Burmilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Yazar:

Gümüş Burma kedisi ve Avrupa Birman kedisi olarak da bilinen Burmilla kedisi, anavatanı İngiltere olan nadir kedi cinslerinden biridir. Çinçilla ve Burma kedisinin çiftleşmesi sonucu tamamen tesadüf eseri doğmuştur. Rastgele çiftleşmiş olan erkek Çinçilla ve dişi Burma kedisinden doğan yavruların görünüşü oldukça farklı ve çok çekiciydi. Kısa tüylü yuvarlak hatlara sahip olan bu yavrular Çinçillaya benzer tüyleri ile eşsiz bir görünümdeydi. Çok ilgi gören bu eşsiz yavrular ayrı bir üreme programına alınarak özellikleri korunmuş ve yeni bir kedi cinsi olarak yetiştirilmiştir. Burmilla bazı kedi dernekleri tarafından hala ayrı bir cins olarak kabul edilmeyip İran kedisinin bir alt türü olarak sayılmaktadır.

Burmilla Kedisinin Fiziksel Özelikleri Nelerdir?

Yeşil gözleri ve yumuşacık tüyleri ile tanınmaktadır. Orta boy, kaslı ve sağlam gövdesi olan bu kedinin sırtı düz ve güçlüdür. Zarif bir görünümü olan Burmilla ataları gibi yuvarlak hatlara sahiptir. Başı hafif kubbeli, burun ucu da çıkıntılıdır. Vücudu oldukça kompakt bir görünüme sahip olan bu kedinin dik duran kulaklarının ucu dahi yuvarlaktır. Daima yeşil ve yeşilin tonlarında, sürmeli gibi duran gözleri hafif bir eğimle suratına yerleşmiştir.

Bir Burmilla’nın en çekici özelliği şüphesiz eşsiz güzellikte olan, gölgeli ve ışıltılı bir görünüm veren tüyleridir. Bu ırk kısa ve yarı uzun tüylü olabilmektedir. Her iki tüy şeklinde de tüyleri yoğun ve ipeksi yumuşaklıktadır. Gümüşi beyaz arka plan rengine sahip olan tüylerin uçlarında kontrast veren daha koyu tüy rengi vardır. Bu da tüylerine ışıltılı bir görünüm kazandırır. Burmillanın tüyleri, uçlu ve gölgeli desen olarak adlandırılan iki şekilde olabilmektedir. Gölgeli olanlar daha koyu renkte görülür, uçlu olanlar ise daha açık renkli bir görünüşe sahiptir. Her iki tüy şeklinde de tüyler, krem, gümüş, siyah, karamel, kayısı, leylak, mavi, çikolata gibi pek çok renkte görülebilmektedir.

Bu ırkın dişileri, erkekten biraz daha hafif ve zarif yapılı olsa da genellikle aynı boylardadır. Ortalama 3,5 – 5,5 kg ağırlığa sahip olan Burmilla kedisi yuvarlak hatlı tıknaz görünümlüdür.

Burmilla Kedi Cinsinin Karakteri Nasıldır?

Sevecen, iyi huylu, uysal ve çok uyumlu bir kedi cinsidir. Nazik ve sahibine hayran olan bu kedi, insanlarla çok çabuk dost olup hemen kaynaşır. Ancak buna rağmen bağımsızlığına da aşırı düşkündür.

İnsanları büyüleyen eşsiz ve sıra dışı bir karaktere sahip olan bu cins oyuncu ve oldukça meraklı bir kedidir. Kapalı kapı ve dolapların içlerinde ne olduğunu keşfetmeden duramaz.

Tırmanmayı çok seven Burmilla kedisi çok iyi bir zıplayıcıdır. Yükseklerde gezmeyi çok seven bu maceracı kedi için mutlaka platformlu ve yüksek bir tırmanma ağacı edinmek gerekir. Bu kedinin en önemli ihtiyaçlarından biridir. Zıplama merakı sakarlıkla sonuçlanabilen Burmilla’nın çevresinde kırılacak eşyaları bulundurmamak faydalı olacaktır.

Genel olarak sakin karakterli olan bu kedi için oyun ve okşanma zamanı vazgeçilmezdir. Sahibi ile oyun oynamayı ve okşanmayı çok sever. İyi bir oyun saatinden sonra sahibinin kucağında yatıp okşanmak en büyük keyfidir.

Burmilla kedisinin eşsiz bir karakteri vardır. Atası olan İran kedisine benzer bir karaktere sahip olsa da daha dışa dönüktür. Oyunculuğunu ve talep kar yapısını ise Birman kedisinden almıştır. Çocuklar ve köpekler ile birlikte yaşayabilir ancak çoğunlukla kendisine iyi davranan çocukları tercih eder.

İlginizi çekebilir: Zeka ve Aktivite Oyuncakları

Burmilla kedisi küçük numaraları öğretebileceğiniz akıllı bir kedi cinsidir. Hareketli olan her eşyayı kendine oyuncak olarak görebilir. Sahibi ile birlikte olduğu sürece bir kağıt parçası dahi onun için iyi bir oyuncaktır. Ancak yalnız olduğu zamanlar için etkileşimli kedi oyuncakları tercih edilmelidir. Özellikle dönen tüylü kedi oyuncakları ve otomatik lazer oyuncaklar iyi bir seçim olabilir.

burmilla kedisi ve özellikleri
Nazik, çocuklar ve başka hayvanlarla iyi anlaşan, sahibine bağlı ancak bir o kadar da özgürlüğüne düşkün olan Burmilla kedisi aynı zamanda çok meraklı ve oyuncu karakterli bir kedidir.

Burmilla’nın Bakımı Zor Mu ?

Burmilla kedisi bakımı çok kolay bir kedidir. Orta derecede tüy döken bu eşsiz kedinin düz ve parlak tüylerini haftada 1 -2 kez fırçalamak yeterlidir. Tüylerinin alt astar tabakası yoktur bu nedenle kıtık oluşumu sorunu yaşamaz ve rahatça fırçalanır. Banyo ihtiyacı da çok az olan bu kedilerin bakımı oldukça kolaydır.

Bakımı konusunda dikkat gerektiren en önemli konulardan biri diş bakımı ve tuvalet temizliğidir. Çok titiz olan bu cins kedinin tuvalet kabı daima temiz olmalıdır. Diğer önemli bir konu ise diş bakımıdır. Dişler düzenli olarak kontrol edilmeli ve en azından haftada bir kez de olsa dişler fırçalanmalıdır. Eğer imkan var ise günlük olarak diş fırçalaması tavsiye edilmektedir.

Bunun dışındaki bakım ihtiyaçları genel olarak diğer kediler ile benzerdir. Tırnak bakımı, kulak içlerinin kontrolü ve göz çevresinin temizlenmesi gibi ihtiyaçlarının giderilmesi yeterli olacaktır.

Burmilla Kedisinin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Burmilla kedilerinin beslenmesi için mümkünse kaliteli bir kuru kedi mamasını tercih etmelisiniz. Her kedinin kendine özel bir damak tadı ve lezzet tercihi olduğunu unutmamalısınız. Kediniz için seçtiğiniz mamanın lezzetinin yanı sıra içerdiği besin öğeleri de çok önemlidir. Bu nedenle seçeceğiniz mamanın kedinizin yaş evresine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm kediler için olduğu gibi bu cins kedilerinde yavru dönemindeki ihtiyaçları daha fazladır. Gelişme döneminde olan yavrular için dengeli bir içeriğe sahip olan yavru kedi maması verilmelidir. Bu konuda yapılacak uygun seçimler dengeli bir gelişim sağlar ve kedinizin ileri yaşlarda sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesine çok büyük bir katkıda bulunur.

İlginizi çekebilir: Diyet Kedi Maması

Burmilla yeterli egzersiz yapmaz ise kilo almaya yatkın bir kedidir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmeli ve günlük verilmesi gereken mama miktarına uyulmalıdır. Yine de kilo artışı söz konusu olursa bir veteriner hekime danışarak diyet mamalar arasından seçim yapılabilir veya öneriye göre farklı bir mama tercih edilebilir.

Burmilla Kedilerinin Sağlık Sorunları Nelerdir?

Bu ırkın ortalama yaşam süresi ortalama 12 -15 yıl kadardır. Genel olarak sağlıklı kedilerdir ancak tüm kedi cinslerinde olduğu gibi bu kedinin de yatkınlık gösterdiği hastalıklar söz konusudur.

Özellikle obeziteye meyilli olan Burmilla kedileri şeker hastalığına yatkın olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu ırkın beslenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca polikistik böbrek hastalığına ve alerji reaksiyonlara karşı da yatkınlık göstermektedir.

Chinchilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: