Campbell Hamsterı Özellikleri

Yazar:

Bir cüce hamster olan Campbell hamsterı 1902 yılında William Campbell tarafından Mogolistanda keşfedilmiştir. Bu nedenle de onun adı verilmiştir. Kuzey Çin, Orta Asya ve batı Asya’da bilinen bir hamster türüdür. Campbell tarafından keşfedilen bu tür 1968 yılında İngiltere de laboratuvar hayvanı olarak üretilmiştir. 1980 li yıllardan sonra ise evcil hayvan olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Cüce Campbell hamsterı, süslü hamster ve djungarian olarakda adlandırılan Campbell hamster türü , 10 cm uzunluğa, 25 – 30 gr ağırlığa erişebilmektedir. Campbell hamsterı, kafes içerisinde ortalama 1,5 – 2 yıl yaşam süresine sahiptir.

Boyut olarak küçük hamsterlar olduğundan kimi yetiştiriciler tarafından Suriye hamsterı dışındaki tüm hamster türleri cüce hamster olarak adlandırılmaktadır. Aslında kış beyazı hamsterı ve Campbell hamsteri halk arasında yaygın olarak cüce hamster olarak tanınmaktadır.

Campbell Hamsterı Özellikleri

Görünüşü, davranışları ve boyut olarak birbirine çok benzer ve sık sık karıştırılıyor olsa da, kış beyazı ve Campbell türü hamsterlar farklı iki türdür.

Campbell hamsterının ayırt edici en belirgin özelliği sırtındaki keskin çizgi şeklinde koyu tüyleridir. Yanlara doğru tüyler açık renk alır ve bu kremimsi renk karın altında tamamen beyaz olur. Ayrıca kış beyazı hamsterlarında ayaklar tüylüdür.

Campbell hamsteri özellikleri

Tüyleri 3 temel renk ve pek çok varyasyonda olabilmektedir.

Campbell hamsterı, kırçıllı, siyah, beyaz, bej, opal, albino ve gümüşi renklerde olabilmektedir. Bunların dışında yaklaşık 40 kadar renk varyasyonu olduğu bilinmektedir.

Birden fazla sayıda bir arada kalabilir. Çok dost canlısı olmayan bu tür tepkisini ısırarak gösterebilir. Ancak bu onların evcilleştirilemeyeceği anlamına gelmez. Özellikle de yemeyi seven bu tür erken yaşlarda, ödül yemleri ile daha kolay eğitilebilir. Genel olarak yumuşak huyludur ve tehdit hissetmediği sürece ısırmaz.

Bir hamster için, doğal yaşamda tehlike hep yukarıdan gelir. Bu nedenle  yukarıdan gelen bir el hamster tarafından bir tehdit olarak değerlendirilir. Isırılmak istemiyorsanız hamsterınıza asla yukarıdan el uzatmayın.

Çok hızlı hareket eder ve eğlencelidirler. Bu nedenle hazırlayacağınız kafese koyacağınız hamster çarkı, hamster yuvası gibi hamster bakım ürünlerinin yaralanmasını önleyecek şekilde olanlarını tercih etmelisiniz.

Doğal yaşamda çok derin ve karmaşık tüneller kazmasını seven campbell hamsterının kafesinde oyun tünelleri mutlaka olmalıdır. Bu tünelleri, avcılardan korunmak, yavrulamak, yiyecek depolamak ve uyumak için kullanırlar. Bu nedenle değişik boyutlarda ve farklı birçok bağlantılı tünel bulunan bir kafese bayılacaktır. Diğer hamster türlerinde olduğu gibi bu tür de geceleri aktiftir. Bu doğası gereğidir. Çünkü doğal yaşamda geceleri uzun yollar katederek yiyecek toplar. Çok çevik ve hızlı hareket ederler ve bu nedenle ele almak bazen güçleşir. Genellikle iyi huyludur kendini tehdit altında hissetmediği sürece ısırmaz. Özellikle yavruyken alınan ve ele alıştırılan hamsterlar pek ısırmaz.

Campbell hamsterı için büyük bir kafes gerekir. İçerisine koyacağınız hamster oyun tünelleri için ve diğer aksesuarlar içinde geniş alan sağlamalısınız. İdeal bir kafes minimum 50 x 25 cm ebatlarında olmalıdır. Küçük boyutlu bu hamster türü için seçeceğiniz kafesin tel aralıkları fazla olmamalıdır, aralıklar fazla olursa sıkışabilir veya aralıklardan geçerek kafesten dışarı çıkabilir.

Eğer iyi bir havalandırma sağlayabilecekseniz cam akvaryum şeklinde bir kafes veya bir kısmı tel bir kısmı da şeffaf akrilik olan hamster kafesleri tercih edebilirsiniz. Uzun mesafeleri yürüyerek yiyecek arayan bu tür için iki veya üç katlı hamster kafesleri de iyi bir seçim olacaktır.

Bu hamster türü için oyuncak çok önemlidir. Seçeceğiniz hamster oyuncak listesinin ilk sırasında bir hamster çarkı olmalıdır. Hem koşmayı hem de kemirmeyi seven bir hamster türüdür. Bu nedenle kafesi içerisinde mutlaka doğal ağaç oyuncaklar ve doğal ağaç dallarından yapılmış, tırmanabileceği köprü, merdiven gibi modüler oyuncaklarda bulundurulmalıdır.

Dişleri sürekli büyüme eğilimi gösteren bu türün dişlerini törpülemeye yardımcı olan ve mineral ihtiyacını da karşılayabilen, kemirgen mineral taşları, yalama taşları ve kemirilebilen ahşap oyuncaklar oldukça faydalıdır.

Campbell Hamsterının Beslenmesi ve Bakımı

Vahşi yaşamda, tahıllar, tohumlar, fındık, sebze yiyerek beslenen Campbell hamsterı, böcek yemeyi de seven bir hamster türüdür.

campbell hamsteri özellikleri ve bakımı

Hamsterınızın beslenmesi için kaliteli bir hamster yemi seçmelisiniz ve buna ek olarak taze sebze ve meyveleri beslenmesine ilave etmelisiniz. Elbette kaliteli hamster yeminden kastımız, içerik olarak sevdiği besinleri içeren, ihtiyacı olan yüksek enerjiyi sağlayabileceği protein ve lif oranı yüksek olan, vitaminler bakımından zengin karışık hamster yemidir.

Campbell hamsterı böcek yemeyi sever

Campbell hamsterın en sevdiği ve verebileceğiniz sebzeler; fasulye, ıspanak , kuşkonmaz, kabak, yonca filizi, fasulye filizidir. Ayrıca beslenmesine ilave edebileceğiniz en sevdiği tahıl ve tohumlar ise; susam, kabak çekirdeği, buğday, ayçekirdeği ve kestanedir.

Campbell hamsterının beslenmesinde diğer hamster türlerinde olduğu gibi diyabete yatkınlık söz konusudur ve beslenmesine dikkat edilmelidir. Ana vatanı çöl olan bu türün beslenmesinde taze meyveler fazla bulunmaz. Bu nedenle taze meyveler daima kontrollü ve az miktarlarda verilmeli, şekerden uzak durulmalıdır.

Diğer hamster türlerinden farklı olarak Campbel hamsterı aynı kafes içerisinde birden fazla sayıda tutulabilir. Bu durumda yem kabı, hamster suluğu, hamster evi, oyun çarkı ve hamster yatağı gibi malzemeleri çift bulundurmak faydalı olacaktır.

Campbell Hamsterının Üremesi

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu yavru isteyip istememenizdir. Dişi ve erkek hamster aynı kafeste tutulduğu takdirde kısa sürede pek çok hamsterınız olabileceğini unutmamalısınız. Dişi Campbell hamsterları, yaklaşık 3 aylık olduktan sonra üremeye hazırdır, gebelik süresi 20 gündür ve bir seferde 4 – 6 yavru doğurabilir.

Bir campbell hamsterı sahibiyseniz onu asla kış beyazı hamsterı ile çiftleştirmemelisiniz. Oldukça benzer özellikler gösteren bu iki türün çiftleşmesinden olan hibrit yavrular çok fazla sağlık sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle uzman yetiştiriciler tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Hamster Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler konulu yazımızı da okumak ister misiniz?

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: