American Curl Kedi Irkı ve Özellikleri

Yazar:

Meraklı, oyuncu, insanlarla dost ama her şeyden önemlisi sıra dışı görünümü ile insanları cezbeden American Curl kedileri sessiz ve nazik kedilerdir. Geriye doğru kıvrık kulakları ona eşsiz bir görünüm kazandırır. Çocuklarla kolayca dost olması ve apartman yaşamı için uygun bir kedi oluşu, ilgi çekici görünümü ile birleşince bir çok kişi için onu vazgeçilmez kılmaktadır.

American Curl kedi ırkı rastlantı sonucunda ortaya çıkmış olan bir kedi ırkıdır. Oldukça popüler olmasına rağmen aslında geçmişi çok da eskiye dayanmayan bir kedi cinsidir. American Curl kedisinin hikayesi 1981 yılında bir çiftin kıvrık kulaklı bir kedi bulması ile başladı. Kıvrık kulaklara baskın bir genin neden olduğunun anlaşılması sonucu yaygın bir şekilde üretildi ve çok popüler bir kedi ırkına dönüştü. 1987’de International Cat Association ve 1993’te Cat Fanciers Association tarafından bir takım aşamalardan geçirildikten sonra şampiyon statüsü kazanmıştır. Bunların yanı sıra hem uzun tüylü hem de kısa tüylü sınıflarda CFA tarafından tanınan tek kedi türüdür.

American Curl Kedisinin Fiziksel Özellikleri

American Curl kedisi görünümü ile oldukça dikkat çeker. Bunların en belirgin olanı yukarıda da belirttiğimiz gibi geriye doğru kıvrık olan ve kendiliğinden dik duran kulaklarıdır. İri yapılı bir kedi olmasa da nispeten kaslı ve ince görünümü ile de dikkat çeker. Tüm ince ve narin görünümüne rağmen dayanıklı ve sağlam yapılı kedilerdir. Erişkin bir kedi olmaları için 2 veya 3 geçmesi gerekir.

Orta uzunlukta bir vücuda sahiptir. Kama şeklinde bir kafası, çok uzun olmayan bir burnu ve ceviz şeklinde gözleri vardır. Göz rengi sarı, ela, yeşil, bakır, amber veya mavi olabilir. Vücutları orta uzunluktadır.

Yavru American Curl kedileri aslında düz kulaklar ile doğarlar. Ancak bir kaç gün sonra kulaklar geriye doğru kıvrılmaya başlar. Bu kıvrılma 90 derece ile 180 derece arasında değişim gösterebilir. En çok tercih edilen 90 derecelik kıvrılma oranına sahip kulaklı olanlardır. Kulakların şeklinin ve kıkırdak yapısının zarar görmemesi için dikkatli olmak gerekir. Sert ve kaba dokunuşlar kulak kıkırdağına zarar verebilir. Kulaklarının şekli nedeniyle duyma sorunu yaşadığına dair bir düşünce olsa da bu doğru değildir. Aksine bir çok kediden daha iyi duyduğu bile söylenebilir.

Ortalama ömürleri 12-15 yıl kadardır. Bu bir çok kedinin tipik yaşam süresi kadar olsa da iyi bakım ve düzenli veteriner hekim kontrolleri daha uzun bir zamanı birlikte geçirmenizi sağlayabilir.

Erkekler ortalama 3-4,5 kg ağırlığa ulaşabilirken dişiler 2,5-3,5 kg civarında olabilir.

Hem uzun hem de kısa tüylü olan American Curl kedilerinin tüy yapısı ipeksi ve yumuşaktır. Tüyler düz renk veya desenli olabilir. En yaygın renkler arasında beyaz, siyah, kahverengi, mavi, altın, gümüş renkler sayılabilir. Düz renklerin yanı sıra 2 ve 3 renkli tüy rengi görünümü de dikkat çeker.  Uzun ve bol tüylü bir kuyruğa sahiptir.

American Curl Kedisi

American Curl Kedi Irkının Karakter Özellikleri

Maddeler halinde sıralayacak olursak American Curl kedilerinin karakter özellikleri şunlardır;

  • Sahibine düşkündür.
  • Çok fazla kucak kedisi özelliği olmasa da yine de her fırsatta kucağınızda olmak isteyecektir.
  • Bazı kedilere kıyasla çok enerjik ve hareketli bir kedi olmasa da yine de oldukça hareketlidir ve oyun oynamayı seven bir türdür.
  • Sessizdir ve kolay kolay kimseyi rahatsız etmez.
  • Etrafındaki her şeye karşı çok meraklı ve dikkatli oldukları söylenebilir. Sezgileri de oldukça kuvvetli olan bu kedilerin gözleri daima üzerinizde olacaktır.
  • Öğrenmeye çok açık olan American Curl kedileri, öğrettiğiniz takdirde cisimleri size getirebilirler.
  • Diğer ev hayvanları ve çocuklarla arası iyidir.
  • Uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.

American Curl Kedisinin Özellikleri

American Curl Bakımı Nasıldır?

Oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir ırk olan American Curl için spesifik bir bakım gerekli değildir. Bir çok kedi için uygulanan bakım kuralları bu kedi ırkı içinde geçerlidir.

Tüyleri genelde çok fazla kıtık olmadığından ve orta derece de tüy döktüğünden haftada bir veya iki kez fırçalama yeterli olacaktır. Çok zorunlu bir sebep olmadığı sürece banyo yaptırmanıza gerek yoktur.

Ağız ve diş sağlığı için düzenli aralıklarla veteriner hekim ziyareti önemlidir. Eğer yapabiliyorsanız dişlerini fırçalamaya çalışın. Bunu yapmak zorsa veya izin vermiyorsa diş taşı ve ağız hijyeni için satılan kedi ürünlerini kullanmaya çalışabilirsiniz. Bu tür ürünleri kullanırken kediler için üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde yutulduğunda kedinize zarar verebilir.

Günlük olarak gözlerde bir miktar çapaklanma olması normaldir. Çoğu zaman kendi kişisel temizliği sırasında bunları temizleyebilir. Ancak sürekli bir akıntı ve çapaklanma varsa mutlaka bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

American Curl için kulak bakımı ayrı bir önem taşır. Çünkü hem kıkırdak yapısının bozulmaması hem de zaman zaman karşılaşılabilen dar kulak kanalı sorunu nedeniyle oluşan kirlenmenin önlenmesi gerekir. Eğer kulak kiri çok fazlaysa kulak kepçesindekilerini ve kulak kanalı ağzındakileri bir pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ancak lütfen yeterince tecrübeniz yoksa kulak kanalına herhangi bir şey sokarak temizlemeye çalışmayın. Bunun için mutlaka bir veteriner hekimden yardım almalısınız.

Tırnaklarının sağa sola takılıp kırılmaması için 10-15 günde bir kesmeye veya kestirmeye dikkat etmelisiniz. Evdeki koltuk ve kanepelerinizi kedinizin tırnaklarından korumak için kedi tırmalama tahtası kullanmayı deneyebilirsiniz.

Oynamayı seven bir kedi olduğundan hem zihinsel hem de bedensel zindeliği korumak için günlük oyunlar oynanması önemlidir. Bu amaçla kedilerin zeka gelişimi için satılan kedi oyuncaklarını deneyebilirsiniz. Ama ne olursa olsun düzenli olarak zaman ayırmalı ve enerjisini harcamasını sağlamalısınız.

İlginizi çekebilir: Kedi Maması Çeşitleri

Beslenme konusunda diğer kedilerden farklı bir beslenme programına ihtiyacı yoktur. İyi kalitede bir kedi maması kullanmalı ve paket üzerindeki beslenme tablosuna uymalısınız. Aşırı beslenmenin kilo sorununa yol açabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca kedinizin yaş aralığını da dikkate almalı yavru, yetişkin veya yaşlı kedi maması seçimine dikkat etmelisiniz.

Sağlık Sorunları

American Curl genetik çalışmalar sonucu üretilmiş bir kedi olmadığından bir sokak kedisi kadar sağlam, dayanıklı ve genetik sorunlardan uzaktır. Görülebilecek en büyük sorunlardan birisi kulak enfeksiyonu sorunudur. Bu soruna karşı düzenli kulak kontrolü sağlamak yeterince önleyici bir tedbir olabilir.

Ayrıca bir çok kedinin muzdarip olduğu böbrek, idrar kesesi ve idrar taşı gibi problemler bu ırk içinde geçerlidir. Ancak bu sorunlar genetik nedenlerle yatkınlık nedeniyle değil kedilerin kronik sorunu olan az su içme ile bağlantılıdır. Bu nedenle su içmeye teşvik edecek her türlü önlemi almak önemlidir. Bu amaçla sürekli taze su sağlayan kedi şelalesi de denilen otomatik su kabı çeşitlerini kullanabilirsiniz.

Dilerseniz Burmilla Kedisi Özellikleri ve Bakımı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: