Atlas Çoban Köpeği Genel Özellikleri

Yazar:

Atlas Dağ Köpeği, Atlas Çoban Köpeği, Atlas Dağ Tazısı, Chien de l’Atlas, Berberi ve Aidi olarak adlandırılan bu ırkın kökeni Fas yani Morocco olarak bilinmektedir. Tüm kuzey Afrika ülkelerinde uzun yıllardan beri iyi bir çoban, avcı ve koruyucu, dağ tazısı olarak bilinir.

Irkın standart özellikleri belirlenmiş olmasına karşın AKC tarafından henüz kabul görmemiş yerel ırk olarak tanınan Aidi’nin popülaritesi gün geçtikçe artmıştır. FCI, ACA gibi dünyaca bilinen kulüpler tarafından kabul gören ırk, dağlarda sürü köpeği olmasının dışında şehir yaşamında da yerini almıştır.

Atlas çoban köpeği orta boy ırk bir köpektir. Ortalama 10-12 yıl yaşayan ırkın yetişkinlerinde yükseklik 53 – 60 cm, vücut ağırlığı ise 25 kg civarındadır.

Orta büyüklükte öne eğilmiş kulakları, tüylü bir kuyruğu ve güçlü kaslı bir vücuda sahiptir. Kafası geniş, burun çıkıntılı konik şekillidir. Çene yapısı oldukça güçlüdür, siyah koyu renkli dudaklara ve koyu renkli gözlere sahiptir. Aidi ırkı köpekler dış hava koşullarından etkilenmeyen kalın bir kürke sahiptir. Kürkü, yumuşak, koruyucu alt tabaka ve uzun üst tüylerden oluşmaktadır. Genelde tüyleri, beyaz ve siyah, beyaz ve sarıya çalan kahverengi, soluk kahve ve soluk kırmızı alaca renkte olabilmektedir.

Atlas Çoban Köpeği Tüy Bakımı

Kürk bakımı oldukça kolaydır ve bakım için çok fazla zaman istemez. Kürkü haftada bir veya iki kez sert bir fırçayla taranmalı ve ölü tüyler temizlenmelidir. Uzun tüylerin kurutulması oldukça zordur. Bu nedenle sık değil sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Temizliğinde kuru köpek şampuanı veya sprey temizleyiciler kullanılabilir. Aidi ırkı köpekler orta derecede tüy döker ve bu ırkın tıraş edilmesi tavsiye edilmemektedir. Genel olarak tüy değişim mevsiminde, yani bahar aylarında tüy dökerler, diğer mevsimlerde tüy dökülmesi fazla değildir. Tüm iklimlere kolayca adapte olup uyum gösterebilirler.

Atlas Çoban Köpeğinin Karakteri

Aidi cinsi köpekler oldukça enerjik, sahibine sadık ve koruyucu köpeklerdir. İyi bir koruma ve bekçi köpeğidir. Bu ırk köpeği beslemek istiyorsanız aileniz, çocuklar ve diğer köpekler ile iyi geçinebilmesi için erken dönemlerde eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Kolay eğitim alabilen zeki ırklardandır. Ancak karakterinden gelen bekçilik görevini oldukça iyi yapan ırkın dominant bir sahibe ihtiyacı vardır.

Aidi ırkı köpekler iyi bir sürü koruma köpeği olmasının yanı sıra iyi bir korumacı köpektir. Koku alma duyusu çok güçlüdür ve iyi bir avcı olabilir. Çocuklarla oynamayı sever, ancak kendi alanına giren diğer köpekler, kediler ve yabancılara karşı agresif davranabilir. Her şeye rağmen şiddete eğilimi olmayan, iyi huylu bir ırktır. Korumacı karakteri nedeniyle çoğunlukla havlayarak sahibini uyarma eğilimindedir. Etrafta uyarıcı etkenler çok ise bu havlamalar bazen çok bezdirici olabilir. Uzun süre bir iş yapmaz, bir şeyler ile oyalanmaz ise ve ilgisiz bırakılırsa agresiflik ve yaramazlık yapabilir.

Atlas Çoban Köpeği

Atlas Çoban Köpeklerinin Sağlık Sorunları

Zorlu koşullara dayanıklı sağlam, güçlü bir ırktır. Genetik olarak, doğmasal bir hastalığı yoktur. Ancak iş yaşamında zorlamalara bağlı olarak eklem sorunlarına ve patella çıkığına sıklıkla rastlanabilir. Bu ırkın yaşlılıkla ilgili yaşayabileceği en temel sorun, diş ve gözle ilgili daha genel sorunlardır.

Atlas Çoban Köpeğinin Yatkın Olduğu Hastalıklar;

Patellar luxation: Kısaca diz kapağı çıkığı olarak tarif edilebilir.
Hip Dysplasia: Kısaca kalça çıkığı olarak tarif edilebilir.
Elbow Dydplasia: Kısaca dirsek çıkığı olarak tarif edilebilir.
Glaucoma: Göz içi basınca bağlı olarak göz sinirinin hasar görmesi.
Dental Problem: Diş problemleri

Aktif çalışan bu ırk yüksek enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle yüksek enerji düzeyine sahip bir mama ile beslenmesi, eklem sorunlarının önüne geçebilmek için de erken yaşlarda glukozamin ve kondrotin gibi koruyucuların, beslenmesine dahil edilmesi tavsiye edilmektedir.

Atlas çoban köpeği yada diğer adıyla Aidi ırkı uzun yıllar iş ve çoban köpeği olarak görev yapmış enerjik köpeklerdir. Bu nedenle koşup oynayabileceği alanlara ve oyalanacağı işlere ihtiyaç duyarlar. Bu ırk ev yaşamından ziyade, daha çok çiftlik hayatı için uygundur.

Şu ırkla ilgili bilgi almak ister misiniz?: Flanders Çoban Köpeği Genel Özellikleri

Bir Cevap Yazın

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: