktiviteye ihtiyaç duyan enerjik bir ırktır. Eğer günlük egzersiz ihtiyacı karşılanabilirse apartmanda yaşayabilir. Farklı ortamlara kolay adapte olabilen uyumlu bir köpek cinsidir. Ancak genlerinde var olan avcılık ve bekçilik karakteri kısa sürede sıkılmasına sebep olur. Apartmanda bakacaksanız günlük olarak en az 20 – 30 dakika süren aktivitelerin yanı sıra 1 – 2 km’lik uzun yürüyüşlerde yaptırmalısınız. Bu ırk için en uygun yaşam alanı bahçeli bir evdir. Bahçesinde serbestçe koşup oynayabileceği bir bahçede çok mutlu olur.

Bahçede bağlanıp bırakılabilecek bir ırk değildir. Bu onun saldırgan ve agresif davranmasına sebep olabilir. Cane Corso ilgilenilmek ister. Aile üyeleri ile iletişimde olması ve onların yanında olması gerekir. Bahçede serbest bırakılan Cane Corso’nun mutlaka kontrol altında olduğundan emin olunmalıdır. Özellikle avclık iç güdüsü yüksek olan bu ırkın bir kedinin veya yabancı bir köpeğin peşinden iz sürebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle dışarıdan yabancı bir kedi veya köpeğin bahçeye giremeyeceğinden emin olmalısınız.

Cane Corso ılıman iklimlerde yaşayan bir köpek cinsidir. Aşırı soğuk havalarda mutlaka tedbir alınmalıdır. Köpek kulübesi mutlaka korunaklı olmalı ve soğuk havalarda üşütmesi önlenmelidir. Bu amaçla kulübenin içerisine bir köpek yatağı ve battaniye koymak iyi olacaktır.

Cane Corso Köpek Irkının Sağlık Sorunları

10 – 11 yıl yaşam süresi olan Cane Corso İtaliano genel olarak sağlıklı ve dayanıklı köpek cinsleri arasındadır. Ancak bu ırkın da tüm büyük ırklar gibi kalça çıkığı ve eklem çıkığı gibi ortopedik sorunlardan muzdarip olduğu bilinmelidir. Özellikle ileri yaşlarda eklem problemleri yaşayabilir.

Bunların dışında idiopatik epilepsi, demodex uyuzu ve entropion, ektropion gibi göz kapağı problemleri bu ırkın en  karşılaştığı sorunlardır.

Cane Corso İtaliano’ların bu sorunları yaşamaması için veteriner ziyaretlerinde kalp, deri, göz ve kulak kontrollerinin düzenli olarak yapılması oldukça faydalıdır.

Köpeğiniz Evde Yalnız Kalırsa Dikkat Edilecekler konulu yazımız da okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: