Büyümeyen Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Yazar:

Köpekler, evcil hayvanlar arasında en sadık ve sevecen türlerden birisidir. Genel itibari ile insanlarla iyi bir ilişki içerisinde olabilen bu canlıların evde beslenmeye en uygun olanları ise büyümeyen köpek cinsleri olduğu söylenebilir. Minyon yapılarının değişmemesi ve sevimli görüntüleri nedeniyle pek çok hayvan sever tarafından tercih edilen bu küçük köpekler; eğitilmeye, oyun oynamaya ve sahipleri ile dost olmaya meyillidir.

Ancak bir köpek sahiplenmeden önce yaşadığınız yerin minik dostunuz için uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca yaşadığınız çevrede yeşillik bir alanın bulunmasının köpeğinizin sosyalleşeceği ve rahat davranabileceği bir alan anlamına geldiğini de unutmamalısınız. Peki, evde beslemeye uygun büyümeyen köpek cinsleri hangileridir?

Evde Beslenebilecek Büyümeyen Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Köpekler genellikle boyut olarak; Tiny (En küçük), Küçük, Orta, Büyük ve Maxi (En büyük) olmak üzere 5 kategoriye ayrılmaktadır. Süs köpeği olarak da anılan Tiny köpekler, evde bakım için en uygun köpeklerdir. Yine küçük köpek cinsleri çok sık havlayarak çevredekilere rahatsızlık verebilseler de, hem bakımları kolay hem de uyumlu canlılardır. Fazla büyümeyen köpek cinsleri ve özellikleri ise kısaca aşağıdaki gibidir.

Büyümeyen Köpek Cinsleri - Chihuahua

Chihuahua

İsminin Türkçe okunuşu “Şivava” olan bu küçük köpek cinsi, en fazla 13 cm uzunluğuna ulaşabilmektedir. Yine ağırlıkları 1200 ile 1700 gr. arasında değişen Chihuahua cinsi köpekler, biraz kibirli ve ilgi delisi canlılardır. Ancak sahipleri tarafından sevildiklerini anladıklarında aşırı bir sevgi ile bağlanırlar. Aynı zamanda dünyanın en küçük köpeği unvanını taşırlar ve bazıları insan avucuna sığabilecek kadar küçüktür.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında başı çeken Chihuahua’lar, heyecanlanmaları ya da korkmaları durumunda titremeye başlarlar. Uzun süren yolculuklardan hiç hoşlanmayan bu minik köpeklerin sıkıntıları nedeniyle bağışıklık sistemi çökebilir. Ortalama 13 – 15 yıl kadar yaşayan Chihuahua’lar, evde kolaylıkla bakılabilirler. Ancak tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Bu doğrultuda tüylerini taramaya uygun bir köpek tarağı satın almanızda fayda vardır.

Pomeranian

Pomeranian cinsi köpekler, son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler hale gelmiştir. Sevimli görünümleri ile dikkatleri üzerine çeken bu köpekler, büyümeyen köpek cinsleri denildiğinde akla ilk gelenlerden birisidir. Sahiplerine çok bağlı ve sadık olan Pomeranian’lar aynı zamanda inatçı canlılardır. Ancak henüz yavruyken diğer evcil hayvanlar ile birlikte büyümeleri durumunda sıkıntı yaratmazlar.

Pomeranian cinsi köpekler, havlama konusunda yeterince eğitilmelidir. Aksi halde kapı çalsa dahi havlar ve diğer apartman sakinlerine rahatsızlık verebilirler. Ayrıca sahiplerinin kim olduğu konusunda iyi eğitilmeleri gerekir. Çünkü bu minik köpeklerin söz dinlememe huyu vardır.

Pekingese

Pekingese

Pekingese (Pekinez), tüm dünyada en çok sevilen köpek cinslerinden birisidir. Menşei Çin olan Pekinez cinsi köpekler, küçüktür ve süs köpeği olarak anılan köpek cinsleri arasındadır. Küçük köpek ırkları arasında yer almalarına rağmen cesur olan Pekinezler, sahiplerine aşırı bağlıdır ve sahiplerinin tehlikede olduğunu hissettiklerinde öne atılmaktan kesinlikle çekinmezler. Bu köpeklerin bir diğer özelliği ise kıskanç olmalarıdır. Yine havlama eğilimi fazla olan Pekinezler, iyi bir eğitim sonucunda apartmanda rahatlıkla bakılabilirler.

Toy Poodle

Toy Poodle (Oyuncak Kaniş), dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle eğitilmeleri oldukça kolaydır. Toy Poodle’lar, boyutları dışında Poodle ırkının bilinen tüm karakteristik özelliklerini taşırlar. Neşeli, akıllı ve hassas olan bu canlılar, aynı zamanda sahiplerine düşkündürler. Ayrıca bekçilik özellikleri de bir hayli gelişmiştir.

Evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Toy Poodlle cinsi köpekler, özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu doğrultuda 5 – 6 haftada bir tıraş ettirilmeleri ve belli aralıklar ile banyo yaptırılmaları gerekir. Ayrıca kulakları kulak kirleri yönünden kontrol edilmeli ve kulak girişinde yer alan tüyler temizlenmelidir. Aynı zamanda tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alan Toy Poodle, alerjisi olan ancak köpek sahiplenmek isteyen bireyler için oldukça idealdir.

Yorkshire Terrier

Cesur, enerjik ve keşfetmeyi seven bir köpek cinsi olan Yorkshire Terrier, şirin suratı ve minik görünümü ile hayvanseverleri kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. Apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabilen bu köpekler yabancılara çok fazla havlarlar. Her ne kadar çocuklar ile iyi anlaşan bir köpek türü olsa da, çocuklar ile yalnız bırakıldıklarında kızdırılmayacaklarından emin olunmalıdır. Çünkü Yorkshire Terrier’ler kızdıklarında hırçınlaşabilen canlılardır.

Bunlarından yanı sıra sahibine sadık ve ilgiye alışık olan bu küçük köpeklerin uzun ve yumuşak tüyleri vardır. Ancak tüylerinin güzel ve bakımlı kalması için düzenli olarak taranmaları gerekir. Aynı zamanda sağlıklı kalmaları adına vitamin ve mineral bakımından zengin köpek mamaları ile beslenmeleri de oldukça önemlidir.

fazla büyümeyen köpek cinsleri - Dachshund

Dachshund

Uzun vücudu ve kısa bacakları ile dikkat çeken Dachshund, iyi koku alan burnu ve keskin kulakları nedeniyle av köpeği olarak kullanılmıştır. Oldukça enerjik ve uysal olan bu köpek ırkı, o kadar hareketlidir ki enerjisinin hiçbir zaman bitmeyeceği düşünülebilir. Yine apartmanda beslenmeye uygun Dachshund cinsi köpekler, uyumlu olmalarına rağmen çok hareketli olmaları nedeniyle diğer evcil hayvanların rahatsız olmasına neden olabilirler.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan bu köpeklerin beslenmesi ve bakımı ise oldukça kolaydır. Orta derece tüy dökerler ve tüylerinin haftada bir kez fırçalanması gerekir. Ancak Dachshund cinsi köpeklerin kilo almaya eğimli yapıları nedeniyle beslenme konusunda aşırıya kaçılmaması önemlidir. Çünkü çok enerjik olmalarına rağmen evde yeterince enerji harcayamazlar ve enerji atabilmeleri için uzun yürüyüşlere çıkarılmaları gerekebilir. Bu sağlanamadığında ise kilo artışı ve buna bağlı sorunlar da artar.

Brüksel Griffon

Dost canlısı, hareketli ve aynı zamanda zeki bir köpek cinsi olan Brüksel Griffon, sahibi ile harika bir ilişki kurar. Sevecen ve şımarabilen bir yapıya sahip olan bu köpekler, yabancılar da dâhil herkesle iyi anlaşır. Bir çok köpek cinsinde olduğu gibi kediler ile aynı evde bakılmaları herhangi bir soruna yol açmaz. Ancak aşırı seçici olma ve oburluk gibi bozuk besleme alışkanlıklarına yatkınlıkları söz konusudur.

büyümeyen köpekler - Fransız Bulldog

Fransız Bulldog

Evde beslenebilecek küçük köpekler arasında yer alan Fransız Bulldog, atik ve güçlü bir köpektir. Ortalama olarak 13 – 14 yıl yaşam ömrüne sahip bu köpek cinsi, fazla büyümemesi nedeniyle köpek sahiplenmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Diğer evcil hayvanlar ile birlikte büyümesi halinde iyi bir dostluk kurabilen Fransız Bulldoglar; sakin, arkadaş canlısı ve sabırlı kişilikleri ile dikkat çekmektedir.

Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher kendine oldukça güvenen ama bir o kadarda başına buyruk olabilen küçük bir köpektir ve havlamayı sever. Zeki ve yaşam enerjisi yüksek olan bu köpek sahibine çok sadıktır. Minyatür Pinscherların koruma güdüsü orta derecededir. Çocuklarla arası iyidir ancak yabancılara karşı şüpheci bir yaklaşım sergileyebilir. Küçükken eğitilmeli ve sosyalleşmesi sağlanmalıdır. Tuvalet eğitimine dikkat edilmeli ve çok şımartılmamalıdır. Aşırı beslenme eğilimi olabilir dikkat edilmelidir.

Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer zeki, sahibine düşkün, itaatkar ve fazlasıyla cana yakın bir ırktır. Uygun şekilde sosyalleştirilmesi durumunda çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve köpek almak isteyen aileler için mükemmel bir seçimdir. Çok fazla tüy dökmezler ve normal bir tüy bakım süreci yeterli olabilir. Alman kökenli olan bu ırk  yaklaşık 9 kg  ağırlığa kadar ulaşabilir. Çok fazla havlamaya eğilimli olsa da genelde sesleri çok rahatsız edici değildir. Minyatür Schnauzer enerjik bir ırktır ve bu nedenle evde de çok hareketlidir. Bu nedenle enerjisinin çoğunu evde harcadığından bahçeye çok fazla gereksinim duymaz. Ama bu uzun yürüyüşlerden hoşlanmadığı anlamına gelmez.

Tüm bunların yanında büyümeyen köpekler arasından hangisini tercih ederseniz edin birçoğunun kalıtsal olarak bazı hastalıklara yakalanma eğiliminde olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla sahiplenmeyi düşündüğünüz minik dostunuzun karşılaşabileceği sağlık sorunları ile ilgili bilgilenmeli, bakımları konusunda hassas davranmalısınız.

Süs Köpeği Cinsleri ile ilgili yazımızı okumak ister misiniz?

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: